Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Srpen 2020

F4
Avatar
109
# 31.07.2020, 17:24

ota
No jo, jenže kdyby pršelo, tak by byla zelená. A kdyby ji nesekali, tak by tam zase byla klíšťata. Tráva je právě dobrým indikátorem toho, jestli prší nebo ne.

Stejně je neskutečné, jak si SV nejen zítra užije příjemných teplot okolo 23°C, zatímco my se budeme zítra a vlastně už i dnes potit ve třicítkách nebo těsně kolem nich při nesrovnatelném množství srážek.

# 31.07.2020, 17:31

Takovy rozdil nastane jen malokdy. Bude to prijemne :-D

142
# 31.07.2020, 21:14

F4
U nás ted také sekali trávu a je zatím žlutá... Ona se prý nechává vysoká práve proto, aby se drželo více vlhkosti :D a je jedno, jestli tam jsou klíštata nebo ne, jestli z toho mají aolergicky problémy nebo ne :D

386
# 31.07.2020, 21:48

Na ČT 24 právě běží speciál o počasí plus předpověď do konce srpna:), koukam na to..

74
# 01.08.2020, 10:43

F4
Je fajn vybrat pár míst s nízko posekanou travou která by úplně stejně uschlá za pár dní u nás jsem zvědav kdy se lidi naučí nesekat trávu na ta nízko. Zrovna je v Klášterci nad Ohří kámoš na dovolené a posílal mi fotky a příroda je u vás úplně v pohodě sem tam je nízká tráva nahnědlá ale to se musí tyto místa hledat. Takže to tak špatné jak děláte u vás není. (bavíme se o přírodě stav podzemních vod neřeším)

Frantis95
To samé nesekejte takhle tu trávu.

386
# 01.08.2020, 11:05

Samik
Zcela souhlasím, chystám se na trávu zítra, sekačka nastavena na nejvyšších 12 cm, a to sekám pouze proto, že jsem alergický na pyl trav, takže vlastně posekám hlavně kvetoucí stvoly, s výhledem na to, že vzápětí zaprší.. v současné době prostě nesekat, dokud to jde.
Pokud zaprší, ještě to proleju následně z nádrže, voda se tak dostane hlouběji, ať to stojí zato.výhled od středy, čtvrtka, je tu pro nás horký, koukal jsem na predikce do půlky měsíce, futr horko.. občas fronta..:cool:

F4
Avatar
109
# 01.08.2020, 11:40

Samik
No jo Vy víte nejlíp, jak to tu vypadá ale souhlasím s výšku poseku. Co jste čekal, že tady budou kmeny a větve bez listí a všude hnědo nebo černo od popela? Jestli je až toto pro Vás známkou sucha, tak raději nic nevyhodnocujte. Jasně, stromy jsou ještě zelené (ale ke svěží zeleni to má míle daleko), protože mají hlubší kořeny (na nich se však sucho projeví až se zpožděním) ale na povrchu je půda na prach a na nižších rostlinách a keřích už to začíná být znát. Takový neandrtálský pohled do přírody, kdy člověk koukne, vidí zeleno a řekne, že vlastně žádné sucho není, tady snad nikdo nevypustí z úst, pokud teda není z Vysočiny a okolí. Jinak svého přítele můžete pozdravovat, že udělal dobře, protože tady se deště na dovolené bát nemusí ale jinak nevím, na co tu bude kromě dementů koukat.

palma
No, my sekat až do podzimu nebudeme muset a do konce roku už možná vůbec. Kdo ví, jestli se ta tráva vůbec zmátoří.

142
# 01.08.2020, 12:03

F4
Já bych věděl, co tam bude dělat ještě navíc, třeba se přijel trochu ochladit... :D
Jinak trávě stačí trocha vláhy a ona poroste a bude se sekat :D to byste měl vědět, když se považujete za step (tam přece poušt není)

# 01.08.2020, 15:51

Začátek srpna ve velkém stylu +35 st.

1
# 01.08.2020, 15:57

Letos teda jihozápad jede. 48. letní den, 9. trop a nejspíš padne 1. supertrop. Zatím 34,6°C. Horšovskotýnsko.

F4
Avatar
109
# 01.08.2020, 16:03

Tam je zase nesnesitelně, vedro, sucho, srážky ve výhledu žádné a GFS má vedro až do nejzazšího možného horizontu. V srpnu bude každý den na chcípnutí, pokud pominu přechodné ochlazení začátkem příštího týdne. Jako vždy tedy nastane to, že pokud je jeden letní měsíc "chladnější", tak se to v tom druhém otočí. Pro zimu to ale neplatí. Aspoň, že už je 1.8., tedy další zlomový okamžik (půlka letních prázdnin pryč) a za 4 dny bude 1/2 astronomického léta díky Bohu pryč. Snad ta druhá uteče stejně rychle.

