Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Bouřky od 10.8 do 13.8.2019

# 12.08.2019, 08:40

No uvidíme Estofex má dnes stupeň 2 a píše že se budou vytvářet organizované bouře a že můžou zasáhnout i střední Polsko:love:
Navíc hrozí kroupy, silný vítr, silný déšť a dokonce i tornáda

Estofex pro dnešek a dnešní noc
# 12.08.2019, 08:51

Fíhá, to jsem zvědav .. posledně to skončilo nezdarem z hlediska hrůzy, co předpovídali (ale možná dobře, nestojím moc o vichr a katastrofy, stačí deštivo :D)

73
# 12.08.2019, 09:07

Výstraha ESTOFEXu je hlavně před silným větrem, ne před lijáky nebo kroupami. Tohle je z mého pohledu ta nejhorší varianta.
Některé modely naznačují, že by nás to mohlo minout a jít přes střed republiky, tak budu doufat.

# 12.08.2019, 09:14

spurdo
Ano ale na lijáky a kroupy je taky varování

27
# 12.08.2019, 09:23

Tak bouřka fajnová, taková "hezká", nepříjemně načasováná bez ohledů na pracují, ale - minimální vítr, srážky takové normální (u nás cca 8 mm), žádné kroupy, jen hodně supr blesků (a na ně výstraha neexistuje) = kdo jste tady hanili ČHMÚ, že je totálně mimo a že je to na dvojkovou výstrahu, tak jste trochu ujeli... Nevím, co kolem Plzně a Klatovsko či Příbramsko, ale celkově si myslím, že skoro nikde to na výstrahu nedalo.

# 12.08.2019, 09:24

Tak dneska repete východně od Prahy?

40
# 12.08.2019, 09:35

Petr11
Rikals to, jj.. Byla to parada, to nejhezci, co tu letos bylo..Bow echo jako z ucebnice, primo pres nas.. 🙂

Bow echo v jz Cechach, pred pulnoci 11.8. 19
55
# 12.08.2019, 09:37

Valep
Na žlutou to bylo úplně s přehledem, už jen kvůli té mimořádné elektrické aktivitě...

27
# 12.08.2019, 09:47

Ondris
Nechám se poučit, pokud je někde uvedeno, že se výstraha vydává i na "množství blesků". Kromě bleskové show nic světoborného.

18
# 12.08.2019, 10:01

Valep
No, když se vyskytlo bow echo a někde byly nárazy přes 80km/h, tak to určitě na výstrahu bylo.
No ale u nás teda v noci pár blesků, pár hromů, celkově od včerejšího večera spadlo cca 10mm a už se to protrhává, no čekal jsem teda trochu víc :(

# 12.08.2019, 10:02

Svým způsobem na to výstraha není, ale co bylo v noci, by měli zavést :D blesk je ve finále to nejhorší, co bouřka může přinést.

27
# 12.08.2019, 10:17

Storms
Pokud bylo... Já projel v rychlosti pár stanic, kterými to prošlo a maximální náraz větru byl na Churáňově 17 m/s, o něco míň Plzeň a Klatovy a pak už nic moc. Takže někde se to k 80 km/h mohlo dostat, ale to byly nějaké výjimky.
Za mě nadávání na neodbornost při vydávání výstrah při této situaci úplně zbytečné. Na radaru to vypadalo hezky, ale skutečnost byla o dost obyčejnější. Až na ty blesky...

# 12.08.2019, 10:25

Výstraha na silné bouřky byla rozšířena i do pár okresů jižních Čech:)
V Rakousku vydali výstrahu na bouřky 2.st takže si myslím že ČHMÚ to trochu podcenilo

16
# 12.08.2019, 10:42

Tady na západě máme "slušné" bouřky. Žádný extrém, výstrahy netřeba. Také takto to lze dělat a funguje to. Na ty moravské pecky nemáme, co si budeme povídat.

55
# 12.08.2019, 10:58

Valep
Někde jsem viděl jako kritérium pro vydání výstrahy i silnou el. aktivitu, ale nejspíš to nebylo CHMI, ale u estofexu nebo skywarnu. (estofexu vyšla včerejší předpověď na výbornou). Jinak na tom, že to bylo na žlutou si trvám, stačí si přečíst článek zde na in-počasí.

# 12.08.2019, 11:03

Valep
Jedním ze smyslů vydávání výstrah je informovat hasiče o tom, že mají třeba posílit službu. Včera výstraha zcela určitě být měla. V Plzeňském kraji měli hasiči hodně výjezdů (https://www.krimi-plzen.cz/a/nocni-bourka-nad-plze... ). Na Klatovsku a Domažlicku i k popadaným stromům, takže tam nárazy větru těch 70 km/h přesáhly (hranice pro vydání výstrahy). Původně se ovšem nečekalo, že ten systém bude až tak silný a u hranic na západě měl výrazněji zeslábnout (tak se ale stalo až na východě Čech).

27
# 12.08.2019, 11:14

In-počasí
Nic proti tomu, být mohla... Když jsem psal první příspěvek, nikde nebyly žádné informace o něčem mimořádném. Na meteostanicích, které jsem prošel, to bylo pod 70 km/h. A psal jsem, že nevím, jak to vypadalo někde na Klatovsku. Za Prahou byl jen slabý větřík, srážky jen na zalití, jen spousta blesků (moc hezkých a parádně "ozvučených") - a tak to bylo po většině trasy této bouřky. A meteorologové na ČHMÚ asi taky úplně všichni nespali a dumali, jestli dát či nedát a jakým způsobem informovat. Takže ty silácké řeči o dvojkových výstrahách atd., co tady někdo v polospánku v noci psal, taky nebudou úplně košér, že? :)

# 12.08.2019, 11:32

Valep
Myslím, že je to způsobené malou flexibilitou výstražného systému v Česku. Špatně reaguje na aktuální situace. Ono vydání výstrahy je poměrně komplikovaný proces, což se vylučuje s tím, jak rychle se počasí dokáže měnit.

182
# 12.08.2019, 12:07

Pěkná bouřka ... leč to hlavní šlo na Tachovsko - klasika.

109
# 12.08.2019, 12:11

Valep
Nejste vy meteorolog? Že se těch trotlů tak zastáváte? Předpovědět počasí při podivani z okna umí každý. A oni dokonce neumí ani to. Jsou tam úplně k hovnu

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.