Alejandro.Marquéz
Holt letos, ač jsme já a další čekali, že bude nejpozději na konci dubna klid, je poměrně divoká synoptika. Záporné NAO tomu nesvědčí, ale snad se brzy dostane do kladu a tím by mohl skončit ten bordel. Nicméně mám větší a větší obavu, že po tomhle chladném extrému rychle dorazí extrém do kladu.
Teď je tedy nějaká vhodná doba debatovat, jaký vliv je teď tím hlavním na synoptiku and Evropou. Že by odezva po předešlé fázi EP La Nina? Že by odezva MJO?. No bordel je v tom hrozný.
Diskuse o počasí JARO 2023 - jaké bude?
Průměrná teplota na Zemi sice v posledních řekněme 30ti letech poměrně rychle roste..
Ale to oteplování holt není rozložené jaksi pravidelně do celého roku.
Oteplují se především zimy a také letní vedra nabírají na intenzitě..
Naopak jara začínají být vcelku pravidelně studená, s dlouho doznívajícími vpády chladného vzduchu ze severu, po rozpadu PV.
Zřejmě je to jakási nová norma a budeme si na to asi muset zvykat..
Kdyby to někoho zajímalo, dám sem srovnání loňského a letošního dubna..
I ten loňský tady byl, co se týče hlavně ranních teplot, velmi studený, ba ještě studenější, než ten letošní.
Bylo tu 18x za duben v noci 0°C nebo méně.
V tom letošním zatím 10x, a tak v tomto ohledu už ten loňský nemůže překonat..
Nicméně odpolední teploty byly v roce 2022 v průměru znatelně vyšší, než ty letošní.
Takže oba poslední dubny tu byly chladné, ale každý trochu jinak.
O dubnu 2021 tu asi nemá smysl psát, ten byl opravdu velmi studený..
Si pamatuji v březnu r.96, přes den sluníčko,to jsme ještě neměřili, ale večer začaly rozehřáté okapy pěkně praskat, to byly prdy.
Vysvětlete mi ale jednu věc. Když v zimě na týden+ dopředu ukazují modely studený vpád tak skoro nikdy nevyjde a to samé na jaře vyjde skoro vždy. Mě to nepřipadá normální...
Jinak dnes v noci to risknu a nechám rajčata na balkoně a snad bude těch +2 co dávají modely..
JohnBattler
Napadá mě jediné, jakože vysvětlení..
Rozdíl je v tom proto, že v zimě je silný PV, na jaře, v létě slabý nebo žádný..
Stejně nebo podobně nastavená synoptika způsobí díky existenci - neexistenci PV různý vývoj a působení TÚ.., ve výsledku tedy počasí pro Evropu.
Zřejmě se TÚ po kolapsu PV chovají předvídatelněji, než při jeho existenci a vysokých rychlostech v něm..
Nevím, připadá mi to tak..
Do silně meandrujícího jetstreamu se teď ten studený vzduch od severu vlévá mnohem ochotněji a asi předvídatelněji, než během zimy, kdy je sevřený silným polárním vírem ...
swan1
JohnBattler
Já bych osobně uvítal nějaký rozhovor s některým z programátorů těch modelů, protože ta relativní neúspěšnost v zimním období přece musí frustrovat i je. Kromě toho vortexu mě ještě napadá, z jakých dat ty modely vychází, jestli třeba započítavájí rostoucí teplotu oceánů atd.
V práci jsem zažil situaci, kdy programátor sice vytvořil téměř dokonalý program, akorát do něj použil i data ze starších tabulek (vzal prostě do ruky první tabulky, které v knihovně našel) a tak to v reálu moc nefungovalo. Kolega to vtipně glosoval známou filmovou hláškou "Famfula, jak to chodí? Chodí to pěkně, ale neseje to...".
swan1
Je to tak, bez polárního vortexu to prostě mají severní blokace jednodušší. V zimním období do toho vstupuje spousta proměnných a je to prostě mnohem větší chaos.
Bohužel to vypadá, že takové to příjemné jaro kolem 20 st. bude letos spíše vzácnost a půjdeme z intervalu 10/15 st. do letních teplot. Člověk si v Evropě už moc nevybere no, na JZ se neurodí nic, protože tam jsou od března tropy a sucho a tady u nás toho zas spousta pomrzne. Lepší už to asi nebude, nicméně očekávám, že příští rok bude jaro teplé. Teď jsme tři roky měli La Ninu a ty jara byly velmi podobné.
Když se podíváte na statistiku dnešního dne v uplynulých letech, docela zajímavě se tam rýsuje velmi dlouhé období příjemných rán a teplých odpolední. V podstatě zmizely "zelené" pruhy.
Ano, tak si i já pamatuju konce dubnů. Pak se to před pár lety začalo lámat. Zajímavé.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.