Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Vydatný déšť a později i sněžení - v Čechách už od 400 metrů!

Diskuse o počasí Větrné a deštivé počasí v ČR a na Z/JZ Evropy začátkem listopadu 2019

48
# 02.11.2019, 12:16

V Česku v posledních dnech zesílil jižní vítr hlavně ve východní polovině ČR a na Vysočině. Dnes to velmi fouká zejména v Jeseníkách, Beskydech a Krkonoších.

Zítra začne na Moravě a ve Slezsku vítr opět zesilovat a bude více plošný. Nárazy přes 70km/h se můžou objevit i ve středních polohách a v nížinách, například na jižní Moravě.

Dnes se silný vítr vyskytuje i na jihu Anglie a severním pobřeží Francie, kde podle modelu GFS nárazy přesáhnou i 100km/h. Další vlna silného větru zasáhne západní až jihozápadní pobřeží Francie zítra ráno. Oba silné větry jsou spojeny s 2 hlubokými tlakovými nížemi.

Po delší době dorazil do Česka déšť. Více deštivo, než v Česku bude na západě Evropy ve Francii a taky v Itálii a na pobřeží Jaderského moře. Například model GFS předpovídá v příštích 10 dnech sumu srážek na severu Itálie přes 200mm a v Černé Hoře dokonce přes 400mm. Zde se nachází nejvlhčí místo celé Evropy, kde na stanici Crkvice spadne průměrně za rok 4750mm srážek.

Model GFS - Tlakové pole a teplota v hladině 850hPa (1500m) zobrazuje 2 významné tlakové níže na západě Evropy zítra ráno, obě přinesou silné větry nezávisle na sobě, zdroj: wetter3.de
Model GFS - Předpověď srážek suma v příštích 10 dnech do 12.11.2019, některé části Evropy zažívají velmi výrazné srážky letos na podzim, zejména západní a jižní/JZ Evropa (Francie, Itálie...), zdroj: wetter3.de
Model Aladin - Předpověď větru zítra večer, silný vítr bude hlavně na jihu a východě Moravy a taky ve Slezsku, zdroj: chmi.cz
48
# 02.11.2019, 12:44

Předpověď srážek a dosavadní vývoj u nás. Co si o tom myslíte? :) U nás konečně nějaké srážky po delší době. Francie, Itálie apod. docela mazec... už posledně tam hodně pršelo a bouřilo... těch srážek v celé západní a JZ Evropě je letos na podzim opravdu dost...

Model Aladin - Předpověď srážek za 24h (do pondělního rána), na severu Moravy a východě Čech by mohlo v horských oblastech spadnout přes 20mm, zdroj: chmi.cz
Průběžné srážky - Zatím pršelo hlavně v Čechách, další várka deště zasáhne naopak hlavně východní polovinu ČR v neděli večer a v noci na pondělí, zdroj: chmi.cz
78
# 02.11.2019, 16:55

Opět docela pěkné srážky v Čechách až kolem 10mm, u nás 0,6mm, takže nic.

1
# 02.11.2019, 21:32

Pro nás to vypadá nadějně :prsi: i když dnešek dal zatím jen mlhavé mrholení a 0,2 mm.

48
# 03.11.2019, 08:05

Aladin to teď hodně pozměnil. Dává skoro všechny srážky pro Čechy a výraznější srážky přes 20mm z Jeseníků nechal jen nad Slovenskem.

Jinak mapa GFS sumy srážek v příštích 10 dnech se moc nezměnila. Jen pro sever Itálie GFS ubral z 200mm na 130mm až 170mm, v Pyrenejích přidal na 240mm a pro Černou Horu přidal na neuvěřitelných 670mm srážek za 10 dní...

Pokud člověk veme v potaz, že v některých částech JZ a jižní Evropy už byly extrémní srážky nedávno a teď tam bude znovu hodně pršet... Samozřejmě deštivé počasí ve Středomoří je koncem podzimu a v zimě normální... pokud není srážek až příliš, což letos v některých oblastech evidentně je.

Petr75
Vy jste se srážkami ve Vaší oblasti v pohodě myslím, ale bojím se, co bude psát Yurri, když pro jeho oblast to ubralo a dává nyní sotva 1mm.

Předpověď srážek 24h suma model Aladin do pondělního rána - aktualizace, zdroj: chmi.cz
Předpověď srážek model GFS ve střední Evropě a okolí 10-ti denní suma do 13.11.2019 - aktualizace, zdroj: wetter3.de
48
# 03.11.2019, 08:26

Ještě dodám, že v noci a k ránu pršelo jen trochu na západě Čech max. do 2mm, 3mm. Dnes bude pršet více až k večeru od západu.

