No kouknul jsem na ansámbly na tu neděli aktualizace a ukazuje mi to, že napadne něco mezi 2-6 cm sněhu (docela shoda) a následně by ještě spadlo něco v mrznoucím dešti.
Docela se těším, protože půjde o první „normální” sněžení v této oblasti a bude to venku vypadat jako normální zima s mrazem a sněhem, poprvé 5. ledna. Tomu říkám výkon.
Aladin je zhruba ve shodě a myslím, že se to již moc měnit nebude.
Diskuse o počasí Jaká bude zima 2024/2025
Pokud jde o vyhlídky, prostě velká nejistota. Že to skončí nějakým větším zásypem a zimou bych si netipnul, spíše bych tipnul, že (slušnější) zima bude jen od určité nadmořské výšky (cca vyšší polohy) nebo v určitých regionech (podle polohy případné TN/rozhraní). Na neděli se těším, ale dál se mi to moc sledovat nechce, protože moc dobře vím, jaké jsou šance na zimu.
Vypadá to hodně nejistě a zároveň dynamicky, takže si myslím, že budou zase spíše nějaké rychlé výkyvy z tepla do zimy a ze zimy do tepla, ale ta zima nebude asi nic extra. Možná na pár dní něco „malinko víc” v 850 hPa třeba -9°C nebo -10°C.
Na tom sněžení příští víkend se víceméně shoduje GFS I ECMWF, ale určitě ty úhrny ještě skrouhnou o polovinu
lukáš friedrich
Když si zobrazím výhled tlaku vzduchu, nejnižší má být od pondělí několik dní a potom stoupat, takže bych spíše řekl, že přejde pár front, kolem pár TN a poté se začne někde rozšiřovat výběžek TV a ten zásyp zase tak hrozit nebude, ale samozřejmě je tam nejistota, ale ne tak velká jako u předpovědi teplot. Kombinace mírného mrazu ve výšce, stoupajícího tlaku vzduchu způsobí, že nemusí být tolik teplo a ve 2 m bude asi blízko nuly, samozřejmě spíše bez LD v nížinách.
Profíci z ČHMÚ se zatím od středy přiklánějí k chladné variantě. GFS - tak jako často - maluje hezké zimní scenérie. ECMWF ztrácí optimismus s teplá.
Zajímavé je, že teplá při východním proudění kolem TV se středem na sever od nás. Východ Evropy není vůbec prochlazenej, při takovýhle synoptice vysoké + teploty dříve nemyslitelné 🤷♂️
Tak přeji hezké dopoledne. Jelikož večer mě čekají jiné plány, tak jsem se rozhodl sepsat rozbor k PV a dalším proměnným již teď. Nicméně nebude to přímo moc rozbor, ale spíše rekapitulace a nějaké zhodnocení toho co mělo být a nakonec bude a pak ke konci něco málo k výhledu. Předem říkám, že to, že tady něco dlouhosáhle vypisuji neznamená, že tomu tak na 100% bude. Nevím proč se Janča ze Žďáru tak pohoršuje, ale diskuse je vždy o výhledech a proměnných, takže chápu, že se občas někdo objeví, kdo úplně nebude spokojen s tím, co tu prezentuji a plně ho respektuji a rozhodně mi to nevadí. Já to dokonce vždy rád uvítám. Od 21.12. jsem zde psal, že kolem 6.1. se ochladí, že nás čeká dlouhodobější vlna zimního počasí a mrazů. Dodal jsem, že vrchol zimy očekávám kolem poloviny ledna. K počasí a meteorologii je třeba pokory, kterou nacházím postupně. Když se podívám na výhled, tak mohu konstatovat značný neúspěch, ale z každého neúspěchu se člověk musí poučit a vzít si z toho poučení do příště. Obecný trend jsem celkem trefil (ochladilo se a bude poměrně chladno), ale uznávám, že jsem se nepoučil z minula a vzal jsem zbytečně hrr výstupy GFS za realitu. Takže do příště se poučím, zase na druhou stranu první dny mi to utvrzoval i ECMWF, vlastně velmi dlouho a byl i první, kdo to takhle signalizoval.
No nicméně netřeba smutnit, život jde dál a musí být maňanaa. K výhledům přistupovat s pokorou a pohodindou, takže hlavně no stres. No nicméně pojďme se vrátit k původnímu meritu věci. Spolu s uživatelem palma tu poslední dny rozebíráme polární vortex. Jak jistě všichni dobře víme, tak polární vortex je velmi silný, velmi prochlazený, ale zároveň pod tlakem. V posledních dnech je patrná teplá vlna z troposféry do stratosféry, ale nezdá se, že je dostatečně silná aby zde zanechala jakousi stopu, která by přinesla nějaký defekt. Výhled a předpověď síly zonálních větrů je velmi neuspokojivá. V zásadě jsme tam, kde jsme byly +/- měsíc zpátky, takže v zásadě na nejbližší období velká rychlost a síla zonálních větrů a ke konci výhledu postupné naděje na oslabování, ale dodávám, že né moc výrazné.
