Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Počasí na Vánoce 2023

# 14.12.2023, 15:50

Vyšel nějakej článek na seznamu od meteorologů, že by na Vánoce mohl napadnout ve vyšších polohách sníh :D nerozklikaval jsem tu sr...u, četl jsem jen nadpis. Zase se někdo musi přiživit.

Takže můžeme být asi vlastně klidní. Ono totiž může vsechno

110
# 14.12.2023, 16:09

JohnBattler
To je prostě statistika. Stejně jak zmrzlí muži v květnu.
Nejsem ještě tak daleko jako kolega Gauss, který nevěřil Newtonovi gravitaci a byl přesvědčen o tom, že jablko padá dolů pouze kvůli tomu, že je to statisticky nejpravděpodobnější, ale pravděpodobně nebude celorepublikový ledový den se sněžením. Každopádně překvapit může i vánoční počasí, o tom žádná.

# 14.12.2023, 23:43

Tak teď dle nové aktualizace GFS má přijít úplně to nejlepší, co by se mohlo na Štědrý den stát, ráno teplo a během dne výrazné ochlazení až do mínusových teplot na celém území a sněžění, šance je stále ještě malá, ale tohle by bylo ideální 😁:snih:

32
# 15.12.2023, 00:48

To je legrační tahle každoroční diskuze. Nechápu k čemu konkrétně je potřeba na tu oslavu narození Ježíše Krista sníh a mráz. Ježíš se v Betlémě také zcela určitě nenarodil do zasněženého krajiny, tak proč chtít tyto dvě věci dávat dohromady?

# 15.12.2023, 05:40

Na.Guru
Protože je to prostě nejlepší doplnění celkové vánoční atmosféry, jestli jste to někdy zažil, tak víte, že to je opravdu fajn pane Grinchi 😀

379
# 15.12.2023, 05:45

roska01
Nic proti bílým Vánocům..Ale dal bych přednost pořádné 2tydenni zimní epizodě, klidně až po Vánocích.., před 2denním ochlazením vánočním a pak zpět do deště..
Ale třeba se to povede tlakovým útvarům pak trochu tu zimu natáhnout, a ne hned zpět do tepla..

386
# 15.12.2023, 06:20

Na.Guru
No, jestli to trochu nebude tím, že tu máme jiné podnebí, jak v Betlémě...třeba, a holt to mají někteří spojeno se zimou, ...asi..

379
# 15.12.2023, 06:33

palma
Trefa:D
Střední Evropa ..
Děti chtějí sníh a dárky, jak je nebo bylo v Betlémě je jim šumák..

2
# 15.12.2023, 07:10

swan1
Ano! Mne teda staci jen ten sníh o Vánocích :snih: Darky klidne necham jen detem:D


Snih dela proste atmosferu, to proste chyta vic za srdicko. Ale jasne, to nemusi byt dostatecny důvod pro nektere racionalne smýšlející muze :D

379
# 15.12.2023, 07:34

ryngle
Kdybych byl praktický, racionální muž, tak vzhledem k svému povolání, řidič nákladní soupravy, bych si měl přát v zimě nejlépe suché, maximálně mokré silnice, bez sněhu a ledu..:D
Ale já mám zimu rád a delší zimní epizody..
Co se Vánoc jako takových týče, to jde mimo mě..Zrovna tyhle tři dny prostě nijak nelpím na tom, jaké bude počasí...

50
# 15.12.2023, 08:34

Nevím no, můj život je příliš krátký, abych ještě ztrácel čas nadáváním na počasí.. mám kolem sebe takové nespokojence.. ale co se týče Vánoc, už jsem si zvykl, a nemám je spojené se sněhem a mrazem. Netrápí mě to. Svátky jsou o něčem jiném. Teď už si přeju jen to, abychom se ve zdraví zase sešli u štědrovečerního stolu... To je pro mě naprosto zásadní. Jistě, radost to udělá, ale že bych na tom tak trval..

41
# 15.12.2023, 09:48

Se tak náhodou dívám na situace tlakových útvarů kolem 21.12 a zajímavé, že se docela shodují ICON s GFS (jen GFS o den později). Zajímavé spíše bude sledovat skutečný pohyb tlakové níže. No šance tam nějaká je, ale i tak si myslím, že přes Vánoce bude teplota nad nulou a to v rozmezí +1 až +6°C

Tlakové útvary 21-12.
379
# 15.12.2023, 10:20

LukasZH
S tímhle rozhraním si modely hrají už několik dní..
Kdyby ten studený vzduch byl ještě aspoň 100-150 km jižněji, rýsoval by se tam pěkný scénář..
Plus k tomu Středomoří, nikdy nespí..:D
Případná TN nad Itálií by pak pomohla nacucnout chlad od S ještě jižněji..Ale prozatím se tam rýsuje nad Itálií spíše TV..
Ale to jsou jen samé kdyby..
Je to ještě daleko a nějaké šance tam jsou..

# 15.12.2023, 16:00

Teď to vypadá na SZ od Štědrého dne a pořádný příděly na horách. Takže pro lidi ve městech o ničem. Přes den nad nulou v noci slabě pod a kde nic tu nic.
Na Sněžce 23.12 má napadnout 64 cm sněhu podle zdejší predpovedi. Raději bych bral 5 cm břečky na 24.12. na atmosféru plošně po celé ČR než tohle

379
# 15.12.2023, 16:14

zimník1
Není to předpověď, jen výhled..
Ten výhled je jen jeden GFS vybraný z kvanta možných ansámblů..
Na předpověď si musíme počkat tak do poloviny příštího týdne...

48
# 15.12.2023, 16:19

zimník1
Janevim proč, tohle mi teď přišlo a vzpomněl jsem si na tebe :D
Omlouvám se za OT, snad trochu srandy při pátku nevadí ;-) :D

# 15.12.2023, 17:28

Leknín
Vždyť říkám, poslední zatáčka před Vídní :D

50
# 15.12.2023, 17:32

John Deere
jo jo, my se nějak dlouho nedožíváme :-)... já to tedy beru víc svátečně a dost si na tom zakládám. Máme to ale každý jinak. Myslel jsem to jinak, samozřejmě, my se třeba vídáme denně, že :-).. ale na tu atmosféru na svátky nemá nic. Pak si otevřeme víno, uvaříme svařák.. a tak no. Pohoda. Jinak každý rok na Štědrý den chodím sám do lesa, vždycky dopoledne, mám to už takovou tradici... samozřejmě, pokud je počasí zimní je trošku lepší než, když je venku jarně, jsou věci co jdou ovlivnit a pak ty co ne..

wyc
Avatar
7
# 17.12.2023, 20:15

Postupem času panují v ansamblech u protěžovaných modelů zatím značné neshody. Je to zvláštní, že se modely takto výrazně v rámci jednotlivých běhů neshodují nebo je to běžné? Nebo je to dáno tím, že ecák má těch běhů v tomto grafu podstatně více, tím pádem je větší šance na více studených špaget? Jaký scénář a proč podle vás spíše zvítězí?

Meteologix.com GFS špagety
Meteologix.com ECMWF špagety
6
# 17.12.2023, 20:31

Šalamounsky řečeno, běžné to není, ale stává se to :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.