Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, nejméně bude pršet na severu a severovýchodě

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

172
# 20.11.2022, 10:57

Tak tlaková výše nad Sibiří je pro nás velice podstatná a důležitá, takže jen ať tam je. Ono když je rozsáhlá, tak umí udělat pěkné mrazy, viz. Únor 2012. Jak je známo, tak naše počasí může ovlivňovat i více než jeden týden. Pěkně o tom mluvil i nedávno Petr Dvořák, že se většinou s ní dá počítat na dvě až tři neděle. Že by pak způsobila i stratosférické blokování nad Uralem? To by mě docela šmakovalo.

388
# 20.11.2022, 12:25

A zase jedna uplně nová prognózička od SW..https://www.severe-weather.eu/long-range-2/winter-...

shrnutí: Očekáváse, že Evropa bude mít na většině kontinentu převážně nadprůměrné teploty. Průměrné teploty jsou zobrazeny nad částmi západu, pod vlivem blízké oblasti nízkého tlaku.

To naznačuje, že mohou existovat období s více studenými frontami a chladnějšími dny nad částmi západní a střední Evropy.

Takový vzorec může ještě umožnit zhroucení proudění a severní proudění vzduchu do střední Evropy později v tomto roce a začátkem příštího roku.


Modely nejsou ve 100% shodě ohledně vzoru v severním Atlantiku. Hlavním klíčem je umístění a síla tlakových systémů nad Islandem/Grónskem vzhledem k severoamerickému vzoru.

Srážkové, většinou průměrné až sušší podmínky jsou předpovídány nad střední a západní Evropou. Více srážek je vidět nad jižními částmi kontinentu. Předpověď sněžení ukazuje méně sněhu nad Evropou, s potenciálně více sněhovými srážkami ve vyšších polohách.

2392
# 21.11.2022, 09:44

Hurááááá! Dalši ochlazenííí!:D:love::snih:

Dobrý ne? ;-)
388
# 21.11.2022, 09:46

No, k 5.12. to tam maluje už docela schopné oteplení ve stratosféře ( no, je to daleko a pak, za dva dni to zase maluje ústup, nicméně je to období, kdy to některé modely předpokládaly), k rozpadu to má samozřejmě daleko, nicméně, stojí to za pozornost..
skupsw24
Ty brďo, ochlazení, a na začátku prosince, to je ale překvapení!:D

oteplení ve stratosféře k 5.12.
12
# 21.11.2022, 10:12

skupsw24
Tak je to ve výhledu nějakých +/- 10 dní dopředu, je to nejisté. Radím být v napjatém očekávání, ale rozhodně se ještě neradovat.
palma
Prosím o vysvětlení, jestli to chápu správně. To, co se jeví jako hluboká TN nad severní Sibiří, to je vortex. To, co je nad severní Čínou/vých. Ruskem, je ten tepelný ostrov ve stratosféře, který tlačí na polární vír. Takže zatímco ve výšce nad Kladnem je -65, tak ve stratosféře někde nad Charbinem je -16. Je to tak?

388
# 21.11.2022, 10:17

Dejvas
Jo, tak to je, když se to pak projeví v plné síle, pak v té výšce (30 km) se postupně oteplí plošně, což oslabí, či téměř zruší to rychlé proudění (vír) a díky tomu se pak dole uvolní cesta studenému vzduchu, kam se ten studený vzduch vyleje, záleží na rozestavení TÚ v nižších vrstvách atmosféry...No, chcete-li se kouknout, jak to pak vypadá v plné kráse, koukněte se na Ventusky v současné době, ale na jižní polokouli, tam to uvidíte..;-)

2392
# 21.11.2022, 10:40

palma
Jako v téhle době je, včera jsem tam ještě měl 5°C a dešť, proto překvapení.;-)
Dejvas
Pravě toho se obávám...

12
# 21.11.2022, 11:16

palma
Děkuju za potvrzení, už na to koukám. Výška 10 hPa (30 km). Ano, v tomto místě plus mínus (severní Pacifik) začalo SSW i před dvěma lety. Mnó, chce to hlídat a pozorovat, toto by bylo pro období Vánoc zajímavé :) Samozřejmě, je mi jasné, že samotné oteplení ve stratosféře a narušení víru ještě nutně nemusí znamenat na tuty zimní počasí (i po tom rozpadu víru v lednu 2021 bylo chvilku sněžno a mrazivo a za chvíli jarně a teplo), ale šance na nějakou tu zimní adventuru by tam byla.

53
# 21.11.2022, 14:18

Nechcu vám do toho kecat, ale hlavní běh je zcela ustřelený... :D se začátkem prosince nastane klasická eurozima ;-)

12
# 21.11.2022, 15:07

kapr84
ECMWF slibuje teplo od západu, GFS chladno od východu. Skutečnost bude někde mezi.

388
# 21.11.2022, 15:43

No, s dneškem jsem spokojenej, nebyla ta hnusná inverze, vylezlo to na +5 a zbývá už jen 30 dní kdy se bude zkracovat den, pak se to začne zase zvolna prodlužovat, dobrá perspektiva, tyhle krátký dny nemám rád..:cool:

111
# 21.11.2022, 15:58

palma
Tj. za 60 dní budeme přibližně tam, kde jsme dnes. To je hrozný, 60 dní to celý někam jde a výsledkem bude "něco jako konec listopadu". Odšpuntuju dnes jedno zakonzervovaný slunce, jsem v deprézi.

