Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Bouřky 22.4. a 23.4.2018

67
# 22.04.2018, 16:02

To vypadá jakoby se ty bouřky nechtěly vytvořit

# 22.04.2018, 16:20

aura333
Uvidíme co ESTOFEX vydá. Může to být i 1. stupeň na části nebo většině území ČR, ale vyšší pravděpodobnost 50 % myslím že bude platit v celé republice.
ČHMÚ možná také vydá nějakou výstrahu, ale většinou ji vydává až se skutečně začne něco dít. Mají zkrátka jiná kritéria než ostatní organizace, jak píšeš.

Jinak v Německu už se to začíná rozblikávat i jinde mimo západ území. U nás zatím stále bez výbojů. I ty přeháňky na jihu Čech nějak slábnou. Tak snad se to ještě rozjede. Myslím, že něco by mělo přijít i v noci.

# 22.04.2018, 17:00

Fstorm
Ano, taky jsem se na to díval. Tak snad to nebude tak zlé, jako před týdnem a bouřky to moc neovlivní.
Na druhou stranu dnes je jisté množství saharského prachu nad Německem a podívejme co se tam děje. Takže zítra bych to u nás zase tak špatně s bouřkami kvůli písku ze Sahary neviděl.

# 22.04.2018, 18:31

Německo nám posílá cenu útěchy? :D:blesk:

42
# 22.04.2018, 19:02

lukaskicz
První bouřka v Českém lese, ale je maličká :)

67
# 22.04.2018, 19:39

Dneska už nic nebude, nepočítá s tím ani čhmú, něco se chce vždycky vytvořit ale nějak to nejde a když sem už přišla slabá bouřka tak se hned rozpadla

34
# 22.04.2018, 20:27

Ja bych to jeste nezavrhnul. V Cesku nam stale bouri

67
# 22.04.2018, 20:28

Jo směr na SZ se ty mraky furt kupí ale pak to chcípne a furt dokola

# 22.04.2018, 20:51

Jurda
Ano, přesně tak. V noci se ještě něco vytvořit může. Pravděpodobnost je sice malá, ale ne zcela vyloučena. I ta malá bouřka jižně od Plzně ještě na chvíli ožila. A to co je pod Norimberkem by se s trochou štěstí mohlo také dostat k naším západním hranicím.
I když je pravda, že jsem toho dnes očekával mnohem víc.

Jinak zajímavá výstraha teď platí v Plzeňském kraji.

Středisko meteorologických výstrah Česká republika - bouřky 22.4.2018 večer - Plzeňský kraj Zdroj: METVA (www.metva.cz)
142
# 22.04.2018, 21:53

Já doufám, že zítra to konečně vyjde a i na Moravě budeme mít nějaké solidnější bouřky... Necháme se překvapit k večerním hodinám, dle modelů to vypadá nadějně, ale známe...

42
# 22.04.2018, 22:01

Nevím, co kdo čekal, ale dnes bouřek opravdu moc být nemělo. Zajímavé je, že se dnes vyskytla izolovaná bouřka na východě Slovenska, kde byla šance ještě menší než u nás. Zřejmě orografický efekt Karpat.

Kdo je zklamaný z dneška, tak ať se hezky vyspí a zítra bude bouřek hodně.

# 22.04.2018, 22:12

Ondráš*
Taktéž jsem si před chvílí všiml této velice, velice směšné výstrahy od nich. Těm nevěřte ani slovo.

aura333
Snad zítra bouřky budou. Trochu mě děsí ten písek ze Sahary, ale uvidíme.
Jinak zítra to vidím podobně jako v pátek 13. dubna odpoledne, kdy přes Česko přešla dá se říct linie, akorát že půjde asi na východ, jihovýchod a nevynechá půlku ČR,. Tedy alespoň doufám.

# 23.04.2018, 00:10

Domnívám se, že se to teprve začíná rozjíždět až teď po půlnoci. Kousek za hranicema v Německu to pěkně naskakuje. A ta bouřka od Norimberka skutečně vydržela a už je na Šumavě. Přesněji u Železné Rudy kde webkamera dokonce zachytila oslepující záblesk který silně ozářil celou oblast. (viz obrázek dole)
Myslím, že noc bude ještě velmi veselá a zajímavá.

lukaskicz
Ano. Ta výstraha střediska METVA včera večer v tom Plzeňském kraji mě také docela pobavila. A právě jsem si říkal, že to sem vložím, protože se mi to zdálo docela zajímavé. Ale to neznamená, že jím to vždy nevychází. Na pondělí 23.4. by jím to vyjít mohlo. Žádný model ani výstrahy nejsou úplně dokonalé a neomylné.
Ani ta tvá bouřková předpověď na neděli 22.4. která o půlnoci skončila moc nevyšla. Ale ta na pondělí 23.4. snad výjde.

Intenzivní světlo z blesku na webové kameře v Železné Rudě na Šumavě 22.4.2018 ve 23:49 SELČ (špatná kvalita) Zdroj: WebKamery Železná Ruda (www.sumavanet.cz, www.zelezna-ruda.cz)
# 23.04.2018, 00:34

Ondráš*
Taky to sleduju, doufám že to teď začne! :D Jak tu někdo psal o tom spaní tak nevím nevím jestli je moudré je prospat :D

42
# 23.04.2018, 00:40

V Praze ted byla prudka lokalni prehanka, prselo par minut privalove, vse je mokre.

# 23.04.2018, 00:45

aura333
Ano. Vidím ji na radaru, přímo uprostřed města. Je docela malinká. Škoda, že z toho nezabouřilo. Nějaký ten bleskový výboj by si určitě zasloužila.

EDIT: A máte ji tam. :blesk: Tedy těsně za hranicema města východně od Prahy.
Středisko METVA už na to hned zareagovalo a raději vydalo pro oblast východně od Prahy oranžovou výstrahu. :D

Malá přeháňka a bouřka východně od Prahy na prohlížeči radarových dat ČHMÚ sítě CZRAD 22.4.2018 23:00 UTC (23.4.2018 1:00 SELČ) Zdroj: ČHMÚ, Blitzortung, AMSos (radar.bourky.cz)
642
# 23.04.2018, 03:31

No týden nám začíná slibně. :blesk:

# 23.04.2018, 07:00

No ESTOFEX teda na dnešek nic moc, snad z toho něco bude.

42
# 23.04.2018, 07:20

Ta předpoveď bouřek od ESTOFEXu je úplná kravina. Bouřek bude hodně i na východe Německa a oni dávají 50 % na Slovensko a východ ČR a dál na západ jen 15 procent.

Ondráš*
Ta bouřka po půlnoci na východ od Prahy v dalších hodinách ještě více zesílila a vytvořila se další podobně silná. V okolí města Kolín byly i bílé odrazy na radaru, takže tam možná padaly kroupy. Určitě šlo o nejsilnější bouřky, které byly v noci v ČR.

Trasa oněch dvou bouřek na východ od Prahy je dobře vidět na sumaci srážek. (viz obrázek)

Jinak pěkný silný záblesk z bouřky v Železné Rudě.

Sumace srážek za posledních 24 hod. 23.4.2018 5:00 UTC (7:00 SELČ) Zdroj: ČHMÚ (hydro.chmi.cz)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.