Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Jaký bude červenec?

ota
Avatar
2119
# 09.07.2022, 22:34

swan1
Je to marný.:)
aura_33
Ano vzduch to může vzít obloukem a pak se díky té delší cestě výrazně ochladí. 40°C je určitě reálných, ale uvidíte že 45°C nebude.:)
Co se týče té teploty v 850 hPa máte se Spurdem pravdu vlastně oba. Hodně záleží na vlhkosti vzduchu. Tenkrát v roce 2012 byl v ČR mimořádně suchý vzduch, takže teplota vystoupala poměrně snadno, ale za standartních podmínek to alespoň těch 25 chce. Mimochodem, i když je rekord z Dobřichovic z 20.8.2012 tak si troufnu tvrdit, že minimálně 27.7.1983 byl teplejší den, ale díky nižší hustotě stanic nebyla zaznamenána vyšší teplota. To samé platí pro nějaký den z 20. let 20. století, kdy bylo V ČR poprvé naměřeno 40, ale to už nejsem schopen dohledat, tam byla ta síť stanic velmi řídká.

42
# 09.07.2022, 22:43

lukashrn
Já si spíš všímám, že model GFS je systematicky podkopávaný a různě se dehonestuje a snižuje jeho kvalita. Přitom je to základní model a meteorologie v USA je na špičkové úrovni. Argumentovat že GFS je globální a tím pádem méně přesný, je podle mě mimo, protože to samé bych mohl říct i o ICON a ECMWF, který jsou taky globální (počítají počasí pro celý svět)

To co napsali na imeteo.sk beru jen jako bezpředmětnou kritiku jednoho modelu.

ota
Moc se neochladí, protože putuje nad pevninou a ta se vždy rychle prohřívá. Aby bylo v ČR těch 45 °C, tak by záleželo jen na intenzitě a dávce toho extrémně teplého vzduchu. Jeho kumulaci, rozsahu, pohybu atd.

Někdy se mu do ČR třeba nechce v plné síle, ale jindy může vletět rychle tím obloukem a pak by bylo hodně přes 40 °C.

370
# 09.07.2022, 22:51

aura_33
Nevím co napsali Slováci a je mi to jedno..
Ale nemáš pravdu, GFS je logicky detailnější a přesnější pro USA, evropské modely (byť také globální) pro Evropu... Je to pochopitelné..
A přesně jak píše Ota, Alpy tam hrají roli vždy, ať už teply vzduch postupuje obloukem a tedy delší trasou kolem jejich SZ části, nebo od jihu přímo přes ně, vždy to vede logicky k jeho ochlazení...
JV Francie, Itálie, Balkán, to je fakt jiný soudek...


42
# 09.07.2022, 22:58

swan1
Těch možností je spousta. Záleží vždy na tlakových útvarech, které to někam směřují a posouvají. Vtip bude až to jednou poletí přímo přes Alpy a bude to mít na návětrné straně vlhkost a na závětrné se prudce oteplí. Všimnul jsem si z mapek, že při přechodu ze Španělska do Francie vzniká fénový efekt pravidelně, ale k nám to jde většinou obloukem. U nás by to mohla zesílit TN nad cca Francií, která by musela být stabilní a výrazná zároveň, aby to hezky hnala přímo z jihu.

PS: Mě přijde vtipný, jak ty extrémně horké scénáře považuje někdo za úlety, které nejsou reálné apod. a až to jednou vyjde, tak budou všichni vedle :D. Oni to nejsou úlety, prostě výpočty, akorát ty nejkrajnější možnosti většinou nevyjdou. To je ten problém modelů, že často zobrazují extrémy, ale extrém je vzácný sám o sobě a nemůže být tedy častý, ovšem jednou za čas to vyjde. Myslím, že je to úmyslná konfigurace tvůrců modelů, aby se o možném extrému byť s mizivou pravděpodobností vědělo včas. Proto na delší dobu dopředu jsou vidět často tyto malůvky.

Co se týče té vlny veder, troufám si říct, že bude někde mezi 35-40 °C téměř jistě. Ono to bohatě stačí...

76
# 09.07.2022, 23:14

V roce 2018, přelom červenec srpen, nechutná série tropických dní a nocí a přesto nebylo u nás dosaženo 40°C, natož 45°C. Celá střední Evropa žhnula a stejně tepleji nebylo.
Takže reálně to u nás vidím max. na 38, na JM to bude atakovat čtyřicítku.

370
# 09.07.2022, 23:17

aura_33
Andora mezi Francií a Španelskem je taky jiný soudek než Alpy..
A sorry, ale 45°C teplý vzduch a vlhkost, to v uvažovaných zeměpisných šířkách nejde moc dohromady...:cool:
Jsi mnohem vtipnější, než my ostatní na fóru :D

42
# 09.07.2022, 23:19

charlie
Je to nejpravděpodobnější no, ale stále se to může posunout klidně o několik stupňů do většího vedra. Mám takovou předtuchu, že se to ještě zvedne.

swan1
Si to nepochopil nebo špatně četl. Vlhkost na návětrné straně Alp jsem myslel, ne u nás. Kdyby tomu tak bylo, tak u nás by už byl suchý vzduch, ale vlivem fénu, by to někde prudce stouplo (teplota) v závětří. Kam až nevím, ale v létě to není moc často, většinou to jde tím obloukem.

swan1
Nejsem vtipný, jenom někdo má ten pocit možná.

swan1
Když ti ten vzduch jde přes vysoké hory, tak ta vlhkost prostě na návětří narůstá, pochopitelně.