40
# 21.11.2022, 15:59

Zdar, zkusím to vzít postupně. V mé lokalitě začal minulý týden inverzí, byla mlha, nízká oblačnost, postupně se přidalo z nízké oblačnosti déletrvající mrholení další dny střídavě s občasným deštěm, ve srážkoměru jsem měl v pátek ráno rovných 10 mm, v pátek přes den mrholilo, změna byla znát, už během čtvrtka foukal citelný studený větřík a k tomu občas pršelo, pocitově bylo fakt nic moc, polní cesty úplně rozblácené, opět hrozná bažina. V pátek se později odpoledne přidalo do mrholení sněžení, teplota šla pod 0 a začalo čistě sněžit, sníh se ovšem moc nedržel, jak byla všude voda, nakonec napadnul cca 0,5 cm, v sobotu ráno se stačilo vyjasnit teplota klesla na -5,5°C, během dne byl na jihu pás středních oblaků, který zastínil slunce a díky tomu byl ledový den s teplotou pod 0, sníh vydržel, pak začala k večeru teplota rychle klesat, už kolem 3-4 odpoledne bylo cca -3°C, v 8:00 večer bylo už -7°C!, ráno by bylo 100% pod -10°C, ale vytvořila se mlha a nízká oblačnost během noci, která mráz zmírnila, ale způsobila další ledový den!, tedy 2x ledový den po sobě a ještě se sněhem, navíc se místy na stromech vytvořila pěkná námraza cca 1cm, celkově šlo o regulérní zimní počasí, kde dominoval slušný mráz přes 48h v kuse a k tomu na pohled příjemně pocukrovaná krajina sněhem, ovšem na 19-20. listopadu v nadmořské výšce cca 190 m.n.m. je to síla. Překvapilo mě to a vůbec jsem to nečekal. Aidamko1 ta předpověď in-pocasi nakonec vyšla pěkně.

Synoptika celé situace byla opravdu zajímavá a výrazná. Pěkné teplotní rozhraní a vyloženě mrazivý vzduch, směrem na SV ještě mrazivější v Pobaltských státech.

výrazná zimní situace v listopadu, zdroj: wetter3.de
vývoj za 6h, zdroj: wetter3.de
vývoj za 12h, zdroj: wetter3.de
2392
# 21.11.2022, 16:00

Trošku se to posunulo, ale stále je tam fajne ochlazení.;-):snih:

Opět celodenní mrazy.
40
# 21.11.2022, 16:06

část druhá

Jak jsem psal, že polní cesty byly pěkně rozbahněné a byla to v podstatě bažina a močál, tak to pěkně zmrzlo. Srážkově tu mám za listopad už 45 mm (155% měsíčního normálu) a ještě nějaké srážky budou, ale už by jich mělo být míň.

Přidávám ohrané mapky, poslední dobou spadlo nejvíc na JZ, za tento rok pořád hlavně v okolí Prahy a na jihu Čech je místy i výrazný nadprůměr srážek a už se to prakticky nezmění.

ČHMÚ
ČHMÚ
380
# 21.11.2022, 16:09

Aura1
To mě překvapuješ, žes to vůbec nečekal..?
Proč ne? Vždyť ta synoptika byla prostě buď a nebo, jestli to TV nad Skandinávií udrží , Atlantik na uzdě a svoji řídící funkci pro střední Evropu, nebo ne..
Udržela a po její přední straně už to nemohlo jít jinam, než sem k nám ten chladný vzduch..
Tady z toho byl jen jeden ledový den, zato ale 12-15 cm sněhu, což se v této oblasti podařilo jen jednou za celou loňskou zimu..


40
# 21.11.2022, 16:11

část třetí

Koukal jsem na předpovědi a vypadá to pěkně. Nevím co se chystá, ale v 850 hPa pojedeme prakticky pořád pod 0, takže na horách v podstatě už začala zima, pro nížiny zatím samozřejmě ne a nelze to čekat, ale stejně budou teploty docela nízké. Pro moji lokalitu mám na zítra ráno pěkný mráz+mlhu a nízkou oblačnost, už se to venku protrhává a venku je jen slabě nad 0. Zítra přes den bude opět docela chladno max. u mě asi +3°C

Zítřejší minima, ČHMÚ
Zítřejší maxima, ČHMÚ
ansámblová předpověď teploty ve 2 m pro moji lokalitu, ICON-D2, zdroj: meteociel.fr
40
# 21.11.2022, 16:12

swan1
Nesledoval jsem předpověď. :D

40
# 21.11.2022, 16:16

část čtvrtá

Zavání to opět nějakým výraznějším ochlazením, některé ansámbly jdou dost dolů. Zajímavá je předpověď tlaku vzduchu, který půjde dost nahoru, takže bude zřejmě opět inverze, ale častěji s teplotami pod 0 a mrznoucí mlhou, tedy aspoň něco trochu zimního.

teplota v 850hPa, zdroj: meteociel.fr
teplota ve 2m, zdroj: meteociel.fr
tlak vzduchu, zdroj: meteociel.fr
380
# 21.11.2022, 16:19

Aura1
Hele, předpovědi tedy vyhlídkám té TV taky dlouho moc nevěřily.. Nakonec to dopadlo..
Když už se na nějaký období, po svým typickým způsobu, odmlčíš, aspoň na synoptiku bys i tak občas kouknout měl..:D☝️

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.