Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další ochlazení, hlavně v Čechách větrno a přeháňky, na horách sněhové

Diskuse o počasí Zvlněná studená fronta a tlaková níže od 18.8.-20.8.2022

167
# 15.08.2022, 14:07

Od čtvrtka by ČR měla začít ovlivnovat zvlněná studená fronta a mohla by přinést konečně vydatnejsi srážky, je to sice ještě 4-5 dnů ale modely se na tom začíná celkem shodovat :prsi::prsi:
Zatím modely shodně ukazují nejvíce pro západni polovinu Čech kde je to nejvíce potřeba, někde i přes 100mm tak uvidíme, bude se to ještě hodně posouvat že z toho nemusí být nic ale lepší diskutovat tady než v jiném tématu :):prsi:

Gfs
Icon
ECMWF
168
# 15.08.2022, 14:21

kuba
Je pravda, že tyto srážky by velmi významně mohli pomoci aktuálnímu suchu. Zatím se zdá, že TN projde přes Čechy a dále k S/SV do Polska, takže dle aktuálních dat by Morava a Slezsko nedostali moc významnějších úhrnů. Nicméně je to daleko.

Velkým otazníkem budou o projevy na frontálních vlnách. Bude hodně bouřek a trvalých srážek. Bude to velice zajímavé sledovat.

42
# 15.08.2022, 14:48

kuba
Sucho se zmírní, spása to nebude. To už bude zase záležet jaký bude podzim a dál.

42
# 15.08.2022, 15:09

kuba
Mě dává průměr 50 ansámblů ECMWF kolem 40 mm srážek. Potenciál bude slušný, ale stejně je to nejisté. Může vyjít ansámbl, který dává o dost víc nebo míň.

meteociel.fr
15
# 15.08.2022, 15:50

No, to mě těší... Dokud bouchám v kolbence, tak je slušně, jak si chci vzít dovolenou, čt-po, tak chcanec.

1252
# 15.08.2022, 19:44

aura_33
Tak dneska opět velká 0mm! Ty výhledy jsou více než optimistické. Všechny modely dávají pro nás 20-80mm. Snad to výjde a pořádně zaprší. I kdyby to bylo jen těch 20mm.

10
# 15.08.2022, 19:53

Škoda že nějaké srážky nedorazí na moravu, nebo zatím to tak vypadá, na moravě je taky velké sucho

# 15.08.2022, 19:57

Podle modelů tak hlavně Krušné hory Jizerky Krkonoše tam má být opravdu vydatný déšť tam klidně přes 150mm v nižších polohách jako Ústecko Liberecko těch 70mm by mohlo dát

167
# 15.08.2022, 20:01

Baumrtnik
No Gfs teď zase úplně změnil a má místo 10pmm na západě sotva 10mm:D

42
# 15.08.2022, 20:06

kuba
Jj teď jsem to chtěl napsat. Má tam tradiční pás a na Z/SZ už míň. To bude zase propadák. :D Budu rád za 10 mm nebo 20 mm.

ventusky.com
# 15.08.2022, 20:11

Uvidíte že bude pršet hlavně na horách vydatně a trvale nížinách jsi myslím že to dá někde 70 mm možná víc jestli tlaková níže se přesune nad Polsko což se očekává tak by to mohlo být vydatný

5
# 15.08.2022, 21:52

Dopadne to jako vždy u mě bude sotva pár mm a v tradičním pasu 100mm, na bouřky tu letos opravdu nevěřím, dnes opět jen 0,1mm

# 15.08.2022, 22:02

No u nás už jestli nepomůže víkend větším lijakem tak chtějí nám pouštět vodu ráno a večer Frýdlantský vodárny takové sucho tady nebylo nikdy dneska ani kapka tenhle měsíc je hrozný a je mi trochu záhadou že ukazovali ochlazení jenom že další týden už zase tropy přitom nám to ukazovalo 4 dny teploty kolem 17-14 stupňů a najednou zase tropy

167
# 15.08.2022, 22:04

Neznamena že když tam teď nic není že tam další výstup zase nevrátí ty vydatné srážky, bude se to ještě měnit

168
# 16.08.2022, 00:07

Nový GFS maluje do Čech nově 120mm srážek. Ono modely jsou doopravdy popletené tou TN, takže zatím je nutné to brát s velkou rezervou. Upřímně mám ale obavy aby se to Moravě nevyhnulo. Zatím je dost modelů, které malují, že na Moravě až tak moc pršet nebude.

