Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Sněžení 12.1. až 15.1.2021

2702
# 09.01.2021, 15:27

Tak dneska napadly čerstvé prachové 2cm ale celková pokrývka sedla na 15-16 cm což je trochu škoda že to klesá snad příští týden se přes 20cm dostaneme:)

379
# 09.01.2021, 15:38

aura33
Archiv meteostanice v Pze Libusi asi nelze, nebo lze? Projdete si to, 8 solidnich, studenych lednu ze triceti..
Vic o tom nehodlam diskutovat ., protoze vsechny ty vase povzdechy, jak to driv v nizinach bylo se zimou super, se proste tak uplne nezakladaji na pravde, je to jen zavadejici populisticke tvrzeni.. A proto do toho vrtam, at na horach nebo v nizine..;-)
A nenapsal jsem že zimy byly vzdy v nizinach parodie, ale ,,vzdy casto,, , jinymi slovy ,,i drive casto,,, coz je fakt rozdil..
S tim zavadejicim prekrucovanim skutečností z archivu meteostanice v Praha-Libuš i mych slov tady, jste me zklamal..
Uz vam to blato u vas asi trochu prerusta pres hlavu..
Ja se nedivim..ale mrzi me to..

50
# 09.01.2021, 15:46

swan1
To si děláte srandu? Chcete říct, že jsem Vás urazil? Já jsem se s Vámi chtěl normálně bavit a ne hádat, jenže je to těžké, když tu někdo vidí nížinu jako placku, kde bylo vždy teplo, sucho a bez sněhu a když se snažím vysvětlit, že nemáte tak úplně pravdu, tak si melete svou... a pořád nechápu, proč zrovna Vás tak ty nížiny zajímají, buďte rád, že bydlíte na Šumavě tak krásném místě...

386
# 09.01.2021, 15:54

Někdo se ptal, jak to vidí dlouhodobě ČHMÚ.. tak to sem dávám..

ČHMÚ dlouhodobá
# 09.01.2021, 15:58

Tak co,pustí něco karl.kraj?:snih:

73
# 09.01.2021, 15:58

Neruzomím tomu, když někdo napíše, že zima v nížině je parodie.. parodie na co? Vždyť je to (aspoň u mě) naprostý standard. Tj. sněhu málo a povětšinou spíš bláto. Když už se zadařilo, tak jsme sáňkovali na přemrzlé troše sněhu, která přežila oteplení po sněžení.
Jediné co v posledních letech trochu mizí je holomráz ze SV, který se v Čechách projevoval výrazně méně než u nás.

# 09.01.2021, 15:58

Nehadejte se tu zbytecne. Zimy vam jednoduse prisly kdysi lepsi proto, protoze clovek si vic pamatuje neco pozitivniho :-) a logicky mu prijde ze to bylo kdysi temer porad takove. Ja bydlim v praze 19 let za tu dobu jsem tady zazil i kalamitu v roce 2010 kdy napadlo pul metru a pak byl dva mesice v kuse snih. Ale zim se snehovou pokryvkou deoe nez den dva bych spocital na prstech ruky za tu dobu. Jediny co je pravda, ze je trosku znat ze celkove ty vzduchove masy jsou teplejsi nez kdysi. Rodzil je asi stupen max dva ale je to znat. Viz ted kdyz prisla nize od jihu a nasavala na zapade vzduch od severu tak dtejne bylo slabe nad nulou. Zatimco minule roky kdyz prisla talhle nize od jihu tak byvalo na zadni strane nize na zapade i v praze kolem -2 a min. A tenhle rozdil jeden dva stupne ted dela opravdu velky rozdil a proto si myslim, ze se celkove vsechny tyhle situace s nadeji snehove pokryvky trosku posunuly o par metru vys. Nicmene pamatuju opravdu hodne (vetsinu) zim za tech 19 let v praze ze byly vetsinou proprsene a casto padaly v lednu rekordy v maximech.

76
# 09.01.2021, 16:06

Chomutov hlásím drobné sněžení..podle radaru bude sněžit ještě nějakou dobu..:snih: nanejvýš poprašek

386
# 09.01.2021, 16:09

RichardReynolds
Kdepak, mám schovaný jeden graf, který jednoduše dokazuje, že dříve byly zimy určitě celkově mrazivější, zda bylo i více sněhu, zkusím též vyzjistit..:)

trend nárůstů teplot v jedn. měsících roku
379
# 09.01.2021, 16:10

:pozor:RichardReynolds
Ano, presne tak to je..:)
Solidni zima nebo aspon jeji cast v nizine, tedy nejaky snih a ledove dny , kdyz to vezmu za tech posl 30 let , byla cca kazda ctvrta, statisticky.. Konkretne v te Pze, kde bydli uz 40 let moje sestra, kam casto jezdim, i v zime.. a mam odsud caste info ohledne pocasi..Takze mam srovnani Pha versus Sumava..To jen pro uzivatele aura33..
To jsou jasne veci..dohledatelne.
S celkovym oteplovanim se to posl roky ovsem posunuje uz do str poloh..slusnejsi zima jednou za 3-4 roky... V nizinach je stale vice blata...
Ja se tu nechci hadat..jen nemam rad populismus..
A presne jak pisete, vzpomina se hlavne na ty lepsi zimy..o tom to cele je..
Navic tahle zima jeste neni ani v polovine, leden je ve sve tretine..tak jakypak ucty bez hostinskeho uz ted?

