Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Jaký bude listopad 2020

# 09.11.2020, 07:53

PatrikMO
To není žádná blbost, ale fakt, zde je graf.

Walden
Ještě zajímavější je rozdíl Horská Kvilda-Churáňov, 14°C na 5 km:D.

Zdroj: CHMI
# 09.11.2020, 08:13

walden
Vojvodik na Kvilde Perle mel vcera +15,6 a rano -10,5. :)

53
# 09.11.2020, 08:17

Inverze a proudění od JV se projevilo ráno i v teplotách. Nejtepleji je na JM, například Brno má přes +7, tedy o kousek méně než Šerák a to zde máme mlhu a zataženo. Zajímavý stav.
I v příštích dnech budou panovat rozdíly mezi JM a např. SZ Čechy. Kde bude chladněji.

Teplotní mapa v 7:00 dnes ráno
13
# 09.11.2020, 08:27

PatrikMO
To je fakt tak tezky mrknout na data ze stanic nebo na Chmi, nez neco prohlasim za blbost..?!
Frantis95
godlike
To je fakt narez, no.. A pak ze inverze je nuda..:D
Je to zajimavy..

# 09.11.2020, 08:42

walden
Mě by třeba zajímalo srovnání teplot mezi stanicí Kvilda-Perla a nedalekým vrcholem Lapka, který bývá při inverzi většinou nad (znám z vlastního pozorování, jezdíváme tam s rodinou každým rokem na běžky). Vzdálenost mezi těmato dvěma místy je cca 1 km a ten teplotní rozdíl může při výjimečných situacích být i přes 30 °C, šílené:D. Perla je také jediným místem, kde byl v jeden den změřen zároveň mrazový i tropický den, bylo to někdy v srpnu 2013, asi 2. 8. nebo 3. 8., chtěl bych to někdy zažít, ráno jinovatka a odpoledne koupák:D.

110
# 09.11.2020, 10:05

Aidamko
Dival jsem se na to ráno taky a rozdíl Brno - Praha vcelku citelný. Je to asi tím JV prouděním, holt jsme blíž k Černému moři, tak asi nějaké zbytkové teplo či co?

13
# 09.11.2020, 10:33

ludvicek
Morava je od JV vice otevrena nez Cechy, Jv proudeni je tam v podstate vzdy silnejsi.. Cechy jsou uzavrena kotlina momentalne bez profuku.. To bych rekl ze je duvod..

F4
Avatar
109
# 09.11.2020, 17:48

walden ludvicek
V Čechách (hlavně jejich Z půlce) se proudění kvůli Krušným vždy zpomalí, pokud fouká od JV. Je to klasický návětrný efekt, tvoří se oblačnost a často nám to přináší i mrholení (dnes třeba 0,3 mm). Škoda jen, že to takto nefunguje i při frontálních srážkách. Za hřebenem proudění zrychluje a formou padavého větru se vzduch vysuší a v Sasku mají jasno a vždycky fičí jako prase.

96
# 09.11.2020, 19:33

In-počasí
Teď jsem si ověřoval viditelnost Ještědu a hřebenů Krkonoš z Meluzíny. Zatímco hřebeny Krkonoš teoreticky viditelné jsou tak Ještěd nikoli. Paradoxně na spojnici vrcholů leží právě Milošovka v té nejnevhodnější vzdálenosti. :)

53
# 09.11.2020, 19:46

ludvicek
Jo, ale zase v zimě je zde naopak nejchladněji. To je na tom JV proudění v zimě fajn.

13
# 10.11.2020, 07:15

F4
Orografie jihu Moravy proste umoznuje aspon castecne promichani teplejsiho vzduchu se studenym.. Ceska kotlina je v tomto bez sanci..hlavne Z cast, jak pisete..

238
# 10.11.2020, 08:30

1.5°C, mlhavo ...no jen tak dál a nedivil bych se, kdyby listopad u nás byl teplotně průměrný nebo možná i podprůměrný

53
# 10.11.2020, 10:11

+3,5, mrholí, mlha je a máme tu podzimní klasickou inverzi. Pěkné, ale asi raději do toho sněžení a mrazů, které stejně nedojdou.

2708
# 10.11.2020, 10:21

Aidamko
Kdoví třeba něco přijde GFS se mi zdá že od 20.11 dál je čím dál studenější to vypadá nadějně:):snih:

386
# 10.11.2020, 10:48

Tutugon
No, ono to tam v tu dobu taky pořád ukazuje nízkou oblačnost, noc se prodlužuje, takže se bude postupně zem prochlazovat... aspoň to, kdyby bylo přes den jasno, tak nevim... i když zas v noci by patrně přimrzlo, jo jsme teď vděčný za každý stupeň o který to klesne..:(.. navíc, zas je to až za deset dní..

53
# 10.11.2020, 10:55

palma
Tutugon
Modely klasicky hodili benzín do malého ohně, takže celkem slušně tam oteplily. Nic z toho bohužel zase nebude. Na prosince typu 2010 zapomeňte. Tahle zima by měla být dokonce horší jak to tak zatím vypadá, jelikož jeden dobrý faktor dokáže všechny ostatní obrátit k našemu neprospěchu.

386
# 10.11.2020, 11:47

Aidamko
Já možná občas působím, že jsem radši, když nemrzne, opak je pravdou, protože z hlediska přírody, bude na jaře zase spousta škůdců, přes zimu hlídat plísně a houbová onemocnění u rostlin, sadba může být taky v háji..jarní ochlazení, polovina úrody v háji.. atd. atd, ale jsem realista - pesimista, teď už spíš pesimista, když vidím ty výhledy, navíc jsem se u vortexu díval až uplně dozadu.. tuším že to bylo +384 hodin, či tak, ve výšce na 1hpa, a najednou tam na konc po tři dni ani nestačila barevná stupnice, bylo tam bílo, čili -85 a více..nic moc teda, ostatní hlediska jsou velkou neznámou, tryskové proudění, meandr k severu jak kráva, a drží a drží a stř. Evropa uzavřená dole v kapse, ze všech stran..:(

13
# 10.11.2020, 13:02

Aidamko
palma
Ten opravdu studeny vzduch je jen na male casti polarnich oblasti..o to to ma vortex jednodussi to tam udrzet.. Kdyz uz, tak to jde na USA..
Tryskove proudeni rovnez nepreje..
V pro nas dulezitych oblastech pro pripadny vpad st vzduchu ten studeny vzduch proste neni..
Nema se odkud nejak vyrazneji ochladit..
Je to mrzuty, ale myslim, ze je dost velka pravdepodobnost, ze zima tuto zimu vubec nezacne, stejne jak loni..
Doufam, ze to tak nedopadne, ale nevim, nevim...

386
# 10.11.2020, 15:29

Dneska je to bez tý hnusný mlhy a došli jsme na +5, fakt nejdepresivnější počasí roku..:!!:

69
# 10.11.2020, 15:44

U nás dnes zřejmě poslední den bez inverze s +7 a jasnou oblohou :slunce:. Horní hranice nízké oblačnosti se držela většinu dne mezi 750 - 800 m a jen užší vstup z údolí ji zabraňoval aby se dostala i k nám. Už to ale neplatí a nyní dorazila mlha i sem a teplota hned letí dolů. Každým dnem horní hranice nízké oblačnosti stoupá, tak čekám že od zítra budu s většinou vás držet basu pod zataženou oblohou ;-)

Jazyk nízké oblačnosti v 700m
Pohled na "vlnu" nízké oblačnosti z 800m
Moře oblaků z 1000m

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.