Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Podzemní voda 2020

# 10.01.2020, 21:29

aura333
No když šli přeháňky v posledních dnech od SZ tak se naštěstí nekonal srážkový stín a ve večerních hodinách se to i nad náma hezky tvořilo , ale myslím že celý SZ Čechy už budou mít kolem 10mm od začátku roku

380
# 10.01.2020, 21:32

Tak tady spadlo od 13.12. do dnešního dne 14mm..kdyby to nezachraňovala inverze a z ní vypadávající vlhkost, tak by tu bylo sucho jak prase, ale dělal jsem díru na kůl tak asi 40-50 cm do hloubky a sucho tam není, nicméně jak jsem uvedl výše, nemohu se vyjadřovat k podzemní vodě, protože pod náma je jezero které stoupá a má nějakých prý 350 až 400 milionů kubíků, takže už i nějakým vzlínáním ovlivňuje stav spodní vody, navíc jedna šachta byla tak pět metrů nad naší úrovní (vyústění), jsem zvědav, kam až voda dostoupá, teď je tu aktuálně asi 20 metrů pod povrchem, podle posledních měření co vím z října..takže u nás snad poušť nebude, to by to muselo vyschnout až do 971m pod povrchem, kde jsou spodky štol..:!!:Tak možná tu v té poušti jednou bude oáza..:D... palmy bych tu už do ní měl..:)

42
# 10.01.2020, 21:40

palma
No tak co se týče podprůměrných srážek, tak mě asi nikdo nepřekoná. Od 19.11. do dneška celkem 21mm.

To je 21mm za 53 dnů a vzhledem k tomu, že v příštích 7 dnech srážky nehrozí, tak 17.1. to bude 21mm za posledních 60 dnů, tedy 2 měsíce.

Samozřejmě žádný sníh a vše v dešti, v prosinci tu byl nonstop srážkový stín a pořádný déšť tu nebyl už opravdu hodně dlouho.

96
# 10.01.2020, 21:46

Za leden máme 14,5 mm. Ještě dnes to něco dá, slabě prší. Ale potřeba je hlavně sníh.

292
# 10.01.2020, 23:16

My za letošní leden máme zatím 5mm, no moc to není ale na začátek roku to ujde.

F4
Avatar
109
# 11.01.2020, 09:58

Ale uvědomte si, že "normální" srážky už nestačí. Podle mě by s každou odchylkou o 1°C mělo adekvátně přibýt tak 10 mm za měsíc. Takže např. v loňském červnu by mělo ideálně být o skoro 50 mm více srážek, což tedy rozhodně nebylo, dokonce ani normál ne (alespoň u nás). Takže nastřádaný deficit se průměrnými srážkami nikdy nesmaže. Ideálně bychom potřebovali, aby v nížinách každý měsíc spadlo alespoň o 1/2 více srážek, tedy např. za leden nějakých 80 mm a v červenci cca 140 mm, pak se dá říct, že je deštivěji a pomůže to.

42
# 11.01.2020, 10:12

F4
Přesně tak, proto sem si téměř jist, že bude letos extrémní sucho. Velmi vysoké teploty způsobují větší problém, než nízké srážky. Respektive více vody se vypaří, než spadne a s letními vedry a sluncem je výpar enormní. Pokud se sejdou vedra a nízké srážky dohromady, sucho se zvyšuje velmi rychle a během týdne až 14 dnu už je extrémní.

Právě proto, že nás v budoucnu čekají každý rok letní vedra a v zimě jen málo sněhu, tak máme předpoklad pro to, aby bylo sucho každý rok a stalo se to normou.

74
# 11.01.2020, 14:35

aura333
Tak do Austrálie nebo Jižní Evropy máme extrémně daleko.

A neřežte pořád průměrné srážky. Průměr není hodnota co má napršet nebo co je potřeba. Klidně průměr nikdy napršet nemusel. třeba u nás spadlo v roce 2014 645mm, 2015 386mm, 2016 660mm, 2017 668mm, 2018 496mm, 2019 631mm průměr vychází na 583mm to jsme se žádný rok k tomu nepřiblížily. a rok 2018 byl celkem v klidu ikdyž spadlo o 100 mm míň než je průměr. problém byl až v roce 2015. Osobně mě baví jak tu každý řeší že spadlo o pár mm miň než průměr a že je problém.

A ještě něco ohledně výparu ten je velký když je horko a povrch půdy je mokrý ale čím hlouběji půda schne tím výpar extrémně klesá. Stáčí pár cm suché hlíny a výpar je minimální. ikdyž panují třicítky. To si hodně lidí neuvědomuje. Jak říkám můžeme být rádi za počasí které v ČR máme.

