Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Bouřky 22.4. a 23.4.2018

65
# 23.04.2018, 07:21

ESTOFEXu dneska moc nevěřím. I ČHMÚ má dnes bouřky místy. Uvidíme jak to dnes celé dopadne, ale podle mě osobně se máme na co těšit.
Jinak z té noční bouřky na Svitavsku bylo pozorovatelných pár záblesků.

ESTOFEX na dnešní den 23.4.2018 a noc na zítra 24.4.2018 Zdroj: Estofex.org
67
# 23.04.2018, 07:23

Přesně tak, ESTOFEXu dneska taky vůbec nevěřím.

# 23.04.2018, 07:30

ESTOFEX dneska zahřešil a dal tam tohoto pesimistu který to natipoval, prostě magoři.

42
# 23.04.2018, 07:37

ESTOFEX opět zklamal. Tentokrát věřím předpovědi na WetterOnline i když těm to taky někdy nevychází. Ale dnes se shodují s modelem GFS, který na bouřky není úplné poleno, rozhodně lepší než Aladin. Podle něj se začnou tvořit bouřky v pásu od jihozápadu Německa dál na SV k hranicím ČR už kolem poledne. Jediná věc která by to mohla trochu zkazit je ten saharský písek, ale vysoké oblačnosti, která by blokovala tvorbu bouřek příliš není, takže by to mělo být v pohodě.

Pravděpodobnost bouřek německého portálu WetterOnline 23.4. kolem 50 % téměř celá ČR Zdroj: WetterOnline (www.wetteronline.de)
Konvektivní srážky (přeháňky a bouřky) dnes 23.4.2018 kolem poledne modelu GFS Zdroj: Wetterzentrale.de (www.wetterzentrale.de)
15
# 23.04.2018, 07:42

Tak u nás už dnes zabouřilo. Kolem 5:30 pár hromů a sem tam kapka. Bouřka severně od nás.

# 23.04.2018, 07:56

U nás ani kapka zatím ... no jsem zvědav jak to dopadne aladin nedává na Jihu nic ani ve středu to už by tu bylo pěkný sucho .

# 23.04.2018, 08:00

aura333
Ta předpověď ESTOFEXu mě také překvapila. Čekal jsem minimálně pravděpodobnost 50 % na celém nebo na většině území ČR. Ale na druhou stranu třeba vědí co vydali.

Jinak ano. Tu noční bouřku východně od Prahy jsem sledoval. Škoda, že ty výboje se tam začaly vyskytovat až těsně za městem. Mohli jste mít krásnou bouřku už v Praze 10. Proto jsem také přidal ten obrázek (screen). A ta bouřka potom ještě zesílila a nakonec došla až na Moravu někde k Olomouci a ještě po 6 hodině ráno byla aktivní.
Na ten dnešek jsem hodně zvědav. Teď se ještě vyskytuje malé pásmo bouřek a srážek na severovýchodě Rakouska (kousek od Vídně) a na jihozápadě Slovenska. Jinak se to už, zdá se, všude rozpadlo. Ale i tak to vydrželo hodně dlouho. Bouřky se v ČR začaly tvořit až po půlnoci a vydržely celý zbytek noci až téměř do nynějška.

142
# 23.04.2018, 08:14

Ráno v olomouci krásná menší přeháňka a jeden hrom. No já s Estofexem celkem souhlasím (ironicky řečeno), protože čím skromnější předpověď má, tím je u nás vyšší pravděpodobnost bouřky.
Možná se poučil z minulého pondělí, kdy tam měl výstrahy a díky prachu nic nebylo, dnes je prach také. Těžko říct, co je vedlo k tomuto. Na druhou stranu jsme se tak díval, že bude chybět relativní helicita a podpora střihem větru, který by se ovšem večer mohl zvýšit. No necháme se překvapit do odpoledne, dost napoví odpolední sondáže, jak to tam je v té atmosféře.

42
# 23.04.2018, 08:44

Ondráš*
Jo je to škoda, že přes Prahu prošla mini přeháňka a až za Prahou to přešlo v poměrně silnou bouřku. Ale mě to ani tak neštve. Štvát mě bude až mě odpoledne mine nějaká slušná bouřka :). Ne dělám si srandu. Já sem už prakticky spal, když mě probudil hlasitý déšť, tak sem vztal podíval se z okna a lilo slušně s velkými kapky, akorát tak za minutu to už skončilo.

# 23.04.2018, 10:32

Takže po poledni to má začít bublat? :blesk::D

42
# 23.04.2018, 10:52

lukaskicz
Určitě, ta vysoká oblačnost se začíná už rozpouštět. Teď se hezky prohřeje vzduch a bouřky se začnou postupně tvořit. Hodnoty CAPE jsou dnes dost dobré.

Hodnota CAPE modelu GFS dnes 23.4.2018 odpoledne Zdroj: Wetterzentrale.de (www.wetterzentrale.de)
1252
# 23.04.2018, 10:54

lukaskicz
Ano. Ten dnešní ESTOFEX mě docela překvapil, jenom 15 % šance v Čechách. Tahle předpověď mu na 99 % nevýjde. Studená fronta se nachází někde v okolí Erfurtu a Norimberku. Já dnes nejvíce bouřek čekám v Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

42
# 23.04.2018, 10:59

ČHMÚ udělal chybu, že zrušil to upozornění na vítr v bouřkách kolem 60 km/h, ESTOFEX raději nekomentovat. Vzhledem k tomu, že večer bude střih větru mezi 10-15 m/s (což rozhodně nejsou zanedbatelné hodnoty), mohla by se vyskytnout někde silná bouřka, která by mohla napáchat škody.
Střih větru dnes večer bude větší v Čechách.

271
# 23.04.2018, 11:09

Právě přes nás přešla přeháňka, ale srážek neměřitelně opravdu jen na prach, ráno u hranic s Rakouskem to bylo lepší, ale tak snad něco teda ještě vznikne, tohle je hrozná slabota.

42
# 23.04.2018, 11:10

V Německu to pásmo deště, které postupuje rychle směrem na východ začíná ožívat a tvoří se tam blesky. Podle mě to ještě hodně zesílí, než to dorazí do Čech. Možná to bude první větší dějství.

# 23.04.2018, 11:28

Yurri
Neboj, to hlavní se tvoří v Německu zatímco se nám tu protrhá ta oblačnost a prohřeje se vzduch.

1252
# 23.04.2018, 11:46

Už se začíná tvořit i kupovitá oblačnost,takže možná nás zasáhnou i před frontální bouřky.

36
# 23.04.2018, 12:11

Mě ESTOFEX taky překvapil, čekal jsem minimálně 50 % a možná i 1. stupeň. Řekl bych, že cca 1000 J/kg CAPE, 16 m/s střih větru a -3/-4 Lifted Index není na duben špatné. Do toho fronta v dobrou dobu.
Myslel jsem, že to nakreslí jinak, ale jsem na jejich občasné úlety zvyklý.
No, uvidíme. Nevím jak bouřky, ale nejvíce pršet by mělo v Libereckém kraji.

No na těch hranicích to nevypadá zle. Za 2 až 3 hodiny je to doufám u nás. :blesk:

16
# 23.04.2018, 12:33

A už to jede do Karlovarského kraje. Otázka je co s tím udělá Slavkovský les. Jsem zvědav. Doufám že se to nezačne rozpadat.

# 23.04.2018, 12:36

Už se to rýsuje. Nad Erzgebirge už to řádí, blesky už olizují Mostecké jezero.
Myslím, že dneska fajnově zalije. :blesk: :prsi:

Bouřková oblačnost

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.