Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Sněžení 12.1. až 15.1.2021

53
# 09.01.2021, 17:06

Pánové nechte toho. Někdy to co tady někteří píšete je k smíchu. Stačí se podívat na data a vím..
70% zim, takové číslo je nadsazené a pokud to bereme z jedné stanice, tak navíc i velice ošemetné.

Zhruba se uvadí dle dat asi 40-50% zim za 30 let, ale je to jiné od místa pozorování.
V posledních deseti letech to taky není 70%, ale u některých možná jo.. Tady to je půl na půl.

Neřešte to a nehádejte se jak malá děcka.

Jinak vypadá to skvěle se sněžením v dnech příštích. A ty teploty taky.

117
# 09.01.2021, 17:15

aura33
Dříve to bylo pravidelněji než nyní sníh,mráz.Ani střední polohy nic nezaručují.Ono těch cca 400m je blíže k nížinám.Ve Strakonicích nejsem od mala. :)


11
# 09.01.2021, 17:18

Tady zatím každý den nad 0, sníh hodně utál, na úterý dává Aladin v Čechách teploty nad 0, to asi moc sněhu nenapadne. Ale stačí zajet pár km výše na Kostelecko a tam je hotová zimní idýlka. :)

378
# 09.01.2021, 17:19

Aidamko
Tak byly tu zminene dva ,,nahodne,, grafy ze stanice Praha Libuš jako dukaz neceho:D
Zmineny ne mnou..
Ja sem si jen nasledne projel ty grafy na teto stanici za 30 poslednich let..
Z tech 30 posl zim, bylo vyrazne chladnejsich, se snehem a vice ledovymi dny 8..podotykam na stanici Pha Libuš.
To je ani ne 25%.. Tim to za me uzaviram..
Slibuji;-)
Ty vyhledy sou vyborny, jen by to jeste chtelo, aby se GFS jeste trochu prichladil na utery a bude to dokonaly...

50
# 09.01.2021, 17:21

GFS tam má extra ledový koláč T850hPa -20°C kousek na východ od Česka :!!::!!::!!:. Zkušenost mi říká, že je to dost nejisté a bůhvíjak to dopadne, ale ta teplejší varianta skoro vždy zvítězí, je to tak...

Jinak tady v nížinách je jasné, že teploty půjdou nad 0 prakticky každý den...

385
# 09.01.2021, 17:23

Jo, dneska na horách.. tohle fakt nemusím... vypadá to jak fronta migrantů na pochodu..:D:D

Ještě připojuju nový výstup, ten mne pobavil taky...

migranti na pochodu..
24.1,
53
# 09.01.2021, 17:24

swan1
Ano, ale brát jednu stanici nic neřeší, já například jsem sjel asi 15 stanic v nížinách, odečetl jsem jsem odchylku a znich jsem poté za pomocí procent toto sečetl..

Jako já taky tvrdím, že dříve byly zimy v nížinách lepší, to je fakt, ale kdy dříve, že?

Babička s dědou mají už k 80. Rokům a pamatují za svého teplé zimy, pak byly chladnější pak zase teplejší, pak chladnější a teď teplejší. Tedy střídá se to v jakýchsi periodách a obdobích.

238
# 09.01.2021, 17:32

Tak nový gfs co do teplot tak dobrý ...pořád zima, ale srážky tragédie. Hodně to seškrtal a spíš to bude holomráz. Snad se to tam trochu vrátí.

96
# 09.01.2021, 17:32

palma
No to je strašný. To už je hodně velká krize, když jdou lidi do fronty na hory. :!!:

378
# 09.01.2021, 17:35

Aidamko
Tak tak...
Je to jedna stanice..ja ji sem jako oporu pro sva tvrzeni nedaval, to nekdo jiny.
Ja sem si jen na tehle jedne stanici proste projel 30 posl zim.. Pro objektivni vyhodnoceni v Praha-Libuš... Tečka;-)
Mate pravdu, jde to staletimi v jakychsi teplejsich a studenejsich periodach...


