Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Jaký bude červenec?

# 10.07.2022, 00:34

Kokos342
Je to tak toho horkého vzduchu nad jižní Evropou a Francií bude fakt hodně. Je otázkou, jak rychlé bude to proudění do střední Evropy. Pokud to bude trvat delší dobu, tak budou nižší teploty. Ta masa bude skutečně extrémně teplá. Naštěstí na nás to nepůjde přímo. Modely nejdříve ukazují na příliv do Francie, Nizozemska, Belgie, Německa a potom teprve ČR. Být ve Francii a vidět, co se žene tak už mluvím o extrémně bezprecedentním scenáři, který pravděpodobně přepíše spoustu historických rekordů a možná i ten absolutní 46,1 C z 30. 6. 2019. Jsem opravdu zvědavý, jak si s tím poradí na Tour de France. O téhle obavě jsem tu mluvil už okolo 5. 7. a bohužel se docela potvrzuje. A tam už to vypadá skutečně velmi jistě. 16. se jede etapa přes Francouzské středohoří. Tam to vypadá na 42 C a v neděli během etapy dokonce 44 C. To jsem na Tour ještě nikdy neviděl.

147
# 10.07.2022, 00:36

aura_33
tady jde o to, že by ty Alpy to ochladily díky tomu, že při těchto situacích bývá chladno jak na Balkánu tak i jadranu.. ale to teď nebude tudíž kde se to teplo ztratí? nikde. slunce nesvítí jen 5-6 hodin a za tu dobu to jen tak nezchladne...

tím chci říct že jeden den může být 42-43 ovšem ne týden.. na to tu nemáme dostatečné rozložení tlakových útvarů

42
# 10.07.2022, 00:41

Kokos342
Já už to psal několikrát, že záleží hlavně na rozsahu a intenzitě celé té vlny. Když to bude opravdu extrém level 99, tak může padnout opravdu půlka Evropy rekordy o 5 °C. Jih Evropy kolem 50 °C, střední Evropa kolem 45 °C apod.

147
# 10.07.2022, 00:44

co bude pak je otázka... tento výstup třeba ukazuje silnější tlakovou výši a jakýsi tlak od JV, který by odstrčil tu níži více na sever.. to by znamenalo delší dobu veder na Moravě a v Čechách "chladnější" ráz počasí (36C) a bouřky. zvlněná studená fronta

147
# 10.07.2022, 00:45

aura_33
na 50C bych to úplně neviděl nejsme poušť a takový vzduch se dostane sotva na S. Afriky

42
# 10.07.2022, 00:47

Kokos342
Ten sever Afriky se kolem 50 °C pohybuje a na jih Evropy to není daleko. Navíc možná může mít vliv, že směrem k severu se zvyšuje počet hodin se sluncem v tuto roční dobu, takže to může zpomalovat ochlazení toho vzduchu.

Ve výsledku jde hlavně o ten ohřev. Možná že 50 °C na jihu Evropy je moc, ale směrem na sever ten vzduch nemusí moc chladnout. Francie je myslím ukázka, protože neleží tolik na jihu zase a přesto tam bylo 46 °C.

# 10.07.2022, 00:53

Kokos342
Španělsko může mít 50 C. Tam je to opravdu kousek do té severní Afriky. Vždyť i v minulém století tam je absolutní rekord nějak přes 48 C. To je za mě třeba pravděpodobnější než 43 C v ČR. Jinak musím říct hlavní běh má teda konzistenci. To se jentak nevidí dávat tam takové hodnoty ještě 8 dní před začátkem hlavního úderu veder. Jestli začnou ostatní běhy následovat ten hlavní, tak je zaděláno na problém. V západní Evropě se to již začíná dít, proto jsem psal, že je čekají bezprecedentní vedra a nebojím se použít již takové silnější vyjádření. Tady zatím ne, protože pořád do toho mohou zasáhnout tlakové níže ze severu a přerušit ty tropy dříve než sem dorazí ten nejteplejší vzduch. Ale podmínky pro vedra jsou bohužel splněné. TN nad Portugalskem, prohřáté Španělsko a tlakové níže daleko nad severní Evropou. Teď už jenom čekat, jak to dopadne. V roce 2019 došlo k finálovému zmirňování 7 dní před maximem, ale stejně z toho byl absolutní rekord pro červen.

