Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Převládá inverzní počasí, mrholení zejména na Moravě

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2025/2026

# 27.10.2025, 08:40

mě to teplo na začátek listopadu naopak povzbuzuje, pokud by byl listopad podprůměrný tak skutečně s největší pravděpodobností by prosinec stál za prd… jak piše Aidamkoo, ta poloha PV a jeho (ne)sila je naprosto skvělá kombinace… kdy to bylo naposledy? starovní podmínky zatim vyborny uvidime co za měsíc, na zimu je přeci jenom ještě ten měsíc čas..

# 27.10.2025, 10:03

charlie1
Tak víme z předchozích let, že když listopad byl chladnější tak ta zima nakonec stála za prd - viz 2007 či 2024, inverzní listopad 2011 přinesl také část zimy špatnou, ale víme co bylo pak v únoru 2012. Ale naopak když byly teplé listopady tak se zima většinou povedla, viz 2009,2010,2012, u nás popř. 2018.
Nebo spíše když byla chladná první polovina listopadu nebo první 2 dekády tak stála zima za prd. Když byla chladná ta poslední, tak většinou to už vydrželo, viz 2005, 2010, 2018.
Výjimka maximálně 2016, ale tam zase že bylo výrazné oteplení kolem 15.11. , ale na konci měsíce se ochladilo. Letos bych podél dekád tipoval teplo - tepleji - chladno. Ale jako celek čekám listopad nadprůměrný+1,5°C od N 1991-2020, tedy nadnormalní.
Edit: teď kdyby byl prosinec-leden, tak by u nás leželo kolem 25cm, bylo by to podobné jako ty TN od SZ v lednu 2021;-).

# 27.10.2025, 11:03

Tobiáš10
K těm teplým listopadům existuje i jakási hypotéza ohledně situace, kdy se taková teplá masa dostane až nad Skandinávii a může to mít vliv na i na stav vortexu. V tom roce 2009 zhruba od posledního týdne v říjnu až do listopadu se teplejší vzduch dostával nad Skandinávii a dál na sever za polární kruh. To obvykle vede k vytvoření tlakové výše mezi Uralem a SV Evropou, která pak v případě dostatečné síly propaguje vznik rossbyho vlny, což se pak nakonec stalo a mělo to jistou míru zodpovědnosti za stav vortexu v prosinci. Listopad 2007 byl chladný, velmi zajímavý měsíc s poměrně velkou sněhovou situací 11.11.2007, kdy v chladném oceánském proudění přešla fronta s vydatným sněžením. I v Brně napadlo zhruba 10-20cm sněhu, ale rychle pak v dalších dnech roztál. Celkem chladný byl i loňský, jelikož byl podle průměru 1991-2020 podprůměrný. Dle škály 1981-2010 byl průměrný, na Moravě podprůměrný.

Jinak aktuální rozsah ledu v Arktidě je historicky nejnižší, předevčírem jsme překonali rok 2012.

# 27.10.2025, 11:14

Aidamkoo
Ten loňský listopad byl jediný loňský podprůměrný měsíc, nebo i celkově se zápornou odchylkou. Loni tu právě byly debaty, že většinou když je chladný listopad , tak zima nakonec stojí za prd a tedy i loni to byla převážně pravda. Letos že by tedy naopak? :D;-)
Celkově jsem spočítal období září 2023-srpen 2024 - tedy extrémně teplé s odchylkou +2,9°C od 1991-2020. Loni nastal ten zlom v rázu počasí od těch povodní, poté bylo všechno jinak. Ale třeba období letošní květen - i s říjnem vychází odchylka u nás -0,3°C od N. Ale v tom teplém období byl jediný průměrný měsíc právě listopad 2023, který byl velmi proměnlivý a srážkově bohatý, v závěru i sněhově. Ale třeba v tom roce 2018 bylo hodně teplo, ale od 15.11. už průměr a u nás jsme měli poměrně brzo sněhovou pokrývku - 4cm 19.11. , ale odpoledne už z toho bylo prd. Ale k tomu roku 2012 - už 27.10. jsme tu měli 3cm, ale poté bylo déle teplo a zlom nastal až začátkem prosince a byla z toho krásná zima, ale také se vyskytla rekordně pozdní sněhová kalamita 31.3.2013 , kdy tu na velikonoční pondělí ráno (1.4.) leželo 25cm;-)

# 27.10.2025, 11:26

Tobiáš10
No já osobně jsem hodně k takovým pravidlům zdrženlivý. Korelace ≠ kauzalita jak je naše hezké meteorologické pravidlo. Vliv to mít může ve vztahu k tomu příkladu na listopadu 2009, ale není to pravidlo. Určitě bych nechtěl tvrdit, že vyhlídka teplejšího listopadu bude mít za následek chladnější zimu letos. To bych opravdu nechtěl.

