Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Jaký bude červenec?

47
# 10.07.2022, 09:48

No zírám jak se rozjela diskuze, už jsem myslel, že aura zase dostal ban a on jen čekal na ten správný okamžik..
Je to pánové moc daleko, na celý příští týden mám dle třeba ICONu jeden jediný letní den, posléze přijde s velkou pravděpodobností nějaký velký hic, taky může trvat jen dva tři dny a hupky dupky pod 20. Mám tam na konci výhledu +39, které jsem tady nikdy nenaměřil, může se to stát, ale jsem zatím v klidu, až to bude předpověď na dva dny dopředu tak asi začnu jančit a balit kufry..

42
# 10.07.2022, 11:18

GFS má pořád přes 40 °C. Myslím, že to vyjde. Z nějakého důvodu to tam pořád má. Vypadá to, že absolutní rekord padne na jižní Moravě.

Ono teoreticky stačí sledovat jenom 1 model a čekat, jak se to změní. Buď GFS hodně zchladne (čemuž nevěřím) nebo ty evropské modely hodně přihodí pod kotel (čemuž věřím).

# 10.07.2022, 11:44

aura_33
Naštěstí jen váš názor. Udivuje mě jak pořád věříte pouze fanatickému GFS co jen pořád přepaluje a přepaluje, a ještě ho silně bráníte:D. Vy snad chcete aby byl rekord překonán o několik stupňů, aby se jen dokázala možnost 47°C.
Ecák je celkem pravěpodobnej s těmi 36-39°C. CMC neboli GEM zase skoro vymázl ty vedra:D.
Já si myslím že do 38°C bude. 42 a bodejť i víc fakt ne. Uvidíte sám.

A ještě ansámbly, Jižní Morava: jenom tři dávají dost nad 40, ostatní 40 a míň
168
# 10.07.2022, 11:46

Už i ten gfs to dost posouvá na jih ten horký vzduch oproti včerejšku tak si myslím že teploty budou tak do 38 stupňů na pár dní a to jisté taky není, nakonec může být kolem 30 jestli se to posune ještě jižněji

42
# 10.07.2022, 12:10

Peter Sedlák 1
Ale tak nemusí být apokalyptické hodnoty, ale když budeme například na 40,5 °C, tak máme extrémní vedro a nový rekord. K těm ansámblům, já je dřív často sledoval a došel jsem k závěru, že z toho moc nezjistíte. Ty křivky se dokážou hodně výrazně posouvat v příštích aktualizacích. Takhle bych to vážně nebral, že jenom pár je nad 40 °C a takže bude max. 38 °C. Tomu se říká naivita. Asi ty ansámbly berete moc vážně.

# 10.07.2022, 12:10

Aura a jeho dezinformace . Furt ten stejný příběh :D

42
# 10.07.2022, 12:11

Jj a Novorolak a jeho hloupé zbytečné poznámky. Nic nového :D.

# 10.07.2022, 12:14


To, že píše fakta, které jasně ukazuje model GFS (i když možná chybně, ale je to černý na bílým), neznamená, že píše dezinformace...

9
# 10.07.2022, 12:22

Já jsem spíš překvapen, že modely každým výstupem ochlazují ten nadcházející čtvrtek, pátek a sobotu. Tak doufám, že se vůbec nějakého tepla v červenci ještě dočkáme. Ty výstupy od pondělí neberu vůbec vážně, vždy to hodně nadhazuje, pak to zas ochlazuje a nakonec to skončí někde ve středu, počítám, že se to zastaví někde mezi 35-37, potom nás čeká zase průměrné počasí, jako kdyby byl podzim.

# 10.07.2022, 12:23

aura_33
Možná .. Ale aspoň tu nelžu a nevytvářím svou fantazií nějaké senzace , které neexistují.. Zároveň, když si přečtete zpětně vaše příspěvky, tak zjistíte , jak si protiřečíte. To je fakt na psychiatrii..

42
# 10.07.2022, 12:32

No ten ECMWF fakt hodně přidal, teď by dle jeho 40 °C bylo.

