Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Podzemní voda 2020

47
# 10.01.2020, 11:48

Jelikož neleží skoro nikde žádný sníh, srážky taky nejsou. Jak to bude asi vypadat s podzemní vodou tento rok? Už teď jsou někde problémy. Pokud by přišli další sucha, nebude už ta situace velmi vážná?

42
# 10.01.2020, 13:41

Myslím, že se odehrává to, co nikdo nečekal. Změna klimatu k suššímu čím dál více ekceluje, se spodními vodami to bude velmi dlouho zlé... Pokud to půjde takto dál, brzy tu budeme mít Českou Austrálii

Uvidíme, co přinese jaro, léto, ale už teď je to nastartované směrem k dalšímu
výrazně suchému roku. Nezbývá, než doufat, že na jaře a v létě bude pršet alespoň trochu normálně a ne bouřka sem bouřka tam a déšť prakticky žádný.

F4
Avatar
109
# 10.01.2020, 15:19

aura333
Také hodně záleží na teplotách, pokud bude v kombinaci s malým množstvím srážek subsahara, je jasné, že to bude s podzemní vodou velmi špatné.

42
# 10.01.2020, 16:28

F4
O tom, že budou převažovat nadprůměrné teploty snad nikdo nepochybuje. Určitě budou i období výrazně nadprůměrná s četnými rekordy. Březen kolem 20°C, duben 23-28°C, květen 25-30°C, léto 30-40°C. To je můj odhad většinových max. denních teplot pro nížiny.

Jinak téma rovnou přejmenujte na sucho v roce 2020, proč se omezovat na podzemní vody.

Můj odhad k suchu letos: Sucho bude nejhorší minimálně od roku 2015, s chladným a dešťivým měsícem jako byl loňský květen nepočítám. To byla loni vážně anomálie, která se objevuje jednou za 10 let cca.

Myslím, že ČR bude celý rok ovlivňovat tlaková výše s krátkými přestávkami, kdy se objeví nějaké nevýrazné a regionální srážky ze slabých front. Srážky tipuju podprůměrné v celé ČR. Na intersuchu se v létě mapa obarví do ruda a extrémní sucho bude prakticky na celém území, někde mezi 80% až 100%. Samozřejmě četné a dlouhé vlny veder a nonstop slunce, téměř bez jediného obláčku. Čeká někdo snad něco jiného?

F4
Avatar
109
# 10.01.2020, 16:52

aura333
Přesně takto tipuji teploty i já, v červnu budeme na 35 a během léta až 40. Všechno na prach, lesy zdecimované lýkožroutem, neexistující tráva, žloutnoucí stromy. Bude to krásný pohled na krajinu...

63
# 10.01.2020, 18:17

Tak můj typ na léto je stejný jako vás tady... A věřím že většina lidí bude spokojená, ze pořád jen svítí :slunce:a teploty jsou vysoko nad normal

# 10.01.2020, 18:23

Já bych si tak jistý nebyl, že bude zase extrémní sucho. Ono i letos byl na většině území Moravy nadprůměrně srážkový rok. Takže třeba se tentokrát zadaří i v Čechách.

F4
Avatar
109
# 10.01.2020, 19:06

Lucina
Tak tak, hlavně že bude svítit 16 hodin denně každý den a nepokazí nám to nějaký déšť...

JohnBattler
Já si naopak jistý skoro jsem, jelikož v počasí chodí špatné jevy rády po sobě - sucha, zimy na nic a obecně nadnormální teploty.

69
# 10.01.2020, 19:15

aura333
Trochu optimismu by neškodilo. Já tipuji průměrný rok jak v teplotách tak i ve srážkách. To že leden začal blbě nic ještě neznamená. Krom toho loňský podzim byl srážkově celkem vydařený takže s podzemními vodami to zatím taková tragédie ještě není 😀

42
# 10.01.2020, 19:15

Tak co pozoruji počasí posledních let, tak mi přijde, že vlhčí a sušší období se střídají normálně, ale kámen úrazu je v tom, že ty suchá období jsou výraznější a častější. Je to jako jeden krok vpřed a dva kroky zpátky a ve výsledku je sucho čím dál větší, i když je občas více srážek. Stejně je to s velmi vysokými teplotami, které suchu nahrávají, protože je velký výpar, k tomu často tlaková výše, hodně slunce, suchý vítr a ve výsledku z toho nemůže být nic jiného, než zhoršení situace.

Petr75
No tak já to neberu ani pesimisticky ani optimisticky, spíše se snažím odhadnout, jak to bude reálně.

74
# 10.01.2020, 19:21

Ja typuji že se určitě vyskytnou studené měsíce jako loni květen a letos si myslím že se vyskytnou i rozsáhlejší povodně.

42
# 10.01.2020, 19:24

Samik
Kdyby byly rozsáhlé povodně, tak by to určitě každého zaskočilo a pak by byl dvojí strach do budoucna, jestli bude sucho nebo povodně. Vyloučit rozsáhlé povodně určitě nelze, ale scénář extrémního sucha mi přijde asi tak 100x pravděpodobnější.

Ale nevím, co by se muselo stát, aby byly rozsáhlé povodně. Podle mě je to docela blbost, budou spíše lokální přívalové povodně jako každý rok. Ani ty povodně na východě loni v květnu nebyly nikterak významné.

74
# 10.01.2020, 20:08

aura333
Tak nikdo před velkými povodněmi netušil že přijdou stačí jedna pořádná TN z jihu a povodně jsou na světě. Vím že se to zdá k neuvěření protože hodne lidi trápí sucho. ale klidně na konci ledna můžou být povodně. Počasí jde z extrému do extrému. Ale zatím to tu nejsou takové extrémy jak jinde v celku tady máme klidné a přívětivé počasí a můžeme být za něj rádi. určitě nehrozí v brzké době aby jsme to tu měly jak v Austrálii nebo jížní evropy.

42
# 10.01.2020, 20:41

Samik
No tak uvidíme... já myslím, že hrozí, že tu bude jako v Austrálii a jako v jižní Evropě už tu je a možná ještě hůř, protože tam alespoň v zimě prší, tady je to jako poušť Taklamakan.

Jestli nebude letos sucho, tak se budu fakt divit... a přemýšlet jestli to není jen sen...

# 10.01.2020, 20:44

Uvidíme, u nás od začátku ledna je srážek dost, teď skoro každej den prší tak uvidíme jak se to rozvine

42
# 10.01.2020, 20:59

PatrikMO
Jo jasně :D a kolik u Vás z těch mega dešťů napršelo? Tady 4mm za 1. dekádu a teď asi dalších 10 dnů žádný srážky nebudou.

# 10.01.2020, 21:11

aura333
Zatím 12mm

42
# 10.01.2020, 21:18

PatrikMO
Omlouvám se, myslel sem, že jde o vtip. 12mm docela jde. Tady jen 4mm, asi ste měl štěstí a ta teplá fronta Vás více zasáhla. Ale těch míst, kde od začátku roku jsou minimální srážky je určitě dost.

Jinak mapa srážek za loňský rok ukazuje, že jediná větší oblast, kde byly srážky hodně nadprůměrné je jižní Morava, menší izolované lokality nestojí za zmínku a jde spíše o hory, kde srážky tolik nepotřebují na zemědělství, pěstování apod. Naopak většina republiky měla srážky podprůměrné, myslím že letošní rok bude srážkově horší, než loni tak nějak všude.

zdroj: chmi.cz
F4
Avatar
109
# 10.01.2020, 21:27

PatrikMO
No tak my nejsme ani na 10 mm a rozhodně tu skoro každý den neprší.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.