Jinak trochu o výhledu. Zhruba od vyšších hladin troposféry nahoru se od začátku listopadu objevují nadnormální až rekordní anomálie vyššího tlaku vzduchu. To znamená, že vortex (nízký tlak) bude blokován nad Barentsovým mořem a Sibiří, což se projevuje na výhledu zonálních větrů od ECMWF, tak uvidíme jak to těm modelům skutečně vyjde. Samozřejmě ta odezva trvá delší dobu, ale je to hezká zajímavost. Stejně jako ta, že se z aktuálních hodnot téměř rekordně slabého vortexu dostaneme přechodně na nadprůměrný stav. S tím, že vortex je nadále deformovaný a pořád nepropojený. :D

Zonální větry ECMWF
# 27.10.2025, 11:32

Aidamkoo
Tak samozřejmě to nemůžeme tvrdit, protože ty výhledy jsou každý jiné. Letos zrovna pěkné výhledy, tak třeba to opravdu vyjde.
Ještě k tomu prosinci 2009, to mi taťka vyprávěl, jak měli v práci zabijačku a bylo -20°C a silné SV proudění a nedalo se tam ani vydržet, byl to zrovna ten nejchladnější den toho roku a prosince:D.

# 27.10.2025, 11:33

Aidamkoo
Ten loňský listopad má jeden velký háček. A to sice, že byl na evropském kontinentu celkově dost inverzní a udržovala se mohutná inverze.

Pokud tedy srovnáme teplotní odchylku ve 2 m vs. v hladině 850 hPa, dostaneme rozdílnou podobu.

Z pohledu hor byl v ČR vlastně nadprůměrný.

listopad 2024 - odchylka ve 2 m, zdroj: climatereanalyzer.org
listopad 2024 - odchylka v 850 hPa, zdroj: climatereanalyzer.org
# 27.10.2025, 11:35

AuraPočasí
Jasně, taky u toho hypotetického okénka z roku 2009 beru k tomu i hladinu T850, ta může něco taky změnit a tehdy změnila. A jak píšu Korelace ≠ kauzalita. ;-)

Ostatně jak píšu.
Určitě bych nechtěl tvrdit, že vyhlídka teplejšího listopadu bude mít za následek chladnější zimu letos. To bych opravdu nechtěl.

# 27.10.2025, 12:56

No... pročítal jsem si starší diskuze ze zim a zimních epizod, které byly výrazné a povedly se na většině území, například únor 2021 a je pravda, že něco takového by člověk bral. Hlavně z toho důvodu, že když napadne slušný sníh v nížinách 10-20 cm a zároveň více mrzne a jsou ledové dny i silné mrazy a trvá to třeba týden, pak je výhoda, že člověk nemusí nikam jezdit a je to komfortní, má zimu hned za dveřmi.

Bohužel v posledních letech bývá často jediná možnost, jak vidět slušnou zimu, vyrazit na hory nebo aspoň někam na kopec do středních/vyšších poloh, pokud je to v nížinách slabší, ale je pravda, že jsou v podstatě 2 typy situací a to orografické při svižnějším proudění od cca SZ a potom plošné a ty plošné při teplotním rozhraní nebo TN, dávají většinou šanci na zimu i v nížinách, když jsou srážky plošnější a nenarušuje to tolik srážkový stín při vhodné poloze tlakové níže a pomalejším postupu.

Těším se na zimu čím dál více a jsem zvědavý, zda se něco vyvede i v nížinách nebo zůstane jediná možnost občas někam vyrazit do vyšších nadmořských výšek a když ne vidět sníh, tak aspoň třeba pěknou námrazu.

