Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Bouřky od 25.7. do 5.8.2018

1262
# 05.08.2018, 20:22

Storms
Souhlasím.Dejte tento příspěvek do nového tématu.

107
# 05.08.2018, 23:44

Tak dnešek se zapíše v historii valašska jako odpoledne se silnými bouřkami a velkými kroupami:!!::!!::!!:

Až teď večer jsem se dozvěděl na FB stránkách že bouřky které kolem nás přecházely kolem poledne byly hodně silné:D

Našel jsem obrázky velkých krup dosahujících až 6CM:!!::!!::!!: i videa kde se bouřky a kroupy vyskytly. Bylo to celkem kousek od nás Kelč, Všechovice a Vsetín kde spadlo za půl hodiny 33mm srážek.

Jak jsem psal již minule nám se to nejsilnější vyhlo a spadlo jen pár krup do 1cm, ale jen chvíli naštěstí, za to déšť trval asi 20min. a mohlo spadnout i 20mm srážek což je celkem pěkné.

http://www.fa...theater&ifg=1

Prosím moderátory IN-Počasí aby o tom vydali článek:D

107
# 05.08.2018, 23:59

a další obrázky

16
# 06.08.2018, 07:58

Tak ten prostřední snímek... klobouk dolů... to je úlovek.

272
# 06.08.2018, 08:09

PatrikMO
Nechat půdu holou je zásadní chyba, kterou ani průměrnej zahrádkář neudělá, do budoucna bych to likvidačně pokutoval, když to neumíte odchod, jak všude jinde nebo náprava zerodovaných pozemků (humifikace apod.)

# 06.08.2018, 10:46

Včerejší bouřka byla v Kelči dost :prsi:. Po hodně dlouhé době jsem byl svědkem krupobití. Vše začalo, když jsem přejížděl z práce domů, byl jsem uvězněn v autě a čekal jsem dobrých 10 minut před bránou a domem, až přejdou alespoň ty kroupy, abych nedostal salvu na své tělo.
Ten pocit, když to hňápalo do auta, byl dost hrůzostrašný, nakonec se autu nic nestalo naštěstí.
Jak jsem šel domů, tak jednak jsem zmokl jakobych šel pod nějaký vodopád, totálně slitý za pár vteřin.
Jak přestalo pršet, na zahradě se nám udělal minimálně 5cm bazén vody, tak si pes užil chvilku chládku osvěžení.

142
# 06.08.2018, 13:46

Yurri
No jako máte pravdu, na druhou stranu je to kravina, u nás je ted pole také zatím holé, po zorání kukuřice, kdyby přišel přívalák tak voda jen zklouzne - jak mají zemědělci hned po zorání docílit aby bylo pole okamžitě něčím zarostlé, aby se udržela voda?

272
# 06.08.2018, 14:16

igor127
Tady je po sklizni řepky pole krásně zelené a hned vedle celou dobu holina, kdyby se chtělo, tak to jde, zvlášť když bylo hotovo při poměrně přeháňkovém červenci. Kukuřice se většinou nechává na zrno na poli mnohem déle, teď už je pozdě v srpnu vymejšlet a vysévat zelené hnojení, to už má být dávno všude ochranný hustý pokryv. Osobně teď zapravuju loni založený kompost kolem keřů a důkladně zalévám, aby se vlhkost uvolňovala a vydržela delší dobu sucha + mulč. Zemědělce půda nezajímá, jen zisk, to bych otočil.

# 06.08.2018, 14:27

Yurri
mluvíte nesmysli, radši přemýšlejte než něco napíšete...vy tam u vás možná máte průměrné léto a prší, ale tady na Z a SZ skoro měsíc nepršelo, až ted poslední dny jsou tu bouřky, půda je suchá, pole mrtvé, slunečnice totálně spálené na uhel na Lounsku. Proti tomuhle neuděláte nic když vám během půl hodiny naprší 30-40mm na jedno místo

80
# 06.08.2018, 14:37

PatrikMO

Yurri si žije ve svém la-la landu, kde není vedro a pravidelně prší, tak má pocit, že to je všechno selanka a ostatní si akorát stěžují :cool: Já bych ho chtěl vidět, kdyby tam měl za 2 měsíce přes měsíc tropů či ultratropů s 10 mm deště celkově, jak by hospodařil :D Letos v Čechách uschla tráva i na místech, kde se desítky let držela i v době největšího sucha a vedra.

272
# 07.08.2018, 08:30

PatrikMO + Ondra83: Je vidět, že o suchu toho moc nevíte, na všechno se dá připravit (boj proti suchu je o prevenci) , dá se ušetřit 90% vody i víc a ozeleňovat polopouště, to vaše 2-měsíční sucho jsme tady měli pravidelně poslední 3 roky a za chvíli vás doženeme. Já jenom říkám, že za to může způsob hospodaření a ziskuchtivé zemědělství, k tomu ale asi nemáte co dodat, ale trapně se hádat kde je větší či menší sucho to umíte dobře, malí kluci fakt.

# 07.08.2018, 09:57

Vidíte že pole má v celku velký sklon, přívalový déšť trval dobrých 20-30 minut, tak by mě zajímalo jak byste z toho vytěžil 90% vody...vy jste měl objíždět ČR a dělat chytráka při povodních 2002 a 97...musel byste na tom poli mít mech, ale ani to by nepomohlo když to teklo jako Střela o kousek níž

8
# 07.08.2018, 14:46

Tady se do toho musím vložit a dát za pravdu Yurrimu. Sám soukromně hospodařím a retenční kapacita mých polí je daleko vyšší než na polích sousedních "jezeďáků". Vážně je to hrozně o způsobu přípravy půdy a pěstovaných plodinách. Nedělám řepku ani kukuřici, která neskutečně utužuje půdu, používám klasický orební systém a i na svažitých pozemních, kdy na nich nic neroste, se voda při přívaláku vsákne. Samozřejmě nemůžu tvrdit, že když přijde přívalový déšť, který trvá půl hodiny, jak je uvedeno výše, tak že by to žádné bahno nesplavilo, ale takové extrémy nechodí tak často a trefit se do toho okénka, kdy na poli zrovna nic neroste, je docela náhoda. Takže ve výsledku mám docela vláhu i letech jako je letos nebo 2015. Ale časem se k tomu všichni dostanou, jen to chce půdu ještě trochu zkurvit a zažít pár podobných let jako nyní.

116
# 07.08.2018, 16:19

U nás byla šance na bouřky o víkendu, ale nakonec to skončilo bez úspěchu. Za zmínku stojí akorát blýskavice ze sobotního večera - report.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.