370
# 09.07.2022, 23:27

aura_33
Předtucha říkáš..Hmm..
Co jít radši spát..:D
Já tedy jdu, tak dobrou...

42
# 09.07.2022, 23:30

swan1
:zz:

Tak jsem zase pokecal. Příště někdy jindy. Upřímně baví mě mít jiné názory. Přijde mi to lepší. Jednou třeba přijdu s něčím odvážnějším, než co jsem doposud napsal :D. V počasí ty limity moc nejsou. Jinak ten GFS je super model, mám ho nejradši, jestli nebude těch cca 45 °C, tak to prostě sníží no... :D

# 09.07.2022, 23:36

Koukám, že kolem jedné 45 C v jednom výstupu 9 dní předem se tu rozjela pěkná diskuze, protože to probudilo jednoho spáče, který čekal na tuto příležitost :D Ale jsem rád, že i přesto, že má Aura v hlavě teoretický scénář na nemožně vysoké teploty v roce 2022, tak se drží podobně jako všichni ostatní při normálním a realistickém scénáři s teplotami mezi 35 až 40 C v maximech. Což je něco, co alespoň polovina běhů tam po nějakou dobu ukazuje. Rizikové, co vidím v modelech hlavně ansámblech GFS je, že je tam pomalu vzestupný trend. Ale rozhodně tam není nějaká skupinka nad 40 C, je to spíše takových top 10 % výstupů, většinou na den a nějak to neroste.
WOni Ne nevyjde. Tohle je úplně nejteplejší výstup ze všech 100 vypočítaných. Takže 1 %, že to vyjde. Na tohle nejsou v Olomouci podmínky. To je na nic, že se to takhle ukazuje. Já tam mám 41 C. Přitom v Ostravě Porubě bylo zatím maximum 38,2 C 8.8. 2013. Lidi, kteří nečtou diskuzi, tak se akorát vyděsí. Už to vidím, jak s tím budou zítra ještě nějaké pitomé bulváry strašit. Snad to pondělka zmizí. Neboť toho by se chytl každý bulvár

0
# 09.07.2022, 23:40

Já jen doufám, že tohle nevyjde :!!::(

370
# 09.07.2022, 23:43

GFS je často skvělý jako ,, hrubý,, model, v celkových tendencích do tepla či do zimy..
Nicméně jeho přestřely v teplotách i srážkách v delších výhledech jsou časté, pověstné...a úsměvné..:)

# 09.07.2022, 23:47

WOni
Nevyjde, v Belgii ukazuje až 47 stupňů (pro auru zjevně hotový ráj :D), to je prostě kravina, Belgie fakt nebude atakovat absolutní teplotní rekord Evropy.

146
# 09.07.2022, 23:52

swan1
no hele. uvidíme co bude a nebude určitě takové taplo na 70% nebude, ale těch 41 být může.. ostatně 40,4 už tu bylo;-)

42
# 09.07.2022, 23:57

Kouknul jsem ještě na teplotní odchylku ve 2 m u GFS a jde to přes +20 °C. To je opravdu extrém jak 🐷. Na druhou stranu neexistuje žádná oficiální hranice, kam až se může teplota odklonit od dlouhodobého průměru.

swan1
Já když sleduju modely a vidím podobný extrém, tak ho vždy považuji za reálný. Ten model není blbej, nedá ti tam v ČR +70 °C nebo vítr plošně 400 km/h. Prostě ty výpočty jsou reálné a vycházejí z reálných naměřených dat, ať už to někdo bere nebo ne. Zatím se mi ukazuje že ten absolutní potenciál v ČR je opravdu těch cca +45 °C a ještě i o kousek výš. A nemluvím jenom o GFS, každý model někdy vypočítá krajní extrém. Dělají to všechny.

0
# 10.07.2022, 00:12

lukashrn
Tak to je dobře, ale bylo by asi plno rekordů :D

73
# 10.07.2022, 00:13

aura_33
Pokud by se to mělo brát důsledně, tak na modelech jsou reálná jen vstupní data. Zbytek už je jen fikce/předpověď tvořená výpočtem modelu. A ten může být vždycky z nějakého důvodu úplně mimo reálné možnosti (zdejší mluvou se tomu říká "úlet") :D

42
# 10.07.2022, 00:21

spurdo
No jo, ale reálná naměřená data = reálný vývoj počasí. Tak je to třeba brát. Samozřejmě ty data jsou omezená s drobnými nepřesnostmi, ale pořád je to skutečné a naměřené. Vychází to ze skutečnosti a proto i ten výpočet zobrazuje možnou skutečnost. Nikde není žádná fikce apod.

146
# 10.07.2022, 00:24

a ještě jedna věc.. musíte si všichni uvědomit že to teplo se nebude mít kam ztrácet..
1. celkem tlakově dostačující níže u Španělska= příliv horkého vzduchu z Afriky
2. krásný push vzduchu od Z-JZ díky níži na VB
3. faktor a dost důležitý. .. bude prohřátý celý Jadran, Francie, Balkán.
prostě tady stačí aby bylo jasno a je rekord na světě
4. celkem slušná výše nad Evropou
5. jet stream

6.! tady není o čem

=

extrémní prohřátí vzduchu díky výši a 43C ve VB .

42
# 10.07.2022, 00:33

Kokos342
Však jo, ty vzduchové hmoty jsou obřích rozměrů a dokážou se přesouvat téměř bez omezení a zábran. ČR nebo část Evropy jsou jako nic. Buď se to sem dostane nebo ne. I ty Alpy jsou jako domeček z karet vs. "vzdušný buldozer" :D.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.