Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Zvlněná studená fronta a tlaková níže od 18.8.-20.8.2022

# 20.08.2022, 09:30

panaček
Vy tam nějakou trávu máte? Ja nesekal uz min. měsíc, není co. Jedině ty ufounské anténky (Jitrocel :D ). Snad nakape něco zítra :(

379
# 20.08.2022, 09:31

Petr12
Stometrové vyvýšeniny v krajině s průměrnou nadmořskou výškou kolem 400m označovat za kopce...Hmm, tak to jo...
Je to spíše náhorní plošina v přechodu nízkých a středních poloh..
Petr11
Přesně tak, o tom byla řeč..
Jen už si to někdo ,,nepamatuje,,
Kdyby se ty předpovědi Iconu v pohraničí vyplnily, byly by 2. i 3. SPA...

42
# 20.08.2022, 09:32

spurdo
Mám srážkoměr, ale v tom přívaláku jsem fakt nechtěl jít ven a koukat kolik tam je. Takže poznám odhadem podle toho, jak je vysoko hladina. Už jsem skoro na konci - ryska 50 mm. Z žlutých odrazů byl regulérní přívalák. Teď to zesláblo, ale to už několikrát a pak to zase zesílilo. Na konec to nevypadá.

V červnu tu byla prakticky totožná situace a spadlo během pár hodin 74 mm. Srážkoměr má naštěstí ještě rezervu, ale musel jsem opatrně odebrat na 50 mm, vylít a odebranou vodu opět nalít do srážkoměru.

edit: Vlastně v tom červnu to bylo v součtu už po dešti, takže to bylo spíš 40-50 mm za pár hodin.

73
# 20.08.2022, 09:34

Ohledně vsakování vody z přívalových dešťů můžu mluvit jen za placku kolem našeho baráku. A tady je úplně jedno, kolik naprší. Pokud není na poli nasazená kukuřice v řádcích po svahu, tak není problém sebevětší liják.
A zdejší dva potoky se při přívalových srážkách nikdy nevylijí z koryta, maximálně se trochu zvedne hladina.

Občas si říkám, jestli ty potoky u nás vůbec potřebujeme. :D

86
# 20.08.2022, 09:37

swan1
Moc nechápu vaše vyjadřování. Nejdříve si třeba zkuste zjistit, co znamená slovo kopec: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kopec Kopec je obecné označení pro vyvýšené povrchové tvary georeliéfu různého tvaru a velikosti Nikde nepíšu, že tam jsou hory, ale rovina to není, takže voda tam ze svahů teče do řeky a nezůstává v rovině. Doporučoval bych volit trochu inteligentnější příspěvky v diskusi bez snahy dělat z ostatních hlupáky.

3499
# 20.08.2022, 09:40

Peter Sedlák 1
Bohužel ze včerejší předpovědi Aladina pro Most nic nevyšlo. Včera napršelo 0,1 mm, od půlnoci do teď, zatím 2,8 mm. Kousek od Mostu dokonce jen 1,5 mm. Ani KH zatím nemají úhrny, většinou 5-10 mm.

47
# 20.08.2022, 09:45

Petr12
Ale já jako myslel rovina proti Šumavě, kde to icon ukazoval. Jsem to napsal špatně, to ano, ale stále se tu bavíme o 180 mm na Šumavě, kde máme i u nás Zdeborice atd 700m.n.m cca a o kus dal je jen 450 třeba a víc k Šumave jsou stále větší převýšení, kde to mělo spadnout…

86
# 20.08.2022, 09:48

Petr11
To ano, ale zase na té Šumavě je krajina trochu více zvyklá na vyšší úhrny - husté lesy, širší koryta řek atd.

55
# 20.08.2022, 09:49

aura_33
Pošli to ke mně dolů, dík. My tu sušíme hubu. :D Ne vážně, je mi fakt líto toho SZ kde to zase skončilo propadákem. Nedávno jsem byl v Teplicích a Bílině a vypadá to tam opravdu tragicky oproti naší oblasti.

# 20.08.2022, 09:50

Aktuální výstup ECMWF dnešní intenzivní déšť na Moravě a bouřky prakticky eliminoval.

76
# 20.08.2022, 09:53

U nás pouhých 3 mm...:cool::cool: tady už jen čekat na zázrak.

