Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a po chladném ránu odpoledne až 20 °C

Diskuse o počasí Počasí na Vánoce 2023

274
# 18.12.2023, 15:35

Já jsem s předpovědí na Vánoce naprosto spokojenej, vetšinou bývá teplý fičák a obleva a letos bude tuplem, ale postupně by se mělo ochladit a něco nakydat, takže každý si přijde na své, sněhu bylo nyní dost a když bude teď při tom větru lejt, tak to bude pecka, snad nechcete inverzi + mlhu a nic, stejně jsem vesměs v práci, nynější slunečno je úplnej balzám.

# 18.12.2023, 16:26

Yurri
Možná nakydá ale v Alpách a Krkonoších

6
# 18.12.2023, 16:42

V Alpách nakydá, ale i Rakušáci zatím píší unsicher prognosse ..... Nakonec čučí na stejné modely, že......:)
A Ecák to sněžení zmírnil, takže jde blíže k GFS, uvidíme jaký z toho bude kompromis. V pátek může klidně sněžit.

Edit: tak GFS už tam taky přidal to sněžení a nyní se oba hlavní modely k sobě přiblížily, samozřejmě s kompromisem jak se to dalo čekat.

# 18.12.2023, 16:45

Už nevím jaký rok to bylo. Modelům je jedno že jsou vánoce. Je to pravda. Je to asi horší na předpověď že tuto dobu může být vše. Ale takto rozhádané předpovědi jsou každý rok tuto dobu a takto hodně.

0
# 18.12.2023, 16:46

Aldy1977
Každou skoro hodinu to je jinak

# 18.12.2023, 17:13

Pavell88
Možná je ta rozhazenost modelů prezentovana schavlne pozmenena, protože lidi se samozřejmě zajímají o počasí na Vánoce víc než kdy jindy. V dnešním světě internetu, mobilu a všeho je to možna dobrej zisk aby lidi klikali. Stejně asi to samé když selka Honsová tlumoci každej drb předpovědních modelů do medií.

169
# 18.12.2023, 17:24

No gfs ještě víc oteplil a má tam na 25. Až 14 stupňů :D

380
# 18.12.2023, 17:29

zimník1
Člověče, možná přijdou modely i s tou o Karkulce..:D
Omg, to jsou spekulace..:zz:
To si fakt neviděl nikdy během roku velkou nejistotu v modelech a každý výstup jiny?
Obzvláště u takhle dynamického počasí, které nás teď čeká?
Nebo u frontálních rozhraní..?
Výstup od výstupu se to prostě může lišit klidně i 10-15°C.. někdy i více..
Je to 2 nebo 3 roky zpět..v únoru..
Modely svorně dávaly teploty 10-12°C..na 7-10 dní dopředu.. GFS tam sem tam koketoval s teplotami o 20°C nižšími..
Nakonec 5dní před situací všichni otočili a byl z toho týden s mrazy -15/-20°C..
Honsová takhle prodejná je, to už jsme viděli mnohokrát..
Modely fakt ne..



52
# 18.12.2023, 18:14

Modely jsou vedle i na pár hodin dopředu... to jen k těm vaším malůvkám. Icon stále výrazně nadhodnocuje, stejně tak gfs.. mám tady už lehce pod 0 a podle iconu mají být +3... a mám pocit, že poslední dobou to vůbec nedávají a není jediný model, který by byl ještě relativně spolehlivý.. tak prosím nepodléhejte tomu tlaku aspoň na stránkách, které se věnují meteorologii přece jen hlouběji než tn.cz. novinky, idnes a další... dnes sice bylo na sluníčku příjemně, ale žádné horko tedy nebylo... pořád to bylo na zimní doplňky. Doufám, že ve středu ráno nebude padat mrznoucí déšť, i když možné je všechno, snad bude už večer přibývat oblačnost a nebude probíhat radiační ochlazování...

a co se týká prosincového průměru, tak ten mám prozatím +0,4 °C, což je zatím normální měsíc.. žádný nad jak zde zaznělo, to by se muselo výrazně oteplit. Jenže noci mají být stále chladné.. ale ono ty vyšší teploty asi časem dorazí i sem. Ale během svátků je to nejasné velmi moc, takže stát se může leccos..

# 18.12.2023, 18:35

swan1
Jasně že nejistoty v modelech jsou pořád, ale že zrovna tolik let po sobě na svátky je automaticky 10 stupňů je fakt zarážející. Díval jsem se na historicky grafy teplot a nikde v minulosti jsem nenašel, že by tolik let po sobě bylo v čase vánočních svátků takto teplo.

# 18.12.2023, 18:42

zimník1
to je divný no, ale třeba to ještě otočí je to až za týden. Ono ale "bílé vánoce" jakože byly, protože tuším prosinec 2021 tak napadl sníh na chvíli večer 23. prosince, 24. sníh roztal, ale 25. zase napadl

# 18.12.2023, 19:04

zimník1
Možná na tom něco je. Že by modely byly cinknuté? Ano i jindy je situace že neví jak bude. Třeba letos v říjnu gfs věřil ve sníh a pak bylo 22 stupňů. Ale na vánoce je to pravidlo. Třeba špagety nad Trutnovem jsou mezi -10 po +5 na 25.12. i 23.12. tam je velká nejistota. A lidi klikají. Chtějí vědět jak bude. Mají třeba pobyt na horách a bude déšť? Sníh? Pěkně? A několikrát za den je změna.

