Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Bouřky od 10.8 do 13.8.2019

16
# 12.08.2019, 12:13

Jak tak koukám na poslední výstupy Aladina.... no je možné za 6 hodin dávat natolik odlišné výstupy? Mě to moc normální nepřijde, v kontrastu s tím, že dává předpovědi na 72 hodin dopředu... něco je špatně, velmi špatně....

1262
# 12.08.2019, 12:13

Tato bouřka byla opravdu výjimečná.Nepřinesla totiž žádné výrazné nebezpečné jevy,až na výjimky.Další zajímavostí bylo že bouře postupovala doslova raketovou rychlostí.Do jihozápadních Čech přišla bouřka kolem 23:00 hodiny a zhruba za 3 hodiny už byla nad Krkonošemi.

Srážkové úhrny 12.8.2019
Detektor blesků 12.8.2019
# 12.08.2019, 12:14

Ahoj všem, jak tak koukám, Aladin ty srážky jaksepatří osekal.

12
# 12.08.2019, 12:15

Nemělo pršet a bouřit hlavně ve výchdní polovině území? Se asi jaksi sekli a to o dost...

# 12.08.2019, 12:18

Rezna85
No v noci mělo bouřit i na západě

# 12.08.2019, 12:29

Predators2
Ono hodnotit bouřku jen ze srážkoměrných stanic může být zavádějící. Třeba v Plzni spadlo 25 mm, ale intenzita deště byla přes 150 mm za hodinu - ten déšť trval krátce (pár minut). Tak intenzivní déšť ovšem všechen okamžitě steče do kanálů a řek a způsobí škody. Když by stejné množství srážek spadlo třeba za hodinu s intenzitou 25 mm za hodinu, tak se vůbec nic nestane (vsákne to rovnoměrně půda a do kanálů steče minimum).

F4
Avatar
109
# 12.08.2019, 12:39

No stále to vypadá, že bude zalit střed a východ Čech trvalým deštěm. SZ z toho ale bude venku, což je dost blbý, kéž by se to posunulo víc k západu nebo něco vytvořilo na západní straně té frontální vlny. Trvalý a vydatný déšť je přesně to, co SZ polovina Čech potřebuje bez výjimky.

27
# 12.08.2019, 12:49

cewr
Kafrat bez jakékoliv odpovědnosti umí každej trotl ;-) Vždycky to může být lepší a byla spousta kiksů, ale tady při této bouřce (pěkné, ale skoro všude hodné a bezpečné) jde o prd...

107
# 12.08.2019, 13:00

No tak Aladin se tváří jako by žádná smršť přijít neměla fakt tak rychle to překopat, to umí jen Aladin.

No ten ESTOFEX a ČHMÚ nevím nevím co z toho bude.
Jak to vypadá se střihem větru tady na východě?

# 12.08.2019, 13:06

Fstorm
Jsou celkem vysoké hodnoty
Jo a na Aladin bych se nespoléhal samo ČHMÚ někde psalo že předpověď bouřek je dnes velmi náročná:!!: Takže bych se spoléhal třeba na Cosmo s kterým souhlasí i jiné modely (ohledně bouřek) také bych se spoléhal na rakouské meteorologi kteří mají dnes v severních oblastech 2.St výstrahy (systém výstrah mají lepší než ČHMÚ třeba jim skvěle vyšla minulá středa kdy předpovídali nejsilnější bouřky na východě Rakouska kde měli výstrahu 2.St)

12
# 12.08.2019, 13:19

Podle toho směru, jakým to jde, nevím, jak by mohlo zalít střed republiky...

17
# 12.08.2019, 13:23

Myslite, ze to trefi Prahu, nebo se to tesne vyhne? Jak koukam na radar, tak to bude tesne.

