Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Zvlněná studená fronta a tlaková níže od 18.8.-20.8.2022

# 19.08.2022, 09:04

swan1
Není pravdou, že by suchá půda přispívala vzniku povodní: https://www.facebook.com/chmi.cz/photos/a.23677460... ČHMÚ na základě naměřených dat (vyhodnocuje odtok vody po srážkách v suchých obdobích) může zodpovědně prohlásit, že suchá půda a sucho obecně snižují nebezpečí vzniku povodní - včetně těch přívalových. U regionálních modelů je nadhodnocování zcela běžné.

9
# 19.08.2022, 09:08

swan1
Když už se bavíme o těch králících - pro větší část Čech byla včera výstraha na silné bouřky...pokračovat asi nemusím jaká byla realita.

379
# 19.08.2022, 09:13

In-počasí
Nevím no, zalévali jste někdy zahradu, kterou předtím v teplém počasí nikdo třeba dva týdny nezkropil..? Ta suchá, nenavlhčená, povrchová krusta nevsakuje zpočátku téměř nic.. Stejně tak v suchých lesích při přívalovém dešti valí většina vody z kopců strouhami a smyky , erozními rýhami, kterých naši lesníci vyrobili bezpočet, rovnou pryč...
Já bych to tak růžově neviděl..
Co se týče nadhodnocování regionálních modelů, pokud jsou to tedy až takhle neseriózní úlety, proč to tedy mít v portfoliu..
Není to tak trochu o ničem..?

172
# 19.08.2022, 09:19

Jako ICON D2 dává pro moji oblast 40mm což je vcelku reálné. Ostatní modely. v průměru 10-35mm, takže šance na noc tam jsou. Nejvíce malují ICON D2 a pravděpodobně hodně i polský model, který byl včera celkem přesný až na to, že mu nevyšlo to pole na Moravě. Rakousko odhadl báječně.

Jinak v Bavorsku dle německých stormchaserů možná za 72 hodin kolem 200mm srážek.

13
# 19.08.2022, 09:24

Rád bych se mýlil, ale vypadá to na stejný propadák jako včera.

80
# 19.08.2022, 09:42

swan1
Ano, z počátku... jak dlouho zaléváte jedno místo - minutu max? Déšť je na hodiny.

42
# 19.08.2022, 09:51

Ona je celá tato epizoda čtvrtek až pondělí opravdu zajímavá, ale taky nesmírně obtížná pro přesnější výpočty.

Dnes to vypadá, že výrazné bouřkové podmínky se budou vracet zpět do Čech od JV. Fronta se vlní a částečně dělá zpátečku. Zítra bude něco podobného a velmi silné bouřky budou pravděpodobně už jenom na východě.

K dnešním bouřkám: Bude poměrně výrazné dynamické prostředí a bouřky budou mít zároveň pomalejší postup. Hrozí velmi vysoké úhrny i ostatní projevy - větší kroupy, velmi silné nárazy větru i pravděpodobnost vzniku supercely.

386
# 19.08.2022, 09:55

Hmm, dneska jsem byl po ránu nemile překvapen, zaprvé tu nespadla ani kapka, zadruhé dle včerejších výstupů jsem tu měl mít okolo +22 až +24, a teď mi to ukazuje, že by mělo být +26 až +28.. asi zase nějaký oteplení, či co..:cool:.. čekám, až se tu vyvine časem středomořské podnebí, že bych vysazoval borovici kanárskou, dovede vstřebávat vodu přes jehlice, plus ji v mlhavých dnech kondenzuje a přebytky skapávají na zem, plus se přes kořeny zpětně vracejí do půdy, a tak ten strom dokonce zlepšuje stav podzemních vod v hloubce až okolo 15 metrů pod zemí, takže vzhůru k zimám, kdy teplota neklesne pod cca -8 -10, což by ta borovice dala..:D.
Zůstávám optimistou, a věřím, že do neděle něco zase naprší, momentálně je tu všude zeleno, a vody, na tu bídu, relativně dost..

# 19.08.2022, 09:57

Poslední výstup ECMWF před půl hodinou ukazuje na téměř nonstop déšť od dnešního večera až do neděle 28.8., dál nevidí. Dnešní bouřky vidí primárně na Moravě, v její SV části.

258
# 19.08.2022, 10:03

Icon de nám sem pořád hází 0 a docela tomu věřím, i když moc nechápu proč podle něj nebudou bouřky v centrálních částech Čr kde by měly být dobré podmínky, ale tak asi to má nějaký důvod..