# 20.08.2022, 09:53

Získat v téhle oblasti za celou dobu 5mm, to jsem fakt neviděl. 3km na všechny strany jsou desetinásobně vyšší uhrny. Tohle je totální smůla a fiasko, pod stromy je sucho :(

379
# 20.08.2022, 09:54

Petr12
Mě je úplně jedno, co Ústí doporučuje..
Nevím, jak moc to znáte na Rokycansku, já ho díky své práci mám naježděné a nakoukané velmi důkladně.. Speciálně oblast v okolí Hrádku, tedy Kamenný Újezd, Mirošov, Dobřív, Hrádek, Rokycany..Je to jen mírně zvlněná krajina , navíc Klabava má v inkriminované oblasti dvě nádrže, které působí jako záchytné.. tlumící.
A Petr 11 má prostě pravdu..
Řeč byla o predikci Iconu pro spádovou říční síť Berounky, tedy o JZ pohraničí..kde byly nakonec srážkové úhrny podstatně nižší, než tam dával Icon...
Kdy ste byl naposledy na Šumavě?
Viděl jste někdy Vydru, Křemelnou nebo Úhlavu po silnějších deštích, nebo po bouřkovém přívalu? Na vlastní oči?
Tyhle řeky mají velmi úzká koryta..
Otava, ano, ta má ze šumavských řek jediná opravdu široké koryto, jediná...

10
# 20.08.2022, 09:57

Martin Šimon
Ja už bych se nedíval na modely jestli přidávájí nebo ubírají já si myslím že ted je nejlepší sledovat radar a družici;-)

80
# 20.08.2022, 10:01

Petr12
Do téhle diskuze jít nechcete, pán rozumí naprosto všemu, studie CHMÚ jsou mu k smíchu, modely jsou k ničemu, protože on viděl vše na vlastní oči a všechno zná :D

172
# 20.08.2022, 10:05

No tady je to zase rozhádané a jsem myslel, že srážky udělají přeci jen nějakou radost všem. je fakt, že do problematiky kopců nefašuji, takže se raději nebudu vyjadřovat, ale k čemu se chci vyjádřit, tak to jsou bouřky na Slovensku, dneska postupují více k SZ, tak snad se nám zaštěstí více než včera.

379
# 20.08.2022, 10:08

Ondra83
To není tak složité, ani výjimečné, když někde žijete 55 let, tak to tam trochu znáte :D
A když někde x let rozvážíte zboží týden co týden, jako já, zrovna, krom jiných oblastí, na tom Rokycansku, tak rovněž..
Od notebooku, po internetu můžete mít jistě o vzdálených oblastech nějaké představy , ale to je tak všechno, jsou to jen představy...:)

80
# 20.08.2022, 10:10

Aidamko1
Srážky radost udělaly, nebude toho málo, plošně se doplní voda velmi pěkně. A nakonec i velká část Moravy by měla dostat další 2 dny solidní příděl, jestli se modely hromadně neseknou.

Co je teda s podivem, vypadá to, že SZ Čech z toho zase vyjde skoro na suchu.

80
# 20.08.2022, 10:12

swan1
Hele, žijte si ve své bublině a vlastním přesvědčení, mně to je jedno. Ale to, když zpochybňujete seriozní studie, a po včerejšku i celkem průkazný test, že jste se mýlil, tak se nedivte, že tu s vámi moc lidí diskutovat chtít nebude. Vy nabízíte jen urážky, jak jsou lidi, co s vámi nesouhlasí, idioti, aniž byste měl jediný relevantní argument mimo "jsem to viděl".

Už na vás nebudu reagovat, vy prosím učiňte to samé, a bude to tak nejlepší.

379
# 20.08.2022, 10:23

Ondra83
To vy jste ve své internetové bublině..
Já se pohybuji, fyzicky, pracovně po celém jihozápadě, ale i středních Čechách, přes Příbramsko, Brdy, Prahu, Prahu západ, až na Mělnicko...
Léta, týden co týden.. Není na tom nic výjimečného, má to tak prostě spousta profesionálních řidičů..
A na Šumavě a v Pošumaví žiju, fyzicky, celý život..
Takže tak..Co s tím nadělám? :D
A s tím reagováním, to je vaše specialita, adresovat tu lidem vaše, nikým nevyžádané, ,,ohromující,, postřehy.. Takže si to na příště odpusťte a bude klid..;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.