F4
Avatar
109
# 09.01.2021, 16:23

RichardReynolds
Ano, teplota o stupeň či dva vyšší hraje roli, rozdíl ale byl v tom, že v 2010 nasypalo všude rovnoměrně - velká města, venkov, hory a taky to způsobily níže od jihu. Teď jde taky od jihu, ale uspokojeny jsou jen 2/3 republiky a já v ní samozřejmě nejsem.

110
# 09.01.2021, 16:25

palma
Taky už jsem na to koukal, že to pánové a dámy z ČHMÚ minule trochu s tím teplem přepískli.;-) Ale zajímavé je to oteplení na konci výhledu, to by znamenalo "předskokana" pro dost teplý únor.

96
# 09.01.2021, 16:26

palma
To už by znamenalo Leden s podprůměrnou teplotou....

# 09.01.2021, 16:30

U nás teď letí teplota rychle dolů , zatím jsme jen na -3 , ale ještě před 30 min. Bylo zataženo a -0,5 stupně. Teď se to vyjasnilo a letí to fakt rychle :D. Těď už je -3,3 . Ani jsem to nestihl dopsat a letí to níž a níž :D

238
# 09.01.2021, 16:33

Tutugon
...U nás taky tak , sedlo to na 15-16cm+2cm připadly , celkově máme kolem 17cm. Nicméně už je to hutnější základ na další sněžení, takže ideální stav. Kéž by příští týden připadlo zas aspoň 10-15cm. Moje meta pěkný pokrývky je 25 čísel..zkrátka ten čtvrt metřík 🙂

50
# 09.01.2021, 16:35

swan1
Aby mohl někdo pochopit počasí, klima a vývoj vychází se z průměrů, pro mě zima v nížinách neznamená 40cm sněhu a průměrnou teplotu -3°C jako u Vás na Šumavě, já taky neříkám, že by u Vás mělo být 40cm, a ne 20cm, prostě to vidíte z jiného úhlu a nemůžete klima v nížinách pochopit.

Když jsem napsal, že za poslední dva roky je situace se sněhem a mrazy v nížinách tristní, v podstatě jste mi odpověděl: Ono to tak bylo vždy... to je hodně lichý argument...

117
# 09.01.2021, 16:48

Za těch přes 30let co tu jsem,tak zimy byli většinou parodii pro nížiny.Přesto 90letech bylo dost sněhu po vyprávění rodičů zimních měsících a pak spíše jen bruslení.Poslední deset let zimy stojí za nic na pár vyjímek i zároveň rozdíl mezi západ vs východ!
Zkrátka souhlasím s uživatelem swan1.
K situaci sněhovomrazivo super,jen ten vítr nemusí být.

148
# 09.01.2021, 16:52

tak Aladin už tam hodil svoje xD
těch 6-8cm by mohlo spadnou i s 5cm počítám:D

379
# 09.01.2021, 16:55

aura33
Uz toho fakt nechte! Odpovedel jsem vam, ze vzdy (tedy drive) to tak casto byvalo.. Neprekrucujte!
70 % zim to tak v nizine bylo poslednich tricet let.. Co je na tom lichého??? To je pravda..
A ja proste posl 40 let mam caste, fyzicke porovnani toho, jake je pocasi v Pze a okoli versus Šumava... Blata posledni roky jeste pribyva a zimnich teplot dale ubyva.. Ale mizerne zimy proste vzdy vyrazne prevazovaly nad temi dobrymi..To je zkratka nizinna norma pro nase konciny...
A uz dejte pokoj..
Opravdu si projdete data za ta desetiletí..
Vzpomina se vzdy spis na to lepsi a vypichuje se to.. To z toho ale nedela realitu...

K tematu, GFS.nam sem stale dava od utery do patku 25-30mm srazek..
To by bylo skvele!

50
# 09.01.2021, 16:57

space
Další člověk, který nebydlí v nížině a tvrdí, že zimy v nížinách byly parodie...
Paráda, asi začnu diktovat jaká by měla být zima v Krkonoších nebo Tatrách, protože jsem tam nikdy nebyl a proto to vím... :D

swan
Jo a vy znáte průměry, když tvrdíte, že 70% zim za posledních 30 let bylo v nížinách tak špatných, pořád jste nepochopil tu pointu...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.