Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Převážně slunečno a po chladném ránu odpoledne většinou přes 20 °C

Diskuse o počasí Tropické dny od 16.6.2021

172
# 17.06.2021, 19:04

Maximum dneska opět vyšší o 3°C než čekal GFS... Nakonec bylo 31°C... No pěkně se to díky kopců nahřálo. Pomalu více jak v Brně, kde ale bylo také 31°C... Tečou ze mě proudy potu..

96
# 17.06.2021, 19:09

Aidamko1
My tomu říkáme aklimatizace. :D Nás to teprve čeká.

# 17.06.2021, 20:04

Vydána výstraha na vedra Vysoký stupeň nebezpečí a zase severozápad poslední roky to tady topí jako blázen a nevím proč zrovna tady je to humus.

172
# 17.06.2021, 20:11

Jiří24
JM od začátku roku nejvyšší odchylka do kladu z ČR, minulý rok skončil na JM taky v průměru nejteplejší, takže o tom, že je vše na SZ bych raději moc nemluvil a s vedry už vůbec ne... Jinak centrum Brna dneska solidně přes 31°C. Nejtepleji na Mendlově náměstí, kde bylo dle tamější meteobudky 31,6°C..

Jinak na příští týden nám zde výhled dává 6mm, takže se dostaneme na nějakých 127mm od 1.ledna. Tak málo ani na SZ minulý rok neměli..

# 17.06.2021, 20:19

Aidamko1
Neříkám přeci že je vše u nás to nikdo netvrdí jenom mi nejde do hlavy proč se poslední roky tolik rozpaluje severozapad i mapky co jsem dával asi 2 dny to dosvěčují a průměr není 36 stupnů mluvím o vysokých teplotách ne o průměru ty to vedra by měli být u vás dole a ne tady nahoře tady o to nikdo nestojí pracovat se v tom nedá spát se v tom nedá tak co s toho🙃

172
# 17.06.2021, 20:28

Jiří24
Tady je tepelný ostrov, takže za léto hromada tropických nocí.. Vy jste ve výšce nějakých 200m.nm a já ve 400m.n.m a je zde stejně teplo jak v Brně a tepleji jak na některých stanicích na SZ Čech, např. dnes tepleji jak na 60% stanic.
Jinak takových 9-11 hodin v MHD v kuse, což já občas musím přežít, tak v Brněnském klima moc nenene a fuj..

Jinak v příštím týdnu budou na JV teploty nad 30°C o dva dny déle jak na SZ. Docela se nedivím, ale spíše by mě zajímalo jak moc vysoko budou..

Ono letos na to teplo je třeba aby se dostavila sušší advekce..
Garantuji vám, že o víkendu bude i zde 35°C..

# 17.06.2021, 20:42

Aidamko1
Klidně bych bral u vás třeba 40 a u nás 25 a to že nemáte v Brně v MHD klimatizaci je hodně smutné. Vy furt mluvíte o Brně jak tam nemáte Bůh ví co říkate teploty kolem 30 stupnu o2 dny déle ale že tady je o 2 dny tepleji dříve o tom nemluvíte jenom prumerujete ale brát vám to nebudu a jinak dnes nejvíc Plzeň 33.3 stupňů jak to že ne to slavné Brno???

172
# 17.06.2021, 20:51

Jiří24
Proč má Brno 122mm a jinde v Čechách už přes 300mm? :!!:

Vypadáte jako klasický troll..
Dle většiny vašich příspěvků, kde píšete například, že kdyby na Moravě nebyl v zimě sníh a byl na SZ tak to by byl top, a nebo kdyby na Moravě bylo pořád vedro a v Čechách zima a déšť tak by to bylo luxusní počasí apod hrůzy... Dle tohoto vám mohu svatosvatě oznámit, že já mám v rodině vzdělanou meteoroložku, takže ohledně teplot, průměru a chování počasí mám výborný přehled, takže mě tímto neurazíte..

Akorát, že dle vašich některých příspěvků viz zde: https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-11-5837-Dalsi_oc... a https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-11-5837-Dalsi_oc... je mi jasné, že vy to stejně popřete a pošlete opět ČHMÚ do háje.. Pokud posíláte ČHMÚ do háje, tak pošlete rovnou i mě, děkuji a sbohem...

Jinak zítra ráno má být minimum 19°C, takže jsem zvědav, ale určitě naměříme tropickou noc..

# 17.06.2021, 21:02

Aidamko1
To bych si nedovolil nejsem ten tip jako jiný tady jenom proste tomu nerozumím proč je severozápad tak rozpalený když se sem nasunou tropy tak tady jsou tak vysoké teploty proč nejsou na jihu jak to tak ma byt neberu průměr neberu srážky jenom ty vysoké teploty. A nikam tím nemířím opravdu ne jenom mě to zajima proč. A k tomu sněhu v zimě to byla náhoda že jsme měli víc vy tam máte každé roky haldy sněhu.