Skutečně je zde ale nutné brát tuto předpověď s rezervou, protože hlavní běh značně nadsazuje. Půjde o polohu TN, která se mění doslova z hodiny na hodinu. Nejlepším vodítkem a modelem tak bude radar a družice.

No říkám si, že jasno ohledně srážek bude ve čtvrtek odpoledne.

GFS a úhrn srážek do sobotního rána
# 16.08.2022, 00:52

ono to sice vypadá (prozatím) dobře, ale ono by ani 100mm nedohnalo ten deficit, určitě by ale výrazně zmírnilo sucho, polovina stromů je dohněda nebo dožluta, tráva komplet seno, každá kapka je k dobru, čím víc mírně, max silně, tím líp, kratší intenzivní přívalák by taky nevadil. takové sucho jsem jestě neviděl, aby i stromy ve velkym začaly usychat, 100 a více mm už by mohlo začít barvit mapu nasycení do žluta nebo zelena (ČHMÚ plus) jó, kdyby to vyšlo, tak by to byly jedny z největších dešťů, co sem zažil. i třeba 50mm. každopádně je teprve úterý v noci, to se změní násobně k nepoznání.

167
# 16.08.2022, 05:14

Aidamko1
Teď už i ranní Icon tam má kolem 100 mm pro západni půlku Čech, vlastně to tam má pro oblasti kde je to nejvíc potřeba.
Jsem zvědavý na Aladin ale zatím tak daleko ještě nevidí

42
# 16.08.2022, 11:25

Čím je to blíž, tím tomu míň věřím. Střed TN bude eventuálně někde nad středem republiky a obecné pravidlo říká, že ve středu TN bývají slabší nebo žádné srážky. Půjde spíš o tu zvlněnou studenou frontu. Bouřky ve čtvrtek budou zase lokální jako včera a pak to dorazí nějaký pás deště, který nemusí vůbec dát hodně plošně. Jenom regionálně.

Nevidím v tom ten velký potenciál. Na více dní dopředu to modely často hodně nadsadí a kreslí tuny srážek.

čtvrtek večer, zdroj: ČHMÚ
168
# 16.08.2022, 11:41

kuba
aura_33
Ono když se podívám na model ICON v číslech ansámblů, tak vidím, že výstupní hlavní běh nadsazuje od průměru až 6x co se týče srážek. Průměr je tak pro Plzeň kolem 5mm, ale hlavní běh dává v 3 hodinových intervalech sumu až 30mm.

Ono modely jsou velmi nejisté. Nejlépe budeme vědět až to bude na radaru a na družici nad ČR. Může to dopadnout jakkoliv, ale je fakt, že bych čekal v Čechách ve čtvrtek nějaké silnější bouřky, pátek a noc na sobotu vydatnější a trvalejší déšť.

No na Moravě to vypadá zatím na bouřky noc na pátek a daleko silnější jak maluje např. Ecák na noc na sobotu. V sobotu pak maluje spíše občasný déšť pro Moravu.

Obecně Úhrny v ČR budou vypadat nějak takto:
Čechy 25-70mm
Morava a Slezsko 3-20mm.

ICON a ansámbly srážek pro Plzeň. Tučně zelenou je vidět hlavní výstupní běh, který od bílé čáry průměru extrémně vybočuje.
42
# 16.08.2022, 11:46

Aidamko1
Souhlasím no, když si zobrazím například ICON-EU pro moje souřadnice, tak tam nemám nic závratného a z 40 ansámblů by se našlo dost, které mohou vyjít a dávají celkem málo srážek kolem 10 mm. Průměr zvedají ty extrémně nadsazené jakože mi jeden dává 150 mm. :D

Aidamko1
Čechy 25-70mm

To ne...

meteociel.fr

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.