ota
Avatar
2129
# 10.07.2022, 00:53

aura_33
A co 60°C?:D Teploty k 50°C jsou teď jen sporadicky na západě Sahary a pak v Sýrii. Ve Španělsku je už jasná mimořádná vlna veder a žádný model tam 50°C nevypočítal, mají tam "jen" 47°C, ale stejně jako Tomáš si myslím, že stát by se to tam mohlo, ne ale v této vlně. Opravdu chápu, že se vám líbí extrémy, ale nic se nemá přehánět. Je možné že se pletu, ale podle mě je v ČR reálná při naprosto mimořádné situaci za současných podmínek teplota do 42°C. Nevěřím, že tuhle hodnotu je reálné překonat.

42
# 10.07.2022, 00:57

ota
Jestli máte v ČR strop do 42 °C, tak je to vážně nízko. Však už i Němci mají přes 42,0 °C. Většinou se to vyřádilo na západ od nás poslední roky, ale nemusí to být vždy.

ota
Avatar
2129
# 10.07.2022, 01:02

aura_33
Uvidíte. ;-) Věřte mi, že po létě zůstane rekord pod 42. A bude to tak minimálně dalších 5, ale spíš 10 let. Část Německa je chráněna Alpami mnohem méně než Česko, tam se dají vyšší teploty čekat. A k té teplotě v Německu, viz. Tomáš.

# 10.07.2022, 01:02

aura_33
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/nemecko-vyskrt... Není. Schválně jsem se díval jestli mi něco uniklo. Maximum mají zatím 41,2 C. Tady by to dejme tomu padnout letos mohlo. Někde na jihozápadě. Tak 42 - 43 C by to mohlo být jako v roce 2019, ale už nějaký ten potvrzený rekord. EDIT: 1:06 Já teda nevím, ale německá meteorologická služba mi přijde, jako ten nejpovolanější na to hodnotit teplotní rekordy. Na Wikipedii je chyba. Tam by to mělo být upraveno. Nevím, proč tam je pořád 42,6 C

42
# 10.07.2022, 01:05

Tomáš J.
To teda uniklo :D. Oficiální rekord v Německu je 42,6 °C. Zkuste hledat ještě jednou.

ota
Ty Alpy jsou fakt totální fraška... Nemají na to prakticky žádný vliv.

Jinak trochu bokem, viděli jste tu TN co má vzniknout na pomezí Polska, Pobaltí a Běloruska? Podle mě jasný extrém, jelikož krom vydatných srážek to přinese velmi silný vítr plošně až 100 km/h. Na léto půjde o extrémní prohloubení TN.

# 10.07.2022, 01:10

aura_33
Snad vás to neurazí, ale by byste byl výborný redaktor, tolik extrémů, co tam dokážete v těch modelech najít, to je neskutečné. Vy byste jim vydělal miliony na tom, že kliknou lidi na vaše články a reklamy. Doufám, že to tady čtou všichni, kteří chápou, že tohle není 100%.

42
# 10.07.2022, 01:14

Tomáš J.
Je to extrém opravdu. V létě u TN takhle výrazné prohlubování je extrém.

Neurazilo mě to :D. A vůbec nepřeháním, vše co píšu je skutečný.

Schválně se koukněte na ty izobary, jsou nahuštěné opravdu až moc, jak při zimní situaci...

