Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

171
# 19.11.2022, 16:24

A já se připojím 1000 příspěvkem s tím, že prostě je možné, že za týden bude další zimní situace, ale je to ve hvězdách. Docela se tam začíná nabízet shoda, že kolem Mikuláše semka profoukne pořádně studený vzduch, tak uvidíme.

Jinak já bydlím na jihu Moravy. Možná jsem ten nejvíce optimistický člověk co se týče zimy a to zde dost často utřeme, ale prostě pořád věřím a vím, že jednou to vyjde. Letos čekám, že zima hodně překvapí. Skutečně mile.

Jinak příspěvek kolegy kapra nechápu. Kdybych hodnotil výhled na zimu dle toho, co vidím za okny, tak příspěvky bych zde ani do toho tématu nepsal. V tématu o zimě 2020-21 jsem napsal stovky příspěvků o pozitivním pohledu na zimu, to samé minulý rok a i tenhle. Né vždy je u nás dobrá zima, často zde byla situace, že tu sníh nebyl, jinde ano, ale věřil jsem pořád v optimistický průběh zimy. Pak tedy když jsem byl nas*aný, tak jsem občas byl solidně pesimistický, ale to se už snažím krotit.

Holt když je letos ta zima má poslední v roli dítěte před dovršením plnoletosti, tak si to musíme užít :)...

162
# 19.11.2022, 17:15

Aidamko1
Jsem rád, že to vidíš optimisticky. Já taky věřím, že zima překvapí. Jde mi hlavně o sníh, protože druhá půlka loňské zimy tu byla dost suchá a na jaře se to pak ukázalo jako veliký problém. Minulou zimu jsme měli celkem 10 dní se souvuslou pokrývkou, z toho 8 v prosinci a max 8 cm. Což není moc a normálu se to výrazně vymyká. Bylo to dané hlavně výrazně nadprůměrnými teplotami přes zimu
Já jsem taky velký zimofil a mám sníh hodně rád. Bohužel mi to dost kazí moje poloha v Polabí na Mělnicku ve výšce kolem 170m.n.m. Proto si každou návštevu hor užiju co nejvíc. Pamatuji si roky(není to tak dávno, kolem 10 let), když jsem byl malý kluk a blbnul jsem celé odpoledne na bobech na místních kopečkách. Některé zimy tu byly fakt super- 2010,2013,2017 a 2021. A v některých letech se dalo i běžkovat, právě třeba v únoru 2021. Rád na tyto zimy vzpomínám a doufám že se někdy zopakují.
A ještě jak si zmínil, že to bude tvoje poslední zima v roli dítěte, tak mě se to týká taky. A chtěl bych si tu zimu užít co nejvíc. Tak snad:D

2699
# 19.11.2022, 17:49

Peter Sedlák 1
No je pravda že by chtělo více lidi zažít snow lake effect s pořádným blizardem i já, extrémní počasí zbožňuju a poslední roky už mě typ středoevropských zim nebaví třeba letošní únor nebyl marnej hned z kraje na horách kalamita a menší blizard a v půlce měsíce zase vichřice s výrazným oteplením, teďka třeba máme zajímavou situaci kdy se nad náma vlní rozhraní dlouho už nebylo, ale zítra už skončí a pojedeme zas v běžném inverzním módu klidně několik týdnů, mě přijde že mizí to právé SZ proudění z Norského moře kdy na horách přibývá sníh po desítkách cm během pár dní, chce to prostě aby nastoupilo pořádné silné SZ proudění jako v lednu 2012 nebo 2019;-)

Kdybych si měl vybrat jaký typ zimy si vyberu tak to bude na způsob zimy 2011/12 nebo 2018/19 nebo 2005/06 ale tám to bylo už přehnané tolik sněhu mít nemusím, hlavně když se to často střídá a padá často s oblevami, na posledním místě by byla zima 2013/14 hnus věčně inverze🤮

162
# 19.11.2022, 18:01

Tutugon
Tak mě napadá, že v tom roce 2012 jste možná měli i půl metru. Proudění tehdy bylo ustálené a výrazné, na horách toho sněhu bylo více než v zimě 2018/2019. Tady samozřejmě nic nebylo a v únoru pak akorát holomrazy.

2699
# 19.11.2022, 18:11

DeggyCZ
Jako moc si to už nepamatuji ale kalamity se střídaly často s výraznými oblevami ale vím že jeden den bylo 25 cm a druhý den skoro vše roztálo a :prsi:
Btw:
Jako nějaká šance je že okolo Mikuláše přijde zas vpád ale prosím od SZ podle GFS se rýsuje asi další rozhraní

162
# 19.11.2022, 18:26

Tutugon
Pro nás by byla spíš lepší TN z jihu nebo když už to frontální rozhraní. SZ proudění je mnohdy častější a k vám přináší srážek dost. V tom to má Vysočina dobré

110
# 19.11.2022, 19:23

Já jsem se středoevropskou zimou, a kam se ubírá, naprosto spokojený. Když mám někdy pocit, že je to slabota, připomenu si ve zdejším archivu leden 85, 87, únor 86 a vzpomenu, co jsme se nazmrzali na zastávkách MHD cestou do školky a školy, jak jsem měl imrvére studený nohy, ono to v lednu v 6 ráno mělo atmosféru GULAGu na Kolymě. Ty romantické představy o blizzardech a sibiřských mrazech, to je tak pěkné za oknem ve vyhřáté kuchyni s grogem v ruce, ale pro praktický život je to úplně na hovno. Takže já doufám, že se dostaví standardní zima s teplotami kolem normálu.

