Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Větrné a deštivé počasí v ČR a na Z/JZ Evropy začátkem listopadu 2019

# 06.11.2019, 15:49

No jejda ty teploty se mně moc nelíbí, protože mít v listopadu 15°C zrovna není moc úžasné:( Ale zato v Čechách by mohlo i ve středních polohách nasněžit

386
# 06.11.2019, 16:00

Sněžník
No, Kladno s až 420m.n. možno, či nemožno považovat za střední polohy, asi ano, dle odborného názvosloví jsme "vrchovina"..:D, a až do 14.11. kam dohlédnu nám to dle předpovědí dává přes den do +7 plus minus dva stupně, a v noci prakticky bez mrazu, tak nevím, kde by se měl, zatím, ten sníh vzít.. pravda, přesně 15.11. to pak ráno najednou ukazuje jen +5 a pak , odpoledne +2, ale je to za 10 dní, a každý výstup se to mění, jak je obvyklé... takže za mne, zatím beze sněhu.. a když tak to roztaje, země je teplá..:cool:

182
# 06.11.2019, 18:17

Sněžník

Nenasněží beztak nic, do tý doby to ještě několikrát upraví a přidají + na teplotě. ;-)

386
# 06.11.2019, 19:25

:DPoněkud mne nyní zmátl Ventusky, koukám se na 15.10. a je tam v celosvětovém náhledu proudění a teplota a tak, u nás má být v těch 7.00 +5...v 10.00 už -1 a druhý den16.10 už -6.. a když si toho 15.10, překliknu z těch 7.00 na 10.00, změní se veškeré proudění nad severní polokoulí a třeba tlak nad Grónskem z 990 vyletí na 1038.. asi bude nějaký celosvětový průser...;-)

2673
# 06.11.2019, 19:30

palma
Je to nějaké divné už se bojím jen aby nepřišel arktický vzduch:!!::(:D mě stačí aby se ochladilo na teploty kolem 3-5 stupňů, mrazy nechci až v lednu:D a chci vás upozornit, že tam máte chybu už je listopad ne říjen;-)

386
# 06.11.2019, 19:32

Tutugon
Jo, jasně, jsem rád že máme říjen za sebou, a píšu hámotiny v datech, hlavně, že jsem před půl hodinou dodělal matiku s potomstvem..:D

386
# 06.11.2019, 19:45

Tutugon
Tak jsem na to asi přišel, v těch 7.00 to ještě vychází z modelu GSF a v těch 10.00 je tam najednou model GEM.. nejspíš nemají ještě data z GSF, tak to tam samo přepíná, uvidíme co se upeče, až tam bude GSF..:D, ale je to slušně matoucí, jak ty modely nevědí co bude.. a hádají se..

F4
Avatar
109
# 06.11.2019, 20:09

No hlavně se bude něco dít a ne nudné počasí s tlakovou výší. S těmi srážkami bych ještě taky nejásal. Sice všechno nasvědčuje tomu, že bude v Z polovině Čech slušně pršet, ale letošní a loňský rok je nádhernou ukázkou toho, že to ve finále může být jinak.

272
# 06.11.2019, 20:09

Snowrain
Co to mumláte, takovej východ nebo střed nebo i SV Moravy měl slunce i tepla rozhodně více než my a evidentně to srážkám ve spadnutí nijak nebránilo a přesně jak píše Ota, vlhká zima je jediná šance na dorovnání srážkového deficitu, což by při zmrzlé půdě nehrozilo, takže za mě ať je vlhko a teplo, ale žádný crcání, pořádný deště po desítkách mm, jinak hrozí výpar.

# 06.11.2019, 21:42

Yurri
Ja vam vas nazor neberu, ano letos to na vychode bylo dobre, ale to neni pravidlem. A samozrejme vlhka zima je sance na srovnani deficitu, jenze nevim jestli jste si toho vsiml, ale v zime poradne deste po desitkach mm moc nejsou a i kdyz pri teplotne nadprumernem pocasi je v zime dest castejsi je to spise prave takove jak pisete crcani, poradne srazky jsou v zime nejcasteji pri prechodu frontalnich vln napriklad, ale to se vyskytuje snezeni. Takze ano vlhka zima muze snizit srazkovy deficit, ale rozhodne nevyresi sucho, protoze pak prijde na jare prvni teplejsi sussi obdobi a sucho je zpet, protoze v zime neni snih, ktery by doplnil podzemni vody a vytvoril v pude urcite vodni zasoby. Takze ano vlhka a tepla zima je urcite lepsi nez chladna a sucha s holomrazy, ale rozhodne neni idealni. Idealni je zima se snehem, a ta rozhodne neprijde, kdyz bude nasprumerne teplo. Takze chce se to trochu zamyslet a ne jen porad "mumlat" o teple, abych pouzil vas termin.;-)

