Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Bouřky od 25.7. do 5.8.2018

116
# 29.07.2018, 23:57

Vrátil jsem se z dovolené ve Frymburku na Šumavě a ve stručnosti se pokusím popsat, jak to v době od té středy vypadalo tam a zprostředkovaně i tady v Brně.

Ve středu 25. července se ve Frymburku vyskytly dvě bouřky, z toho jedna byla okrajová a jedna přímá. Reporty zde a zde. Kromě toho jsem zaznamenal i další srážky. V Brně se toho dne objevily hned 4 bouřky, z toho 1 přímá, 1 okrajová a 2 vzdálené. Ta přímá údajně byla spíše slabší, za zmínku tak stojí akorát ta první vzdálená, což byla pravděpodobně supercela.

Ve čtvrtek 26. července jsem ve Frymburku zaznamenal kromě tří přeháněk i jednu vzdálenou bouřku. Report na URL. V Brně to bylo opět zajímavější, vyskytly se dvě bouřky, přičemž první byla okrajová a ta druhá, přímá, údajně přinesla dokonce pravděpodobný downburst (hlášen mi byl přívalový déšť a nárazový vítr takové intenzity, že prý nadzvedával do vzduchu plastové židle a popelnice). Největším úspěchem tohoto dne v Brně se tak stalo to, že se všechno obešlo bez větších škod na majetku a zdraví lidí.

V pátek 27. července už byl ve Frymburku klid, akorát večer jsem při pozorování zatmění Měsíce a opozice Marsu pozoroval nádhernou blýskavici. Report tady. V Brně byla opět přímá bouřka, tentokrát "jen" jedna, ale zato znovu s přívalovým deštěm. Na rozdíl ode dne předtím při ní ovšem údajně skoro vůbec nefoukalo.

Včera (28. července) jsem už jel z dovolené domů a první bouřka mě zasáhla na D1 u Humpolce, vidět byly krásné blesky a pak se spustil přívalový déšť. Vody na vozovce bylo tolik, že hrozil aquaplaning, ale naštěstí jsme situaci ustáli a během 5 minut bylo po všem. V Brně jsem pak zaznamenal dvě bouřky. První byla jen vzdálená a druhá sice přímá, ale oproti dnům předtím mnohem slabší. Reporty: URL, URL

Tím ovšem celé toto krásné a velmi hektické bouřkové období skončilo, na další bouřky si evidentně budeme muset nějakou dobu počkat. Tak doufejme, že bude čekání co nejkratší. :) :blesk:

80
# 30.07.2018, 06:44

23,1 minimum dneska ráno, to už je zcela jako někde v Aténách :cool: V noci bylo zataženo, je to pěkně vidět na mapce teplot, jak S/SZ Čech má přes 20 i v místech, kde tropická noc normálně nebývá.

F4
Avatar
109
# 30.07.2018, 07:19

Zajímalo by mě, kdy doprší to, co chybí a že toho není málo. Ochlazení a srážky chodí zpravidla kolem 15.8., za posledních asi 20 let se jen 2x stal opak. I tak, jestli to bude ještě 14 dní, tak to asi natáhneme bačkory.

80
# 30.07.2018, 07:23

S ochlazením modely od příštího víkendu nějak operují, ona ta tlaková situace nemůže vydržet věčně. Ale srážky pořád v nedohlednu, to jsou max milimetry, strašné. Deficit je dlouhodobě obrovský, to není jen letošní rok.

1
# 30.07.2018, 12:38

Ondra83
no zatim my to hlasi bouřky na středu ale uvidime do te doby se muže vše změnit

65
# 30.07.2018, 13:25

Minulý týden jsem strávil na Kokořínsku. Musím říct, že tomu co jsem tam zprvu viděl se dá říkat katastrofa. Sucho strašné, praskliny v zemi, stromy praskaly před očima a minulou neděli zde dokonce byly dva požáry. Poté co jsem se vracel, situace už byla o něco lepší.

Až do čtvrtka nebylo po bouřkách ani památky. V pátek (27.7.) se to už od rána pěkně kupilo a krátce po poledni nás zasáhla bouřka s vytrvalým přívalovým deštěm. Bouřka se u nás držela asi půl hodiny než se začala rozpadat. Kolik napršelo bohužel nevím, ale odhadl bych to na 20 mm.
V sobotu (28.7.) to odpoledne začalo pěkně bublat nad Českým Středohořím a bouřky se postupně přesunuly i k nám. I v tomto případě se v mém místě pozorování jednalo o silnou bouřku s přívalovým deštěm a narozdíl od té předchozí i se slušnou bleskovou podívanou. Při této bouřce už se ze silnic staly potoky vody, která se tentokrát dostala i více do hloubky.

# 30.07.2018, 17:04

U nás v okolí Slap se zrovna kupí bouřka a celkově tento rok je tu na bouřky nejlepší během posledních dvou let,kdy se tu vyhýbaly,ale i tak je tu sucho a houby nerostou:)

182
# 31.07.2018, 13:20

Asi bude bouřka, mračí se a už jsem slyšel hrom. No kéž by sprchlo ...

182
# 31.07.2018, 13:42

Zase utekla ... :)

109
# 01.08.2018, 15:11

V Pardubicích nyní 1x zahřmělo :) a k tomu lehký deštík

182
# 01.08.2018, 16:17

Zase opět podobný scénář ... :)

1
# 01.08.2018, 17:03

tak nejvice bouřek si uživaji bratři slovaci :blesk:

1262
# 02.08.2018, 09:30

Dneska v noci se v Německu tvořily četné bouřky,které byly někde i docela intenzivní.Bouřky tam jsou i ted po ránu.U nás v Česku se dnes také mají tvoři přehánky a bouřky,ale nebudou tak silné a objeví se především na horách a to na Šumavě a Krušných horách.

Estofex
55
# 02.08.2018, 10:41

Predators2
Myslím, že dnes bude bouřek už víc než včera a šance na bouřku je i v Praze. Už nyní dopoledne se tvoří vertikálně mohutnější kupovitá oblačnost, což včera nebylo ani náhodou. A estofex dává nad celou ČR lvl 1.

# 02.08.2018, 11:55

Je to neuvěřitelné ale začalo pršet

47
# 02.08.2018, 11:56

Neuvěřitelný. Hura . nad náma bouřka po extremně dlouhej době. už 12 mm za srpen :D :D ale za cervenec nebudu komentovat.

1
# 02.08.2018, 15:14

tak jde je ta bouřka pro kobylisy , bohnice a dablice opět bez bouřek takže už neveřim že tu něco bude ještě do pulnoci :/

117
# 02.08.2018, 16:16

Ve Strakonicí tížený průtrž. :D

182
# 02.08.2018, 16:26

A zase nic ... opět těsně vedle. :):)

1262
# 02.08.2018, 16:44

Ani dnes se tu asi bouřky nedočkáme:).Pár kupovitých mraků se sice tvoří,ale nevim zda to bude stačit aby se něco utvořilo.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.