Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Bouřky 22.4. a 23.4.2018

642
# 23.04.2018, 19:35

Máme to tady. Prší míň jak při první bouřce, ale teď je to s čerstvým větrem. :blesk:

# 23.04.2018, 19:36

už hřmí, bouřka se tvoří přímo nad městem + od Krušných hor jde ta velká lajna tak uvidíme, ještě to bude zajímavý.

74
# 23.04.2018, 19:49

Chvíli to u nás vypadalo zajímavě, ale nakonec té bouřce nakopaly Jeseníky pr... Takže jen trochu sprchlo s necelým 1 mm a 4 blesky v okruhu 2 km.

# 23.04.2018, 19:52

Jedna fotka.

Bouřka
27
# 23.04.2018, 19:54

Ještě to slíbené video:
http://www.youtube.com/watch?v=SU47w8U0IMw

Bouřka na srážkovém radaru 23.4.2018 ve 14:15 UTC (16:15 SELČ) u obce Zaloňov směr k Velichovkám (šipka) Zdroj: ČHMÚ, Blitzortung, AMSos (radar.bourky.cz) Zdroj: ČHMÚ, Blitzortung, AMSos (radar.bourky.cz)
642
# 23.04.2018, 20:03

Koukám na mapu bouřek a ono se to prohnalo pomalu celou republikou. Tomu bych ještě ráno nevěřil.

67
# 23.04.2018, 20:40

Něco z Rakouska? Jde to na SV, aspoň blýskavici když už ne bouřka.

# 23.04.2018, 20:47

Tak tady v Praze Dejvicích taková průměrná bouřka. Chvilkový přívalák, pěkné blesky, ale oproti předpokladům byla bouřka skoro bez větru. Ten se vyskytl pouze při húlavě, která sem přinesla hotovou prachovou bouři, nárazy možná až 20 m/s. Srážkově to mohlo být tak 5-6 mm. Docela spokojenost, ale ten systém mohl nabídnout víc, kdyby chtěl. Situace ze strany modelů i předpovědí jasně podceněna, tohle bylo určitě na stupeň č. 1.

# 23.04.2018, 21:23

To stále nevypadá na konec. U Prahy se stále řítí a z Rakouska se sem začíná sunout. :blesk:

# 23.04.2018, 21:27

lukaskicz
V Praze to zase ustalo a to v Rakousku není dle mého nic extra.
Možná se v ČR stane něco podobného jako dnes v noci, ale to by byla spíše náhoda.

# 23.04.2018, 22:11

Krásně je vidět kde dnes pršelo. Malinko nebo vůbec hlavně v jižních Čechách a na jihu a JV Moravy. Naopak na severu Čech pěkně zapršelo.

Akumulace srážek za posledních 24 hod. - 23.4.2018 20:00 UTC (22:00 SELČ) Zdroj: ČHMÚ (hydro.chmi.cz)
116
# 23.04.2018, 23:53

V Brně jsme dnes zaznamenali jednu vzdálenou bouřku: URL
K večeru pak ještě přišlo pásmo slabého až mírného deště, ale napršelo jen 0,4 mm vody. Tak snad příště dopadneme lépe... :)

106
# 24.04.2018, 00:11

Tak včera v pondělí 23.4.2018 kolem půl sedmé večer to přišlo, řeknu vám nářez jak cyp. Zpočátku se zdálo že se nám to vyhýbá, ale jak jsem dopsal poslední komentář tak jsem šel ven a už hrom za hromem a na západě černo.

Hotová smršť liják tma jak v pytli až nám rozsvítili i pouliční světla pak blesk za bleskem hrozné tmavé mračna. Něco jsem i fotil, bohužel zachvíli plná paměť takže jsem byl nahraný. Silné poryvy větru a rány které jsem už hodně dlouho neslyšel, fakt síla až jsem měl v jednu chvíli strach. Kolik napršelo nevím odhadem to mohlo být i přes 15 mm po cestě vedle baráku potoky vody no nářez který tu už hodně dlouho nebyl. Naposledy asi minulý rok při derechu.

Na druhou stranu jsem chtěl říct že nikdo nemohl asi předpovědět co dnes příjde ale předpovědi ze strany ČHMÚ a ESTOFEXu byly úplně mimo. ČHMÚ mohl aspoň během dne vydat výstrahu když viděl co se děje a oni jakoby nic.
No a ESTOFEX jsem nepochopil vůbec proč ne alespoň 1 stupeň. Na tom radaru bylo krupobtí na několika místech. No zase to odflákli, ale po bitvě je každý generál. Rád bych věděl, co si o tom myslí In-počasí.

