Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, spadne až 20 mm srážek

Diskuse o počasí Bouřky od 25.7. do 5.8.2018

# 29.07.2018, 14:14

Samik
To všechno vím, ale dřív to bývalo přesnější.

# 29.07.2018, 14:20

Počasí momentálně vypadá, jakoby zešílelo. Zatímco ve střední a západní Evropě už padá ze stromů listí a řeky vysychají každým dnem, na severu Řecka (konkrétně v Makedonii) máme poslední týden každý den bouřky (což je ke konci července dosti neobvyklý jev), trávníky tu zelené (normálně jsou zežloutlé suchem), teploty stabilně kolem 30°C, obvykle bývá o dva tři stupně víc.
Obecně Balkánský a Pyrenejský poloostrov zažívají poměrně chladné léto, v severnějších oblastech je pro změnu nezvykle teplé. Představa, že by se toto teplotní "vyrovnávání" celého kontinentu mělo stát pro následující roky pravidlem, mě docela děsí. Přeci jen vidíme, jaký to letos v Evropě působí chaos.
Zaujala mě však jedna věc, že v Česku až nyní bude pokořena (nebo už teď možná byla pokořena) hranice 35°C. Poslední roky bývá překonána klidně už v červnu.

108
# 29.07.2018, 14:30

sakra blitzortung neukazuje kroužky jako blesky to mě se..:D

275
# 29.07.2018, 15:07

Včera na okamžik byla 30ka i u nás dosažena, dnes zatím těsně pod, kolem 29, v ložnici při neustálém větrání aktuálně 25, konečně se tady v tom severním bytě zahřeju, a to bydlím na náměstí v zástavbě. Teplota ve městech se dá regulovat zelení (střechy, podzemní nádrže pro vodní prvky, místo dlažby trávník) , ale je to drahé a pracné, ale bude to nezbytné, už bych to promítl do ceny nemovitostí (teplotní index+koeficient zeleně v okolí), kdo by jaksi v té výhni chtěl žít že, nedejbože s dětmi.

80
# 29.07.2018, 15:24

Yurri

Jo, tady v Praze nejsou schopni zařídit ani základní věci - aby jim nepadaly mosty či aby se něco zainvestovalo či vybudovalo z páteřních komunikací, natož nějakou "dodatečnou" péči o město. Praha je za poslední roky na strašlivém úpadku a rozdíl oproti jiným městům je tristní, poslední dobou je tu k nežití. A to je asi 6. nejbohatší region v Evropě. Fakt děsný, strašně mě to štve a často přemýšlím, jestli se neodstěhovat.

# 29.07.2018, 15:40

Ondra83
S tím mohu jen souhlasit, péče o zeleň se tu omezila pouze na neustálé sekání trávy a to i když je úplně žlutá a práší se jim za sekačkama. Proto se snažím co nejčastěji vyjíždět na venkov na chalupu, mám tam zahrádku o kterou se rád starám. Kdyby bylo jen na mně a byl bych sám, už jsem se dávno odstěhoval.

1
# 29.07.2018, 16:18

kostohryz
pokud nemáš chalupu daleko od prahy tak bych tam zustal a do prahy bych dojižděl jen za praci pač určitě je tam klid i lepši počasi než tady v praze a kor jestli máš chalupu u lesa a u rybnika ;-)

# 29.07.2018, 16:28

boss
Jasně, já už tam kdysi i bydlel, ale teď nejsem sám, mám ženu a děti a nemůžu se od nich odstěhovat, ani nechci.

77
# 29.07.2018, 17:08

jak člověk vidí že kousek od něho v Polsku krásně leje a sem se tomu nechce tak to je k pláči..

