Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí JARO 2023 - jaké bude?

3474
# 29.04.2023, 13:18

Mně na tom nejvíc štve, že ani v situaci, kdy 95% území republiky, má vláhy celkem dost,ať už za duben, nebo od začátku roku, tak tady ještě není ani 20mm, od začátku roku cca 85mm. Po loňském velmi suchém roce, pokračujeme dál. Ty dnešní 2 mm, po cca 14 dnech bez nějakých srážek, tomu taky nijak nepomůžou. Teplotně skončí duben okolo 8,5°C, což je vlastně průměr

# 29.04.2023, 13:19

swan1
300% je neuvěřitelné... my za posledních 24h už skoro 10mm a jsme tak někde okolo 60 mm za duben což bude 150-200% normálu. Neznám přesný normál mojí lokality... Každopádně duben bude vlhký a chladný. První dekáda května asi jen chladná. Doufám že modely postupně přidají a ta maxima budou blíže k 15 než k 10. Poslední dobou to tak většinou dopadlo že ty teploty co dávaly modely týden dopředu nakonec dopadly o pár ° tepleji.

33
# 29.04.2023, 13:34

Předposlední výstupy modelů byly o hodně teplejší, i s těmi dvacítkami. Já bych zatím vyčkala...

swan1
Ty teploty na konci zdejšího výhledu jsou tak nějak všude stejné. Sem to dává maxima 12-13 :D.

379
# 29.04.2023, 13:40

JohnBattler
Já beru dlouhodobé průměry ze dvou mě nejbližších stanic ČHMÚ, s dlouhodobým měřením, Sušice a Vlkonice, jejich průměr..., jsem cca přesně mezi nimi..
U vás by jako orientační údaje ke srovnávání mohla posloužit asi data z blízkých Průhonic..
https://www.in-pocasi.cz/archiv/pruhonice/

# 30.04.2023, 12:24

swan1
Jj Průhonice by mohli zhruba sedět... ale nevěděl jsem o těchto archivních datech
Díky. Škoda že tyto databáze zdá se nejsou dále udržovány..

Jinak jak jsem tušil výhledy trochu lepší a příští týden nakonec nevypadá tak zle. Nám tp dává dva dny tmax 13°C a jinak 15+. Mráz ve 2m tu nehrozí. To beru.

# 03.05.2023, 16:07

Duben 2023 na stanici Praha Libuš:
Průměrná teplota 7,9° což je odchylka -2,3°C od dlouhodobého normálu 9,2°C.
Suma srážek 49 mm což je 163% normálu (30 mm).
Úhrn slunečního svitu 108,2 h což je pouze 61% normálu (177,8h).

Za mě k dubnu smíšené pocity. Ty srážky jsou super. U nás v Říčanech to bylo dokonce přes 60 mm takže spokojenost a rozhodně lepší než ty ultra suché dubny např. 2018, 2019 a 2020. Ale teplotně a slunečně to byla bída. Bohužel se v dubnu muselo ještě poměrně dost topit a to je velká nevýhoda. Také bylo několik dní s mrazem a ovocné stromy utrpěly škody. Bohužel.

Květen momentálně vypadá o dost lépe co se teplot týče a první dekáda bude normální. Srážkově už se také něco rýsuje na sobotu a pak další týden takže suchý měsíc by to také být nemusel. Uvidíme...

496
# 04.05.2023, 23:07

No ona ta zima (pardon - chladný ráz počasí) zdá se zdá i ve výhledu - https://twitter.com/RouslanT/status/16542193889988... jestli se horko resp. léto to bude snažit poté dohnat, to pak bude velmi, velmi zajímavé ...

386
# 05.05.2023, 06:31

andy206
No, jak říkáte.. taky jsem zvědav, koukal jsem teď na to, ty střednědobý prognózy tam dali opravdu včera.. tak jsem se jima probral a ejhle v poslední dekádě května se tam opravdu maluje možnost hup do léta.. dneska večer mají vyjít i dlouhodobé, měsíční prognózy, tak uvidíme kam to budou směrovat ( i když úspěšnost nebývá obrovská, trend by to mělo ukázat)

popslední dekáda května
110
# 05.05.2023, 07:35

palma
Už by to chtělo nějakou změnu. Díval jsem se teď do archivu, první dny s teplotami v rozpětí +5 až +15 nastoupily od 18. února a s nějakými mírnými výkyvy na obě strany to stále pokračuje v nezměněné podobě, někdy trochu ráno přichladí, někdy odpoledne více zahřeje...

33
# 05.05.2023, 07:59

Já si někdy připadám jako na Sibiři. Krátké teplé léto a dlouhá zima. Docela to sedí. Teplo až od června a pak od září do května nekonečné chladno, kdy prostě něco jako stabilnější teplo neexistuje. Když je teplotně víc nadprůměrná zima a jaro/podzim spíš průměrné-podprůměrné, tak se ty rozdíly smazávají a je víceméně pořád chladno. Listopad jako leden, duben jako únor apod. Vyšší amplituda je k ničemu, když je stejně po ránu chladno a maxima nejdou moc vysoko.

