Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Počasí na Vánoce 2023

# 18.12.2023, 20:23

zimník1
Děje se to celý rok, zejména v zimě, kdy jsou tlakové gradienty mezi jednotlivými útvary výraznější a proudění svižnější. A vzhledem k tomu, že se na vánoční svátky čekají docela "větry", je předpověď zkrátka ještě více nejistá. Pakliže ji ale umíte interpretovat (což u vás bohužel vázne), tak se z toho dá vyvodit hodně.

# 18.12.2023, 20:34

Zimník je nějakej nub, neposlouchejte ho. Jednou ho aidamko poslechl a nedopadlo to dobře.
Jinak ecák prostě počítá špatně:D nebo proč dokola maluje sněhy přes čr těsně před vánoci? Icon a gfs jedou svižně teplo teplo, ale on je prostě jinej. Jsou to jeho ansámbly vs gfs ansámbly. Vůbec nic se neví, jak hluboká bude páteční níže, kde bude, co bude potom, jak moc velká blokace bude. Jestli se Tv překutálí na jih evropy...... Co asi je jistý maximálně jsou větry a ty budou pořádné, spolu s bouřkami a přeháňkami. Na to se (ne)těším.

386
# 18.12.2023, 20:40

swan1
Jo jo, je to tak, plus teda ještě troška do mlýna, omílala se tu ta níže nad Skandinávií, jak kecne dolu a co to udělá a neudělá, upozorňoval jsem na jetstream a jeho sílu, no koukal jsem se po dnech, jak se to má vyvíjet, takže, trošku klesne, pak se má dát do pohybu..... k východu... pak trošku zpět po nižší dráze a pak odpluje kamsi na východ, kde zanikne, a změní se TÚ objeví se velký rozsah vysokého tlaku nad Ruskem a Kazachstánem.. a tak dál a dál..takže toho, podle predikce, moc nepřinese..

# 18.12.2023, 20:44

Peter Sedlák 1
Sedláku nikdo mě určitě poslouchat nemusí.:D píšu svoje názory a když se ti nelíbí tak si mě v klidu blokni a nemusís je cist;-)

171
# 18.12.2023, 21:24

Jako ono to fakt nemá smysl moc řešit. Modely teď zase na období 22-23.12. malují na rozhraní docela pěkné sněhové plošné srážky, takže by dle dolní mapky (jedná se o výhled modelů ECMWF a ICON) byly Vánoce bílé. Nicméně je to jen jeden z mnoha výstupů, nezaručuje to nic, jen velkou nejistotu.

PS: Než zase se začne poukazovat, že na Yr. No je předpověď jiná, tak je nutno si uvědomit, že se tam aktualizuje téměř před půlnocí.

Model ECMWF a sněhová pokrývka na Štědrý den ráno, zdroj: meteologix.com
Model ICON a sněhová pokrývka na Štědrý den ráno, zdroj: meteologix.com
109
# 19.12.2023, 07:28

Ještě bych dodal k tomu všemu tady diskutovanému, že je dobré zapojit statistiku, ačkoliv se to zdá jako zbytečné, protože počasí je příliš proměnlivé. Není, Gauss byl génius.
Když Gauss tvrdí, že u normáního rozdělení jsou 2 třetiny všech přírodních dějů v rozsahu 1 sigma (směrodatná odchylka) od průměru a tmax průměrná na Vánoce za posledních 10 let je +7°C, přičemž směrodatná odchylka je 3, tak se jistě budeme na Vánoce pohybovat někde od 4 do 10°C, možná v případě nějakého nahodilého děje 1 - 13°C (2 sigma, 30% šance). V absolutním extrému to budou 3 sigma (-2 - +16°C). Cokoliv nad 3 sigma je únor 1929.

# 19.12.2023, 08:14

Ráno ukazuje gfs hlavní běh teplo ale je tam ve špagetách možnost sněhu a to celkem hodně.

Trutnov
109
# 19.12.2023, 08:30

palma
Problém je, že lidi neumí akceptovat předpověď ve stylu, "nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi +2 až +13°C". Oni prostě chtějí jedno číslo.