53
# 09.01.2021, 17:36

Prady
Jojo, máme tam čistou 0. Tak to bude hodně, ale hodně špatný, tohle zase dopadne. Koukám, že i Aladin ty srážky na úterý celkem nemá bůhví jaké. Špatné, špatné.

No a ICON celkem dobrý, ale zase trošku nějak na JZ moc.

2669
# 09.01.2021, 17:40

Prady
Tak my naštěstí sníh máme takže holomráz nebude, ale jako mohlo by spadnout těch 15cm když už;-)
Aidamko
Ale ne bude to dobrý, jen dokud tam nebude oteplení, pak už by to dobré nebylo, zima už by se nespíš po po oteplení nevrátila;-)

385
# 09.01.2021, 17:41

ROFA
Tohle je jen dopad absurdních rozhodnutí a zároveň doklad povahy mnoha lidí "já vám ukážu, kam si můžete nacpat koronavirus".. Osobně doufám, že tady u nás ještě něco připadne, pak by jsme vzali s naší holkou "vyvenčit" kobylu, zapřáhnul bych se za ní na lonž a projeli by jsme louky okolo Lidic a tak, tam teď nepotkáte ani nohu..:)

50
# 09.01.2021, 17:47

palma
To jsou Krkonoše? No kdo má rád klid, musí se vyhnout známým místům, ono stačí třeba taková Milešovka v neděli a hned je tam lidí až až. Mě stačilo vidět jednou záběr ze Sněžky, kde to vypadalo jako mraveniště, asi 200 lidí namačkaných u sebe na vrcholu, tohle už mozek nebere...

385
# 09.01.2021, 17:54

No, ono v těch Krkonoších vlastně ani nejde moc chodit jinde, mimo značený cesty apod. Ale třeba i tady u nás, dneska jsem to prubnul do lesa, na cestě taky desítky lidí, tak jsem to vzal přes les, během pěti minut ticho, sníh křupal, slunce svítilo, docela jsem si to užil.. netřeba chodit v davu.

# 09.01.2021, 17:56

Aidamko
Můj děda je ročník 28, zažil tedy jako nemluvně i legendární zimu v únoru 1929, o čem mi ale často vyprávěl jsou zimy ve válečných letech, obzvláště ta z roku 1942, ta mu v paměti utkvěla nejvíce, pocházel z oblastí severně od Plzně a 14 dní v kuse tam byly teploty přes den -15 až 20, v noci okolo -25. Nyní říká, že se od té doby poměrně značně oteplilo a ty zimu už nejsou, co bývávaly. Celý život studoval závislosti mezi geomagnetickou aktivitou a rozložením teplot na zemi, snažil se objasňovat, proč někdy dochází k El Niňu a jindy zas k La Nině, v určitých časových obdobích se mu to podařilo objasnit (zabýval se hlavně stavem mezi lety 1975-1990), ale prý se po roce 1990 počasí nějak "podělalo" a co platívalo dříve už nyní neplatí, celkově je z té současné zemské cirkulace nějaký zmatený. Nikdy jsem jeho práce na toto téma nečetl, ale asi ho o nějakou někdy poprosím, celkem by mě to zajímalo, co se mu podařilo zjistit.

F4
Avatar
109
# 09.01.2021, 18:09

No tak to je vrchol zoufat nad seškrtanými srážkami u někoho, komu leží na zemi 15-20 cm sněhu a ledové dny, jak na běžícím pásu... Co máme říkat my s 0 cm a odpoledními maximy každý den nad 0? Suma sumárum, aktuální stav je sajrajt a radši ať všechno pod 500 m roztaje.

# 09.01.2021, 18:24

No je fakt Prady že s 20cm by sis stěžovat nemusel :D

182
# 09.01.2021, 18:30

palma

Pochod smrti ... :D :D :D A roušky mělo na čumáku jen sotva polovina lidí, ne?

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.