Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Zvlněná studená fronta a tlaková níže od 18.8.-20.8.2022

379
# 19.08.2022, 11:08

palma
Ano, je vidět že o tom něco víte.. prostě zahradník..
Udeřil jste hřebíček na hlavičku s pojmem utuženost, hustota půdy..
Běžná utuženost, hustota, lidově řečeno,,umlácenost,, půdy je v české zemědělské krajině na opravdu,, vysoké,, úrovni a to je problém.. problém který má spolu s melioracemi, regulacemi vodních toků a dalšími věcmi za následek neschopnost vsakovat větší příděl vody, zadržet ji v krajině..
Stejně tak to už z velké části neumí naše lesy, protože ty rygoly, přibližovací linky, smyky, kterými jsou lesy od těžké lesní techniky na husto zvrásněné, odvádí vodu z dešťů rychle pryč..

Ondra83
Ze zemědělské rodiny pocházet můžete , ale evidentně jste si z toho pro sebe moc nevzal..
Průměrné české pole je uválcovaná , ubitá katastrofa.
A vaše dojmologie z pražského paneláku, o poměrech v počasí, v krajině,v geografii.no, na různých místech v ČR, mno, asi je vám třeba připomenout, že Brdy jsou podle vás nedaleko Šumavy..
Máte to blbý no, v šumavských lesích se pohybuju celej život, v těch brdských jsem byl 2 roky na vojně..
A cesta na opušťák domů na Šumavu trvala autem hodinu a půl...
Vy jste v Praze, máte Brdy ta kopcem, ale nemáte ánunk, kde jsou..
Nebo nedávno jste tu vysvětloval někomu ve Slezsku, jakže to je u nich s těmi teplotami...:D
Jj, to máte pravdu, český les funguje opravdu jinak, než zahrádka..
Mnohem, mnohem hůř...
Tolik asi k dojmologii...



9
# 19.08.2022, 11:11

Petr11
Včera jsem koukal na modely a v okolí Chebu mělo napršet cca 100 mm. Dnes tam zůstalo sotva 10. Tohle už jsou opravdu úlety ty modely. Už je fakt nemá cenu sledovat.

80
# 19.08.2022, 11:19

swan1
Se mi líbí, jak se jednou člověk sekne s tím, kde jsou Mokrosuky (ne v tom, kde jsou Brdy a Šumava, to si pamatujete špatně), a dá se to použít skoro v každé diskuzi :D

Fajn, jste největší znalec skoro všeho, sepište odbornou studii, tu obhajte před renomovaným publikem, a rád si ji přečtu a nechám se poučit. V paneláku sice zrovna nebydlím, ale přečtu si ji i tak :D Ale do té doby jste pro mě dojmolog ;)

# 19.08.2022, 11:22

celyl
I v 21. století se všemi superpočítači je meteorologie napůl věštění z karet či hádání, buď to vyjde nebo nevyjde. Hodně by mě zajímalo, zdali pro jednotlivé modely lze získat statistickou pravděpodobnost, kolikrát jim to vyšlo a kolikrát ne. Aspoň pro ALADINa by ty data mohli uvolnit. Pak by se vidělo, jestli má nějaký smysl ho mít, nebo je přesnější si každý den hodit mincí / kostkou, zdali třeba bude pršet.

168
# 19.08.2022, 11:27

Tady už je vidět jak ty srážky v tom Německu jdou čistě dolů na jih, jsem zvědavej co to udělá nad námi až přijdou od jihu bouřky a déšť, jestli se to úplně zastaví tak může mistama naprset fakt dost :prsi:
Ale zatím je v Čechách dost oblačnosti na to aby se něco vytvořilo tak snad se oblačnost brzo protrhá.

13
# 19.08.2022, 11:32

swan1
S lesy máte naprostou pravdu. Do svého lesa bych si nikdy těžkou techniku nepustil. Vše včetně těžby i výsadby si dělám raději sám a samozřejmě velice šetrně. Jen to sucho mne trápí.

379
# 19.08.2022, 11:33

Ondra83
To si pamatuji dobře..:D
Psal jste o blízkosti Brd k Pošumaví..
Vaše orientace je prostě žalostná..
A vaše dojmologie o poměrech v podnebí a počasí napříč republikou rovněž..
Stejně tak v zahradnictví nebo v lesích...jste naprostý outsider..
Já fakt nejsem znalec skoro všeho, pouze obhospodařuji 3 zahrady, jeden sad, jsem rodilý šumavák , který dlouhá léta krom volnočasového , téměř každodenního pobytu v lese, v těchto lesích i pracoval.. a zná je..
Co jsem nebo nejsem pro vás, to je mi fakt srdečně jedno..:cool:

42
# 19.08.2022, 11:34

Jakou čekáte, že vydá na dnešek ČHMÚ výstrahu na bouřky? Podle mě vydá druhý stupeň hlavně pro Čechy (JZ/J, střed, východ), ale možná i pro část Moravy.

