Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Převážně zataženo s deštěm a citelně chladněji

Diskuse o počasí Jaké bude jaro 2022?

273
# 02.03.2022, 09:34

JohnBattler
Já tam mám na 11.3. parádních 11cm sněhu a celodenní mráz, neskutečná změna předpovědi, ale pro přírodu by to bylo požehnání, původně měly být tak 2-3 noci s mrazem a pak už určitě bezmrazé dny, ale pořád bude jen půlka měsíce podprůměrná, co bude dál se uvidí, ale ty podrobné rozbory všech směřující k teplu úplně selhaly.

110
# 02.03.2022, 10:10

Yurri
By mě zajímalo, co jim do té dlouhodobé předpovědi tak mocně hází vidle. Žel nemám zrovna čas na nějaké hlubší analýzy, ale je zvláštní, jak moc se to liší s nedávným dlouhodobým výhledem ČHMÚ.:!!:

273
# 02.03.2022, 10:59

ludvicek
Ona se jim jen sníží úspěšnost o pár procent a budou v pohodě, protože to vztáhnou na delší období, teď to oteplení přijde holt o týden později no, taky to nepitvám, stačí aby se trochu více prohloubila TN nad Černým mořem a veškeré globální vlivy jsou upozaděny, protože finálně rozhodují nejbližší tlakové útvary, hlavně ať není nízká oblačnost.

380
# 02.03.2022, 11:06

ludvicek
Těmi vidlemi je podle mého mnohem výraznější blokace Atlantiku, než se čekalo..
Po 4-5 dnech vlivu TV nad stř Evropou se měl opět prosadit Atlantik a teplý JZ..
Ale to se neděje..
Podle mého za to může mohutná TN nad V Evropou..viz satelitní snímek..., která nám na své zadní straně ,,zařizuje,, kontinentální, V, SV proudění...spolu s TV nad Skandinávií, Severním mořem...

# 02.03.2022, 11:31

Se mel obnovit Atlantik? Podle ceho? V pondeli to bylo hodne rozhadane, 50 na 50 nebo spis pro blokaci. CHMU se priklonil k pokracovani JZ proudeni, bylo to z empirickych dat pravdepodobnejsi.

169
# 02.03.2022, 11:48

No vypadá to na ještě studenejsi počasí po víkendu, modely se na tom celkem shodujou GFS tam má studený vpád od severovýchodu a ICon tam má náznaky ještě silnějšího vpádu mrazivého vduchu který by tu měl přetrvávat v průběhu celého příštího týdne a dal se uvidí co bude, pro přírodu je to jedině dobře :led::)

380
# 02.03.2022, 11:53

zajíc bílý
No na základě některých výpočtů modelů, ktere predikovaly,, že se má obnovit Atlantik, čeho asi..:D
ČHMÚ se ve své predikci přiklonil k obnovení JZ proudění.., modely byly nejednotné , každý den to měnily..jeden den teplý JZ, druhý den chladný SV, furt dokola..
ČHMÚ se přiklonil, kam se přiklonil, to se stává..
Budeš se asi muset zeptat tam.....

148
# 02.03.2022, 12:03

koukám že icon si pohrává s celkem silnými mrazy

110
# 02.03.2022, 12:20

Kokos342
Tak stále já bych byl asi nad nulou, ale u Ostravy dost možná ledový den.

148
# 02.03.2022, 13:38

ludvicek
kdyby ta níže nad Ukrajinou a Ruskem byla tak mohutná pošle nám to sem celkem arktickou hmotu... jak můžeš vidět v horních částech obrázku

110
# 02.03.2022, 14:34

Kokos342
Jojo, jen tam vidím rozdíl mezi severem a jihem v barvě, tam na našich hranicích s Polskem rychle fialová bledne na modrou. Samozřejmě se to může posunout sem tam, 100 km žádná míra. No bude to napínavý.

169
# 02.03.2022, 21:15

Tak Ecák má ten studený vpád dost blízko naší hranice takže se to klidně ještě může posunout více k nám a nebo zase naopak, uvidime, bude to zajímavé sledovat :):led:

274
# 02.03.2022, 23:35

kuba

Uz jsem to rozvadel tady:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-3-6257-Sucha_per...