42
# 11.01.2020, 17:39

Samik
Já se nevyznám detailně v koloběhu vody v přírodě, ale zaslechl jsem něco o tom, že jeden menší strom např. hrušen odpaří asi 1 000 000 litrů vody denně. To číslo berte s rezervou, ale zkrátka jde o velmi vysoké číslo, pokud je suché a teplé počasí. Kde se těch 1 000 000 litrů za den z 1 menšího stromu bere? Z podzemních vod skrze kořeny nahoru proti gravitaci do každého 1 listu.
Takže je trochu chyba uvažoval o tom, že voda se odpařuje jen z půdy.

No ale když čtu Vaše příspěvky, myslím, že si vůbec neuvědomuje vážnost situace se suchem a změnou klimatu, namísto toho se jen utěšujete, že tady v Česku je to v poho a nic nám nehrozí. Ve skutečnosti do budoucna bude problém obrovský až začnou vysychat stovky potoků, pramenů a studní, ale dokud to všechny nepostihne, tak bude vždy někdo s růžovými brýlemi si říkat, v Česku je to v pohodě.

380
# 11.01.2020, 17:53

aura333
https://arnika.org/co-umi-strom-45
Stromy vyrovnávají teplotní extrémy
V zimě brání stromy vysázené v blízkosti budov jejich vysokým tepelným ztrátám, neboť zmírňují proudění studeného vzduchu. Vegetace je schopna snížit tepelné ztráty o 20 až 50 %. V létě naopak vegetace ochlazuje své okolí lépe a efektivněji než veškerá klimatizační zařízení. Vzrostlý, vodou dobře zásobený strom může během jednoho dne odpařit až 400 litrů vody, a z ovzduší tak odčerpá téměř 280 kWh tepelné energie. Tato energie se uvolní v noci při kondenzaci páry; vznikne rosa. Pod stromy lze proto ve dne proto naměřit až o 3º C nižší teplotu než v okolí, v noci naopak teplotu o tři stupně vyšší.

Takže je to podstatně méně,ale podstata problému jak jste ho tu uvedl, zůstává.. Z druhé strany mne napadá, že ve stínu pod stromem je výpar podstatně nižší, než z holé půdy..

42
# 11.01.2020, 18:04

palma
Teď sem si to taky hledal, těch 1 000 000 litrů byl omyl z mé strany. Ale 400 litrů na jeden strom je taky hodně, když si člověk veme kolik tisíc stromů je v jednom obyčejném lese. Díky za doplnění.

Podstata problému je zkrátka čím dál větší výpar vody z krajiny s tím, jak se otepluje podnebí a jak psal F4, musí pak více pršet, aby se to dorovnalo a to se neděje. Naopak byly poslední roky srážky většinou podprůměrné.

Pokud to takto půjde obdobně dále, tak budeme mít extrémní sucho každý rok, ikdyž tomu někteří evidentně nechtějí věřit.

Je to paradoxx, ale je to vlastně uzavřený kruh, sucho bude čím dál větší a už není způsob, jak to zvrátit. Podzemní vody se doplní jen, když bude hodně sněhu, hodně sněhu bude jen, když v zimě nebude velmi teplo a pršet a sucho bude, dokud budou podzemní vody extrémně nízké. Z toho vychází, že bez sněhu bude sucho vždy a sníh nebude, protože se otepluje a dokud se otepluje, tak bude sucho. Nemá to řešení. Celý problém sucha pramení z toho, že je v zimě málo sněhu. :D:D:D

380
# 11.01.2020, 18:28

aura333
No, je otázka, co s tím udělá další stupeň navíc, zda to bude znamenat pouze vyšší výpar a podle stávajícího vzorce méně srážek, či zda naopak srážky nebudou četnější, jak vidno, každý stupeň hraje roli..Teď třeba ohledně současných předpovědí, já jsem holt na ten vortex, jeho působení se poněkud stáhlo,zmenšil se průměr (byť asi o 200 - 300 km) ale je silnější vítr v něm, čili se bude hůře rozpadat, a navíc se ČR dostala na jeho okraj, čili blokuje nám severní směr.. tak to prostě je.. a modely s tím asi nepočítají, nicméně tohle je můj soukromý náhled na to. Mám dojem, že změnu počasí prostě modely zatím neakceptují, možná proto to tak nevychází..:(, čert ví..

42
# 11.01.2020, 18:40

palma
No když se člověk podívá na mapu podzemních vod, tak je to velmi zlé na to, že je zima. Kromě sněhu se to může doplnit z velmi nadprůměrných dešťových srážek, které určitě nebudou každý rok. Každý stupeň °C navíc v průměru povede k dalšímu zhoršení.