379
# 19.08.2022, 10:03

Ondra83
Minutu?..:D:D
Vy evidentně nejste zahradník..
Musíte to zalévat opakovaně, s pauzami, několikrát znovu a znovu, po troškách, jinak dolů ke kořenům rostlin nic nedostanete..
Kvalitní zálivka větší, proschlé zahrádky trvá klidně hodinu...o zálivce keřů a stromů už vůbec nemluvím..
A schopnost české krajiny, lesů, polí zadržovat vodu , to je naprostá zoufalost..
Ve zdravé, rozumně obhospodařované krajině by to bylo o něčem jiném, nicméně ta česká je v žalostném stavu..



172
# 19.08.2022, 10:03

Koukám, že na dnešní noc se Ecak nebojí. Dává naděje na poměrně zajímavou noční show. No modely nám přejí. Jen co tedy ta realita.

47
# 19.08.2022, 10:09

Taky nerozumím tomu proč se vůbec takový modely vyskytují, které extrémně přehánějí.. K čemu vlastně pak jsou?
Včerejšek zachránil pak déšť.. Ale o bouřkách jakej to byl opět propadák už ani nemluvím. prostě to už je neskutečný. Ani bych se nedivil kdyby se to znovu dneska opakovalo. To jsou pak předpovědi k ničemu. Poslední dobou je asi lepší udávat jen déšť a výjimečně bouřky. Kord pro mojí oblast:D

80
# 19.08.2022, 10:12

swan1
Ano, zaléváte hodinu, ale tu hodinu nelijete na jedno místo. Vy všechno tak rád točíte do extrému a hnidopišství, těžká diskuze :!!:

379
# 19.08.2022, 10:34

Ondra83
Vy se zase strašně rád montujete do věcí, do oblastí, o kterých nic nevíte..
Vaše hnidopišství je tu už proslulé..
V žádném případě nezaléváte v proschlé zahradě jedno místo max minutu.. To by jste těm rostlinám fakt nepomohl..Kolik obhospodařujete zahrad..?
V kolika lesích, na jejich prudších svazích, při přívalovém dešti nebo po něm , jste byl..?
Když většina vody valí z těchto svahů erozními rýhami okamžitě z kopců pryč..?

80
# 19.08.2022, 10:43

swan1
Montovat do věcí, o kterých nic nevím, omg :D Pocházím napůl ze zemědělské rodiny, ale nic o tom nevím no :D
Nahoře máte studii, si to přečtěte, a pokud nesouhlasíte, uveďte svoji odbornou studii s exaktními argumenty a testy, a přestaňte dělat dojmologii.

386
# 19.08.2022, 10:44

swan1
Jo,jo, v létě trávu prakticky nezalévám, nechávám ji i na zahradě vyšší, sekám po větších deštích, pod strom klidně s přestávkami naleju 100 - 150 litrů a to podle obvodu koruny stromu, a ten mám ještě zamulčovabný...atd. nevysvětluju to Vám, protože to znáte, nýbrž jako orientační obecný výklad.. jo a zeleninu, též podmulčovanou, zalévám dle potřeby kapkovou závlahou, přes automat, co si to ohlídá.. na vše mi zatím stačí dešťovka..:cool:, kytky v květináčích zalévám z konve..:D Jo, ještě na okraj, jímavost vody v půdě je opravdu závislá na složení a utužení, já mám písčito hlinitou, dobře udržovanou a prakticky nikdy mi na na tom nestála voda, zasakování je tak rychlé, že když položím hadici s plně otevřeným proudem vody, bez proudnice, samozřejmě, tak za hodinu mám na povrchu loužičku tak 1,5 m v průměru (už se mi to stalo, když jsem zapomněl vypnout čerpadlo..:))

# 19.08.2022, 10:57

Nevím no, u nás je taky sucho a půda je jak beton už vidím to vsakování :D jako přijít přívalak tak to bude trčet na vrchu.

47
# 19.08.2022, 11:03

John Deere
Přesně tak. Taky na zahradě musím pomalu. jsem na ní kašlal přes týden a pak když sem to zalil kropačem tak to odteklo do trávy :D Až pak tak 4 kropač se začal vsakovat rychle než se to zvlhčilo a změkčilo..

80
# 19.08.2022, 11:08

Petr11
Většina ploch, kam spadne déšť, ale není zahrada :D Les funguje úplně jinak.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.