Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Tlakové níže na začátku listopadu

376
# 31.10.2021, 09:20

Srážky plošné budou, ve vydatností ovšem budou velké rozdíly..
GFS to aktuálně vidí na 10-50(60)mm..
Ovšem ten největší spad srážek, s jeho lokalizací, se neustále hýbe a ještě hýbat bude, obzvlášť s těmi čtvrtečními srážkami, to je ještě dost daleko na přesnější předpověď...

Srážky do pátečního rána dle GFS
# 31.10.2021, 16:10

V tomto týdnu u nás vůbec nepršelo a říjen bude patřit mezi nejsušší za dobu měření. Na celé řadě stanic spadlo za celý měsíc jen kolem 10 mm srážek (průměr v nižších polohách je přitom 30 mm). Začátek listopadu naštěstí srážkovou bilanci vylepší.... Více >>

VHK
Avatar
30
# 31.10.2021, 16:29

Tak nova aktualize zacina pro moravu vyrazne ubirat srazek,nejvic prsetbude opet v cechach,pro zlinsky a moravskoslezsky kraj jsou tam uhrny za cely tyden jen do 20mm..

# 31.10.2021, 20:24

VHK
Vidím to podobně, možná na jv Moravě spadne celkově méně než 10 mm z obou epizod. Od víkendu to opět vypadá na TV, která se přesune k východu, takže inverze a pokračující sucho na řadě míst v ČR.

VHK
Avatar
30
# 31.10.2021, 20:36

Aldy1977
Jj srazky na ctvrtek temer vymazany😏

167
# 31.10.2021, 22:28

Tak ten čtvrtek tam má GFS v Karlovarském kraji dokonce sněžení při silných srážkách i v nižších polohách a teplota kolem 1-2 stupňů, může to být ještě zajímavé

495
# 31.10.2021, 22:56

S postupem dní a výstupů modelů Aladin bohužel ubírá množství srážek pro V část republiky. Postup fronty ještě drží, ale při postupu budou srážky slábnout. Aktuálně to vypadá na pouhé 4-5 mm za úterý. GFS stále drží až 18 mm, ECMWF cca 11 mm (věřím více Aladinovi). Čtvrteční srážky jsou ještě daleko, takže uvidíme, co výstupy přinesou. Každopádně déšť by to chtělo. Díky bohu, že tato "suchá vlna" nastala až nyní v září/říjnu a ne někdy v létě. Dobrou.

182
# 01.11.2021, 02:49

kuba

Tak schválně, zdali tu předpověd' trefí. ;-)

22
# 01.11.2021, 05:45

Tak toto už snad ne,už mě ty výkyvy teplot opravdu lezou krkem,pak nemá být každý druhý nemocný:!!:V listopadu 14 stupňů na Vysočině,to bude zase zima letos:(

109
# 01.11.2021, 08:46

Zachar
No, dá se tady v diskusi dohledat, že mrazivý bude zejména listopad a prosinec, ale od ledna budou ty podmínky pro chladnou zimu jaksi nevyhovující. A tohle je asi ten mrazivý listopad:D:D:D.

Jak tohle dopadne?:cool:

inpocasi vyhled Brno
168
# 01.11.2021, 09:41

Zachar
ludvicek
V roce 2009 na konci listopadu pod vlivem inverze teploty i nad 15°C, takže ty teploty na to vliv určitě nemají. Navíc modely již začínají pracovat s možností výraznějšího propadu arktické hmoty od severu. Kolega Marek Kučera se navíc zmiňoval, že chladnější podmínky nastanou až ke konci třetí dekády listopadu, což jsem i psal, takže když jsme na začátku, tak asi horko těžko můžeme něco soudit. Dále jsem psal, že nejnovější posudky a výpočty anomálií v Atlantiku hovoří jasně v chladnější únor a druhou polovinu ledna. Opět se dá dohledat v mnou sdílených textech.
https://mkweather.com/extreme-coldwaves-in-contine...

času dost.

Edit:

Já také nevím jak bude v zimě. Kildně může nastat velmi teplá, či chladná zima. Vycházím pouze z úvah odborníků, kteří ví stejné co my. Nic.

