Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Červenec 2020

1262
# 25.06.2020, 19:40

Měsíc červen se pomalu a jistě blíží ke svému závěru.Zatím nám moc letního počasí nepřinesl.Teploty často bývaly podprůměrné a ani moc slunečního svitu nebylo k mání.Ovšem z pohledu srážek je červen velmi povedený.Někdy ale už té vody bylo opravdu hodně a tak se několikrát v tomto měsíci vyskytly povodně.Za pár dní už začne červenec a určitě někoho bude zajímat co vlastně nabídne.Z mého pohledu nás čeká opět srážkové povedený měsíc.Teploty už by se také mohly pohybovat okolo průměru.Chtělo by to už taky nějaké pořádné bouřky,protože květen a ani červen toho moc nenabídl.Uvídíme jak se to bude vyvíjet.Nevěděl jsem co dám do ankety jestli teploty nebo srážky.Nakonec jsem se rozhodl pro srážky.

Jaký bude letošní červenec z pohledu srážek?
nadprůměrný
7 (26 %)
průměrný
17 (63 %)
podprůměrný
3 (11 %)
Celkem hlasů: 27 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
2276
# 25.06.2020, 19:57

Červenec nese parna,krupobití a medovice,jestli hojný na bouřky a vichřice :D :D:D
Přál bych si nad,ale dávám podprůměr.

# 25.06.2020, 20:13

Ideálně teplotně průměr, srážkově nadprůměr, ale viděl bych to na teplotní nadprůměr a srážkový průměr.

142
# 25.06.2020, 20:56

No, že bude nadrpůměrný je jasný. Ovšem, nemyslím si, že budou nějaké extrémy. Pokud bude stabilní hezké počasí s teplotami okolo 28-30 sem tam zaprší, zabouří, bude to luxus.

147
# 25.06.2020, 22:20

myslím že bude o něco teplejší než červen :D

69
# 25.06.2020, 22:47

Já tipuji srážkově nadprůměrný a teplotně průměr což defacto proti minulým rokům by měl být teplotní podprůměr...no uvidíme :D

2
# 26.06.2020, 06:58

Letos léto nečekám.. takže srážkově - deštivých dnů bude odhaduji tak 15-20, slunečných minimum a teplotně to bude bída, když se to dostane k 25 tak to bude pecka, ale vzhledem k tomu, že bude pořád pršet, tak bude dost parno.. celkově červenec bude jak přes kopírák s červnem.

F4
Avatar
109
# 26.06.2020, 07:19

No já bych si přál, aby se změnila distribuce srážek, resp. aby se prohodil V se Z. Na V si užijí vytoužené slunce a my častých dešťů. Ale to je asi utopie. Teplotně vypadají první dny července celkem normálně, ale ještě se to může změnit.

77
# 26.06.2020, 08:25

F4
Jsem optimista, čekám, že se to mezi východem a západem vyrovná. Taktéž očekávám srážkově nadprumerny a teplotně průměrný měsíc a to nejen cervenec.

1262
# 29.06.2020, 23:35

Já očekávám že červenec bude jen lehce nadprůměrný z pohledu srážek.Pršelo už dost a je potřeba si užít i trochu léta.Míst kde je ještě povrchové sucho sice už moc není,ale doufám že i na ně příjde řada.

8
# 29.06.2020, 23:56

Predators2
coz o to, ja souhlasim, ale nevim, zda prirode zalezi na tom, jak si uzivame leta :D

12
# 30.06.2020, 00:19

A kolik tak mm má mít srážkově průměrný červenec?

F4
Avatar
109
# 30.06.2020, 07:06

Přesunuto z vedlejšího tématu.
Červenec bude pokračovat ve stylu června a to tím stylem, že dojit bude v tradičních pásech a o víkendech bude u nás vedro a slunce jako minulý, aktuální i budoucí týden.

Rezna85
No u Vás tak 200 mm v reálu, dlouhodobé statistiky uvádějí, tipuji, tak 90 mm.

13
# 30.06.2020, 12:02

Snad bude červenec podobný jako červen, a srážky budou padat, tam, kde padaly doteď.

36
# 30.06.2020, 13:52

Myslim si, ze cervenec zacne opet nic moc jako byl cerven. Neboli caste prehanky a nic moc teplo. Zadna ustalena TV a vedra (jak se puvodne tipovalo diky chladnejsimu S Atlantiku na jare), naopak i nadale casty vliv TN, frontalni systemy - takze prumerne, mozna az podprumerne (asi pristi tyden) teploty a caste prehanky.
Letosni leto je zatim velka tragedie. 1/3 uz mame za sebou a dalsi 1-2 tydny budou podobne, to je 1/2 leta v pr... ! A zatim neprevedlo VUBEC NIC! Mozna tak zaplavy... Jestli vyjdou aktualni modely, tak za 1/2 leta bude ve strednich polohach namereno pouhych 5-7 dni s letni teplotou 25+ a pouhy 1 tropicky den 30+ a v nizsich polohach 3-5 tropickych dni? Za pulku leta?
Zadna ustalena TV, takze zadne nadprumerne teplo delsi jak 2dny? Za pulku leta? Jako vazne?! To nepamatuju...!