1
# 29.07.2018, 17:11

dawe
tak se seber a jed k polakum :D

77
# 29.07.2018, 17:19

boss
asi jo,to mohutné srážkové pole je vzdáleno jen pár km od nás a je téměř bez pohybu:D

1
# 29.07.2018, 17:39

dawe
jako mě už tohle počasi taky už pekně sere ani kapka a ani bouřka asi se odstěhuju do německa tam ty bouřky maji každou chvili :cool:

# 29.07.2018, 18:37

boss
Ten obrázek není moc vystihující, v ČR sníh přestal skoro existovat, za to teď frčí holomrazy:D.

80
# 29.07.2018, 18:43

Frantis95

Právě, nesněží už skoro ani na horách, v nížinách už vůbec ne. Krom některých míst na Moravě, tam sněží častěji.

Poslední GFS už je v jedné lajně, vedro, vedro a ještě větší vedro. Tohle je už horší než 2015, jestli vyjde předpověď, tak to bude táhnout na měsíc v kuse vedro (bez deště pak na 2 měsíce), to do pytle není vůbec normální, co se letos děje.

1
# 29.07.2018, 18:50

Frantis95
možna neni vystihujici stim sněhem ale za par tydnu už je tady zase zima snich bejt nemusi pač ten do prahy nepatři ten patři spiš na hory by mě zajimalo jestli už mate koupene darky :D

1
# 29.07.2018, 18:52

Ondra83
ja to řikam furt globalni otepleni a planetu si lide likviduji sami a planeta nam vraci uder :cool:

142
# 29.07.2018, 19:02

Ondra83
Musím s vámi nesouhlasit s tím, že se to blíží roku 2015 pokud vyjde modelový výstup, zatím to má do něj daleko, podobné to je pouze s tím že teplo trvá neuvěřitelně dlouho, ale denní maxima ještě těch roku 2015 nedosahují, až bude třeba 14 dní v kuse 35-38 jako tomu bylo tenkrát, pak ochlazení na 30 a pak zas vlna veder, pak to můžeme srovnat, takže zatím je to podobné jen v tom že je teplo dlouhotrvající...sucho je ale zřejmé horší než tehdy, protože teď je v podstatě celorepublikový extrém...

80
# 29.07.2018, 19:16

igor127

Mrkněte na grafy, v červenci byly 2 týdny s prakticky podprůměrnými teplotami, mezitím pár tropů; v srpnu pak 14 dní extrémních veder, ale pak 10 dní velmi podprůměrných teplot se silnou zálivkou.

Letos tady jedeme od půlky července 28 až tropy denně a výhled tomu dává minimálně dalších 10 dní, dál se uvidí. A to je dohromady téměř měsíc bez pár dní bez jakéhokoliv ochlazení, a co je horší, zde naprosto beze srážek, ale to je na více místech.

Takže sice těch 14 dní bylo vedro k velkému padnutí, ale obaleno chladnými epizodami dlouhých minimálně týden, teď není vůbec nic. Ani jeden jediný den. Za mě letos jednoznačně horší.

142
# 29.07.2018, 19:25

Ondra83
No já koukám na ty grafy ale zřejmě se to trochu liší polohou, protože Morava byla tehdy na tom podstatné hůře, my měli teploty vysoce nadprůměrné, nadprůměrné a nebo průměrné, podprůměr nebyl... Takže tak, no pokud vyjde aktuální model , bude to zajímavé, ale ono se to na ten další týden jste mění, taj nač se děsit a strašit, důležité je přežít tento tyden v pohodě, příroda si poradí...

F4
Avatar
109
# 29.07.2018, 19:56

Ondra83
Ano je to podbné i co se týče teplot, jenže tenkrát na tom byla hůře Morava, u nás na Z si nepamatuji, že bylo v kuse 35 a víc, spíš do 35. O to spíše se to tomu teď začíná blížit. Srážkově jednoznačně horší než tenkrát. Vedro nebo chcete-li nadprůměrně teplo je už od začátku dubna v kuse s možná tak v součtu 14denní přestávkou. Ochlazení ve čt je už zcela pryč, natož nějaké srážky.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.