Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Vydatný déšť a později i sněžení - v Čechách už od 400 metrů!

Diskuse o počasí Větrné a deštivé počasí v ČR a na Z/JZ Evropy začátkem listopadu 2019

# 06.11.2019, 11:31

U nas vcera take nakonec krasne prselo, konecne pravy podzim, byla to opravdu nadhera. Ja jsem napriklad za prumerny listopad, protoze je pak vetsi sance si myslim na studene vpady v zimnim obdobi, ale bohuzel vetaina lidi ma k pocasi pristup, jako treba yurri, hlavne at je teplo a slunecno, ale pak si stezuje na sucho v jeho oblasti. Nevim, ale teplo a destivo proste nejde moc dohromady, kdyz chceme srazky musime tomu obetovat i teploty. Ale to asi nema smysl moc vysvetlovat, stejne kazdy bude mit svuj nazor, ale podle me jsme si proste tepla uzili nejen letos vic nez dost, tak nevim proc porad chtit teplotni nadprumer.

ota
775
# 06.11.2019, 12:06

Snowrain
Tak v tomhle budu nesouhlasit. V zimním období je obvykle více srážek právě při nadprůměrných teplotách. Platí to zhruba někdy od listopadu do března. Není to samozřejmě pravidlem, ale je to obvyklé. Je to dáno zejména tím, že teplotně podprůměrné počasí přináší v tomto čase hlavně tlakové výše.

48
# 06.11.2019, 13:07

Tak nejzajímavější situace nás čeká ke konci týdne. Od jihu bude přes Česko přecházet jakési frontální (teplotní) rozhraní, které se následně přemění do menší tlakové níže.

Momentálně se zdá, že nejvíce bude pršet v západní/SZ půlce Čech a mohlo by to být někde i přes 20mm.

Aladin už cosi naznačuje, ale raději počkám až to bude na 24h dopředu a nebudu sem dávat zatím žádné mapy modelů.

0
# 06.11.2019, 13:36

S tím deštěm ...... nechme se překvapit kde nakonec bude pršet. Včera mělo pršet jen na krajním východě a nakonec dešťové pásmo bylo o hodně dál západně. A to modely s touto situací ještě šest ! hodin předem nepočítaly. Mají to modely nyní těžší.

48
# 06.11.2019, 14:02

paja n
Zapomněl sem dodat podstatný fakt, že díky teplotnímu rozhraní bude západ ČR podstatně chladnější, než východ a v Krušných horách by mohlo slušně chumelit a Klínovec a okolí mít slušnou sněhovou pokrývku. Netroufám si odhadovat cm, ale bude to zajímavá situace, možná i na samostatné téma.

Nechal bych to odborníkovi na zimu Pradymu, který je na zimu nejvíce natěšený, ale ať si téma založí, kdo chce.

28
# 06.11.2019, 14:43

Mě to tady na neděli ukazuje 51 mm :prsi::prsi: to vypadá na potopu :zz: a středa dalších 26 mm.

139
# 06.11.2019, 15:47

Tak co, kdy to vypadá na smíšené srážky ve středních polohách a příjde vážněji zimní počasí kolem nuly? ;-)

Sv.Martin už nefunguje tak pevně jako dříve kdy už od něj začínala trvalá zima a sníh držel.

# 06.11.2019, 15:49

No jejda ty teploty se mně moc nelíbí, protože mít v listopadu 15°C zrovna není moc úžasné:( Ale zato v Čechách by mohlo i ve středních polohách nasněžit

38
# 06.11.2019, 16:00

Sněžník
No, Kladno s až 420m.n. možno, či nemožno považovat za střední polohy, asi ano, dle odborného názvosloví jsme "vrchovina"..:D, a až do 14.11. kam dohlédnu nám to dle předpovědí dává přes den do +7 plus minus dva stupně, a v noci prakticky bez mrazu, tak nevím, kde by se měl, zatím, ten sníh vzít.. pravda, přesně 15.11. to pak ráno najednou ukazuje jen +5 a pak , odpoledne +2, ale je to za 10 dní, a každý výstup se to mění, jak je obvyklé... takže za mne, zatím beze sněhu.. a když tak to roztaje, země je teplá..:cool:

139
# 06.11.2019, 18:17

Sněžník

Nenasněží beztak nic, do tý doby to ještě několikrát upraví a přidají + na teplotě. ;-)

38
# 06.11.2019, 19:25

:DPoněkud mne nyní zmátl Ventusky, koukám se na 15.10. a je tam v celosvětovém náhledu proudění a teplota a tak, u nás má být v těch 7.00 +5...v 10.00 už -1 a druhý den16.10 už -6.. a když si toho 15.10, překliknu z těch 7.00 na 10.00, změní se veškeré proudění nad severní polokoulí a třeba tlak nad Grónskem z 990 vyletí na 1038.. asi bude nějaký celosvětový průser...;-)