386
# 01.08.2020, 17:01

F4
Já myslel, když jsem to četl, že to napsal DAWE, a on to F4, prostě je přelom červenec - srpen, to prostě horko bývá, zatím to tam je pouzena na 14 dní dopředu, což jde, navíc proloženo ochlazením, za mne o.k... chce to hupnout do bazénu nebo do rybníka,a dobrý.. přijel jsem z míst, kde bylo až +38, takže tohle je v pohodě, momentálně je tu u nás hezkých +32..:slunce:

F4
Avatar
109
# 01.08.2020, 17:09

palma
Problém je ten, že tomu tak není v celé zemi. Zalévané oblasti mají chladněji a my stepní máme zase největší vedro. A srážky nebudou, protože už se nemá moc co odpařovat atd. Je to zase zacyklené. Já bych teda do takovýhle vedra nikdy nejel.

386
# 01.08.2020, 17:20

F4
Jel jsem tam na ryby,a taky zas přivezl pár rostlin suchomilek, zase budu pokusničit, moje zahrada je o.k., plná motýlů, plná květů..(foceno právě teď..:) )

74
# 01.08.2020, 17:37

F4
No když tu dáváte denně x příspěvků jak je u vás strašné sucho a jak je počasí nespravedlivé a já nevím co ještě tak bych čekal že to na přírodě to strašlivé sucho půjde znát. Spíš je problém že by jste chtěli aby se to nějak posunulo a to co prší na Vysočině spadlo u vás to se ale asi nikdy nestane . Schválně jsem se díval na řeky a u vás nebyly ani velké povodně jako v Čechách nebo na Moravě jen 10-20 léta voda . Prostě pokud chcete takové srážky nebo bouřky jediná možnost je se přestěhovat jinam.

142
# 01.08.2020, 18:08

palma
ten banánovník v pozadí vypadá hezky :)

F4
Avatar
109
# 01.08.2020, 18:11

igor127
A Vy přestaňte útočit. Mluvím o Z půlce Čech. Ta není vyschlá a není tam největší vedro? Tak jaké lhaní?

Samik
Ano, je tu nejnudnější počasí snad z celé Evropy. To ale neznamená, že nám tu spadne 10,7 mm za měsíc a to bude jako v pohodě. Je to o způsobu přechodu srážek ne o dlouhodobé povaze regionu. Nevím, proč ten pás není západněji, aspoň JEDNOU.

142
# 01.08.2020, 18:15

F4
Já jsem nepsal nic o suchu, ale pouze o teplotách... Ne skutečně tam stále, jak píšete vy, největší vedro není. Letos bych řekl že poprvé, co je nejtepleji zrovna na západě...stačí sledovat meteostanice..Ještě něco?

1
# 01.08.2020, 18:36

Šmarja, umíte na této diskusi i něco jiného, než se jen hádat? :D

Je nabíledni, že už dávno neplatí, že jižní Morava je výrazně nejteplejší a nejsušší oblastí. Posledních 7 let je čím dál více teplo a sucho na západě, u nás na JZ to započalo například již červencem 2013 a od té doby se sucho již více či méně jen stupňuje. Zatímco rok 2015 byl například na SZ bohatší na srážky, nebo roky 2019 a 20 jsou bohatší na srážky na JV, u nás je deficit KAŽDÝ rok. A to nejméně 100 mm, občas 200 mm. Ale pořád u nás naprší poslední roky o nějakých 100 mm více, než na severozápadě, který je již roky nefalšovanou stepí. Pominu-li fakt, že tamní srážkový normál je 440-480 mm, což není zdaleka ani v nejsušších oblastech jižní Moravy, tak navíc tento normál obvykle nebývá zdaleka naplněn a tak například rok 2018 na Litoměřicku skončil leckde pod 300 mm! To je něco, co se na Jižní Moravě nikdy nestalo, ani nestane.
Teplotně je z celé republiky také nejtepleji na Litoměřicku, a to hlavně v zimě (kromě mrazové kotliny Doksany). Pak Praha a pak až Břeclavsko a pak Hodonínsko. Svahy nad Litoměřicemi neměly v posledním desetiletí teplotu pod -13°C.

U nás jsme v 466 metrech, ale vzhledem k poloze a orografii je u nás nejtepleji vzhledem k nadmořské výšce. Už léta nám tu rostou kromě fíků, které už považuju za plevel, banánů a palem třeba 15 druhů eukalyptů, kamélie, čaj, pistácie, granátová jablka, kaki a stovky dalších. Naopak v roce 2015 se spálily dubové a bukové lesy a soliterně rostoucí stromy všeho druhu. Od roku 2018 pak začaly odcházet borovice v lesích takovým způsobem, že dnes je až polovina stromů na odpis a lokálně kompletně celé lesy. Smrky tu v okolí 10 km vůbec nejsou, nebo jen nahodile a vzácně.

Klima se mění nejvíce právě v dříve "okrajových" oblastech. Už dávno neplatí klimatické charakteristiky a mapy z 80. a 90. let.

To je prostě transformace teplot a srážek v posledním desetiletí.

77
# 01.08.2020, 18:40

Rade
Díky, konečně to tu někdo přesně popsal.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.