Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě tepleji, odpoledne naměříme až 24 °C

Diskuse o počasí Tropické dny od 16.6.2021

33
# 18.06.2021, 01:41

Teď jsem se byla ještě projít venku a všimla jsem si, že už se ozývají cvrčivci. To je pro mě signál, že léto začalo. Loni se objevili rekordně pozdě, až první týden v červenci.
Jinak venku je tedy pěkná kosa - ve dvou metrech je nyní cca +17, úplné bezvětří. Pořád čekám, kdy alespoň na této úrovni budou ranní minima. Po tropickém dni je toto docela bída.

33
# 18.06.2021, 02:02

Stranik
Ne cvrčci, ale cvrčivci révoví. Ano, rozeznám hlas kobylky od cvrčivce. ;-) Hlas cvrčivce zní jako velmi hlasité a dlouhé hvízdavé cvrčení. Zdálky spíš jako hvízdání.

# 18.06.2021, 03:37

U nás ve středu 30,0 °C a ve čtvrtek 31,0 °C.

80
# 18.06.2021, 07:52

Tady středa 30, včera skoro 32, ale ještě to jde - noci nejsou tropické, ráno 18-19 stupňů, což je na Prahu ve vlně veder chládek. Naštěstí nejsou denní vrcholy 35+, je to opravdu ohromný rozdíl, jestli se člověk vyspí nebo ne.

Na víkend to trochu ubralo, mohlo by být 33-34, více ne; v neděli se ale přidá vlhkost, občas mrak a to už bude se spaním horší, teploty dolů nepůjdou a bude dusno :zz:

Pěkně vypadá ochlazení příští týden, to je přesně to, co je potřeba po vlně veder, snad bude i nějaká vláha, je to už strašně vysušené, prakticky měsíc nepršelo ve většině ČR.

171
# 18.06.2021, 13:06

Dle Aladina zítra nejtepleji v Brně a okolí, takže těch 35°C by mělo padnout. Na SZ by nemuselo být ani 31°C díky oblačnosti a srážkám..

Sobotní odpoledni teploty dle modelu Aladin..
# 18.06.2021, 14:03

Tak dneska 2. tropický den. Prozatimní maximum je 30,6 C, takže zatím jsou to při suchém vzduchu docela ucházející teploty. Dneska by v Ostravě mělo být maximum mezi 31 - 32 C. Neviděl bych to na to, že dneska padne maximum z loňského roku. Zítra a v neděli už to vidím spíše na 33 - 34 C. Nyní je na obloze polojasno až skoro jasno. Ideální počasí na pobyt ve stínu, nebo u vody. Zatím to nejsou ty opravdu, jak píšou na Novinkách úmorná vedra. Kdyby bylo 34 - 38 C, tak bych taková slova pochopil, ale tohle je pro většinu lidí v pohodě snesitelné, chápu že pro rizikové skupiny už to můžou být nebezpečné teploty nebo lidi pracující na Slunci. Spíše je důležitější teď dávat pozor na silné sluneční záření a dostatečně pít, než strašit lidi nějakými úmornými vedry, ale to už zabředám někam jinam. Na Ostravsku to vypadá na celkem ještě dlouhou šňůru tropických dní. Přijde mi totiž, že každý den modely posouvají o pár desítek km na západ tu TN nad západní Evropou, takže teď už to třeba vypadá na tropické dny v Ostravě až do čtvrtka. Minimálně vzduchové poměry budou dávat šanci na tropické dny, otázkou je, jestli nějaký ten den nepřijde bouřka už okolo 11, 12 hodiny. Celkově, ale vypadá 1. polovina týdne méně přijemně než víkendové dny, protože bude mnohem větší dusno.

# 18.06.2021, 18:45

Jinak teplota v noci neboli ráno klesla na 16 tak že paráda jinak aktualně v 19:45 teplota 30.2

# 18.06.2021, 19:48

Aidamko1
Nový výstup to nepotvrdil a vrátil opět na severozápad doufám že to v noci vratí k vám a už to tam nechá😁

# 18.06.2021, 20:03

Ajajaj modely začínají nějak odkládat to ochlazení a ve středu teď dokonce dávají 34 C na Ostravsku. Začíná se to nějak komplikovat s tím ochlazením a bude to velmi velmi těsné. Od středy do pátku může být odpoledne od 15 C po 33 C a těžko odhadovat, kde bude ležet teplotní rozhraní. Ale může to nakonec trvat celkem dlouho než se ochladí během příštího týdne a s tím, že bude ještě vysoká vlhkost bude ta 2. polovina vlny veder skutečně asi horší než ta 1., která původně měla být hlavně o suchu a měli jsme si "užít" 2 dusné bouřlivé dny a poté citelné ochlazení. A hlavně s rostoucí délkou vlny veder a vlhkostí začnou být i noci blízko hranice pro tropické noci 20 C. Může to být ještě hodně pekelný týden, nebo také klidně 3 horké dny a je po všem.

# 18.06.2021, 20:57

Tomas1241980
Jojo, začíná klasické velmi teplé léto blízké budoucnosti. Kdo čekal, že po chladném jaru přijde chladné léto nebo alespoň průměrné, tak se hodně šeredně zmýlil. A takových tu bylo...

110
# 18.06.2021, 21:13

V JM kraji výhled tropů až do pátku, kdo by to v květnu řekl....

