Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Červenec 2020

F4
Avatar
109
# 17.07.2020, 07:29

Predators2
Tak já vidím červenec srážkově extrémně pod normálem (kdo ví, jestli vůbec přesáhneme 15 mm) a teplotně nejvýše normál. Vzpomeňme na červen, také se zdál být chladnější a nakonec byla kladná odchylka.

36
# 17.07.2020, 10:05

F4
No kladna, cerven mel asi +0,5°C ne? Tomu bych rikal naprosty prumer:D Cerven tak teplotne prumerny, srazkove vyrazne nadprumerny, cervenec bude rad, kdyz skonci teplotne prumerny, ale srazkove skonci podprumerny...
Uz v cervnu jsem tu tvrdil, ze nas v lete ceka spise nadvlada TN a chladnejsi leto. Presne pravy opak dle ocekavani z vesteni chladneho Atlantiku na jare=casty vliv TV a vlny veder v lete...a ejhle, on je vazne pravy opak! Pokud se neco nezmeni, za 2/3 leta (cerven+cervenec) nezazijeme ani jednu jedinou vlnu veder! Jasny, vetsina z vas po ni ani netouzi, ale at chcete nebo ne, i obcasne vlny veder ke stredoevropskemu letu proste patri... A zadna zatim nebyla! Za temer 2 mesice se tu neusadila zadna TV a ze to na zmenu nevypada, kam az modely vidi. Nerikam, ze touzim po 35kach, jen chci vysvetleni, proc je leto presne pravy opak, nez se ocekavalo + rad bych vedel:
- kdy se naposledy stalo, ze za 2 letni mesice nedorazila ani 1 vlna veder
- kdy se naposledy stalo, ze za 2 letni mesice ma Praha tak 4 tropicke dny
- na konci leta chci zprumerovanou teplotu (denni/nocni) za cele leto a vysledek, za kolik let je toto leto nejchladnejsi

Od cervna jsem rikal, ze nas ceka nejchladnejsi leto za x let a meli jste ze me srandu...Tusil jsem, ze nas ceka nadvlada TN a pokazi nam to leto a ejhle, mel jsem pravdu...:D

182
# 17.07.2020, 15:10

Zatím to teda moc na Červenec vůbec nevypadá ... :zz:

1262
# 17.07.2020, 15:25

F4
Tak u vás určitě skončí srážkově hluboko podprůměrem,ale bavíme se tu v rámci celého Česka.Opravdu to vypadá že tento měsíc skončí ve srážkovém průměru.Ve výhledu jsou vydatnější srážky.

1262
# 17.07.2020, 15:31

Tomamir
Stranik
Tohle léto je zatim opravdu velmi studené když se podíváme jak teplé byly minulé ročníky.Tropické dny máme zatím pouze 2 a tropickou noc žádnou.

F4
Avatar
109
# 17.07.2020, 15:53

Tomamir
No my měli už +0,7 ale je to dejme tomu normál. Jinak máte pravdu, je to zvláštní, že se děje opak, kdyby bylo více srážek v suchých oblastech, řeknu, léto dokonalé. Takhle jen fajn jen teplotně a i v tom jsou rozdíly, zrovna jako to bude o víkendu.

Predators2
Jenže ono to nebude platit jen u mě. Celá SZ půlka Čech (dejme tomu 25 % území ČR) nemá kdo ví jaké úhrny za červenec a změna k lepšímu pořád v nedohlednu, spíše naopak. Rostoucí teploty a srážky ve stejném módu jako doteď - viz víkend, kdy vlhké oblasti budou mít pod mrakem a 22-23°C a my zase v součtu 25 hodin slunce a 25-29°C. Půda bude dál rychle vysychat.

1262
# 17.07.2020, 16:05

F4
V neděli a v pondělí se vyskytnou srážky na většině území.Studená fronta bude přecházet v ideální čas zřejmě.Nejčastěji spadne od 5-20mm ojediněle v bouřkách to může být i přes 30mm.

1262
# 17.07.2020, 16:07

F4
Tady sucho momentálně nehrozí.Za 2 dny tu spadlo skoro 32mm.Jestli do pondělí spadne dalších 10-20mm tak budeme v pohodě.

182
# 17.07.2020, 16:14

Predators2

A to si vem, že tu máme ještě o špetku chladněji nežli jinde ... Zkrátka studené Západní Čechy, respektive Chebsko. Plzeň už je na tom o pár (+3 - 4°) stupňů lépe.

F4
Avatar
109
# 17.07.2020, 17:00

Predators2
Vy máte taky o 75 % větší šanci na srážky než my. Tady když spadne za den přes 20 mm, tak je to zázrak roku i když by byly desetitisícileté povodně. A u nás do konce týdne nic nespadne a pondělí taky nevypadá nadějně.

142
# 17.07.2020, 17:19

F4
Máš pravdu, v teplotách rozdíly jsou, my máme 8 tropických dnů, ty stěží 1... Takže nevím, nač si stěžuješ, nejseš na tom tak špatně... Letos je změna naprosto ve všem, oproti jiným létům. Touhle dobou máme za sebou takových 15-16 tropických dnů, žlutou trávu atd. Když se podíváme na krajinu napříč ČR, je oproti jiným létům výrazně jiná...srážkově je letošek taky "zdařilejší" než jiné roky, a teplotně jsme stále na průměru, jen ten červenecv je teplotně zatím ne zrovna OK. Ale at si říká každý co chce, za mě je ideální leto střídání vyvážených epizod tepla a chladu (teploty 25-30 je dle mého ideál pro nižiny v létě) a srážky... Takže za mě tohle léto zatím extra ideální není...

