Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Poměrně slunečno, hlavně na jihozápadě více oblačnosti a ojediněle přeháňky

Diskuse o počasí Sněžení 12.1. až 15.1.2021

2726
# 09.01.2021, 07:53

aura33
Tak ona bude možná i lepší!:love: sice byly haldy sněhu, to bylo pěkné mít zahradu pod sněhem ale zase mrazy moc nebyly, trochu až na konci měsíce kdy se vyjasnilo tak bylo párkrát -10 ale jinak zima byla spíš teplejší než je dlouhodobý normál:)

110
# 09.01.2021, 07:54

Tutugon
Zima století teda není nic, co bych já osobně chtěl zažít, ani můj vinohrad po tom netouží. Navíc myslím -20 v obydlených oblastech nebude, sice se ochladí, ale u nás je v příštích dnech ve výhledech střídání mrazivých a ledových dnů, čili vlastně průměrné až lehce podprůměrné teploty.

96
# 09.01.2021, 08:08

aura33
Schválně jsem zabrousil do archivu teplot. Ve srovnání se zimou 2018/19 máme tuto zimu o -0,7°C chladnější prosinec a zatím k dnešnímu dni -1,0°C chladnější i leden. Teplotně je to rozjeté celkem dobře. Od 24.12. je poměrně stabilní teplota pod nulou a bez jediného dne tání se drží sníh. Zima tady bude možná nad očekávání vydařená.

50
# 09.01.2021, 08:10

Tutugon
Na té Vysočině je sněhu hodně, těch 20cm ta 1-2 dny se až tak často nepovede. Zima 2018/19 byla o několik levelů jinde, více sněhu bylo ve všech polohách, i prosinec byl chladnější a přinesl více sněhu...

ROFA
Tomu se nedivím, když jste byl skoro celý prosinec v mlze a námaze, ale když se to srovná jinde, třeba na Moravě, tak je letošní zima určitě teplejší.
Ale to srovnání se zimou 2018/19 bylo spíše se sněhem... ale myslím i teplotně skončí tahle zima hodně teplá, jedna z nejteplejších.

96
# 09.01.2021, 08:18

aura33
Mlha a námraza a nebo výhledy na hladinu inverze. Tady to nikdy nebylo jinak.

Ano ve srovnání s Moravou bylo chladněji. A o tom to je. V tomto ohledu jsou republikové průměry naprosto k ničemu. Kdyby byl všude průměr tak by velká část diskuzních vláken ztratila smysl.

2726
# 09.01.2021, 08:21

aura33
Tak u nás ten prosinec byl o dost teplejší než 2018, tam dokonce leželo před vánoci 15 cm sněhu jenže do vánoc to slezlo, ten loňský bych přirovnal k předloňskému ale leden chce podle mě všechno opravit a možná skončí i teplotně pod průměrem:)

110
# 09.01.2021, 08:21

aura33
Celkově zima bude určitě teplá, prosinec u nás +3 stupně nad průměrem, takže leden a únor by musely být opravdu hodně chladné, abychom měli podprůměrnou zimu.

edit: ale najdou se i v ČR rozdíly, viz výše ROFA

50
# 09.01.2021, 08:21

ROFA
Vemte si to tak, že na Klínovci bylo často tepleji, než u Vás a třeba na Moravě v nížinách bylo do teď hodně teplo. Vy jste jedna z mála lokálních oblastí, kde se drží chlad i díky inverzi v prosinci a teplotnímu rozdílu západ vs. východ ČR teď v lednu, jinde je zima teplá až až...

96
# 09.01.2021, 08:27

aura33
Beru to tak. A jak píšu, kdyby to tak nebylo, nebyl by důvod to zde diskutovat. ;-)

50
# 09.01.2021, 08:32

ROFA
Je to tak, počasí je velmi rozdílné napříč regiony, ono poslouchat ty řeči o super deštivém létu, když tu bylo vlastně hodně sucho...

Já myslím, že o velmi teplé zimě svědčí i fakt, že nebyl ještě ani jeden den, kdy by byl celodenní mráz v celé ČR a možná ani nebude, v těch nížinách se vždy najde místo, kde to nad 0 vyleze, dokud se opravdu pořádně neochladí, na pondělí jsou hlášeny maxima -4°C až 0°C, tak třeba Doksany budou mít +0,3°C, je to tam dost nízko 150m.n.m. a rovina.

9
# 09.01.2021, 08:34

Tak koukám že to sněžení na JZ v úterý se nám komplikuje.... a já tomu věřil:D

96
# 09.01.2021, 08:43

aura33
Každý na to má trochu jiný pohled. Pro mě bude zajímavé jestli budou rekordní mrazy i po krátkou dobu, či zda bude průměrná teplota měsíce jen nižší než ta v minulých letech. Pokud bude průměrná teplota za celý měsíc nižší pak byl prostě chladnější. Zimu budu hodnotit také podle sněhových podmínek. Tam už průměrná teplota hraje vedlejší roli. Stačí když bude teď 2 dny pršet s teplotou +6°C, a je konec. Může pak hned mrznout, ale už je to bez atmosféry.

