Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Bouřky 19.6. až 25.6.2021, postupně i silné/velmi silné

96
# 26.06.2021, 23:09

Miriam
Rarach
Pokud rychlost větru skutečně dosáhla 220km/h, pak v oblasti, kde statici při návrhu staveb s takovými rychlostmi větru vůbec nepočítají, musí být takový vítr devastující. Bydlím ve větrné oblasti, kde nepřišroubované tašky létají ze střech celkem běžně, ale při pohledu na ty zdevastované střechy budov u Znojma mi běhá mráz po zádech.

Miriam
Stěny z těch nepálených cihel budou vůči účinkům větru velmi odolné. Otázka je co s nimi provede silný déšť po tom co střechu odnese vítr....

33
# 26.06.2021, 23:21

ROFA
No, já soudím dle stavu podobných baráků po tornádu... Stěny jsou na tom zjevně tak různě (alespoň co jde vidět na fotkách). Zdá se, že něco jakžtakž stojí a něco je nenávratně poškozeno/smeteno... Ale rozhodně nejsem na tyto věci odbornice, takže nevím.
Jinak na Znojemsku teď také něco bylo? :!!: Nějak mi to tedy uniklo - pokud ano, pak jsme zjevně měli opravdu obrovské štěstí, když ty bouře řádily dokola ze všech stran a nám se to vyhlo. Je pravda, že velmi silná bouřka, která ve čtvrtek šla z jihu na Brno, prošla kolem nás západněji.

54
# 26.06.2021, 23:21

ROFA
To souhlasím.Není to vůbec hezký pohled. Přemýšlel jsem o stavbách v oblastech, kde jsou tornáda běžná. Ono stavba ze dřeva má výhodu ve snadnější obnově. Samozřejmě je nutný nějaký kryt. A pak mě napadlo, že trosky se snadněji zvednou, odletí a opodál popadají. Pokud jsou lehčí tak nemají takovou energii při svém letu a dopadu a napáchají menší škody. Ale je to jen moje teorie.

96
# 27.06.2021, 10:13

Miriam
Teď se sem hodí vložit Beaufortovu stupnici rychlosti větru.
Jsem přesvědčen, že 50 nebo 60 cm silné obvodové stěny z plných cihel vítr jen tak nepoloží. Navíc jsou běžně provázány s vnitřními stěnami. Daleko větší vodorovné síly působící na stěny, můžou vyvolat poškozené vazby krovu. Často u těch starých domů už neplní funkci, tak jak by měly. Samozřejmě štít dozděný z cihly 15 cm svázaný s tím padajícím krovem padne také.
Nelze to srovnávat s nově postavenými domy i z lehčích materiálů, které mají železobetonové věnce a krovy s funkčními vazbami.

33
# 27.06.2021, 15:16

ROFA
Díky. No, já doufám, že nebudu mít příležitost to prověřit... i když ve čtvrtek tomu moc nechybělo.

33
# 28.06.2021, 14:51

Rarach
Skutečně máme obrovské štěstí, že u nás nejsou příliš rozšířené dřevostavby. Na Youtube se pod videi s tornádem někteří diskutující z USA divili, že je po řádění takového tornáda "tak málo" mrtvých. Kdyby ty stavby byly dřevěné, asi by to skutečně vypadalo mnohonásobně hůř ... Tím spíš, že hodně lidí na těch videích se chová mimořádně nerozumně - stojí u oken, ač už tam létá sklo apod.

96
# 28.06.2021, 19:58

Rarach
Asi jste si všiml, že v těch testech průrazu stěn nikde nemají poctivou šesdesátku z plných cihel. Ta by tomu železobetonu směle konkurovala. Taková bydla v Americe těžko najdete. Moderní stavbu už takto nikdo stavět nebude, protože práce i to množství materiálu něco stojí. Železobeton je jediná vhodná alternativa pro tuto dobu.

54
# 28.06.2021, 20:55

ROFA
Tak rozhodně. Takovou tloušťku zdiva tam jistě nepoužívají. Mě zaujala ta dřevěná konstrukce obezděná cihlou. Ale stejně je zajímavé takové testy vidět. Ještě jsem tam koukal na trest co se týče vlivu větru do stěny a jeho následné působení na přesah střechy. Také zajímavé.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.