Novorolak
Jasně, beru Vaše slova vážně a na vědomí. :D

147
# 10.07.2022, 12:36

no.. takže pěkně nám teď zatopil

# 10.07.2022, 12:54

Tak poslední GFS naznačil naprosto učebnicový příklad, jak dosáhnout 40 C i ve střední Evropě v nejteplejších lokalitách. Velmi horký vzduch se vylívá nad západní Evropu a kvůli tlakové níží nad severní Evropou se v rychlém proudění přesouvá i nad Evropu střední. Ano pokud to proběhne ten přesun toho teplého vzduchu tak rychle ze Španělska do střední Evropy za pouhých 2 a půl dne. Potom 40 C padnout může, to není žádný vymyšlený scénář. Tohle je bohužel cesta, kterou to fungovalo vždycky. Jediné, co je na tom přestřelené jsou zase ty teploty. Co tomu nahrává, aby to proběhlo takhle.
1. vzduch bude velmi suchý, rosné body kolem 2 - 5 C
2. sucho ve Francii a Španělsku, umožňující ohřev vzduchu
3. Tlaková níže západně od Portugalska
4. TN nad severní Evropou
Proč není vedro jisté?
1. blízkost teplotního rozhraní. 400 km není zase tak moc z hlediska toho, že je to období za 8 dní
2. možnost odklonu a zpomalení teplého vzduchu nad západní Evropou a doražení v podobě okolo 20 C ve výšce a vcelku normální vlny veder
Ovšem na 2. stranu času už moc nezbývá a jediné na co se dá spolehnout, že by to zastavilo je to teplotní rozhraní. Zbývá pouhý jeden den a už se bude mluvit o tom, že na začátku příštího týdne dorazí velmi vysoké až extrémní teploty. A to už skutečně není žádná dlouhá doba. V zimě, když bych něco podobného viděl, tak už si řeknu ach jaj to zase bude 15 C. A podobné to bylo letos na začátku ledna. Svítilo tam neskutečné jarní počasí už od Vánoc a nikdo tomu nechtěl věřit a najednou bylo 5 dní s průměrem nad 10 C a odchylkou 12 C nad DP.

Učebnicový příklad toho, jak může padnout absolutní rekord v ČR /wetterzentreale.de
# 10.07.2022, 12:59

Jakože takovéhle situace jsem viděl v zimě, ale zatím to nikdy nebylo načasované do vrcholného léta. Teď ano a vtom je celá tahle situace zajímavá. V září nám podobná synoptika hodila 37 C, takže se čeká jenom na načasování. Pokud to klapne teď v červenci tak i kdyby model přestřeloval s tou fialovou,což určitě přestřeluje, tak tohle je jedna z mála možností, jak tu těch 40 C dosáhnout, a mohlo by se to možná blížit i tomu za mě absolutnímu limitu 42 C, co je v téhle době možné v ČR za absolutní konstelace dosáhnout.

378
# 10.07.2022, 13:01

Tomáš J.
Takhle to nefunguje..jednou je to tak, jindy naopak..
To stejne bylo predlonskou zimu, kdy tam všechny hlavní modely dávaly velké únorové oteplení, ještě 5 dnů před situací..
A jediný GFS tam už měl nějakých 8-10 dní úplně opačný vývoj do mrazů ..
Během těch pěti dnů pak všechny modely následovaly GFS a otočily do zimy..
Přišlel týden arktických mrazů kolem -20°C...namísto +15.. :D
Je to ještě dost daleko, na závěry je brzo...

# 10.07.2022, 13:05

swan1
Ano na to si dobře pamatuju. Jak z jara byla krásná zima. Já tady nemluvím o tomhle ani to tady neverifikuju. Já jenom popsal, co nahrává tomu, aby to horko bylo a co ne. Samozřejmě jsem si vědom, že takhle podle učebnice to nedopadne. Tohle je totiž 1 % scénář možná ani to ne. Stačí malý posun útvarů a bude to oteplení o hodně mírnější. Spíše jako zajímavost, jsem tu hodil, jak přesně se to trefilo do toho 1 % nejpřesněji, jak jen to jde. Ale zase na 2. stranu si opravdu myslím, že jediné, co může zastavit přísun toho horkého vzduchu je teplotní rozhraní od severu. Zpomalení i tak přinese 35 C. Už i v ČHMÚ vidím nějaký náznak.

378
# 10.07.2022, 13:09

Tomáš J.
Dával jste sem příklad i ze zimy, to teplo, tak jsem vám sem jen dál opačný příklad z predlonske zimy, z tepla do zimy ..;-)
Zmírnit to a zkrátit má ve své moci i předpokládaná TN u Portugalska... svým posunem více k východu.., SV..
Je to ještě dost daleko..na závěry je brzy...

42
# 10.07.2022, 13:10

Kokos342
Jj je to zlý, jižní Morava 42 - 44 °C v ohrožení. Hodonínsko, Břeclavsko bude asi peklo. V podstatě přírodní katastrofa.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.