80
# 19.08.2022, 11:35

swan1
VŠŽ na internetu v praxi :D

172
# 19.08.2022, 11:37

aura_33
Upřímně na Moravě čekám výstrahu na silné bouřky určitě. Možná i velmi silné, ale to spíše možná více někam do oblasti středních Čech, ale co projíždím modely, tak nevím no. Je to na stejno. Dále taky pro část Vysočiny a Jihu Čech vidím výstrahu na silné bouřky. Na JZ a Západě a SZ bych čekal výstrahu buď jen na velmi vydatný déšť s možností bouřek, a nebo k ní ještě samostatně výstrahu na silné bouřky. Uvidíme no.

Uvidíme co večer.

42
# 19.08.2022, 11:37

swan1
Jenom pro zajímavost Brdy jsou blíže k Plzni než k Praze. Je to relativní, ale myslím, že Brdy nemají k Pošumaví daleko. Od kopce Radeč to bude možná tak 30-50 km k okraji oblasti zvané Pošumaví.

Od Třemšína je to ještě blíž, když koukám na mapu.

# 19.08.2022, 11:45

Tvl řešit nějaký les na Šumavě :D tam je mokro imrvere, oproti naším lesům v nížinaté oblasti.
Ty viděli vodu naposledy na podzim.
Jak nespadne aspoň 100mm tak je to úplně o H.
I tak máme deficit za ty roky metr vody.
Málo srážek plus daleko vyšší teploty.

258
# 19.08.2022, 11:48

aura_33
Aidamko1
Myslíte si že bude pro střed 2. stupeň? Většina modelů si pro střed drží bezesrážkovou díru, tak jsem upřímně zvědavý jestli něco vůbec kápne

# 19.08.2022, 11:48

Pod Vídní první výboje :blesk::blesk::love:

172
# 19.08.2022, 11:50

Negan
Předpověď ČHMÚ pro kraje to tak koukám dokonce i má a potvrzuje to. Uvidíš jak ti to tam dneska dopadne. Nikdy neříkej nikdy. Určitě si myslím ti tam parádně sprchne.

# 19.08.2022, 11:52

Já cejtim v kostech, že bude zase prd. Vůbec tomu nevěřím, ty zvlněný fronty stojí poslední dobou za VP. Zlaté doby,kdy šli bouřky přes celou ČR a pak ještě 2dny pršelo. Teď? Total sci-fi.

# 19.08.2022, 11:53

John Deere
Podle nejaktuálnějšího ECMWF by mělo pršet od zítra prakticky celý příští týden.

# 19.08.2022, 11:54

Ondra83
aura_33
swan1
Tak problém s Brdy je poměrně komplikovaný z hlediska vymezení, co vlastně Brdy jsou. Pokud bychom to brali z nejširšího hlediska, tak Brdy (respektive Hřebeny, které podle někoho spadají pod Brdy a podle jiných ne) začínají za Prahou u Cukráku a táhnou se až pod Rožmitál a na další stranu teoreticky až k tomu Radeči (kde jsou ty spory kam patří asi největší…). Pokud bychom brali ty centrální Brdy v nejužším slova smyslu tak bychom je našli v pomyslném čtyřúhelníku cca Hořovice - Příbram - Rožmitál - Rokycany což je pochopitelně blíže Plzni

# 19.08.2022, 11:56

Negan
Neberte vážně modely, včera se ukázalo jak jsou spolehliví. dnes buď totální propadák znova nebo nejparadnejsi situace plošně.
Věřím pro plošnou parádu .
Zítra východ a přeháňky v Čechách od Z a konec.

John deere
A teď to jen preskakuje západ a sever a jde tradičním pásem od jihu k jesenikam přes východní Čechy a západní Moravu. Nekdy to půjde přes Moravu. Ale většinou srážky od Prahy jižně východně.
Zvlněný jsou na nic. Potřeba konečně normální SF a dočkají se všichni.

42
# 19.08.2022, 11:58

Negan
Vidím to takto: U Vás jsou nejlepší podmínky na supercely a nejlepší dynamika. Směrem na západ to klesá, ovšem tam se budou bouřky pohybovat pomaleji a přecházet do silného deště. Hrozí zde větší úhrny. Směrem na východ klesá vlhkost i podmínky, ale může se sem dostat něco od Alp jako včera.

To co popisuji není pevně dané, neboť se to bude posouvat a pohybovat. Je to úplně nejisté.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.