Jinak, co se týče toho Středomoří a JZ Evropy, hodím sem pár odkazů, pokud náhodou někomu ušlo, co se tam dělo před nedávnem.
https://www.in-pocasi.cz/clanky/bourky/deste-21.10...
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-5-5299-deste-21....

Zajímavé bude taky sledovat výstrahy národních meteorologických organizací v jednotlivých státech Evropy. http://meteoalarm.eu Nyní svítí prakticky celá jižní Evropa žlutou nebo oranžovou barvou a brzy by se mohla objevit červená (3. nejvyšší extrémní stupeň výstrahy)

Ještě přidám odkaz na družicové snímky MSG.
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/...

Bude zajímavé sledovat, co se tam bude dít.

PS: Na družicové animaci je nyní pěkně vidět rotace hluboké tlakové níže nad Francií, která tam přináší velmi silný vítr zejména na JZ pobřeží z Atlantiku.

Včera byla podobná rotace vidět na jihu Anglie, kde to taky pořádně foukalo.

Slabý déšť na západě Čech do 3mm dnes v noci a k ránu, zdroj: chmi.cz
F4
40
# 03.11.2019, 10:52

aura333
Potvrzuji 3,2 mm za noc.

18
# 03.11.2019, 11:10

U nas se zatim nehne listecek, mame tu sychravo, zatazeno nizkou oblacnosti a 7°C. Brr.. Jsem zvedav jestli se dnes na tom SV dostanou teploty na predpovidanych 17-18 st..

48
# 03.11.2019, 11:17

Yurri
V těch Čechách včera zas tolik nepršelo. Míst, kde spadlo 10mm a více bylo jen málo. Většinou spadlo tak 3-8mm a například za Šumavou na jihu Čech nepršelo vůbec, kde se projevil srážkový stín.

69
# 03.11.2019, 11:28

tak skoro všechny srážky předpovídané pro mojí oblast na nejbližší dny vymazány,jak jinak že?

18
# 03.11.2019, 13:21

dawe
No a jak jinak.. Vyfenovano dnes v Tesine na tebou ocekavanych 20°C.. ?

69
# 03.11.2019, 14:01

Straky
no jen 18 st,takže jsem se trochu zmýlil:)

86
# 03.11.2019, 14:08

U nás dneska necelých krásných 19 °C, k tomu perfektní větříček, no co víc si může člověk přáát. :D

18
# 03.11.2019, 14:20

dawe
Slusny :D ... Tady prvotridni dusickovy pocasi.. Mlhava deka, lezava zima..obcas zamrholi, 6,5 °C. Nehne se tu ani list. Vecerni Mozartovo Requiem v Domazlickem kostele bude stylova tecka za timto vikendem.. 👌

28
# 04.11.2019, 07:05

Tady v tu neděli to byl mazec:vitr: ale byl teploučký , takže v pohodě. Jen večer a v noci mi přišlo že pěkně zesílil, takže jsem musela zavřít na noc i okna jak to hučelo:zz:

# 04.11.2019, 07:23

Lucina
Taky u nas hodme pres den foukalo a mel jsem pocit, ze v noci vitr jeste zesilil. Okna jsem ale nechal otevrena, tedy presneji jedno okno a nastesti vydrzelo, tak jsem rad.:D

78
# 04.11.2019, 07:28

Tak když koukám na srážky za 24hod., tak to opět vyhrály Čechy, východní dokonce i přes 15mm, u nás do 1mm, nejsou ani kaluže, úplně suchá zoraná půda, o ničem, vlhkosti jak při rose, budu muset pro vodu do rybníka, ale byl zákaz vyhláškou, tak nevím.

28
# 04.11.2019, 07:31

Snowrain
Ono okno by vydrželo,ale já bych se nevyspala jak to z venku hučelo ten :vitr:, takže jsem se potila při zavřeném no :D:D

1
# 04.11.2019, 09:14

U nás poslední dny docela slušné nárazy větru, mlhy a chvílemi i docela intenzivní mrholení. Namrholilo nakonec přes 10 mm a ještě to pokračuje takže dobrý :-) Já tohle počasí celkem vítám i když lepší je sedět za kamny a koukat se z okna než v tom venku něco dělat. Tohle k podzimu zkrátka patří a přírodě to jedině prospěje.

48
# 04.11.2019, 10:11

Tady pršelo v noci na sobotu 6,5mm a teď v noci na pondělí dalších 6,5mm. Vzhledem k tomu, že je teprve 4. den nového měsíce je 13mm slušný.

Jinak sem jediný, kdo má pocit, že prší téměř vždy v noci?

Koukal sem na Aladin a na Moravě a ve Slezsku bude slušně pršet v noci na středu. Zase v noci :D :D

Model Aladin - Předpověď 24h sumy srážek do středy ráno, zdroj: chmi.cz