# 18.06.2021, 21:14

light123
Průměrné léto už je v dnešní době opravdu téměř neproveditelné, protože mi přijde, že celkové se ohřívá i sever Evropy, takže i např. v 1. dekádě června kdy k nám proudil vzduch od severovýchodu, tak pořád bylo o 1 C nad DP. Jediné, co se může vyskytnout jsou nižší maxima jako loni, ale pořád zase pro změnu s vysokými minimy. Jak bylo loňské léto nestále a říkalo se o něm, že to je návrat k normálu, tak pořád bylo loni o více než 1 C nad DP. Letošní léto se začíná dostávat do cyklů a abychom se ještě nedivili. Jako rád bych se mýlil, ale letošní léto se začíná roztáčet ve směru, který může rozjet pořádnou rotaci tropických dní střídanou letními dny v chladnějších dnech, něco na způsob 2015. Uvidíme, kdy dojde k přerušení této neustále se obnovující jižní složky. GFS tam má totiž už např. na začátek července další horké dny a to je přesně ono. A když na jaře bylo 40 dní podprůměru, tak abychom se nedivili a nedali si léto 3 - 4 C nad DP. Záleží kdy dojde k přerušení trendu. Když to bude jako v roce 2019, tak by to nebylo tak horké. Ale třeba v roce 2015 se vyskytlo 5 vln veder. A letos to tímhle templem může být podobné, ale je to jenom spekulace, do dlouhodobých předpovědí opravdu moc nevidím.

# 18.06.2021, 21:20

Tomas1241980
Tohle je prostě ukázka oteplování klimatu tempem 0,3°C za 10 let, což je samozřejmě extrémně rychlé. Můžeme být rádi, že léto trvá jen tři měsíce, protože od září už je to většinou na pohodu až do dalšího léta.

379
# 18.06.2021, 22:34

Dnes s odřenýma ušima TD, 30,2st. Letos první..
O víkendu bude koupačka a od pondělí plynulý teplotní sešup dolů se srážkami..
F4 by sice s teplým víkendem nesouhlasil, ale kdyby léto pokračovalo v takovýchto minicyklech, byl bych spokojen..👍

171
# 18.06.2021, 22:53

Dneska 31°C a dole v centru Brna maximum na 32°C. Zítra bude zhruba o 1-2°C tepleji, tak jsem moc zvědav.
Tropy jsou pro SZ pouze do úterka, ale pro JM až do pátku, takže na JM by mohlo být až 12 dnů s teplotou nad 30°C..

# 18.06.2021, 23:17

Aidamko1
To je přesně riziko té zacyklené situace, protože už od soboty oteplení a to znamená, že se z toho jižní Morava, Slovensko nemusí vůbec dostat. A dáte si pár letních dní a zase tropy. Jenom tak pro zdůraznění zde dám obrázek z jihu Slovenska podle ECMWF. Tohle je opravdu bezprecedentní výstup, jenomže opravdu to co je v té 1. polovině výstupu je dost pravděpodobné. A čím víc na jih tím teplejší. Středomoří má letos také velmi teplé léto. Letošní léto bohužel zase ukazuje postupující GKZ. Mimořádně horký vzduch v celé západní polovině USA, rozpálené Středomoří a s tím spojená rizika heatwave v západní, střední a východní Evropě a velmi vysoké teploty i za polárním kruhem, kde se celkem pravidelně vyskytujují letní dny.
Jinak u nás dneska maximum 31,3 C a relativně snesitelný suchý vzduch. Teplota nyní 23,7 C a úplné bezvětří. Minimum dneska v noci bude okolo 18 C, zítra odpoledne se maxima budou pohybovat mezi mezi někde mezi 32 - 34 C, takže pořád budeme ve žlutém stupni výstrahy po právu. 34 C zde možná překročíme v přístím týdnu, pokud by se k nám vysunul horký vzduch od jihu.

Velmi horký výstup budoucnosti, nebo už brzkých dní?/ SHMU
182
# 19.06.2021, 00:38

Miriam

Aha, to žije jenom u vás .... tady kde nejsou vinice nee ... osobně to neznám samozřejmě. Vinohrady v Mariánkách ještě nejsou ...:D ale díky globálnímu oteplování třeba jednou budou .... co já vím.

33
# 19.06.2021, 00:57

Stranik
Nejsem si jistá, že jsou tak úplně vázaní na vinohrady. Kolikrát už jsem je slyšela houfně hulákat i v kukuřičných lánech, kde široko daleko žádný vinohrad není. :D Ani se mi nezdá, že by byli nějak nároční na teplo (třebaže se to u nich uvádí). Sice se objevují relativně pozdě, ale při příhodném počasí je bývá slyšet i na konci října. To už se neozývají ani cvrčci, natož kobylky nebo cikády. Loni jim tedy sezóna skončila už v září; říjen teplotně za moc nestál. Jinak na rozdíl od jiného podobného hmyzu jsou tímto způsobem aktivní pouze pozdě večer a v noci.

------------------------
Doufám, že horké počasí jen tak neskončí a hlavně noci že budou teplé. Po studeném květnu je horký červen jako balzám pro přírodu (i např. pro mě).

# 19.06.2021, 01:37

No nevím, třeba pro lesy by byl balzám spíš chladný červen, už se zase rojí kůrovec. Já bych si dal klidně teplotně podprůměrné léto, ale to už se asi nedočkám.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.