# 06.05.2023, 12:20

am96
K Sibiři máme teda hodně daleko. Tam jsou obrovské rozdíly mezi průměrnou teplotou v lednu a dubnu/květnu. U nás se ty rozdíly trochu smazavaji kvuli oteplujici se zimě. Je pravda že teploty v maximech 0-15°C tu mohou být 6-7 měsíců v roce což je dost. Ale za mě osobně je rozdíl když je do +5°C a nebo např 12°C. Možná pro nekoho je oboje chladno a tečka ale pro mě je to fakt rozdíl protože pracuju venku. A vnímám velmi rozdílně když je 0/5/10/15°C a do každé teploty je třeba se vhodně obléct. Pod 5°C ovšem hraje roli také čas a pocit zimy se po pár hodinách dostaví nehledě na množství vrstev.

Co se topení týče tak tam jsou důležité průměrné denní teploty a mezi 0 a 10 je obrovsky rozdíl. Když je 0°C tak kotel běží skoro celý den a kdyz je 10°C tak skoro vůbec. Takže ja osobně vnímám velký rozdíl mezi pozdním jarem a zimou i když je to.jaro chladnější a zima teplejší.

273
# 06.05.2023, 13:09

JohnBattler
Přesně, pro konec topení musí být min. +10 a zároveň max. aspoň +20, v severním bytě v nevytápěném okolí normal, na jižní straně stačí klidně o 3°C méně, tam dost pomáhá slunce, takže náklady na vytápění klidně poloviční, ale já to neřeším, mohl jsem topit dřevem zadarmo, ale nebyl na něj čas, priorita je jinde.

386
# 06.05.2023, 13:27

Yurri
No, ještě záleží, jakou technologií je dům postaven a vybaven, takže já už netopím asi tak měsíc, měsíc a půl, všiml jsem si tehdy, že kotel už nedotápí, tak jsem vypnul topení a jedu jen teplou vodu. stačí mi tu něco upéct, usušit prádlo v sušce a o vytápění baráku je postaráno.. Dřevem jsem letos topil spíš pro atmosféru, jak byla ta teplá zima, tak mi už i vracejí za plyn a elektřinu přeplatky..takže O.K. .. ale stará zástavba, jo to je problém, naší máti utíkalo teplo stupačkama nahoru, páč tam mají odvětrávání, tak jsem jí to vyizoloval a problém je vyřešen, na záchodě a v koupelně už nemrzne..:D..teď aktuálně tu máme slunečno a +18.. třešně v plném květu, násada na rybízech, angreštech, kamčatských borůvkách obrovská, jsem zvědav, co s tím budeme dělat.. asi velkovýroba marmelád, plus rozdám po okolí..jablka taky kvetou a vypadají slibně, včel už je tu dostatek, následující období už vidím teplotně vyrovnanější, bez poklesu do mínusu, (teda myslím, tady u nás..)

273
# 06.05.2023, 14:03

palma
Na zahradě kvetou taky třešně višně hrušně, jabloně začínají, ideální doba na ně, mrazíky zatím nehrozí, marmelády dělám rád, ale pak je moc nejím, to je jak s tou ořechovkou😉.

Na konec s topením by muselo být tak o 5°C tepleji, hlavně v noci, cihla, hodně starý barák, sklepy stovky let staré po lijáku vlhké, zatím řešeno levnou verzí tzn. turbokotlem s vest. zásobníkem a hl.radiárory, na 2+1 ideál, teď přijde kondenzační na druhou bytovou jednotku pro děcka, líbí se mi spíš holandský PVT triple systém spojující výhody fototermiky+fotovoltaiky+tep.čerpadla, ale půl mega se mi do toho nechce dávat.

110
# 07.05.2023, 10:38

Hned po Zmrzlejch si tam GFS plánuje +3 po ránu ve 2 metrech (takže zhruba ty -3 při zemi), vtipálek. Asi mu zapomněli naprogramovat, že pak za 14 dní začíná léto.

110
# 10.05.2023, 07:31

Tak že by první opravdový závan lepších časů od Ecáku?

yr.no Brno výhled
386
# 10.05.2023, 07:46

ludvicek
Hlavně jsou už dobrá ta noční minima, jak jsem psal, dneska jdou rajčata, cukety, papriky ven do země..srážky.., no uvidíme pokud to nezmizí, tak za nějakých pět dní, by něco padat mohlo..:D, a ECMWF a GFS se shodnou na teplotách v 850hpa, což je taky fajn, no, jaro konečně dorazilo..:)

110
# 10.05.2023, 08:02

palma
Jo, Start S F1 už mně nasazuje pomalu na květy, letos bych chtěl stihnout první červené rajče ještě v červnu. Mám po té zimě nějakou avitaminózu asi...:D

273
# 10.05.2023, 11:23

Cokoliv ven tady nepřipadá v úvahu, je nárazový vítr, jsem rád že mi to neláme česnek, právě jsem přišel o poslední výhodu, zatáhlo se a pocitově vysloveně podzim, další dny vypadají příšerně, nebude ani +16, v pátek sotva +10 při dešti, víkend naprosto zkažený, nějakých +13+14, to je o ničem, jaro zatím otřes, chladno, nyní i větrno a nebýt vlny srážek v půlce dubna, tak nebylo vůbec nic, žádné bouřky, žádná typicky jarní kupovitá oblačnost, těch dní takto při teplejším módu bylo naprosto minimum, to bych spočítal na prstech jedné ruky.

33
# 10.05.2023, 14:11

Yurri V lete to dozeneme, cekam aspon 30 tropickych dni jako kompenzaci :love: :slunce:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.