Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Srpen 2020

142
# 01.08.2020, 18:50

Rade
Než začnete tady tohle rozvíjet, zkuste svá tvrzení doložit fakty a důkazy, protože na JM bylo celkem běžné, že srážky byly ročně pod 500, stačí se podívat. Další fakt, který vyvrací vaše tvrzení o průměrných teplotách je ten, že Litoměřice sice patří mezi nejteplejší oblasti, ale průměrně jsou za Prahou a JM. To, že je Žatecko. Litoměřicko a okolí nejsušší oblastí ČR, to je fakt od pradávna, který nikdo nezpochybňuje. Ale oblast F4 nepatří ani mezi nejsušší, ani mezi nejteplejší oblasti v ČR, tam je zkrátka problém v tom,. že prší nerovnoměrně, což je prostě fakt, který se musí přijmout v době globálního oteplování a ne si pořád stěžovat, nerovnoměrnost srážek je prostě problémem všude. A za další, Jihomoravský kraj patří každoročně k nejteplejším krajům v republice, i přesto, že tu jsou mnohem chladnější oblasti, než v Polabí, nebo Žatecku či Litoměřicku...A porovnám-li PROFI stanice CHMI - dejme tomu Doksany a Strážnici, tak letos v průměrných teplotách je na tom Strážnice v od začátku roku tepleji...Ale jinak s vámi souhlasím, exotickým plodinám se zde krásně daří - není nad to si utrhnout v říjnu či listopadu třetí várku dozrávajících fíků :D A řídit se mapama z 80. či 90. let by mohl jen blázen, protože to by Praha nebyla ještě nejteplejším městem v ČR :D Ale pokud má být tahle diskuze jen o dohadování a věčném fnukání a stěžování si, tak to raději nepišme nic, protože obojí je zde naprosto zbytečné...

# 01.08.2020, 18:54

Tak Ostrava má za sebou docela pocitově chladnější den, než dny předcházející. Celý den pofukuje mírný severní vítr a k tomu se teplota málem nedostala ani nad 25 C. Nakonec se oteplilo po půl páté lehce nad 25 a to na 25,1 C. Zítřek už bude znatelně teplejší s teplotou okolo 29 až 30 C. Pohled na večerní výstup GFS mě docela potěšil (pro moji oblast). Model mi predikuje okolo 35 mm srážek, takže riziko sucha by se tím odkládalo až na 20.8 v závislosti na rychlosti vysychání půdy. A navíc tropy z 31-35 C, na které jsem se díval ve čtvrtek zkrouhnul na 26-30 C. Takže příjemné léto bude pokračovat. Ani moc horko ani moc chladno. K tomu bude stálé počasí a nulový vítr, takže pohodová 2. polovina léta bude pokračovat a na to, jak zle to vypadalo v červenci, tak srpen zatím předvádí úplný opak. Před tím je ovšem velice klíčové, aby zapršelo na celém území na studené frontě mezi 2. a 4.8. Tam kde nezaprší tam to bude špatné a v západní polovině a v západní části už by to bylo kritické. Ani tady v Ostravě nespadl žádný velký úhrn. Přímo u mě jsou to 3 mm od 20.7. V okolí Ostravy se, ale vyskytly docela pěkné bouřky, takže zatím sucho nehrozí. Tráva je stále zelená a nasycení v půdě naprosto dostačující

F4
Avatar
109
# 01.08.2020, 19:25

igor127
Víte, mě by opravdu zajímalo, kdyby byl trend opačný - zimy plné sněhu i v nížinách a léta s teplotami do 20°C navíc s nadprůměrnými srážkami. Kolik lidí by si furt stěžovalo a jestli by to tak snadno přijali a zvykli si... Zkrátka Z a V ČR se tu nikdy neshodne a dokud bude pravda, co píšu, tak to psát budu. Jsme ve střední Evropě ne na jihu Francie (viz srážky). Doufejte, že aspoň něco znatelného nám spadne, protože jinak to tu bude gradovat tak jako sucho. Lidi to začne štvát, až to způsobí nedostatek surovin pro chlast (chmel, vinná réva, ječmen apod.). Jak se Čechům sahne na chlast, tak jsou nevrlí...

