Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Poměrně slunečno, hlavně na jihozápadě ojediněle přeháňky

Diskuse o počasí Zvlněná studená fronta a tlaková níže od 18.8.-20.8.2022

# 20.08.2022, 08:51

Hurec
Pokusy nemá cenu dělat - povodí se nechová jako kus půdy o rozměru 1x1 metr. V nasyceném povodí by při těch předchozích úhrnech 50-100 mm (na řadě míst v povodí Klabavy) byla Klabava na 3. SPA. Nyní při suchu se zvedla na 1. SPA a vydatné srážky zvládla odvést (protože je vsákla půda, třeba v okolních lesích). Důležité je si uvědomit hlavně toto (citováno z https://www.facebook.com/chmi.cz/photos/a.23677460... ):

Proč výsledek pokusu neplatí obecně? Povodeň vzniká v důsledku soustředěného podpovrchového (příp. povrchového) odtoku vody z určité plochy. Jde proto o jev plošný, nikoliv bodový. Na větší ploše panují různé podmínky pro vsakování vody do půdy. Takže pokud se voda nevsákne v určitém bodě, odteče a může se vsáknout jinde.

Více o tom i v předchozím příspěvku: https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-13-6454-Zvlnena_...

55
# 20.08.2022, 08:52

aura_33
U mě zatím 13 mm. Večer šel ten pás východně a ráno zase západně a sem se tomu nechce, takže tu jen mrholí a občas přeháňka s většími kapkami. Ecak mi tu teď na dopoledne hodil 40 mm, což je teda solidní úlet. :D

42
# 20.08.2022, 08:56

Prší úplně megózně... Intenzita je silná, déšť velmi hustý a při přechodném zesílení padají i velký kapky a to jsem mimo oranžový odrazy. Tam to bude asi jiné peklo a drží se to tam už dlouho. Někde v okolí Roudnice nad Labem budou zřejmě extrémní úhrny, jenom se to ještě nenačetlo v mapě ČHMÚ.

# 20.08.2022, 08:59

A severozápad opět v klestich a v ní málo srážek, 4mm. Ten skoro stacionární déšť už nic nezmění. Katastrofa opět, neskutečnej propadák. V pátek další šance, ale ve výhledu zatím jediná.

380
# 20.08.2022, 09:00

Není povodí, jako povodí, každé má svá specifika..
Povodí na úbočích hor a pod nimi je úplně jiný soudek , než v zemědělské, jen mírně zvlněné krajině...
Pokud to někdo chce házet vše do jednoho pytle, tak není o čem se bavit...
Tady dnes 16°C a aktuálně mrholení..
Víkend bude sychravý...

# 20.08.2022, 09:11

No nic půjdu zalévat a odpolko sekat trávu. Snad v příštím týdnu aspoň trošku sprchne .:(

110
# 20.08.2022, 09:14

swan1
Výborná je i "tráva". Všechny meze ve svahu mám á la motýlová louka a zatím pořád hlína na kopci zůstává na kopci. Jestli někdo vyryje soustavu koryt skrz vrstevnice, tak je to debil a měl by být od ostatních izolován.

# 20.08.2022, 09:14

Peter Sedlák 1
Ono to k vám také dojde, postupuje to velmi pomalu a občas se objeví nějaká díra. Tady zatím prší spíš trvale :)

42
# 20.08.2022, 09:16

Naprosto neskutečné co se tady děje!!! Obrovská intenzita prší jako by byla bouřka.

Už mám cca 40 mm. Za chvíli bude 50 mm.

292
# 20.08.2022, 09:18

Tady už taky začalo trochu pršet. Snad ten mrak tu chvíli pobude. Hodinka deštníku, co dá třeba 10mm by mi stačilo, nepotřebuju nějaký mega úhrny :cool:.

172
# 20.08.2022, 09:19

Tady zůstáváme na 1mm, ale výhledy nám dávají 55-100mm srážek, takže to vlastně ani nevadí, že tu zatím moc nepršelo. Ale koukám, že i na SZ prší, tak snad bude pršet i nadále.

47
# 20.08.2022, 09:20

Hlavně proč tu řešíte nějaký povodně? Já když už si myslel, že se bavíme o bleskových povodní, že silnější srážky neveme ani mokrá tak zároveň ani úplně suchá půda…
Napr jak model icon ukazoval po půlky Šumavy 180mm za 6h. To by asi povodně byly.. Spadlo jen většinou 1/5 výjimka Rokycansko, kde je to rovinatý…
O tom byla původně řeč si myslím. Je jasný ze když fo spadne za 24h na tak vyschlou půdu, že to nic neudělá

Jinak jsem v Blansku na Moravě. A tady trávníky určitě vypadají lépe jak u nás nebo na západě a severozápadě Čech. Takže je vidět jak je to zase lokální..

74
# 20.08.2022, 09:21

U nás napršelo od začátku této situace 1,5 mm. Takže plán je jasný, dnes doufat v nějakou bouřku a zítra doufat, že ty plošné srážky nezůstanou na východě nebo naopak neutečou do Čech.

74
# 20.08.2022, 09:22

aura_33
Máš srážkoměr, nebo ty mm jen odhaduješ?

# 20.08.2022, 09:22

My jsme stále na 0 a ještě dlouho budem, jinak s tím vsakováním je to prostě jak kde, na rovině to je asi jedno, ale když přijde přívalak tak je to prostě v písku. Už jen logicky když je něco jako beton, tak se to nemůže vsakovat hnedka a odteče to do .... Na to nemusí být žádný testy .
Teď už jsou pole z orany,tak je to v pohodě

380
# 20.08.2022, 09:26

ludvicek
Ano, samozřejmě, tráva a vegetace obecně je soudržný koberec, drn, který významně přispívá k absorpční schopnosti terénu..
Bohužel, soustava přibližovacích linek skrze vrstevnice je v hospodářských lesích běžnou praxí, už z totality..Traktory, harvestory, vyvážečky vytváří postupně neuvěřitelné rýhy, koryta..
Divoké devadesátky a periodické kůrovcové kalamity pak dílo dokonaly..
Především za éry ředitele Šunapu pana Žlábka docházelo v místních lesích k naprostým šilenostem, dřevo se těžilo, přibližovalo a odváželo i z I. zón NP.., tedy z vysoko položených, strmých míst..
Pan Žlabek byl ředitel, jeho syn měl rozsáhlou autodopravu a to byla jízda...:(

28
# 20.08.2022, 09:27

A my v Celakovicich, kousicek od Prahy, od zacatku 2 mm. Tragicke.. Mraky stoji vedle a nic u toho.

47
# 20.08.2022, 09:28

Petr12
Stále je to úplně něco jiného než Icon, který ukazoval 180mm na Šumavě… Kde ten terén je úplně jiný. A jak píše swan, dneska je vše zničeno díky technice. U nás les na kopci respektivně půda je úplně zničená od těžkých strojů.
A myslím, že to je jinde stejný.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.