22
# 01.11.2021, 10:20

Aidamko1
Ale o to přeci vůbec nejde,já ještě zdaleka nepočítám se sněhem a mrazem, ale tohle je už docela šílené nemyslíte?Je to záhul jak pro lidi tak přírodu.Jinak k tomu přistupuji střízlivě, na sníh a mráz je času dost.Ale prostě bych uvítal stálejší ráz počasí a ne tyhle výlety nahoru a dolů.

384
# 01.11.2021, 10:38

ludvicek
Když to předpovídání na delší dobu dopředu, v řádu měsíců, ba i čtvrtletí, je ošidné. Profesionální meteorologové mají k disposici megapočítače, a stejně tápou, natož amatérský meteorolog... takže já se vždycky kouknu nejdřív tak na těch až 14 dní dopředu. pak jednou za čas na daleké výhledy, pak se kouknu z okna a zjistím, jak tam je..:D. přínosné mi naopak připadá zpřesnění aktuálních předpovědí v řádu hodin, to má praktické využití. teď například jdu zakrytovat některé rostliny aby mi na ně nenapršelo a neměl jsem pak problémy z plísní či za nějaký ten měsíc se snášením mrazů rostlinami.
Ohledně zimy... nevím, proč už plašit, občas mi to připadá, že by mělo začít mrznout úderem listopadu a někdy v průběhu dubna přestat, nejsme proboha někde na Sibiři.. oficiálně ani neoficiálně ještě zima ani nezačala...a tak štípám dříví, abych ušetřil plyn.;-)

109
# 01.11.2021, 11:21

palma
Jó, jasně, já jen si tak zpětně procházím některé starší příspěvky v tomto vlákně, je to docela sranda:

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-11-6093-Jaka_bud...

Prostě až to přijde, tak to přijde.

Apropos, u nás se vždycky tvrdilo, že nejhorší zima je tříkrálová a hromniční, takže hodně zhruba období 6 týdnů. Teď s globálním oteplením dva týdny škrtněme a rázem pravá zima může trvat tak měsíc. Tak to prostě je.:cool:

384
# 01.11.2021, 11:28

ludvicek
Je to tak, to je taky třeba akceptovat, pokud platí to GO, i to oteplení v našich zeměpisných šířkách a délkách, nelze, bez opravdu zimní situace, čekat nějaké mrazové zázraky.., až přijde čas, zapálíme hromničku... a třeba nasněží...:)

293
# 01.11.2021, 11:39

To úterý drží modely tak nějak stejně, ale ten čtvrtek, který původně měl být silnější, tak modely poměrně ubraly. Takže zatímco včera večer modely ukazovaly 30 - 50 mm pro naší oblast, tak nyní už to je do 30 mm s tím, že většina spadne již dnes večer a v noci na zítra.

76
# 01.11.2021, 11:46

Zdravim chlapi..tady mě zaujal obrázek a zajímá mě co znamená to označení P1- P30
to je označení modelů? znamenalo by to chladnou zimu ze sněhem?
vypadá to jako šílená čmáranice ale určitě to dává smysl :D
:snih::prsi:
je to dlouhodobý výhled ale voda je potřeba (sníh)

168
# 01.11.2021, 11:53

JUGOCV
To je počet vedlejších výstupů modelu GFS. Jedná se o ansambly, které tvoří značnou část předpovědi jako celek. Jedná se o vedlejší výpočty modelu GFS, takže hlavní výstup se počítá z 30 vedlejších.

271
# 01.11.2021, 12:56

Určitě bych byl ohledně teplot nad +10 pesimista, alespoň tady u nás na Vysočině, minulé slunečné dny pokazil nárazový vítr a tento týden už bude vysloveně hnusný s Tmax. často pod +10, srážky také skrouhnuty na méně než 15 mm, takže tak na trávu, ale aspoň něco nachytám a budu moci pokračovat v zalévání stromků, už teď je vidět, že některé jsou vitálnější po zářijové zálivce, všichni kdo teď na podzim vysazují, tak si stěžují, je to tady v terénu jako kámen.

167
# 01.11.2021, 15:41

Ty čtvrteční srážky jsou téměř vymazaný jen kromě severozápadu Čech tam asi něco spadne :prsi:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.