Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Bouřky a vydatné srážky od 11.5. do 16.5.2021

109
# 11.05.2021, 08:32

aura33
Jo, taky jsem na to hleděl a fakt se nechme překvapit. Ale vsadil bych se, že v podstatě může nastat obojí. Někde bude slušně zalito a někde za kopcem jen "tak aby se neprášilo".

50
# 11.05.2021, 09:28

Podmínky na bouřky budou slušné, akorát na dnes odpoledne a večer modely dávají málo srážek, bude suchý vzduch. Mohla by se objevit i supercela.

Dnes

Předpověď bouřek, zdroj: estofex.org
Vlhkost vzduchu, zdroj: chmi.cz
Střih větru, zdroj: ventusky.com
50
# 11.05.2021, 09:32

Dnes

Předpověď supercel, zdroj: lightningwizard.com
Cape/LI, zdroj: wetterzentrale.de
Riziko bouřek, zdroj: wetteronline.de
50
# 11.05.2021, 09:34

Zítra

Vlhkost vzduchu, zdroj: chmi.cz
Střih větru, zdroj: ventusky.com
Předpověď supercel, zdroj: lightningwizard.com
50
# 11.05.2021, 09:36

Zítra

Riziko bouřek, zdroj: wetteronline.de
Cape/LI, zdroj: wetterzentrale.de
258
# 11.05.2021, 10:01

No, já tuhle situaci vidím konkrétně pro moji oblast dost pesimisticky - dneska nic, zítra nás bude ovlivňovat oblačnost ze srážek na JZ, ale pršet tady nebude. Díky této oblačnosti zároveň nebude teplo a nebudou se zde vytvářet konvektivní srážky, takže asi tak no:D

50
# 11.05.2021, 10:06

Negan
Ono to vypadá, že bouřky z východních Čech dojdou večer a v noci na čtvrtek na západ do středních Čech, akorát už bez :blesk:, spíše jako kompaktní silný déšť po bouřkách. Měly by být dobré podmínky a 20-30mm by z toho napršet mohlo, jinak zítra taky moc nečekám.

# 11.05.2021, 10:28

Ta situace mi přijde nějaká divná, frontální rozhraní jak prase, nad ČR střed tlakové níže, parádní dynamické podmínky, dokonce i dobré načasování a skoro nic z toho tady nebude? Vždyť dříve bývaly z takovýchto situací celkem masakry, skoro vždy, když to sem v květnu teple fouklo, to bylo ukončeno nějakou pěknou situací, poslední dobou se vůbec nic takového neděje, ani se mi nechce věřit tomu, že zde po takovéto teplé vlně nezabouří, modely se ale tváří jasně, tak mi nezbývá nic jiného, než tomu uvěřit. Dnes to opět vypadá na tropický den, možná bude i o něco tepleji než včera.

50
# 11.05.2021, 10:33

Frantis95
No jde to přes Alpy a na teplotní mapě 850hPa nebude mít fronta přesnou hranici a k tomu suchý vzduch. Není to ideální situace. Zítra na východě Čech bude bouřek o dost více, ale tady už bude moc chladno.

Ta fronta mi dnes večer a odpoledne přijde taková roztříštěná na T850hPa. Asi proto nepřinese tolik bouřek.

# 11.05.2021, 10:39

aura33
Ale jo, ta hranice tam celkem dobře vidět je, vzduch je sice suchý, ale zároveň velmi teplý, tak by člověk čekal, že se něco pěkného dít bude, jak je ale vidět, tak zřejmě ne. Může za tím být i decentní výšková inverze, která tam rozhodně je, T850 má být až k +18, od toho bych čekal teploty až k 35 °C.

50
# 11.05.2021, 10:43

Frantis95
Když si projedete T850hPa pomalu všimnete si takové teplé kapsi aktuálně na západ od ČR, která pak vymizí a večer vznikne nová teplá kapsa od Bavorska. Je to roztříštěné a v závětří Alp vysušené, prostě se to nějak nesešlo.

Ideální rozhraní má jasnou linii, která drží tvar, délku apod.