Podle mě to nemá řešení, jedině by se muselo klima začít ochlazovat. Vyšší srážky kompenzaci vyššímu výparu dlouhodobě nepřinesou. V tomhle vyšší výpar vyhrává, protože se vyskytuje pořád, kdežto vyšší srážky jen v omezených obdobích.


zdroj: chmi.cz

42
# 11.01.2020, 19:11

Ještě upřesnění. Tvrzení, že vyšší výpar se vyskytuje pořád je myšleno tak, že nadprůměrné teploty (výpar) jednoznačně převažují, kdežto nadprůměrné srážky nejsou tak často. Je tam jasný nepoměr, který povede k čím dál většímu suchu i s tím, jak ubývá sněhu, protože v zimě je čím dál větší teplo.

PS: Sem fakt zvědavý jestli moje odhady vyjdou, už teď vidím ty články o tom, že česko postihlo další extrémní sucho a bude se mluvit o tom, že to je už normální a bude to každý rok. Už se těším na léto, teploty kolem 35°C a :slunce: a :slunce: a :slunce: a:vitr: :D:D

74
# 11.01.2020, 19:57

Samozřejmě i stromy odpařují vodu a podobně. A u těch hodnot je jedno kouzelné slůvko až takže to jsou maximální výpary. když začne vody v půdě ubývat tak i výpar ze stromu se zmenšuje. A já netvrdím že jsme na tom skvěle ale pořád tady nepanují sucha jako v Austrálii nebo jako byly v severských zemích jižní Evropě atd. Stále tu nejsou silná sucha. A nemám růžové brýle ale vím že stěžovaním to nezměním a je to koloběh planety prostě přichází teplejší a sušší klima a člověk se bude muset přizpůsobit jako ostatní zvířata a nebo vyhynout.

42
# 11.01.2020, 20:13

Samik
Příměr s Austrálií byla nadsázka a k jižní Evropě nemáme až tak daleko. Že tu nejsou silná sucha? Tak to by mě zajímalo, co si představujete pod pojmem silné sucho, protože sucho v roce 2015 bylo silné dost si myslím, tak nevím jestli si už neděláte srandu. Podobně SILNÉ sucho bylo v roce 2012 a 2017 na jižní Moravě a v roce 2018 a 2019 v SZ Čechách.

Jinak člověk se dokáže přizpůsobit téměř všemu, ale do určité míry a pokud budou extrémní sucha čím dál častější a více extrémnější, tak to přizpůsobování bude přinejmenším velmi nepříjemné pro většinu lidí a teď si člověk nedokáže představit všechny důsledky, které by ze zhoršení situace vyplynuly.

292
# 11.01.2020, 20:41

aura333
Vedro mi v létě až tak nevadí ale do toho vedra musí být taky nějaké srážky a ne jenom slunce:slunce: a obloha bez jediného mráčku:oblak:, to je pak výpar vody velmi velký a rozsáhlý.

# 11.01.2020, 21:59

aura333
No, tady máme od 19. listopadu 19,5 mm srážek, takže jsme vás úspěšně překonali:D, nejhorší na tom ale je, že skoro půlka z toho jsou úhrny do půl mm, takže do země z toho skoro nic nejde.

268
# 11.01.2020, 21:59

Abychom dokázali vzdorovat nárůstu vedra a sucha v rámci GO, musela by se celá ČR zalesnit, aby díky vzniklém nižšímu tlaku nad lesy došlo k nasávání vlhkosti a transportu vlhkosti z Atlantiku či Středozemního moře přes Alpy směrem ke karpatskému oblouku, nyní nás to přeskočí a nic, všichni jsme to v létě přece sledovali, nesmí se stát, aby byla větší plocha holé půdy, musí být celoročně pokryta vegetací + větrolamy ze všech stran každých 100-200 metrů, nic ale bohužel není vzdálenější realitě, ze zemědělců by bylo potřeba udělat agrolesníky.

5
# 11.01.2020, 23:14

Frantis95
Praha Chodov má podle místní stanice na www.chmu.cz srážek za prosinec asi 0,7 mm a teď za leden kolem 3 mm. Říkám si, jestli tam v prosinci nebyla nějaká chyba v měření (i na Štedrý den zaznamenaná 0 a Praha Libuš měla 3,8 mm), ale faktem je, že naposled jakžtakž pršelo začátkem listopadu. Namrholené tu 0,1 mm, tu 0,2 mm díru do světa neudělají. Ve středu a čtvrtek, kdy mělo více pršet, nakonec jen 1,9 mm + 0,8 mm. Je někde v nějakých modelech vidět konečně změna ?

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.