# 18.12.2023, 19:32

zimník1
Automatické to není a vždycky to tak nebude, každopádně náhoda je svině a ty teplé vlny se v posledních letech prostě strefují zrovna do Vánoc (letos bych ale o nějaké teplé vlně nemluvil, teplo je již od nějakého 10. prosince, ani výraz vánoční obleva není na místě, už dávno nemá co tát). Stejně by se tak dalo konstatovat o bouřkách "s příchodem slunovratu", kdy nejrozsáhlejší a nejvýraznější bouřky přicházejí zásadně v období od 20. do 30. června, je to náhoda, nebo to má snad nějaký klimatický podklad?

dodosek
Neotočí se to, koukněte na "špagety" a jejich průměry, není tam jediný běh, který by maloval mrazy v nížinách, natož nějaký sníh.

# 18.12.2023, 19:35

Tak následná predpoved výhledu tady na inpocasi opět nezklamala. Z ledového dne na 28.12. odpolední aktualizace byla na 0 a ráno -6, tu máme opět změnu v podobě večerní aktualizace na teploty 11 stupňů nad nulou. :D

380
# 18.12.2023, 19:36

zimník1
Pořád se v predikcích něco děje, není to aspoň nuda;-)

496
# 18.12.2023, 19:58

Milí někteří uživatelé (jmenovat nebudu), co to tady píšete za příspěvky? Proč se neustále navážíte do modelů, jednou Vám vadí GFS vs. EMCWF, jednou zase výstup 00 vs. 06 apod. Kristepane proč? Už řadu dnů většina z nás ví to, že na Vánoce panuje velká nejistota v modelech. Podívejte se na různé běhy a uvidíte, že jednou to na Vánoce pustí ze SZ na pár dnů chladnější vzduch, jindy to zase maluje hodně do ruda JZ. Shazovat modely můžou jen prudiči a nebo mamlasové. A hlášky typu "nemá se cenu dívat co bude za 3 dny a dále". To je na Darwinovu cenu 3.stupně.

A ještě k dnešní situaci, že někdo nemá tu či onu teplotu - vytáhli jste paty mimo Váš rybník? Dnes jsem procestoval velkou část Moravy a na Brněnsku a pak hlavně Olomoucku (směrem k České Třebové) řada míst, kde z jasné oblohy člověk přejel během chvilky do parádní mlhy (viz i mapa teplot tady na in-počasí). V mlze pak byla půda pořád pod bílou námrazou. A pak je jasné, že teploty hodně lítají. A pro modely je toto jedna z nějtěžších modelací a třeba já toto plně chápu, že nízká oblačnost či inverze prostě není jednoduchá věc. Jo, ale stěžovat si a prudit ... škoda že tu není liskací smailík.

# 18.12.2023, 20:05

andy206
Teď si ale dejme tu otázku.....proč se tak děje hlavně na Vánoce ? Sám si ji zmínil...

496
# 18.12.2023, 20:12

zimník1
protože:
a) je to téma tohoto vlákna,
b) je to často diskutované téma i mimo zdejší stránky mezi lidmi (bílé Vánoce jsou prostě hezké),
c) spousta lidí plánuje lyže apod. a počasí bude důležité,
d) řada laiků a hlavně odborníků často a ráda uvádí srovnání Vánoc za posledních 10, 20 let.
e) atd.

Něco více?

PS. už asi chápu otázku - neděje se to "jen na Vánoce". Teď tomu napomáhá řada věcí, např. "síly" tlak. útvarů (a že nyní ty TN a TV jsou teda rozdílné), jejich mohutnost, dynamika změn, jet-stream, množství tepla resp. energie atd. Např. ta TN v dalších dnech v oblasti Skandinávie s hodnotami kolem 960 hPa bude taky pěkný fičák.
Atmosféra a dění "nad námi" = počasí chce resp. musí být v rovnováze. Proto silná TN potřebuje / vytváří někde silnou TV - viz článek od Severe Weather na téma Heat Dome nad Evropou v těchto dnech. A tento stav pro nás Evropu v zimě velmi často neznamená zimu, ale naopak svižné, větrné, teplé počasí a občas i dorazí "macek" v podobě oné TV. Pokud s frontami, tak často výrazný vliv má orografie.

387
# 18.12.2023, 20:16

andy206
Jo, souhlas, já tu dostávám od pár jedinců sodu, že se snažím koukat dál než dva týdny dopředu, a když uvedu, že se rád zabývám trendy a propojením různých dějů v atmosféře apod. tak je to na nic, protože jim nedokážu říci kolik bude za těch třeba 30 dní ve středu v 10:00 stupňů a jestli bude bouřka...:).. tak tedy, mně osobně se tu líbí pestrost názorů a náhledů, obzvláště těch propracovaných a je mi jedno, jestli je dotyčný expert na zimní období, na bouřky, na pět dní dopředu nebo dozadu.. a snažím se, pokud mi to mé skromné znalosti dovolí, nepsat uplné hovadiny...( za ty jsem tu před čtyřmi lety, když jsem tu začínal přispívat, dostal čočku, a bylo to dobře) ..tak se těšme na vánoce.. jo, neví někdo přesně, jak teda bude?:)

380
# 18.12.2023, 20:20

andy206
palma
Někteří ani k tomu obecnímu rybníku nedojdou, všechno to vidí už z prahu svého domu, nebo rovnou od stolu v kuchyni..
Některé ty konspirace ohledně výpočtů modelů a vůbec ten obecný přístup k problematice předpovědi počasí jsou tu opravdu velmi bizarní..
Všem těm komu aktuálně nesedí teploty bych rád jen malinko napověděl..
Podívejte se vedle predikce teploty i na predikci a skutečnou hodnotu rychlosti větru ve stejné hodinybu vás, plus samozřejmě mlhy případně NO..
Tam bývá z 99% zakopaný pes odlišností od predikce, obzvláště za nocí pod vlivem TV...
Přesně trefit jak bude v každém dolíčku, na každém kopečku nebo u každého domu není opravdu v silách předpovědních modelů..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.