# 12.08.2019, 13:30

Valep
Opravdu jsem to nepsal v polospánku a podle radaru a podle toho, jak tu všichni psali, jaká je blesková aktivita, tak asi budu stát za tím, že ta 2 aktuální na 3 hodiny měla být vydána. A vždy se při takové situaci vydávala, jenom včera v noci a dneska do 1 do rána nebylo nic a to ani ve chvíli, kdy už byla bouřka na místě a hasiči vyjízděli ke škodám v Plzeňském kraji. Já nepsal nic o oranžové výstraze, kterou měli vydat v poledních hodinách, neočekával se vznik tak silného bouřkového systému a nedával ji ani jeden model. Nikdo neočekával, že to Šumava nakopne, ale minela od ČHMÚ pro mě bylo, že nevydávají aktuální výstrahu pro další kraje. Aby se na to mohli lidi a hasiči připravit. Ale zase uznávám, že na radaru vypadala bouřka silnější než ve skutečnosti. Vypadala jako bow echo a z nárazů větru se jedná jenom o trochu silnější bouřku, ale kdo není na místě, tak může opravdu usuzovat pouze z radarových odrazů a příspěvků místních a třeba mrknout na webkamery.

67
# 12.08.2019, 13:34

Tomas1241980
Já to třeba čekal protože Šumava to v 85% vždycky nakopne

# 12.08.2019, 13:43

NesQuiK
Mně se jednalo o lidi, kteří normálně pracují a o počasí se tak nezajímají a sledují pouze počasí v televizi nebo na hlavní stránce ČHMÚ. Při výstraze od ČHMÚ jsou i takoví lidé více v pozoru, sledují radar apod. a to včera praděpodobně nečinili a šli vklidu spát. A pak přijde bouřka, která vypadá jako bow echo poničí úrodu , a proto ta moje možná přehnaná reakce dneska v noci. A na východě se mi letos bohužel stalo několikrát to samé. Naštěstí ta intenzita nebyla tak velká, jak vypadala z radaru dneska v noci. Např facebooková stránka upozorňující na nebezpečné situace zareagovala včas a upozornila lidi hned po přechodu přes Šumavu, že se bude jednat o silnou bouřku. Prostě ta flexibila u ČHMÚ docela chybí, ale asi jako oficiální organizace to mají fakt těžké a musí hodně zvažovat, kdy výstrahu vydat. A to že je žlutá nebo oranžová výstraha a silná bouřka nepřijde mi ani tak nevadí, protože se sice připravíte na bouřku, ale jste připraveni a o majetek nepřijdete.
Dneska se čekají silné bouřky na Moravě a ve Slezsku, tak uvidíme co z toho bude. Minimálně je u mě celkem slunečno a teplota téměř 30 C. Teploty by nám přály a model Cosmo dává vznik pěkného systému na úžemí jižních Čech a postupný pohyb na východ. Vzhledem k vývoji dalších dnů mi bude stačit okolo 8-10 mm srážek. Hlavně by mohlo konečně zapršet u Yurriho a na východě Pardubického kraje. U mě je po deštích ze začátku měsíce svěží zelená tráva. Voda je potřeba hlavně do řek a podzemních vod.

40
# 12.08.2019, 14:27

NesQuiK
Sumava umi zmohutnet postupujici MCS, umi vyrobit i sqalline z uz prichciple bourky.. Letos to ale Sumava temer vyhradne zabijela..tedy alespon na JZ - Susicko-Klatovsko.. Tohle je prvni situace letos, kdy to pri jejim prechodu mocne zesililo a udelalo krasne bow echo.. U nas byla obrovska bleskova aktivita, privalak i mocne poryvy vetru.. Suverene zatim nejhezci letosni boure.. Prikladam foto ze vcerejska, ktere poridili v Chotesove, tady kousek vedle nas.. Byla to opravdu mazec podivana..

Meteostanice Chotesov, 12.8. 2019
40
# 12.08.2019, 14:36

Jinak si myslim, ze Aladin se nezblaznil.. Fronta se vlni a vlni a k vychodu se ji zatim vubec nechce.. Zalivka pro jihozapad Cech je myslim i dnes realna..i stredni Cechy a vysocina by mohli vecer dostat vodu..

# 12.08.2019, 14:59

Myslím že Morava a Slezsko zůstane bez bouřek to hlavní z Bavorska jde do Čech a z Rakouska jde déšť který zabrání konvekci

117
# 12.08.2019, 15:11

Nakonec bude zálivka od JZ.Konečne pořádne zaprší.:prsi::prsi:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.