424
# 06.11.2019, 19:30

palma
Je to nějaké divné už se bojím jen aby nepřišel arktický vzduch:!!::(:D mě stačí aby se ochladilo na teploty kolem 3-5 stupňů, mrazy nechci až v lednu:D a chci vás upozornit, že tam máte chybu už je listopad ne říjen;-)

38
# 06.11.2019, 19:32

Tutugon
Jo, jasně, jsem rád že máme říjen za sebou, a píšu hámotiny v datech, hlavně, že jsem před půl hodinou dodělal matiku s potomstvem..:D

38
# 06.11.2019, 19:45

Tutugon
Tak jsem na to asi přišel, v těch 7.00 to ještě vychází z modelu GSF a v těch 10.00 je tam najednou model GEM.. nejspíš nemají ještě data z GSF, tak to tam samo přepíná, uvidíme co se upeče, až tam bude GSF..:D, ale je to slušně matoucí, jak ty modely nevědí co bude.. a hádají se..

F4
40
# 06.11.2019, 20:09

No hlavně se bude něco dít a ne nudné počasí s tlakovou výší. S těmi srážkami bych ještě taky nejásal. Sice všechno nasvědčuje tomu, že bude v Z polovině Čech slušně pršet, ale letošní a loňský rok je nádhernou ukázkou toho, že to ve finále může být jinak.

78
# 06.11.2019, 20:09

Snowrain
Co to mumláte, takovej východ nebo střed nebo i SV Moravy měl slunce i tepla rozhodně více než my a evidentně to srážkám ve spadnutí nijak nebránilo a přesně jak píše Ota, vlhká zima je jediná šance na dorovnání srážkového deficitu, což by při zmrzlé půdě nehrozilo, takže za mě ať je vlhko a teplo, ale žádný crcání, pořádný deště po desítkách mm, jinak hrozí výpar.

# 06.11.2019, 21:42

Yurri
Ja vam vas nazor neberu, ano letos to na vychode bylo dobre, ale to neni pravidlem. A samozrejme vlhka zima je sance na srovnani deficitu, jenze nevim jestli jste si toho vsiml, ale v zime poradne deste po desitkach mm moc nejsou a i kdyz pri teplotne nadprumernem pocasi je v zime dest castejsi je to spise prave takove jak pisete crcani, poradne srazky jsou v zime nejcasteji pri prechodu frontalnich vln napriklad, ale to se vyskytuje snezeni. Takze ano vlhka zima muze snizit srazkovy deficit, ale rozhodne nevyresi sucho, protoze pak prijde na jare prvni teplejsi sussi obdobi a sucho je zpet, protoze v zime neni snih, ktery by doplnil podzemni vody a vytvoril v pude urcite vodni zasoby. Takze ano vlhka a tepla zima je urcite lepsi nez chladna a sucha s holomrazy, ale rozhodne neni idealni. Idealni je zima se snehem, a ta rozhodne neprijde, kdyz bude nasprumerne teplo. Takze chce se to trochu zamyslet a ne jen porad "mumlat" o teple, abych pouzil vas termin.;-)

# 06.11.2019, 21:49

ota
V necem souhlasim, take jsem si to drive myslel, ale neni to tak lehke. Zkuste treba navstivit i web meteoforum, jsou tam krasne prispevky o pocasi od ruznych opravdu znalcu bych rekl a i tam se casto pise, ze chladnejsi zima byva casto spise srazkove lepsi. Vzdyt kolik poslednich zim bylo nejak vyrazne srazkove nadprumernych? Podle me moc ne. Myslim, ze jde spis o to, ze zima jako celek chladna uz dlouho nebyla, takze nemame přímé srovnání, nepocitam treba leden 2017, ktery byl pak kompenzovan teplym prosincem, unorem a březnem. Ale rikam, tohle jen muj nazor a samozrejme, ze je lepsi radsi teplo a vlhko, nez holomrazy, o tom neni pochyb. Jen tvrdim, ze tepla, i kdyz vlhka zima, sucho proste nevyresi, protoze dest je krasny, ale hlavne na jare nebo v lete, ne tolik v zime, v zime by melo predevsim snezit.

# 06.11.2019, 21:55

Pro zimní období co se týče nížin je lepší sněžení než déšť, protože ten když se rozpouští tak se to vsakuje postupně a dobře se tak plní řeky, ale vlhká a teplá zima fakt Svratce která má v Městské části Brno-Černovice 28cm a znatelně dále klesá nepomůže.
Zase je pravda že JZ proudění z Alp třeba v kombinaci se sněžením jako tomu bylo v roce 2010 myslím že 15.12. tak v Brně napadlo nejméně sněhu protože srážky mají tendenci při JZ proudění z Alp jít přes vysočinu a pak dále na střední a východní Moravu. Podobně je na tom Těšínsko co se týče Z proudění kdy zde je velmi teplo a nejsou zde téměř žádné srážky