# 27.10.2025, 12:58

Aidamkoo
Teď jsem četl další článek, ve kterém je psané, že ta největší zima je pravděpodobná až kolem půlky února a do té doby spíše výkyvy s menším množstvím sněhu. No nevím, moc se to neshoduje, jelikož to stále vypadá na chladnější prosinec a první polovina ledna. Tu máte odkaz, posuďte sami ;-).
https://www.tvguru.cz/meteorologove-zasedli-u-kula...

# 27.10.2025, 13:04

Tobiáš10
No mě pobavila ta citace z toho článku, až na to, že to byl článek o začátku listopadu, se jim to trochu pomotalo. :D

3
# 28.10.2025, 11:59

Aidamkoo
Jinak aktuální rozsah ledu v Arktidě je historicky nejnižší, předevčírem jsme překonali rok 2012.

Cože?

8
# 28.10.2025, 12:06

JUGOCV
Aha.. díky bohu, že mám stanici a po 25 letech vlastního měření si můžu udělat i svůj pohled na věc... Ale pozoruju, že s Vámi je asi Ámen.. :cool: Poslední roky se opravdu otepluje stále výrazněji, ty grafy jsou nepopíratelné.. i když zase bych to nebagatelizoval, ale co Vám budu.. ;-) jenže přírodě je to jedno, ono to může velice rychle nabrat jiný směr.. možná toho budeme svědky i naše generace ještě.

CFS je jak už tady zaznělo nepoužitelný model, nerozumím tomu, proč a kdo ho stále financuje... na týdenní bázi jakš takš ještě na nejbližší týdny relevantní, ale ty delší výhledy...

479
# 28.10.2025, 13:00

chatar
Oproti rekordnímu roku 2012..jinak ano v roce 2019 a 2020 tam bylo ještě méně, ale nebyly to rekordní roky.. nýbrž ty které dny ( rekordní minimum jinak samozřejmě je to letní období, kdy tam bylo nejmenší pokrytí ledem (minimální plocha ledu za celý rok).. asi tak to je myšleno..

3
# 28.10.2025, 13:16

palma
V tom souvětí jsou dvě tvrzení ohledně zaledněnosti.
1) předevčírem jsme překonali rok 2012

Ok, ale v posledních letech je to celkem běžná věc.

2) aktuální rozsah ledu v Arktidě je historicky nejnižší

Což není pravda. Viz ten můj obrázek.

479
# 28.10.2025, 13:18

chatar
Jo, takhle to pak sedí...Když by jsme si to rozklikly (ten odkaz s grafy, a daly tam všechny grafy podle let, skoro každý den by byl rekord z jiného roku.. střídalo by se to..

# 28.10.2025, 13:33

chatar
Tak v tom případě se omlouvám, bral jsem to z Xka od více informovaných, nicméně díky za objasnění. Led nechám jiným raději. Nicméně GFS a ECMWF si posledních několik výstupů notují s další vlnou oteplování od 50hPa nahoru, v reakci na to ECMWF očekává výraznější oslabení vortexu, které podpoří jednak vyšší tlak ve stratosféře poblíž pólu a tepelný tok směrem do stratosféry. Takové oslabení je poměrně důležitým signálem, tak uvidíme jak to bude nadále.

Zonální větry od ECMWF
12
# 29.10.2025, 08:03

Čtu si starou diskuzi a našel jsem tento příspěvek a hodně se s tím stotuznuju :D Dříve jsem se strašně těšil na zimu protože jsem věděl že aspoň párkrát sníh napadne a bude chvíli zima i tady, ale to co bylo minulý rok mi výrazně změnilo pohled na zimy. Stále věřím že ještě nějaká velká epizoda dojde tuhle zimu a možná i víckrát (snad) naděje umírá poslední. Minulou zimu tu doslova napadl sníh jek 2x a to do 5cm max. Autor příspěvku může být rád že mu tam napadl sníh 7x za zimu. Jde tam vidět ten trend oteplování za těch pár let a to hodně bohužel..

# 29.10.2025, 09:09

dodosek
To ještě nevěděl,že nastávající zima klesne ještě níž.Pardubice - Popkovice měly tu zimu jen 12.12. 1cm sněhu,pak leden 2020 0cm a 29.2. 2020 opět 1cm sněhu.Tak nevím,jestli mě zrak nešálí,ale je to v archivu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.