Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Větrné a deštivé počasí v ČR a na Z/JZ Evropy začátkem listopadu 2019

2653
# 05.11.2019, 18:24

dawe
No hrůza:!!: opravdu podle nejnovějšího GFS tam je skoro 20 stupňů kdo by to čekal v polovině listopadu:zz: a podle včerejšího výstupu to bylo úplně jinak dokonce na Vysočině se sněžením:D:snih: to je vidět, že se na to nedá vůbec spolehnout max 5 dní do předu ale podle mě vyhraje opět teplá varianta jenom na zapádě Čech bude občas trochu chladněji zima bohužel ještě pár týdnů v nedohlednu;-)

Model GFS teplota 15.11.2019 12 GMT
77
# 05.11.2019, 18:43

Tutugon
no myslím že hlavně na východě teplo bude ještě dost,nad 15 st zcela určitě,toho fénu se jen tak nezbavíme tady.Obávám se,že ná čeká rekordně teplá zima..

273
# 05.11.2019, 19:03

dawe

Ostravsko je zrovna misto, kde se ta inverze casto rozfouka, stejne tak Valassko i oblast od Uherskeho hradiste, ale i oblast pri Hejnici a Novem mestu pod Smrkem. Takze tam pri techto situacich je casto teplo. Naopak polabi, podskusnohori, tam se inverze drzi (a driv se tam drzel i kour z Prunerova, dnes uz ne):

http://meteoforum.e-pocasi.cz/historicke-pocasi/po...

Jinak rok 2019 bude nejspis nejteplejsi v histtorii, prekona rok 2018, Rijen-listopad i cele leto dost nadprumer, konec unora i dubenani nemluvim. Jen kveten docela chladny.V Polsku na to maji pekny graf, je to tam podobne, jak u nas:

https://meteomodel.pl/klimat/poltemp/akt_mon/plot....

18
# 05.11.2019, 19:11

No, zatím nám GFS dává slušnou sněhovou nadílku v sobotu :) Kdyby to vyšlo, tak kolem hranic s Německem by mohla být intenzita i přes 15cm/3h, celkem by mohlo za sobotní odpoledne a večer napadnout i kolem 25-30cm, k tomu nárazy větru kolem 50km/h. Sobota už je docela blízko a kdyby to vyšlo, to by byla podívaná :) ...a nebo taky pěkná kalamita, záleží na úhlu pohledu...

F4
Avatar
109
# 05.11.2019, 19:41

Hlavně ať je proměnlivo s rozumnými teplotami okolo 10°C, když bude míň, tak to vítám, když bude víc a srážky, tak je to také OK.

271
# 05.11.2019, 20:14

Tutugon
Když bude u nás 1-2 dny nad +10, tak budeme rádi, jinak spíše těsně pod, nic extra, jen ať je ale teplo, budu sázet kdeco, o zamrznutí nikdo nestojí, klidně až někdy za měsíc.

# 05.11.2019, 21:56

Yurri
Pište to alespoň za sebe, já pro zamrznutí rozhodně jsem a určitě tu nejsem jediný. Taky nevím, co byste čekal za teploty pro listopad, ještě k tomu na té vaší studené placce, nemůže přece bejt furt nadprůměr.

63
# 06.11.2019, 07:01

Včera 10 a nádherný déšť ... po dlouhé době pravý podzim a byla to nádhera...
Taky jsem pro mráz.. Jasně nemusí být -10,ale listopad a teploty nad 10 mi taky zrovna moc normální nepřijdou..

F4
Avatar
109
# 06.11.2019, 07:42

Lucina
Yurri
Frantis95
Ano, normál je teď odpoledne 9-10°C, ráno slabě nad 0. Na celodenní mráz je samozřejmě ještě brzy, nicméně letní teploty už jsou kolikrát taky v dubnu, tak proč by to nemohlo být i opačně. Mně by stačil teplotně i srážkově normální listopad a potom prosinec 2010.