# 11.05.2021, 10:53

aura33
Ony Alpy tu T850 celkem dost zvedají na úkor vysušení vzduchu, takže v závětří dochází k teplotní inverzi, ale to je zcela běžný efekt, který bouřky jindy moc neomezuje. Kdybych neznal předpovědi modelů, tak bych okolo pravého poledne čekal vznik bouřek na závětrné straně hor a v průběhu odpoledne postupné rozšiřování do vnitrozemí, něco až trochu podobného situaci z 23. 5. 2016, ale ve výsledku to tak asi opravdu nebude.

168
# 11.05.2021, 10:54

Dle aktuálního mého přesvedčení nic klasicky nebude. Bouřky na SV/S a deště na JZ/Z.

Já se omlouvám ale po tolika propadácích a marném očekavání již nic nečekám.

Sucho bude dál pokračovat.

# 11.05.2021, 11:12

aura33
Ale to rozhraní se tam dá nalézt, nad ČR bude odpoledne jádro TN, my budeme v teplém sektoru, chladný je nad Německem a ten teplotní rozdíl v 850 hPa je skoro 10 °C, tedy dost výrazný, navíc na malém území, nad naším územím bude docházet k vzestupným pohybům, ale na bouřky to holt asi prostě nebude.

47
# 11.05.2021, 11:26

Jak jsem psal. Moje oblast at jsou jakýkoliv podmínky bouřky nebudou. pršet to ano, ale bouřky to ani náhodou. pěknou bouřku už ani nepomatuju. Nevím co tomu chybí, že nebudou ani předfrontální bouřky, dle mě je to ta vlhkost a rosný bod.. je to strašně nízko..
Cape cca 500, střih 20 a helicita budou kolem 350 a vlhkost do 17h 35%.... třeba se modely pletou vyskytne se silná bouřka. třeba to netrefí ani chmu ani estofex ani modely :D:D

376
# 11.05.2021, 11:29

Frantis95
Tahle sucha kapsa v nemeckem zavetri Alp pri tomhle proudeni je klasika. Predfrontaly se moc cekat nedaji, v Sasku vcera taky nebyly, az w vecerem se tam na front vlne nejaje bourky vytvorily..
Az se to v Alpach poradne naakumuluje, ony tu srazkovou vlnu spolu s vlhcim vzduchem k severu pustí.. Zalezi kdy.. Pokud budou jeste podminky, vecer by se bourky mohly na Z a JZ objevit..

1003
# 11.05.2021, 11:35

Jak ukazují následující obrázky, kde srážky spadnou a především kolik, stále není jasné. Aladin dává do čtvrtečního rána nejvíce pro JZ Čech a SV Čech, nám dává přes 30 mm. GFS je nejštědřejší pro Plzeňský a Karlovarský kraj, u Plzně do neděle až 90 mm, nám 50 mm. GEM má nejvíce pro střed republiky, do konce týdne u nejvíce u Pelhřimova, u nás opět +- 50 mm. Všechny se ale shodují, že nejméně by mělo pršet od Nových Mlýnů na jih.

Aladin do 13. 5. ráno, chmi.cz
GFS do konce týdne, meteologix.com
GEM do konce týdne, meteologix.com
# 11.05.2021, 11:37

Aidamko1
Souhlasím s vámi. Ještě převčírem nám to malovalo do čtvrtka 58mm a dnes 5 mm do čtvrtka. Takže klasika

167
# 11.05.2021, 11:41

Blateňák
No kdyby nám tady naprselo 90mm tak by se asi už zvedaly řeky, záleží jak ten déšť bude silnej

1003
# 11.05.2021, 11:42

ICON posílá nejvíce na Jihomoravský kraj, do neděle až 90 mm, k nám zase 50-60 mm, nejméně naopak Liberecko. ICON EU je trochu jiný, nejdeštivější vidí oblast K. Vary - ČB - Brno - Ostrava, zde 90 mm, nám také 50-60 mm a nejméně okolí Litoměřic. Úplně proti všem jde ECMWF, který do neděle nemá pro JZ takřka nic, nám dává 10 mm, naopak nejvíce pro Ostravsko, 70 mm.

ICON do konce týdne, meteologix.com
ICON_EU do konce týdne, meteologix.com
ECMWF do konce týdne, meteologix.com

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.