Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí Jaký bude listopad 2020

# 11.11.2020, 08:15

Tak ve vyhledu nic extra, ecak ma sice blokacni vysi nad VB ale zadny studeny vzduch na SV nikde neni. Pulnocni amik v budoucnosti roztocil atlantik. Tak jestli si mam vybrat mirnou zimu, tak radeji zivy ocean nez neustalou studenou inverzi.
Problemem do budoucna obecne bude nedostatek snehu ve strednich polohach a nizinach. Sice vychod zeme a vysocina je aktualne prelit, ale to muze byt pristi rok zase jinak. Distribuce srazek bude velmi nerovnomerna. Letos na jare bylo vsude sucho a na podzim zase az moc.

# 11.11.2020, 08:52

No ECMWF a GFS z 0000 UTC bych řekl, že se docela sjednotily až do 240h jsou si hodně podobné. Dál to nesleduju. Žádné náznaky zimy nás tedy v druhé dekádě listopadu nečekají a bude se v nížinách spíše oteplovat díky rozrušení inverze a na horách se sice ochladí, ale kromě nějakého poprašku v nejvyšších polohách moc zimních projevů v modelech nevidím.

110
# 11.11.2020, 08:58

JohnBattler
No tak on listopad má u nás (JM kraj) průměrnou teplotu kolem 5 stupňů (ke konci měsíce už méně, pravda), čili náznaky zimy v podstatě ani být nemůžou. Už ledový den je v listopadu v podstatě určitý extrém.

386
# 11.11.2020, 10:16

ludvicek
Já to tu už říkal, připadá mi to tu v diskusi občas, jako kdyby už mělo celé dny mrznout, na horách metr sněhu, a trvalý průtah odněkud od severu... samozřejmě, na listopad by to byla extrémní situace, kalendářní ani meteorologická zima ještě nezačala. A je pravdou, že by se muselo stát něco poněkud neočekávaného, aby se situace do konce listopadu nějak výrazně změnila.

110
# 11.11.2020, 11:58

palma
Tak čistě z vědeckých dovodů :D jsem si vyjel data z 1. prosince a ani tento den jakožto začátek meteo zimy není v posledních 20 letech nijak extra ledový (když odmyslím ty 2 extrémy 2005 a 2010). Jo v osmdesátkách, to jsem do školy musel s pěkně červeným nosem, ale celkově se to myslím obrátilo a modrých sloupečků znatelně ubývá na úkor těch zelených.

386
# 11.11.2020, 12:37

ludvicek
To je dobrej nápad...trend jasný, pobavilo mne, že studené roky v minulosti se tam kryjí s mojí vzpomínkou na to, že bylo sněhu po kolena, i když je taky pravda, že ty kolínka tehdy byly asi tak 30 cm nad zemí..:D

182
# 11.11.2020, 15:20

Máte už auto přezuto? :)

386
# 11.11.2020, 15:22

Stranik
Jedno jo, druhý ne, jsem připraven na obě varianty.:cool:

2313
# 11.11.2020, 17:46

Tak dneska se stavil Martin :snih: dali jsme stakana :D ale o sněhu nemluvil :(

96
# 11.11.2020, 18:02

crossflow
:)
U nás hodně slabá záplata v podobě spadané námrazy pod stromy. Bohužel i zde teploty přes den lezou nad nulu takže se v noci na stromech vytvořená ledoparáda řítí přes den k zemi. :(

73
# 11.11.2020, 19:25

Toho bláta se do jara asi nezbavíme.
Každý druhý den tady mrholí (to mimochodem není úplně běžná věc) a Slunce je nejspíš zrušeno úplně. :(

13
# 11.11.2020, 20:28

Stranik
Ja mam prezuto letos celorocne, nejak sem se na to vybodnul..:D
Jinak, dnes jsem čekoval, co rikaji houby, krtci, zizaly, stromy, zvirata a tak.. A aby se nereklo, letmo jsem mrknul i na vystupy modelu, tlakove utvary, druzicove zabery..
No s potesenim konstatuji, ze v pristim tydnu se uz temer jiste pozvolna prosadi muj oblibenej Atlantik..
Pondelni fronta to bude slabota, jen takovej predvoj.. Ale ctvrtek a patek uz by to mohlo bejt fajn.. Nejake srazky, normalni proudeni a ve vyssich polohach i neco snehu..
V noci kolem nuly, pres den lehce nad..
Vypada to na naprostou klasiku, azorska TV a islandska TN..
No co si vic v listopadu prat?
Snad to vyjde..

77
# 11.11.2020, 21:15

walden
Kéž bys měl pravdu, rád budu čuchat Atlantik a né tenhle šedivý hnus, i nějaká ta kapka by mohla u nás spadnout.

53
# 11.11.2020, 21:17

Tady každý den spadne 1mm z mrholení a dneska i více. Být toto o měsíc později tak by napadly klidně 2 možná i 3cm sněhu. Ale náhodou dneska i větrem takže se dalo fajn dýchat.

F4
Avatar
109
# 11.11.2020, 22:14

walden
Otázkou je, aby ty fronty skutečně přinesly i něco jiného než paradoxně oteplení. A jak už to tento rok bývá, opět se to nejvíce projeví v sobotu... Srážek příští týden moc být nemá.

charlie
Od včerejška je vzduch celkem čistý i přes aktuální mlhu. Sem tam foukne vítr.

13
# 12.11.2020, 05:59

F4
To jiste.. Ale minimalne by mely prinest promenlivejsi pocasi nez inverzni poklop a pro me tedy i zajimavejsi.. A na hory i trochu snehu..

182
# 12.11.2020, 18:04

walden

Jj, no koukám na to ochlazení příští Pátek ... jsem zvědav. Jen aby to ještě 5x nezvedli. :D

Jinak Martin už dávno nejezdí na Bílém koni ... toho už totál udolal. Nyní jezdí na hnědém. :D - a to ano každoročně - nečekal jsem letos něco jiného. ;-)

Auto musím přezout cca až za 14 dní - stále ho mám v servise na opravu karoserie a nějak jsou tam pomalí. Inu co se dá dělat.

53
# 12.11.2020, 18:14

No když vzpomenu, tak když přijel naposledy na bílém koni tak s ním přišel i vrchol zimy a místo zimy přišlo hned jaro, takže to letos snad nehrozí.

386
# 12.11.2020, 18:14

Stranik
Nejsou pomalí, jen si pak naúčtujou parkovné, jako to udělali sousedovi... 10x150,- a hnedka měli 1500,- k dobru..:D, (měli to ve smlouvě, pod čarou milimetrovým písmem..)
A abych se vrátil k tématu, pokud dorazí v pátek ochlazení, pak za tři dny dorazí oteplení..takže nula od nuly pojde. No, kdyby alespoň byla ta nula..:)

386
# 12.11.2020, 19:51

No, tak si v klidu budu zahradničit.. pohoda jazz...

nová předpověď

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.