Mimořádně hluboká TN na letní období, wetter3.de
# 10.07.2022, 01:22

aura_33
Vždyť jste si tam dal vítr v 1,5 km. :D Vy jste ale trouba ;-) Potom máte zhuštělé ty izobary. Když jsem si rozklikl ty nárazy. Tak tam je max 81 km/h. Dobře v létě je to docela hustá TN a ano kvůli ní tady bude neúplně červencové počasí do úterka v Ostravě, ale přes 100 km/h tam není nikde. Tady jste nechtíc udělal z komára velblouda. Ale tak stane se už je půl druhé ráno. Říkám úplně normální to není. Ale mnohem hrozivěji než tohle vypadá těch 28 C nad tím Španělském za pouhé 3 dny. To mi dělá větší starosti. 80 km/h v nárazech nezpůsobí zase takové škody. Vždyť tu takových dní sice během zimy bylo nespočet. Ale v Anglii, Německu a i tom Pobaltí při těch opravdu pořádných zimních nížích je průměrná rychlost 100 km/h a nárazy 130 km/h. Pravda v červenci to běžné není, a proto tady kvůli této TN a hlavně nad východní Evropou bude hodně podprůměná a deštivá první polovina týdne, ale nic nebezpečného za mě.

Obrázek pro trouby, nebo já nevím /wetterzentreale.de
42
# 10.07.2022, 01:28

Tomáš J.
Nedal jsem vítr v 1,5 km, ale klasickou hladinu v 850 hPa, kde je vidět teplota a proudění. Však já tyhle mapy sleduji už nějaký ten rok a hned poznám, když je to něco extrémního. A k tomu větru, máte tam pouze výseč, já tam mám nárazy přes 90 km/h, takže moje tvrzení až 100 km/h sedí. Navíc při vydatných srážkách. Ta TN bude prostě extrémní.

Tak omyl, mám tam 81 km/h. V létě úplně normální mimo bouřky :D
42
# 10.07.2022, 01:34

Tomáš J.
Představte si, že byste byl v tom "epicentru". Nárazy kolem 80 km/h třeba celý den a k tomu vydatný déšť. Žádné hory jenom rovina. Něco takového je extrémní... Však to jistě způsobí polomy a škody.

V létě samozřejmě o to víc, když jsou takové trvalé nárazy v kombinaci s vydatným deštěm.

42
# 10.07.2022, 01:49

Takhle to vypadá zajímavě. Nárazy plošně 70-80 km/h. Srážky 50-100 mm za několik dní. Ta oblast dostane opravdu slušný hit, nevím jak se ty listnaté promočené stromy budou ohýbat a lámat v tom větru. Asi dost.

PS: V této oblasti samozřejmě ještě není tajga. Je tam vysoký podíl listnatých stromů.

Jinak se omlouvám za menší OT, snad to nevadí. Už to nebudu rozebírat.

nárazy větru, ventusky
srážky, ventusky
77
# 10.07.2022, 07:41

Dnes 3denní epizodka a pak návrat k normálu

S vodou je to také pokaždé jinak
378
# 10.07.2022, 09:07

aura_33
Dear Mr. Zkušenost..
Hele neblbni, ty všechno hned zkušeně poznáš, za 5 dní to je podle tebe. ,, zkušeně,, jakoby už zítra, pak se ti změnilo ale +15 na -20 :D a co zbylo loni z tvých 47°C...? NIC..
Honsová hadr..:D
Hladina 850hpa není hladina 1500m?
To je nějakej tvůj novej patent..???
Podívej co tam má ,,ultrateplý,, GFS teď..
3denni epizodu z 30-35°C(na pár tradičních místech to může jít k 38°C) , toť vše.. Úplně to stejné jako v červnu..
To jsou teploty, které se v ČR vyskytnou víceméně každoročně..nic až tak zvláštního..
Tomáš J. to shrnul přesně, v bulváru by si tu Honsovou normálně ,, udělal,, jako nic..:D
A totální frašku hledejme určitě jinde, než ve vlivu Alp na teploty severně od nich... Všichni víme kde....



Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.