172
# 17.06.2021, 21:07

Jiří24
JM má jako jediná v ČR oblasti kde již druhou zimu neležela žádná sněhová pokrývka. Haldy sněhu každý rok nemáme, spíše se jedná o výjimky např. roky 2013(to ale i v Čechách ležely haldy sněhu) a 2017(Čechy měly taky). Tyto roky byl ale zároveň deficit na JM největší z ČR, takže ono se to vymázne..

A tímto ukončuji tuto diskusi. Téma je o tropech a né o sněhu atd..

74
# 17.06.2021, 21:20

Jeden o voze a druhý o koze. :D

142
# 17.06.2021, 21:31

Jiří24
Jen bych podotkl, že u Vás (min. v tomhle případě) o 2 dny dřív tropy nejsou. Máme tropy druhý den za sebou, tak, jako některé stanice na SZ. Ještě bych podotkl, že dnešní maximum z JM je krapet vyšší, než stanice na SZ - Tušimice, Ústí. A paradoxně u nás bude v pondělí ještě hic a u Vás s největší pravděpodobností chladněji. Jinak, to že se rozpalují nížiny Čech více je prostě skutečnost - vždy to tak bylo (nížiny Čech jsou daleko rozsáhlejší, než Moravské úvaly) navíc jste prostě v té dráze toho horkého vzduchu v "lepší" poloze a dle mého názoru, kdyby byly na Moravě umístěny stanice v místech, kde se to rozpaluje, tak by Vám to tak nepřišlo.

# 17.06.2021, 21:37

igor127
Děkuji tak o rozloze jsem vůbec nepřemýšlel spíše jsem si říkal jestli to nějak nesouvisí třeba s Horama nebo moc betonu nebo moc továren nevím proto se ptám😁

142
# 17.06.2021, 21:43

Jiří24
Kdyby to souviselo s továrnami a betonem, tak takové ostravsko by teplotně dominovalo - nemyslíte? :D Beton se projevuje ve velkých městech. Hory to mohou také ovliňovat - jak někdo psal v nedávné době v jednom vlákně o fénovém efektu v létě.

ota
Avatar
2159
# 17.06.2021, 21:48

Dneska už jsme měli tropický den i tady. Maximum nakonec bylo 30,4°C, obecně byl východ republiky asi o něco teplejší než se čekalo, tropický den dala i Ostrava a dokonce jej měli také ve Frýdku-Místku. Rozdíly mezi Čechami a Moravou tedy nejsou nakonec nijak velké. Zítra už by teploty možná někde mohly překročit i 35°C.

# 17.06.2021, 21:55

Ještě se zeptám ty teploty na in počasí jsou věrohodné nebo ne jinak by jsme dnes měli 33stupnů.

33
# 17.06.2021, 22:01

ROFA
U nás bez ještě stále zdaleka neodkvetl (začal kvést na konci května, více než o měsíc později oproti normě). Zpoždění se nejvíce projevilo právě u bezu a u vína, které teď kvete. Starodávné pořekadlo o májové vodě, která může vypít víno, je pro letošek neplatné. I kdyby ta voda byla v květnu ve větším množství, nic by letos "nevypila".

Jiří24

To záleží na tom, jestli jsou sem zaneseny údaje z vaší stanice. Ono to v některých případech ukazuje i teplotu v místech, která jsou vzdálená např. 20 km od vás.
Určitě je lepší se podívat sem:
https://www.chmi.cz/files/portal/docs/poboc/PR/gra...

# 17.06.2021, 22:18

Tak Ostrava dneska 1. tropický den roku. Po maximu 29,7 C z 11. 5., kdyby ovšem tropický den byl velmi brzký, je letošní tropický den spíše v průměrnou dobu. Dneska se vyskytl tropický den s odřeným uchem a to 30,1 C. Loni padl 1. tropický den 13. 6. s teplotou 31,3 C. Jinak dneska už je opravdu i teplý večer. Teplota teprve nyní klesla pod 25 C. Od zítra už nás čekají ty nepříjemné noci. Dneska bylo celý den skoro jasno, zítra už nás čeká opravdu 1. horký den, především v Čechách. A sobota až pondělí na Moravě dny s teplotou i přes 34 C, což bude znamenat nejteplejší dny od roku 2019. Loni bylo maximum 32,3 C 28. 7. a celkově i přesto, že loňský srpen byl hodně teplý, tak už nebylo na Ostravsku dosaženo vyšší teploty než 31,5 C.

ota
Avatar
2159
# 17.06.2021, 22:21

Tomas1241980
U nás bylo loni dokonce jen 31,6°, takže brzy bude pravděpodobně nejtepleji od července 2019, kdy u nás teplota naposledy dosáhla na 35°C.

33
# 18.06.2021, 01:41

Teď jsem se byla ještě projít venku a všimla jsem si, že už se ozývají cvrčivci. To je pro mě signál, že léto začalo. Loni se objevili rekordně pozdě, až první týden v červenci.
Jinak venku je tedy pěkná kosa - ve dvou metrech je nyní cca +17, úplné bezvětří. Pořád čekám, kdy alespoň na této úrovni budou ranní minima. Po tropickém dni je toto docela bída.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.