Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí JARO 2023 - jaké bude?

33
# 19.02.2023, 10:27

ludvicek
Já s tím taky počítám; v březnu chladné vlny zkrátka bývají. Hlavně aby to nebylo něco extrémního. Potom by už to ale mohlo dát pokoj v dubnu.

168
# 19.02.2023, 10:27

No tady nějaké veselé počteníčko k vlivu před a po stratosférickém oteplení na Evropu. Aktuálně se nás týkají dolní snímky a někdy od března začne platit rozložení vpravo dole. Tedy jak to aktuálně modelují modely pro začátek března. Chladný sever Evropy s arktickou hmotou a TN, která bude ten chladný vzduch nasávat od severu k jihu, ale taky relativně teplejší jih Evropy. ČR někde mezi, takže chvilku tak a pak zase tak.
https://pdfs.semanticscholar.org/9708/5c294088dbad...

386
# 19.02.2023, 13:38

Aidamko1
Jen tak pro info, koukal jsem i na NOAA a další dalekozraké, a už tu níži okolo 5.3. posílají čistě vrchem a směrem na východ, bude to boj..:)

168
# 19.02.2023, 13:43

palma
No takže víceméně loterie. Ono i v té mapce je největší prohloubení tlaku někde nad Finskem, takže asi tak. No jaro se blíží, to je tak jediné, co lze říct.

593
# 19.02.2023, 17:06

dal jsem žlutou,bude určitě sušší

6
# 19.02.2023, 20:35

Muhehe

6
# 19.02.2023, 20:46

Řekl bych, že ty modré čmáranice v modelech sever->jih již souvisí s tropo odezvou na SSW.

# 19.02.2023, 22:17

Ano na příští víkend nám zdá se SSW přichystalo nějaký první studený pozdrav od SV. Jestli to dá ledový den u nás si úplně nemyslím, ale pár dní podprůměru ano. Ale GFS má po 2 dnech opět oteplení a ECMWF má to ochlazení delší takže zatím brzo soudit. Nicméně je docela možné že začátek jara bude studený. Nakonec by to mohla být fajn varianta aby se mrazy ještě vrátily a zpomalilo to vegetaci a pak v dubnu by projednou mohl být klid. No jsem zvědavý co nám nabídnou vystupy v modelech v dalších dnech. SSW rozdává nové karty.

168
# 19.02.2023, 22:25

I indexy Nao by mělo jít do záporu tak by ještě nějaký chladnější počasí přijít mohlo, chtělo by to aby vše brzo nevykvetlo.

109
# 20.02.2023, 07:47

Dnes ráno jsme zaznamenali, že se lze po kanceláři pohybovat i bez osvětlení...:D
Výhled zatím normální, ale měl by se pokusit sjednotit Ecák s GFS nebo GFS s Ecákem.

386
# 20.02.2023, 08:30

ludvicek
A nebo by se mohli sjednotit oba dva!;-)

109
# 20.02.2023, 08:33

palma
No, musím vzít zpět, já jsem tam měl asi starý data, teď tam na 1. března má jeden +9 a druhej +6, to je dobrý. Hlavně aby se to zase nerozjelo, že jeden +10 a druhej -10, to bych nerad.:D

168
# 20.02.2023, 09:24

Od toho 3.brezna tam ma gfs opakovaně ten propad mrazivého vzduchu od severu ale je to strašně daleko ještě ale drží to tak stále tak třeba to vyjde

386
# 20.02.2023, 09:42

No, koukal jsem do diskuse zpět, původně GFS ukazoval setrvalejší ochlazení od 26.2. pak od 28.2 pak od 1.3. a teď tedy od 3.3. šoupe to teď po dvou dnech pořád dozadu, třeba mu to už vyjde..:cool:

109
# 21.02.2023, 07:30

Dneska jsem si ráno vzpomněl na tu předešlou debatu tady na diskusi, jestli je březen jarní nebo není. Na D1 auto ukazovalo +9 a slunce barvilo oblohu už v 6:15... A já si říkám, kudla, dyť je teprv únor.:D