# 06.11.2019, 21:49

ota
V necem souhlasim, take jsem si to drive myslel, ale neni to tak lehke. Zkuste treba navstivit i web meteoforum, jsou tam krasne prispevky o pocasi od ruznych opravdu znalcu bych rekl a i tam se casto pise, ze chladnejsi zima byva casto spise srazkove lepsi. Vzdyt kolik poslednich zim bylo nejak vyrazne srazkove nadprumernych? Podle me moc ne. Myslim, ze jde spis o to, ze zima jako celek chladna uz dlouho nebyla, takze nemame přímé srovnání, nepocitam treba leden 2017, ktery byl pak kompenzovan teplym prosincem, unorem a březnem. Ale rikam, tohle jen muj nazor a samozrejme, ze je lepsi radsi teplo a vlhko, nez holomrazy, o tom neni pochyb. Jen tvrdim, ze tepla, i kdyz vlhka zima, sucho proste nevyresi, protoze dest je krasny, ale hlavne na jare nebo v lete, ne tolik v zime, v zime by melo predevsim snezit.

# 06.11.2019, 21:55

Pro zimní období co se týče nížin je lepší sněžení než déšť, protože ten když se rozpouští tak se to vsakuje postupně a dobře se tak plní řeky, ale vlhká a teplá zima fakt Svratce která má v Městské části Brno-Černovice 28cm a znatelně dále klesá nepomůže.
Zase je pravda že JZ proudění z Alp třeba v kombinaci se sněžením jako tomu bylo v roce 2010 myslím že 15.12. tak v Brně napadlo nejméně sněhu protože srážky mají tendenci při JZ proudění z Alp jít přes vysočinu a pak dále na střední a východní Moravu. Podobně je na tom Těšínsko co se týče Z proudění kdy zde je velmi teplo a nejsou zde téměř žádné srážky

# 06.11.2019, 22:00

Sněžník
Presne tak, to je vse co se snazim rict, dekuji. Treba to i yurri pochopi, ale nevim uprimne:D. Chapu, ze on zase resi vice svou polohu a je jasne, ze pro hory a casto i stredni polohy je tepla zima vyhodna, protoze i tak je vetsina srazek ve forme snehu a prijdou si na sve, jenze pro niziny to bohuzek neplati. Takze samozrejme tento pohled na vec take chapu.

F4
Avatar
109
# 07.11.2019, 07:36

No za poslední roky už ani Z proudění nepřináší kdo ví kolik srážek. Většinou jsou vysoké teploty a beze srážek nebo jen desetiny. Pořádné fronty už od Z nechodí ani v zimě. Každopádně už je to tu. Na sobotu nám Aladin i ICON srážky na Z úplně smazal a všechny přesunul na V, jak jinak.

42
# 07.11.2019, 07:47

F4
Zrovna sem vstal, zapnul Aladin a první co mi blesklo hlavou bylo: ty vole to snad není možný...

Tak tohle fakt nechápu... nejdříve celý Čechy déšť a teď najednou téměř nic... tak jako má cenu ty modely vůbec sledovat? Asi ne... těšil sem se, že bude po delší době více pršet a nakonec nespadne snad nic

42
# 07.11.2019, 14:22

Tak něco pro pobavení...

obrázek č.1 nejnovější výstup Aladina srážky za 24h do soboty ráno
obrázek č.2 nejnovější výstup Aladina srážky za 24h do neděle ráno
obrázek č.3 původní výstup Aladina srážky za 24h do soboty ráno

obrázek č.3 nepotřebuje komentář, k obrázku č.1 a č.2 - Aladin počítá, že na většině území ČR nespadne ani kapka. Ovšem krajní východ i západ srážky mít bude, ale mnohem více jich bude v Německu a na Slovensku.

Asi se to trefí přesně mezi nás. :D :D :D To už tu někdy bylo že...:D Pamatuji, jak sem v diskuzi četl komentáře, že v Německu a na Slovensku prší více a častěji, než u nás.

obrázek č.1, zdroj: chmi.cz
obrázek č.2, zdroj: chmi.cz
obrázek č.3, zdroj: chmi.cz
386
# 07.11.2019, 14:35

aura333
Asi to zase vyžere hlavně Dawe, ale co, celý léto tam měl tropy, tak se mu to tam alespoň vyrovná...:D (nic ve zlym..:D)

42
# 07.11.2019, 14:40

palma
Ja si myslím, že se ta díra ještě zvětší a nakonec bude pršet jen na Slovensku :D:D:D stejně tak i na opačné straně :D:D:D

27
# 07.11.2019, 15:49

aura333
Jojo, příspěvek v tomto smyslu jsem psal včera dopoledne. ČR je zakletá, nějaký bubák nám odsud plošné srážky vyhání...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.