271
# 06.11.2019, 08:06

Frantis95
Řekl bych tak 90% nejen diskutérů, ale celého národa je za když ne nadprůměrný, tak určitě aspoň průměrný listopad, který teď panuje, takže v klidu, mrazy ať se šetří až na prosinec.

# 06.11.2019, 08:37

V neděli 74mm?????

# 06.11.2019, 09:00

Lištička
je to chyba na Ventusky, nám to dává taky kolem 90mm

27
# 06.11.2019, 10:56

No, nepíšu teď sice o ČR, ani o Z Evropy, ale stojí za zmínku, že na Slovensku v posledních 3 dnech plošně napršelo 50 až 150 mm (ojediněle i víc) vody. Příště to spadne v Německu v pohraničí a pak v Rakousku. Počítám, že ČR dá v průměru pár mm za týden... Tak snad to tak nebude :)

# 06.11.2019, 11:31

U nas vcera take nakonec krasne prselo, konecne pravy podzim, byla to opravdu nadhera. Ja jsem napriklad za prumerny listopad, protoze je pak vetsi sance si myslim na studene vpady v zimnim obdobi, ale bohuzel vetaina lidi ma k pocasi pristup, jako treba yurri, hlavne at je teplo a slunecno, ale pak si stezuje na sucho v jeho oblasti. Nevim, ale teplo a destivo proste nejde moc dohromady, kdyz chceme srazky musime tomu obetovat i teploty. Ale to asi nema smysl moc vysvetlovat, stejne kazdy bude mit svuj nazor, ale podle me jsme si proste tepla uzili nejen letos vic nez dost, tak nevim proc porad chtit teplotni nadprumer.

ota
Avatar
2125
# 06.11.2019, 12:06

Snowrain
Tak v tomhle budu nesouhlasit. V zimním období je obvykle více srážek právě při nadprůměrných teplotách. Platí to zhruba někdy od listopadu do března. Není to samozřejmě pravidlem, ale je to obvyklé. Je to dáno zejména tím, že teplotně podprůměrné počasí přináší v tomto čase hlavně tlakové výše.

42
# 06.11.2019, 13:07

Tak nejzajímavější situace nás čeká ke konci týdne. Od jihu bude přes Česko přecházet jakési frontální (teplotní) rozhraní, které se následně přemění do menší tlakové níže.

Momentálně se zdá, že nejvíce bude pršet v západní/SZ půlce Čech a mohlo by to být někde i přes 20mm.

Aladin už cosi naznačuje, ale raději počkám až to bude na 24h dopředu a nebudu sem dávat zatím žádné mapy modelů.

8
# 06.11.2019, 13:36

S tím deštěm ...... nechme se překvapit kde nakonec bude pršet. Včera mělo pršet jen na krajním východě a nakonec dešťové pásmo bylo o hodně dál západně. A to modely s touto situací ještě šest ! hodin předem nepočítaly. Mají to modely nyní těžší.

42
# 06.11.2019, 14:02

paja n
Zapomněl sem dodat podstatný fakt, že díky teplotnímu rozhraní bude západ ČR podstatně chladnější, než východ a v Krušných horách by mohlo slušně chumelit a Klínovec a okolí mít slušnou sněhovou pokrývku. Netroufám si odhadovat cm, ale bude to zajímavá situace, možná i na samostatné téma.

Nechal bych to odborníkovi na zimu Pradymu, který je na zimu nejvíce natěšený, ale ať si téma založí, kdo chce.

74
# 06.11.2019, 14:43

Mě to tady na neděli ukazuje 51 mm :prsi::prsi: to vypadá na potopu :zz: a středa dalších 26 mm.

182
# 06.11.2019, 15:47

Tak co, kdy to vypadá na smíšené srážky ve středních polohách a příjde vážněji zimní počasí kolem nuly? ;-)

Sv.Martin už nefunguje tak pevně jako dříve kdy už od něj začínala trvalá zima a sníh držel.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.