Fakt paradni pocasi v poslednich mesicich:
kveten - teplotne podprumerny, srazkove nadprumerny
cerven - teplotne prumerny, srazkove nadprumerny
1/2 cervence - pri nejlepsim teplotne prumerna, srazkove prumerna

TV budou vladnout zas az v zime, at mame na prd vsechny rocni obdobi... V zime neni zima ani snih a v lete nejsou vedra... Na Vanonce je 10°C a prsi, v lete 20°C a prsi... To je paradni...
A pak ctete, ze rok 2020 smeruje k nejteplejsimu v historii... Vazne? A kde? Stredni Evropa, mozna Evropa jako celek rozhodne nesmeruje k nejteplejsimu roku v historii...Globalni statistiky zveda jen Arktida a Sibir...

Kveten
Cerven
42
# 30.06.2020, 17:22

Tomamir
Právě o tom je globální oteplování. Jde předpokládat, že čím je tepleji v artidě, tím může být naopak chladněji v evropě vlivem rychlého tání ledovců. Není to samozřejmě pravidlo, záleží hlavně na rozložení tlakových útvarů. Všimni si, že nadprůměrné teploty jsou v severní Africe, Indii na Arabském poloostrově. Při heatwave jako v minulém roce bývá naopak teplota v Africe podprůměrná.

42
# 30.06.2020, 17:46

Jinak ještě k tématu - nyní jsme v celkem výrazné negativní fázi NAO = chladno a déšť. To by se však mohlo brzy změnit a tak je šance, že červenec bude nadprůměrně teplý.

# 30.06.2020, 18:51

Tomamir
Nezlobte se na mě, ale asi moc žijete z předchozích nesnesitelných let, kdy byly tropy na denním pořádku. Pokud se nepletu (případně mě někdo opravte) tak průměr tropických dnů v těch nejnižších polohách je okolo 15. Pokud máme 1/3 léta pryč a 3-5 tropických dnů, znamená to, že jsme víceméně na průměru (samozřejmě nikoliv na průměru posledních nesnesitelných let :) ). Nehledě k tomu, že z mého osobního pozorování přichází nejvíce tropických dnů zpravidla na přelomu července a srpna.
Z pohledu Jabloneckého mikroklimatu chápu, že by jste uvítali vyšší teploty, nicméně se zkuste zamyslet, kolik % obyvatelstva žije v oblastech s potenciálním rizikem vlny například týdenních tropů. Myslím si, že takovýto nástup léta přišel opravdu za minutu dvanáct, opakovat se předchozí roky, byla by to již katastrofa.
Na závěr bych se chtěl zeptat, zdali je v této diskuzi někdo, kdo si užívá teploty nad 30 stupňů a případně proč? Pokud se chce člověk věnovat pracem na zahradě či sportu, bohatě postačí 25, naopak nad 30 už člověk není schopen téměř ničeho. Tedy samozřejmě pokud jeho smysl života není rozvalit se u vody :D

77
# 30.06.2020, 19:01

vojta-černošice
Naprostý souhlas. Toto dosavadní léto je v porovnání s předchozími doslova fantazie, alespoň co se týče teplot. Za mě je ideal 20-25°C, pro vodomily, dá se v pohodě koupat i při těchto teplotách. Teploty nad 30 škodí člověku i přírodě.
P.S. Snad se červenec ponese v podobném duchu.:)

F4
Avatar
109
# 30.06.2020, 19:06

vojta-černošice
Tedy konečně objektivní a konstruktivní názor s fakty. Máme konec června, to je normální, abychom měli za sebou už třeba 15-20 tropických dní jako loni? Připadá mi, že někteří žijí na jiné planetě. Alena ukazovala v počasí, že máme za sebou 3 tropické dny a shodou všech možných náhod vyšly všechny 3 na víkend, jaká náhodička, že? Navíc, astronomické léto začalo před necelými 10 dny a tady už se kalkuluje s polovinou léta. No kéž už by byla za námi ale to bude až na samém začátku srpna. Já už chci nějaké pravidelné a vydatné srážky a ne furt Vysočina, východ Moravy, jih Čech apod. Jenže výhled dává srážky stále do jednoho z pásů.

charlie
Já se ale obávám, že to stejně přijde. Ještě jsou před námi 3 měsíce, kdy můžou přijít úmorná vedra. Když to bude jen krátká epizoda a ideálně mimo víkend, tak se to dejme tomu dá snést.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.