# 21.02.2023, 09:10

No ale od soboty se opravdu poměrně značně ochladí a do Střední Evropy se dostane chladná vzduchová hmota postupně s 850 Hpa teplotou pod -10°C. Nicméně ledové dny tady u nás to spíše nedá, maxima nejníže v neděli a pondělí asi jen okolo +2°C a v noci pár pod nulou. Uvidíme co první jarní den úterý to se zdá se teprve pozvolna bude oteplovat a bude stále podnormální. Takže úvod jara bude chladnější což kvituji. Kdyby pokračovalo to současné pomalu dubnové počasí tak se vegetace probudí příliš rychle. Takže na první dekádu března bych bral teploty 5-10°C v maximech a v noci slabý mrazík. Pak pozvolné oteplování někam nad 10°C a již bez mrazů a bude to ideální. No samozřejmě reálně to dopadne úplně jinak a určitě březen nabídne velké výkyvy nahoru dolů..

386
# 21.02.2023, 09:16

No, tak jsem si při kafíčku podíval na nové výstupy, novinky atd. a včera večer na výstupy střednědobého ECMWF.. Pokusím se o soukromé věštění.. nebudu tu dnes plevelit obrázky, ale pouze popíši, co je kde k vidění a co mi z toho plyne..
Tedy nejžádanější PV.. maluje to o něco hlubší pokles a pak poměrně rychlý vzestup k neutrálu a pak do onoho mírného plusu, s tím, že rozdělení víru by mělo skončit cca za 14 - 20 dní , s tím, že k zformování do jednoho víru by mělo dojít kdesi vzadu na dálném východě... zároveň data z ECMWF v mírné shodě s GFS ukazují studenější mód od cca 3.3. na zhruba max. deset, čtrnáct dní, pak už vše jde do tepla, NAO pak ve shodě jde do minusu, s tím, že někdy okolo 20.3. to už ukazuje možný návrat do neutrálu až plusu, AO má jít též do mínusu, s tím, že směr k plusu opět někdy po polovině března, zároveň to tam v NAO, díky velmi silnému BL+ ukazuje možnost kdy cituji "pomalu se pohybující hřeben nad Evropou brání západnímu proudění a vede k ustálenějšímu počasí, které je typicky spojeno se závažnými nebo přetrvávajícími teplotními anomáliemi.":D, QBO, jak se dalo čekat, se po pár dnech dnes vrátilo do západního módu, čili je evidentně ve fázi přepínání, čímž je dáno jeho slabé působení proti PV... A shrnuto tedy nejstudenější období je pak dáváno od cca 6 - 18.3. kdy to dává teploty o jeden až dva stupně pod normálem, ohledně srážek... slabé..

109
# 21.02.2023, 09:59

palma
No, včera vydaná dlouhodobka ČHMÚ ten týden od 6. 3. má mírně nad dlouhodobým průměrem, ale jinak v podstatě lze souhlasit, že ten týden má být nejchladnější... Ovšem je to daleko od nějaké dlouhé série ledových dní, samozřejmě.

386
# 21.02.2023, 10:21

ludvicek
Tak ono se na té křivce teplot stačí podívat na dlouhodobý prúměr, k tomu 25.1. tam je na -2 a k 15.3. už tam je okolo +4.. ten rozdíl +6 stupňů tam musí být znát.. nu což, já se chystám na předsezónní zástřih révy na zahradě, připadá mi, že je tak akorát čas..:), plus další prořezávky.. je co dělat..
p.s. někdo sem dával přede dvěma dny GSF ansámbly s tím, že jdou v 850hpa až k -10... k tomu dodávám, už jsme jinde, než na začátku ledna.. je potřeba většího chladu v 850hpa aby se to plně projevilo dole..asi tak..čili tak, nějaké studené počasí může být.. ale zima? za týden začíná jaro, o kterém je tedy toto téma..:cool:
A ještě novinka, nový článek na SW o konci zimy a do jara s ohledem na zmiňovaný PV..https://www.severe-weather.eu/global-weather/polar...

se sněhem bych už nepočítal..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.