386
# 19.12.2023, 08:39

ludvicek
No však, vždyť voda se při daném tlaku vaří při 100℃, tak by s tou předpovědí taky neměl být žádný problém.. na 100 dní dopředu..:)

wyc
Avatar
7
# 19.12.2023, 09:03

Modely ve shodě, je vymalováno :D :( Vánoce, na které jsme zvyklí... škoda. Snad příště.

Meteologix.com
# 19.12.2023, 10:44

wyc
Ano právě jsem projel modely a troufnu si tvrdit, že na Vánoce je vymalováno. Bude foukat od západu a celý den bude nad nulou. Akorát se už jenom upřesní jak moc. Já jen doufám, že nebude větrno třeba týden v kuse protože to je pak ta pocitovka při procházkách venku pod nulou a to není nic moc.

Klasická výhoda je že se méně protopí což ocení všichni kvůli drahým energiím a v rámci celé ČR to jsou úspory klidně v řádu miliardy týdně. Škoda jen že nemáme více větrných elektráren ty by příštích 7 dní vyráběly opravdu slušně a zrovna v období slunovratu kdy je výroba fotovoltaiky na minimumu.

76
# 19.12.2023, 11:03

je to už jasný..další Vánoce na blátě :(
ochlazení v nedohlednu...

# 19.12.2023, 11:54

At uz jsou Vanoce jakekoliv,at nejsou skody na majetku v sobotu pri vetru,a hlavne klid a pohodu doma v kruhu nejblizsich.Vanoce nejsou o darcich.

7
# 19.12.2023, 13:08

No, letošní Vánoční dny, potažmo, celá třetí dekáda prosince, přinese asi nejhorší zimní počasí, jaké, alespoň pro mne, může nastat. Tak to momentálně malují modely. Tma, každodenní, přechodně i vydatnější deště, nekonečné bahno, nějakých 5°C a do toho ještě vítr. To už raději patnáct nad, a slunce. Po rekordně mokrém listopadu, kdy spadlo 300% normálu, bude zřejmě i prosinec rekordně mokrý a celý rok taktéž. Tak snad po novém roce přijde i nějaké to sucho, když se o něm už roky mluví. Zatím je to spíše naopak. Takový holomráz na delší dobu by byl dar. Dnes ráno byl mrazík kolem -6°C, nad nulu se to dostalo až po poledni. Ovšem jinak je i letošní prosinec nicotný a bez mrazů. Musíme počkat do dubna, tam je to jistota a předpokládám, že Velikonoce budou opět chladnější než letošní Vánoce.

47
# 19.12.2023, 14:08

mira1
No tak já mám v prosinci k dnešku 14 dní s mrazem, výhled ale stojí fakt za velké smradlavé, tj. +další dva dny s mrazem. Ono už se to asi ani mezi svátkama neotočí do zimy, ale co naděláme, nic, jen si můžem zanadávat a serepes
Ještě standartní dva zimní měsíce plus březen s dubnem, jupí

1262
# 19.12.2023, 14:13

Vánoce budou 100% na blátě v nižších polohách. To je úplně jasné. Nicméně to počasí bude od čtvrtka hodně divoké. Zřejmě budou výstrahy úplně na všechno. Vítr, déšť, shíh, povodně...

# 19.12.2023, 14:53

mira1
Vidím 17 dní s mrazem v Ludkovicích, z 19 dní v prosinci. To mi nepřijde úplně nicotné. V Čechách bude velká část stanic na cca půlce, tzn. okolo 9 dní s mrazem

# 19.12.2023, 15:03

Lerak2
Jasně v Ludkovicich měli uhelné prázdniny a zvlášť pozor si museli dát kardiaci na ten silný mráz :D zažil si vůbec nějakou lepší zimu?

47
# 19.12.2023, 15:19

zimník1
Většina lidí stejně hraje na pocity a ne na statistiky, z tepla domova nebo kanclu si neuvědomí, že byl ráno vůbec nějaký mráz, ten je hned zapomenut při odpoledním opuštění místnosti, kdy je zrovna v tu chvíli +10... :D

Nebo může být nad nulou, ale při vichru je pocitovka mínus, to nás čeká od zitra minimálně do štědrého dne...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.