Proč tomu tak je, tak to je v zásadě poměrně jednoduché. Modelace původně počítaly s mnohem silnějším signálem tepla z troposféry do stratosféry. Pokud tyto signály trvají dlouhodobě, tak po nějaké době to vytváří defekt, který pak velmi rychle může vyústit v SSW. Nicméně je to velmi nejistá proměnná, takže nějaké 2-3 týdny zpátky jsme pracovali s nějakou variantou, která je poměrně velmi zahalená v nejistotě a bohužel to dopadlo poměrně špatně. Troposféra je velmi silná, ale stratosféra je oslabená, což je sice poměrně dobrý režim, ale chtělo by to obecně celkově slabší PV. Uvidíme co dál.
No dovolím si odskočit trochu k synoptice. Původní předpoklady ECMWF směřovaly k NAO- a BLO+, takže ideální kombinace, která by i nám přinesla velmi studené proudění a dostatek srážek. Nicméně jak je to obvyklé, tak do toho hodila vidle TV nad severním Atlantikem, která nakonec propustila TN z Atlantiku více severně a TV nad JV Evropou ji ještě více prošoupla na sever do střední a západní Evropy, ECMWF aktuálně očekává, že do konce ledna bude převažovat BLO+, takže blokace nad Skandinávií, což dává naději chladnější průniky do Evropy, potažmo i k nám a zároveň i více srážek ve sněhu. Nicméně je zde i hodně rizik. Blokace nad Grónskem trvá dlouho a modely dávají šanci, že nastane prohození TV s TN, což by pak případně mělo negativní dopad na rozestavění tlakových útvarů nad Evropou, ale je to pořád jen odhad, takže uvidíme co další dny a výhledy. I ECMWF dává postupně k půlce ledna vyšší šanci na kombinaci NAO+ a BLO+, což není nejideálnější.
No co se týká MJO, tak ani to nám nebude moc přát. Z fáze 8.1. rychle únik do fází 1,2,3 a později i do fáze 4, takže né zrovna ideální pro zimní ideály. K tomu ještě doplním, že MJO má pozitivní dopad v tom, že působí na vyšší tlaky nad Eurasii, což má pak ve finále dopad na zápornou fázi AO, takže to vyrábí tlaky na polární vortex. Nicméně musím pochválit ECMWF, který MJO trefil velmi dobře a lépe jak GFS či NCEP, takže poměrně překvapil od jiných let.
No a závěrem ještě doplním předpovědi AO a NAO.
AO aktuálně je v záporu a ještě nějakou dobu v záporu bude, ale ve zbytku zimy víceméně kolem neutrálu až lehčího záporu, takže pokračující možnost tlaku na PV. Uvidíme.
Ohledně NAO, tak patrně do konce ledna bude převažovat záporná fáze, ale jak jsem psal, tak v modelech se objevují i známky pozitivní fáze (např. aktuální GFS). Nicméně v dalších týdnech bude to dění velmi variabilní a nejisté, takže se výhledy budou velmi měnit. Trend záporného NAO nicméně pokračuje.
No a co dodat závěrem. Kouzlit zatím neumím, ale věřím, že tímhle modely aspoň trochu obměkčím, což by se mohlo pozitivně propsat na dalším vývoji. Zima rozhodně nekončí, v modelech je hodně signálů k zimnímu vývoji a často stačí v modelech málo a bylo by tu pěkně mrazivo a chladno. Nezoufejme a věřme.
za mne jsou ve výhledu 2 očka tn a na další víkend přetočená tn, z toho co je k dispozici bych dělat profi předpověď nechtěl… první očko v neděli nejdří sníh pak déšť, takže v pondělí výsledek pod 1000 mnm možna 900 mnm zeleno s teplej vítr, středa další očko nejdřív déšť jako prase, i 1000 mnm nesouvislo, pak možné ochlazení a “něco” by napadnout mohlo, ale vzhledem k tomu atlantiku… je to daleko takže těžko říct ale…aktuálně 5 cm sněhu, fujavice, sněhové přehaňky, Včelná pod Boubínem 875 mnm zavětří Šumavy, na západě Šumavy a na návětří o mnoho lepší, němec ve stejné výšce i kolem 40 cm
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.