142
# 01.08.2020, 19:30

F4
Ani nevíte, jak bych si přál, aby zimy byly plné sněhu - není nic krásnějšího, než sluníčko, -5 a krásný třpytivý sníh, nebo krásná vánice. (např. ta zima 2018/2019 byla na horách luxus, 2 metry sněhu, já si za ním rád dojedu...to letošní zima, kdy v 1000 metrech bylo půl metru sotva, hnus), ale to je už bokem mimo tohle vlákno. Léto s teplotou do 20 není léto odpovídající ČR, takže to si přát nebudu... Řekl bych, že na jihu Francie vlivem Středozemního moře prší víc, než kdekoliv v nížinách ČR :D A nebojte, révy vypadají u nás dobře, takže budou mít kam z Čech jezdit dělat bordel :D Dokonce i švestky jsou krásně obsypané, pravda, jen meruňky to schytaly - díky tomu že v polovině března již kvetly.

# 01.08.2020, 20:05

F4
Rozhodne bych si troufal tvrdit, ze si lidi zvykli na teplejsi klima. A chteji mit teplo. Uz jen ta exploze bazenu, kde v CR je jich na pocet obyvatel vic jak ve Spanelsku. Ono je to i logicky, kdyz je vedro muzes se valet nekde u bazenu nebou na koupalisti. V roce 2018 se dalo koupat i v rekach, ktery meli +24. Kdo by chtel proprseny leto? :) Asi nikdo... Je teda strasne tezky polemizovat s lidma, co rikaji, jaky bylo v cervnu zima a ze furt prselo. Fakta nikoho moc nezajimaji, ani jim neveri. Kdyz rikam, ze cerven 2020 byl +1,5st nad starym normalem 1961-1990 nechapou stejne nic. Ale treba byl ten normal nastaveny v dobe, kdy bylo z dnesniho pohlednu nepochopitelne chladno a vlastne je ted viceme normalni to dnesni pocasi :) Ja se po tydnu vratil ze zelenych Beskych a pripadam si jako v horke zlutohnedne stepi. :)

385
# 01.08.2020, 21:51

F4
To co popisujete s těmi +20 a pršet, tak to je v létě v Irsku a Skotsku, což opravdu není střední Evropa, jsme tu holt jinde, než by jste si přál, no..:), někdy okolo roku tuším1000 - 1200 bylo tady asi tak stejně jako dneska, pak přišlo chladnější období, no, třeba se zas někdy vrátí..:cool:

1252
# 02.08.2020, 01:02

Tomas1241980
Proč jsi sem vložil tu mapku když já jsem v úvodním příspěvku uvedl že ji budu pravidelně ukládat každou středu a v neděli?

F4
Avatar
109
# 02.08.2020, 08:33

No ještě, že jsem v Praze, protože tady se člověk aspoň probudí do zataženého rána (aspoň na chvíli si užije ten pocit). Doma zase tradičně praží a tropická noc utekla jen o málo.

palma
Samozřejmě, ale já psal o tom, kdyby nebylo globální oteplování ale ochlazování a nastalo výše uvedené, tak že by se z toho lidi zcvokli a jen tak rychle by si na to nezvykli, protože by se jim sáhlo na vysněné a adorované léto. Teď mohu také říct, že v rámci oteplování jsou teploty nad 30, někdy i 35 typické pro Španělsko či Řecko.

1252
# 02.08.2020, 13:13

Tomas1241980
Smaž prosím tu mapu.

1252
# 02.08.2020, 13:29

Čekájí nás po tyto 3 dny vydatatné srážky.Situace ohledně sucha by se měla v některých oblastech výrazně zlepšit.Jsem velmi zvědavý jak tato mapa bude vypadat ve středu.

Využitelná vodní kapacita
F4
Avatar
109
# 02.08.2020, 13:43

Predators2
Moc se nezmění. Modrá bude modřejší a žlutá/oranžová budou buď stejné, nebo o jeden odstín lepší.

76
# 02.08.2020, 13:44

Predators2
To nějak vadí, že jí tam Tomas1241980 dal?