A ECAK dava variantu jeste horsi. Ranni GFS predpovedel v noci 08-09. brezna v 850 hPa teplotu -12 az -15 v minimu, vzduch od severo-vychodu a jasno, mrazive noci a od strednich poloh den ledovy. Ten ECAK vypada vsak jeste hur, snad to nevyjde. Presne tahle situace, kdyzby nastala v lednu, prijdou do CR extremni mrazy, i v Praze Arkticke dny. A i v Breznu to bude neco. Proste z Ruska neprichazi nic dobreho, je videt odkud vitr vane na predni strane vyse.

# 03.03.2022, 08:19

swan1
Napsal jsi to co ja, jenom jinymi slovy. Nebo je tam bejaka skryta myslenka?

380
# 03.03.2022, 08:44

zajíc bílý
No a z toho je nějak k nepochopení, proč ČHMÚ dál do své předpovědi , co tam dal?
Tedy návrat Atlantiku?
Protože v ten den, kdy tu předpověď pustil ven, se k tomu modely dost přikláněly..
Žádná podivuhodná záhada v tom není:cool:

387
# 03.03.2022, 10:43

swan1
Jste vypích tu podstatu, celou dobu, se tu bavíme třeba o tom, že teď modely ukazují, ..nebo týden už ukazují.. a tak z toho usoudíme, že bude tak a tak, a modely to překopou za čtyři dny na naprosto jinou situaci, tak si povídáme, že to bude tedy jinak... a někdo se tomu neustále diví, či se pak chlubí, že on to věděl už před týdnem, před čtrnácti dny... ovšem zapomene dodat, že mu to vyšlo po předchozích čtyřech neúspěšných pokusech..:cool:
No a to samé z dlouhodobými výhledy, zatím, co tak koukám stále jsou na té teplejší variantě, nicméně, třeba duben CFS ochladil, uvidíme, co bude předpovídat za dva dny nový ECMF.. a podle toho a dalších indicíí, můžeme pak předpokládat, jak to bude.. opravdu srozumitelné, myslím..není se čemu tedy podivovat..Navíc, co si budeme povídat, v době, kdy se překlápí počasí ze zimy do jara, je to nejvrtkavější, proč se asi říká..aprílové počasí..:D

# 03.03.2022, 11:48

Že bychom v příštím týdnu snad i dali ledový den v Praze jak dává Ecák? To by pro mě byl docela šok. Ale prostě SV proudění je to nejchladnější co nás může potkat. Zatím nějaká změna je daleko. Nicméně když tak vidím jak se staví tlakové útvary tak to podle mě skončí silnou TV nad Ruskem a silnou TN v Atlantiku. Pokud se to dobře sejde může z toho být v půlce měsíce profuk od jihu. Takže možná nás čekají v březnu velké teplotní skoky. Ze skoro ledových dní na dny okolo 15-20°C. Vůbec bych se tomu nedivil. Ale celkově bude měsíc březen tak 50/50 podprůměrný/průměrný. Nějakou velkou šanci na nadprůměr tam nevidím. Co přinese duben se po tomhle fiasku modelů netroufám odhadovat.

110
# 03.03.2022, 11:54

palma
Ovšem teda i se znalostí výše uvedených souvislostí mě to donutilo ve středu ráno překvapeně zvednout obočí.;-)

380
# 03.03.2022, 11:59

JohnBattler
Vidím to podobně, vlastně stejně..
V druhé půlce března se to zřejmě vyhoupne do nadprůměru a březen by mohl jako celek vyjít teplotně normální(tedy v rozmezí -1 až +1 od normálu). Můj odhad na březen..
palma
4x..?🤔
Já myslím že to bude vyšší číslo..;-)

# 03.03.2022, 12:38

swan1
S dlouhodobou predpovedi CHMU jsem reagoval na prispevek od ludvicka.
Jinak taky to vidim tak, ze konec SV sice v nedohlednu, ale jakmile se to pohne, teploty pujdou rychle na 15-20 stupnu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.