F4
Avatar
109
# 17.07.2020, 17:37

igor127
No přesně tak, srážky. Ty u nás nejsou. Nějaké desetinové cmrndy nic neřeší, když na jiných místech prší furt, nechtějí déšť nebo se bojí povodní (dneska zase prší v tradičním pásu). Tropický den nemám, to je pravda, ale vadí mi ty extrémní rozdíly, kdy u nás v regionu jsou furt vyšší teploty (kromě JM), protože sem nedojde ani oblačnost, natož znatelné srážky a navíc to vyjde ještě vždycky na víkend. Já nechci nic jiného než jeden pořádně propršený den resp. situaci s několika desítkami mm. Ale to je letos utopie. Teploty jako takové bez srovnávání jsou za mě naprosto OK.

142
# 17.07.2020, 17:47

F4
Jenže já nechápu jednu věc, píšeš o cmrndách, ale cmrndy by přece za červen nedaly těch 100 mm co si měl, to přece nemůžeš říct, že je zrovna výrazný podprůměr nebo tak... Takže zase nelze říct, že srážky nejsou. A na ty teploty jsem reagoval proto, že podle porovnání stanic, nejvyšších denních teplot tam ta tvá oblast prostě není, že tam je xx stanic napříč republikou, kde je tepleji. Ale když se na to podíváme logicky, patříš do teplejší oblastí ČR tudiž je prostě normální, že tam je u Vás tepleji :D

77
# 17.07.2020, 17:55

V porovnání s předchozími léty, řekněme 6let, je tohle léto teplotně chladné, srážkově nadprůměrné, krom SZ s výjimkou třeba Děčínska(Predators2),jemu to tam spadne ze všech směrů. V porovnání s s lety 80.ci 90. to je zcela standartní léto (chápu, že to spoustě lidí nevoní, s předchozích let namlsáni a nahřátí, zejména střední a vyšší polohy si chrochtaly). Tak si zas musíme zvyknout na chladnější mod, třeba dalších 10let ,no:D

F4
Avatar
109
# 17.07.2020, 18:10

igor127
Přesto náš kraj dostal v průměru nejméně z celé ČR, už po nevydařeném květnu a napadalo to doslova po cmrndech. SZ patří mezi nejteplejší oblasti, to nerozporuji. Zkrátka bych byl pro vyrovnanější počasí než je teď, hlavně ve srážkách, když už tu je šance a bez neustálých TV.

1262
# 17.07.2020, 18:10

charlie
Mě tohle počasí docela vyhovuje.Člověk může jít třeba na houby.Minulý rok začaly růst až v záží.Jsem velmi rád že nám tu často prší.Už tu zase prší:D.

36
# 17.07.2020, 20:08

Predators2
To jsme na tom stejne. Liberecko-Jablonecko tez 2 tropicke dny a zadna tropicka noc... Vyhled moc hezky nevypada a za temer 2 mesice (2/3 leta) je to dost slabota. Ja ale popravde taky nepotrebuju tropy, jen tu rad zminuji, ze obcasne vlny veder do STR Evropy proste patri a letos za temer 2 mesice nedorazila ani 1! Ale byl bych rad za 25+, hodne slunicka a aspon tyden beze srazek...copak toho chci moc uprostred leta? Po letosnim letu asi jo, ze...:D

charlie
Naprosto souhlasim, ze teplotne je tohle naprosto prumerne stredoevropske leto 80./90.let 20.stoleti. A z techto let se take pocitaji odchylky od normalu (ikdyz nekde jsem cetl, ze od r.2021 ze zacnou brat odchylky vuci letum 1991-2020, ale nevim, co je na tom pravdy). Proto je toto leto jakoby prumerne, ikdyz vetsina z nas asi citi, ze vubec... Clovek si zvykne na teplejsi leta, kor kdyz to trva placnu 10 let. Navic prumer je strasne osividna zalezitost...budete mit 2 dny v tydnu 25+, zbylych 5 dni hnus a 18-20°C, ale kdyz se to zprumeruje, je to vlastne prumerne leto... Navic je casto zatazeno a prsi, takze fakt mizerne leto letos...
Vubec to pocasi je posledni dobou rozhozene...zimy nejsou jake byvaly, leta na prd (lonske krome brutal cervna taky nebylo buhvi jak slavne), uplne se vytratilo stridani 4-rocnich obdobi...prijde mi ze pul roku vladne jaro a pul roku zima...:D

142
# 17.07.2020, 20:18

Predators2
U nás třeba žádné nerostou, i přesto, že pršelo, bylo teplo, chladno... U nás rostou vždy až na podzim do listopadu... Jinak mě to počasí nevyhovuje, kdybych chtěl jet s rodinou k vodě, nemám jednoduše kdy protože bud je chladno, nebo když je tepleji jsou přeháňky atd. Na hory můžu kdykoliv během celého roku, ale koupání v přírodě je jaksi závislé právě na hezkém počasí... Mám pocit, že letos je to celé jinak, v zimě si člověk musí doslovat vyžebrat, kam si pojede užít zimních sportů, protože je teplo a v létě, aby člověk se sotva dostal k vodě, protože je chladněji a s tímhle mám být spokojený jako? :D

74
# 17.07.2020, 20:25

My máme v červenci zatím 1 tropický den a 8 letních dní a celkem máme letos 14 letních dní a 1 tropický den. Zatím žádná sláva to bude tím že jsem po 6 letech pořídil bazén a ještě jsem ho nevyužil voda se nestihla ještě ohřát. chtělo by to chvíli sucha aby se dalo sklízet.

36
# 17.07.2020, 20:25

igor127
Presne!;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.