Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině území občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

40
# 21.11.2022, 16:19

část pátá

Zima je za dveřmi, kouknul jsem na AO, NAO indexy a zonální vítr a vypadá to pěkně. Indexy - zonální vítr - nebo průměr. Letos je to nějaký jiný, věřím v lepší zimu, zatím žádný teplý větry apod. vůbec nejsou.

NAO, zdroj: NOAA.gov
AO, zdroj: NOAA.gov
zonální vítr, zdroj: ECMWF.int
40
# 21.11.2022, 16:33

swan1
No nebylo třeba, zase nic tak zvláštního se neděje, v zimě bude ještě něco lepšího, ty dva dny se sněhem a mrazem byly slušné, ale slušnější zimní epizoda, řekněme průměrná to přebije jak nic...

Momentálně mi přijdou vyhlídky dobré, žádný náznak většího oteplení nebo větrného Atlantiku apod. je to v nadějném módu a časem se to překlopí třeba do lepší zimy.

40
# 21.11.2022, 16:41

No podle těch ansámblů je předpověď od určitého datumu opět hodně nejistá, ale potenciál na chladnější počasí je tam asi opět slušný.

Od 27.11. dál

381
# 21.11.2022, 16:45

Aura1
Jak nebylo třeba..nebyl bys překvapenej..:D
Na listopad velice slušná epizoda..
Ale hlavně, slušné vyhlídky dál, ta TV blokla Atlantik, teď ji ve Skandinávii vystřídala TN která opět blokuje ten tak typický atlantický jetstream chodící po trase Island, Skandinávie..
Jsou tou epizodou prostě nastartovány synopticky lepší vyhlídky..

40
# 21.11.2022, 17:00

swan1
V 2. dekádě listopadu v nížinách nelze čekat nějakou ukrutnou zimu, ale pořád mám v hlavě třeba únor 2021 to byla nálož ;-). Proto říkám, že to něco ještě hravě přebije, tohle byla jenom ochutnávka.

Za předpokladu, že bude zima aspoň trochu normální, ne extrémně teplá jako loni :D.

381
# 21.11.2022, 17:04

Aura1
Stačilo by, kdyby se udál takovýhle,, synoptický zvrat,, v lednu, kdy ty teploty v tlakových útvarech mohou být o poznání nižší...

40
# 21.11.2022, 17:17

swan1
No já bych nebyl takový optimista, nebýt počasí poslední dny a aktuální předpovědi. Co pamatuji minulé roky, tak ty vyhlídky byly pravidelně mnohem horší a když už přišlo nějaké ochlazení tak mírnějších parametrů a potom oteplení. Teď je to jiné, vyšší tlak je +, absence západního proudění taky +, něco jako dlouhodobější chladnější počasí je myslím dobrý náznak, že se to časem překlopí do větší zimy.

Listopad jako měsíc můžeme označit asi jako průměrný, přitom se ze začátku už strašilo, že bude teplý podobně jako říjen.

381
# 21.11.2022, 17:19

Aura1
Tak nějak...

40
# 21.11.2022, 17:28

swan1
No stejně je po 27.11. velká nejistota, takže může vyjít klidně teplejší proudění, ale když to vezmu tak nějak obecně, tak mi to přijde docela dobrý na to, že teprve začne zima. Teď by to chtělo další studenější průnik, aby studenější vzduch upevnil svojí nadvládu :D.

381
# 21.11.2022, 17:31

Aura1
Nic jiného ani netvrdím, souhlas, nebyl to nějak extra ledový vzduch, nicméně po půlce listopadu to bylo slušný, tak nějak v rámci možností..a ukázalo to, že to jde, při příznivé synoptice.. Po tom 27.11. to samozřejmě jisté není, ale šance jsou slušné..

40
# 21.11.2022, 17:42

swan1
No tak jsem teď udělal něco o čem jsem tu jednou už psal a hodilo se to před tím teplotním rozhraním, porovnat předpověď vzduchové hmoty mezi nejzápadnějším a nejvýchodnějším bodem ČR. Rozdíl je vidět i teď, takže řekněme východní polovina střední Evropy bude víc vychlazená, potom se nabízí otázka jak se to může posunout ve směrech V-Z

cca Jablunkov T850hPa, zdroj: meteociel.fr
cca Aš T850hPa, zdroj: meteociel.fr
40
# 21.11.2022, 17:49

GFS to má pěkně. Něco takového vidět s blížící se zimou potěší. Může to třeba vyjít a pak je otázka co tlak, srážky, oblačnost a zda to povede k zimnímu počasí.

Řekl bych že předpověď na přelom listopadu a prosince je fakt krutě nejistá, ale nadějná na chladnější počasí.