Pár obrázků ze satelitu, radaru srážek atd.

Snímek z družice MSG (IR - střední Evropa) 23.4.2018 16:15 UTC (18:15 SELČ) Zdroj: ČHMÚ, EUMETSAT (www.chmi.cz, www.eumetsat.int)
Radarová data ČHMÚ 23.4.2018 16:45 UTC (18:45 SELČ) Zdroj: ČHMÚ (www.chmi.cz)
Snímek z družice MSG (IR BT - Česká republika) 23.4.2018 16:45 UTC (18:45 SELČ) Zdroj: ČHMÚ, EUMETSAT (www.chmi.cz, www.eumetsat.int)
86
# 24.04.2018, 00:16

Výstraha ČHMÚ na bouřky se vydává jen při srážkách nad 30 mm nebo větru nad 70 km/h.

Srážky splněny dnes nebyly a vítr moc také ne. Výstraha tak potřeba nebyla. Klidně být ale mohla (někde se to k tě 30 mm blížilo). To je pravda. Ze strany ČHMÚ bych tak nějaké extra pochybení neviděl.

Estofex byl zcela mimo, ale to dělají lidi ve volném čase.

63
# 24.04.2018, 06:37

Od 18:00 do 18:30 bouřka ve Zlíně. Pršelo cca 10 minut. V noci spadlo pár kapek. Toť vše.

# 24.04.2018, 11:30

U nás včera 23. dubna krátce po 19 hodině večer také první letošní pěkná přímá mírná až středně silná bouřka. V podstatě to probíhalo podobně, jako to barvitě popisuje uživatel Fstorm který bydlí zhruba 16 km vzdušnou čarou ode mne, pouze se to přihnalo o nějakých 20 či 30 minut později.
Také silné nárazy větru, velmi silné až přívalové srážky a zpočátku i menší kroupy, ale všechno to trvalo jen krátce, řekněme okolo 10 minut. Po bouřce následoval ještě asi hodinový slabý deštík a kolem 21:30 hod. ještě menší přeháňka. Celkem napršelo tak okolo 10 mm. Takže jsem ze včerejškem docela spokojen.
Asi tak jsem to i očekával, pouze ten ESTOFEX včera určitě situaci naprosto vůbec nezvládl, ale to bych tady nechtěl rozvádět.

Jinak včerejší bouřky pokryly takřka celou republiku (jak je dobře vidět na obrázku dole) a byly prvními nejvýraznějšími bouřkami v tomto roce, řekl bych ještě lepší než v pátek 13.4.
Začalo to hned po půlnoci 23.4. ojedinělými předfrontálními bouřkami a potom odpoledne samotná studená fronta která šla jakoby ve dvou vlnách.
Takže pondělí 23. dubna se zapíše do bouřkové historie jako pěkný bouřkový den v České republice. Samozřejmě někde se bouřky projevily více a silněji a jinde zase méně a slabě. Jen velmi málo míst však bylo kde včera vůbec nezahřmělo nebo nesprchlo. Nejvíc zejména na samém jihu Čech (okres Český Krumlov téměř celý bez blesků) a pak také částečně na jižní a JV Moravě.

Místa s bouřkou na území České a Slovenské republiky 23.4.2018 zaznamenané sítí Blitzortung (červená místa na mapě značí nejsilnější bouřky, resp. nejhustší bleskovou aktivitu) Zdroj: amsos.cz (blesky.bourky.cz) + Blitzortung.org
142
# 24.04.2018, 12:16

Třeba konstatovat, že bouřky nikterak silné nebyli, až na pár míst, kde to bylo zajímavější šlo převážně o normální jarní bouřky, pokud byly tak silné - kde jsou hlášeny nějaké škody, záznamy silných projevů apod. - nikde. O tom, jak ESTOFEX vydal tu předpověď vydal by se dalo diskutovat leda někde u piva, ne zde, za mě mu to celkem dobře vyšlo s výskytem bouřek - pro některé mohl vyznačit vyšší stupně nebezpečí - což ovšem, jak se ukázalo, potřeba nebyla - to by se pak museli ty předpovědi vydávat vždy nadhodnoceny...
Já jsme rád, že jsme v Olomouci zažil skromnější bouřky s krátkodobým prudkým deštíkem a kroupami, pak už nic nebylo. Kdybych byl doma na jihu Moravy, zažiji nic - takže za mě spokojenost.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.