1252
# 02.08.2020, 13:56

charlie
Ani moc ne,ale já jsem to v úvodním příspěvku uvedl že ji budu pravidelně ukládat ve středu a v neděli. Je hloupost tuto mapu ukládat každý den.

# 02.08.2020, 14:01

Dříve se v ČR vyskytovala i léta, kdy byla teplota dlouhodobě pod 20 nebo kolem 20 stupňů, například v letech 1977-1980 to bylo běžné. Ale i v těch chladných létech se vyskytlo nějaké to teplé období, to je pravda.

17
# 02.08.2020, 14:24

At uz je konec... tahle sauna se neda vydrzet..minimalne do utery, budu trpet jak zvire :)

# 02.08.2020, 15:53

charlie
To je v pořádku. Pokud ta diskuse má nějak vypadat, o což se tady uživatel Predators2 snaží ,tak proč tady porušovat ten úvodní příspevěk. A 2 mapky na jedné stránce by byly opravdu divné.
Jinak k počasí. Dnešek je nakonec dokonce chladnější než postfrontální středa a čtvrtek. Teplota v Ostravě nyní dosahuje 27,5 C a k tomu fouká znovu mírný vítr. Příští týden nás čekají 2 diametrálně odlišné poloviny. chladná a deštivá 1. polovina týdne hlavně tady na severovýchodě, kde má pršet až do středy. A možná srážky dosáhnou na některých místech i DP pro srpen už 4.8. A od čtvrtka bude horko a sucho a další srážky jsou v nedohlednu a k tomu budou teploty stoupat až nad tropických 30 C. Nový GFS dává nízké srážky až do 18.8. a k tomu stále teploty mezi 28-32 C, takže srpen bude pravděpodobně dost teplotně nadprůměrný. Srážky jsou tam až od 12.8.

8
# 02.08.2020, 19:04

Predators2
Já si taky myslel, že alespoň každou neděli a středu budu mít večer v posteli pré, ale přítelkyně je proti :D bohužel nedostanem vždy co chceme. Proto opravdu nechápu proč to lpění na mazání mapy VVK. Někdo jí sem může dát, jiný zase okomentovat, pokud správně vím, monopol na to nikdo nemá a tato diskuze ZATÍM je demokratická.
má úcta.

1252
# 03.08.2020, 10:23

Někdo tu říkal že se situace ohledně sucha nemůže v SZ Čechách do úterý výrazně zlepšit.Jenže ono se to stalo a stačil k tomu jediný den.Červená barva na SZ téměř zmizela a to tu spadlo jen mezi 10-20mm.Na Plzensku je to zlepšení ještě o něco lepší.Zde už červená barva není vůbec.Navíc v těchto oblastech má ještě pršet.

F4
Avatar
109
# 03.08.2020, 13:18

Predators2
Já říkal, že mapka se zlepší max. o jeden odstín a taky že jo. Pro začátek dobré ale rozhodně to nestačí. Navíc se nejpozději v sobotu vrátí na předchozí stav.

# 03.08.2020, 14:05

Mapka se sice zlepšila v severozápadní polovině o 1 až 2 odstíny, ale to co malují modely na další dny vypadá, jako docela dlouhá teplotně nadprůměrná a srážkově podprůměrná epizoda. Charakteristiku vlny veder by následující dny počínaje 6. srpnem neměli. Teploty nebudou ani zdaleka tak extrémní jako v roce 2015, ale počasí bude od 6.8 velmi podobné. Teploty se budou pohybovat cca mezi 28-32 C,možná v některých dnech o 1 až 2 C méně, takže v nížinách možná padne i více než 5 tropických dnů za sebou. Mezi 7. a 11.8. Od 12.8 se už modely rozcházejí. Hlavní běh dává i teploty výrazně nad 30 C ensambly spíše klesají někam na úroveň mezi 24-29 C. Ecák naznačuje mírné ochlazení pod 30 C hlavně na Moravě a ve Slezsku už okolo 10.8.a poté návrat tropických teplot od 12.8. Srážky však budou minimální, maximálně v podobě lokálních přeháněk nebo bouřek.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.