55
# 09.01.2021, 08:45

aura33
Možná propadáš až zbytečně skepsi. GFS litá ode zdi ke zdi, nevěřil bych mu ani nos mezi očima. Ecak je mnohem spolehlivější model. Ale i když se podívám na ansámbly gfs tak stále pod průměrem. Já věřím tomu že SSW se projeví a teplo nebude. :snih:

169
# 09.01.2021, 08:45

celyl
Ono to úterý by ani u nás nesnezilo kdyz to půjde od severozápadu a s větrem, Budem ve srážkovem stínu

50
# 09.01.2021, 09:01

Ondris
Spíše propadám realitě, než skepsi. :D On je to obecně známý fakt, že modely s ochlazeními přehání a nejde jen o jeden model, ale o všechny. Já jsem taky věřil v pořádnou zimu, modely mi kreslili 5-10cm a teploty na 0 nebo slabě nad 0. Realita byla nějakých +1°C v noci až +5°C přes den. Já bych fakt čekal obyčejné ochlazení a pak oteplení, nevěřil bych ani týdennímu výhledu ČHMÚ, tam se to taky často mění a sami neví jak bude za týden...

Leden jako takový nebude se sněhem a mrazy až tak špatný, ale to platí od středních a vyšších poloh a celkově skončí stejně asi teplotně nadprůměrný a možná i výrazně. Třeba tady byl leden 2016 mnohem lepší, sníh se udržel a pěkně mrzlo, byly ledové dny, tohle celé je jen mírná zima, iluze...

380
# 09.01.2021, 09:02

S kazdym dalsim vystupem modelu prichazi poplach tady v diskuzi..:D
Ja tam zadnou katastrofu nevidim..
Tady se nic nemaze, snezit ma utery, streda..dal pak i v patek..
Celkem nam to tu do soboty haze 15cm
noveho snehu, nahore na kopcich az ke 30 cm..
To bych byl velmi spokojeny;-)
Chapu, ze niziny na tom nejsou dobre..
Ja si tu ve str polohach ale mam stezovat na co?
Ze tu od 25.12. v kuse, uz treti tyden lezi snih, ze pripadl dalsi a v pristim tydnu ma jeste napadnout dalsi.., ze sem cca za tyden smeruje opravdu studeny vzduch od S..
Prosinec byl hroznej, ale od 25.12. tu nastoupila zima a vyhled je ze bude pokracovat.. Proste parada...

50
# 09.01.2021, 09:13

Tady to je, leden 2016, Doksany, nadmořská výška 150m.n.m. celodenní mrazy a pěkný sníh i v nížinách. Tady tohle o čem se bavíme je jen pokračování mírné a teplé zimy...

A zima 2015/16 skončila druhá nejteplejší v historii měření, nedělal bych si iluze, že zažíváme nějaký pořádný zimní leden a že bude ještě hodně přituhovat... celá zima je hodně teplá a nejspíše to tak zůstane a nic se na tom nezmění...

Leden 2016, 150m.n.m. Doksany - teploty
Leden 2016, 150m.n.m. Doksany - sníh
387
# 09.01.2021, 09:27

Ondris
Je někde nějaká statistika o spolehlivosti modelů? Teda jak jim procentuálně vycházejí předpovědi, nebo z jakého zdroje vycházíte, při hodnocení modelů ?
Já jinak našel pouze srovnání aktuálních modelů na nejbližší dobu.. viz. obrázek, ale ne porovnání úspěšnosti..

porovnání modelů
238
# 09.01.2021, 09:40

Jako vesměs ty předpovědi nevypadají blbě pro nás vcelku minimálně na dalších skoro 2 týdny tam jsou mrazy, sem tam něco málo přisněží, ale žádná kalamita to asi nebude.

380
# 09.01.2021, 09:47

aura33
Ja si tu opravdu iluzi o zimnim lednu nedelam, viz co pisu vyse.. JZ a Z , Sumava, Cesky les, KH od str poloh zimni leden maji od sameho zacatku.., Vysočina ted uz take...Snehu neni buhvi kolik, jasne, ale neco je a bude pripadavat..
Oproti lonske zime je to tu od 25.12. nebe a dudy.. Lonsky leden tu kvetly kocicky, sedmikrasky a byly aktivni klistata..:!!:
Niziny maji smulu zatim, ale jsme v mirnem pasu, klima castecne ovlivnene Atlantikem..zima v nizinach byla spise vzacnejsi i v minulosti.. Nelze cekat zazraky..
Veskere vzduchove hmoty jsou teplejsi, vlivem GO..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.