26.11. od JZ výběžek TV, nad Polskem TN, zdroj: wetter3.de
28.11. nevýrazné tlakové pole vyššího tlaku vzduchu (mělká TN), zdroj: wetter3.de
30.11. zimní postavení TÚ, TN nad Středomořím, TV nad Skandinávií, zdroj: wetter3.de
381
# 21.11.2022, 18:20

S tím pěkně koresponduje tahle jižní dráha jetstreamu..
Severní polovina Evropy a často i ta střední pro Atlantik zablokované..
Čím déle by to takhle vydrželo, tím pro zimu v Evropě lépe..

12
# 21.11.2022, 18:24

Když tu Aura tak hezky shrnul víkend v Polabí, tak já přidám taky jeden postřeh. Jak už jsem tady psal, u nás na kopci se podzimní inverzní počasí projevilo tak, že v říjnu a listopadu jsme neviděli jak mlhu, tak mráz ve 2m. První mínusová teplota ve 2m tak přišla až tento pátek. Ve čtvrtek ráno mokrý poprašek (brzy roztál), ve čtvrtek večer napadly asi 2 cm, které v noci při 0st. na zemi téměř roztály. V pátek přes den napadlo asi 5 cm. K čemu se chci ale dostat, je právě ten efekt neprochladlé půdy. Ačkoliv bylo citelně chladno (v pátek dopoledne šlo pod nulu, celý pátek slabý mráz, v sobotu ráno -5, sobota přes den -3, neděle ráno -6), tak zatímco na střechách a stromech se držela vrstva sněhu, na zemi sníh odtával - ovšem ne odshora, jak je to v zimě při oblevách obvyklé, ale odspoda, od prohřáté země :) Takže jakkoli v sobotu poměrně citelně mrzlo (-3) a bylo pod mrakem, vrstvička sněhu na zemi se tenčila. Vespod sníh mokrý odtávající, navrchu tvrdá krusta od mrazivého vzduchu. A třeba na záhonech, které jsem nedávno porýpal a hlínu obrátil, sníh i přes mráz slezl téměř úplně.

40
# 21.11.2022, 18:27

swan1
Ano, někdy je to až humorné sledovat ten souboj západ vs. východ, přetlačování :D.

Podle mě bude klíčová TV na SZ Ruska jako slušný blokátor a zároveň přežívající TN na východě Evropy/Středomoří. Podobné rozložení je tam pořád. Teplý vzduch musí obloukem na sever kolem Skandinávie. Ačkoliv směřuje do Evropy, tak se jakoby rozbije. Jsem zvědavý na další výstupy, protože to bude zajímavé. Víceméně čekám že se to nějak překope a vyjasní, ale zůstane tam převážně chladnější vzduch i vyhlídky.

Dejvas
Na tom něco bude, sníh se držel hlavně na vegetaci jako je tráva nebo stromy, samotného mě překvapilo, že i po výraznějším mrazu trvajícím cca dva dny nebyla půda na povrchu zrovna dokonale zmrzlá, ale tak z 80-90%. Teplota byla skoro -10°C.

+126h, wetter3.de
+180h, zdroj: wetter3.de
12
# 21.11.2022, 19:26

Aura1
Přesně, i přes mráz byla hlína na záhonech kyprá jak mouka. Teď se hezky prochladila a pokud výhledy na příští týden budou nadále ukazovat opětovný příchod zimy od východu, prdnu konečně tuto středu/čtvrtek česnek do hlíny.

77
# 21.11.2022, 19:56

Je super číst že máme nějakou velkou šanci na chladnější epizody, ale aby to nakonec nedopadlo tak že budou sice mrznout ale beze sněhu.. ne jednou se to stalo 😆

33
# 21.11.2022, 20:12

Aura1 Dejvas jj, v zemi je hodne vody - u nas treba uz mesic bahno a voda stoji kde se da - ma velkou tepelnou kapacitu a trva nez to vychladne. Takze nejvic snehu bylo na suchy trave, kde se udrzelo dvojnasobny mnozstvi nez na polich.
Nadruhou stranu, az/jestli to poradne promrzne, bude to pusobit presne opacne, a snih pak bude lip drzet i pri obleve.

40
# 21.11.2022, 21:01

Ai-kun
Kolem Prahy a pak směrem na jih je letos vláhy opravdu moc, listopad to trochu dorazil a touhle dobou už není žádný výpar, pak to všude teče, pro přírodu dobrý, ale jinak pořád samá bažina. Byla by sranda kdyby zrovna letošní zimu napadlo plošně třeba 20-30 cm sněhu a pak to roztálo. :D Nejlepší by byl mráz delší dobu nebo absence srážek delší dobu, ale to jen tak nevyjde, poslední dobou pořád něco padá a je to začarovaný kruh, kdy nic nevyschne a je pořád hodně vody. V momentě kdy jsou "sušší" vyhlídky nakonec stejně dorazí nějaká ta fronta a pořád dokola. :D

111
# 21.11.2022, 21:06

Ai-kun
To teplo je všude, třeba ho mám i ve sklepě pod 2 metry hlíny. Ukazovali ve Zprávách pěstitele brambor, co musí zapnout chlazení, protože už jim klíčí uskladněné brambory. A mně klíčí samozřejmě taky.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.