33
# 19.11.2022, 19:54

Loni byl pěkný prosinec, něco podobného bych brala i letos. :) Ale jen ne žádné šílenosti typu zimy 2005/2006. Opravdu ve svém okolí neznám nikoho, kdo by na tu zimu rád vzpomínal. Já osobně jsem z ní měla dobrých 10 let menší trauma (s příchodem každé zimy neustálý strach, že se to ještě může zopakovat). Nešlo jen o zimu, ale i velké povodně na jaře, kdy značnou část nížinné JM zaplavila voda z hromad sněhu na Vysočině.

110
# 19.11.2022, 19:58

Miriam
Jo, loni to bylo fajn, dost sněhu a přitom žádný extrémní mráz. Pár dní jsme měli kolem Brna víc sněhu než Labská bouda.:D

33
# 19.11.2022, 20:01

ludvicek
Rozhodně to byl to jeden z těch nejpěknějších prosinců, jaké pamatuju. :snih::slunce:

33
# 19.11.2022, 20:24

Miriam ludvicek jo a tady bylo uplny prd :D

12
# 19.11.2022, 21:05

Tady u nás jsou dobré TN od jihu, to jsou situace, kdy za noc spadne třeba 20 čísel a spadne toho stejně jako v Brně nebo ve Zlíně. Vlhký chladný SZ, kdy se v Harrachově zavírá přechod, v Liberci je po kolena, v Jablonci po pás a Petr Urban na Smržovce pod dvoumetrovou duchnou nadává, že zimy už nejsou, co bývaly, u nás nedá nic, to jsme ve srážkovým stínu.
Nejlepší tady v Beskydech je, když se TN odkulí na východ někam nad Slovensko a Karpaty, a přiběhne vlhký vzduch od S a SV, to se pak dějí věci. V létě i k 200mm deště za 24 hod, v zimě 40 cm sněhu za den. Jen mi přijde, že těch situací nějak ubývá. Ten první typ ani netřeba, ten druhý by byl fajn.

12
# 19.11.2022, 21:14

Jinak všimněte si, jak je celá Sibiř od Uralu na Východ promrzlá, -30 až -40 skoro na celém území. Nejsem si jistý, jestli je to na půlku listopadu úplně běžné. To sem fouknout, tak ještě budeme vyhlížet teplý Atlantik 🙂

wyc
Avatar
7
# 19.11.2022, 22:29

Dejvas
Je pravda, že ty teploty jsou tam na listopad extrémní. Poslední takový listopad na Sibiři byl v roce 2014, jinak jsou průměrné teploty v tomto měsíci o 10-15 stupňů vyšší.

12
# 20.11.2022, 09:25

Nový winter update na severe weather. Doporučuju se radši nekoukat, jestli si nechcete kazit nedělní ráno...

50
# 20.11.2022, 10:07

Vůbec neberte to moje popichování vážně.. ale můj názor na zimu je, že bude teplá jako celek. Samozřejmě tak jako každý rok se vyskytne nějaký ten vpád, ale to bude labutí píseň..
Sníh užívejte kde máte, bude ho málo, srážky budou většinou v dešti.
Aidamko: tobě sníh přeju tady asi nejvíc, je vidět jak moc si ho přeješ..
Ale zase podle pranostiky Kateřina na blátě Vánoce na ledě by svátky mohly být povedené :-) jelikož Kateřina na blátě zcela jistě bude.. Nevím ty poslední roky zimy mi už nevoní jako dřív, pokud je chladno tak je to hlavně díky inverzím.. proto mám raději léto, bouřky jsou jistota :blesk: :) Tak ať máte zimu jakou si přejete. Já tu svou zažil a byla to ta nejfantastičtější a jsem rád že jsem tu zrovna mohl být, byla to zima 2005/2006... těch půl metru sněhu i tady v nížině bylo úžasné..

168
# 20.11.2022, 10:18

Dejvas
No nevypadá to moc dobře ale zase bych tomu moc velkou váhu nedával a koukal bych co je v modelech, s tímhle ochlazením taky nikdo nepočítal a nakonec je to krásná dvou denní epizodka s mrazem a sněhem.
V modelech je teď že by se na konci listopadu a začátku prosince mohlo severovýchodní proudění znova opakovat tak uvidíme ,třeba to vyjde :)
Kolikrát už všude předpovídali teplou zimu s málo sněhu a pak nakonec byla celkem dobrá tak bych se nechal překvapit.
Hodně stim ještě může udělat vortex pokud by se nějak za včasu rozpadl,nějaký náznaky stratosferickeho oteplení tam stále jsou a je vidět že i zimní počasí jde ikdyz je silný vortex:)

12
# 20.11.2022, 10:41

kuba
Jj, to co Ecmwf už druhý den kreslí, je fakt monumentální. Mohutná TV z Evropy až k Vladivostoku, 1075 hPa, která posílá od jihu až nad Špicberky plusové teploty, zatímco od východu do Evropy mráz. No, jsem zvědavý, nakolik toto nakonec bude podobné realitě. Synoptika podobná té, co se vytvořila v roce 1929 - mohutná TV nad Eurasií, která posílala ledový vzduch do Evropy.

386
# 20.11.2022, 10:50

Dejvas
No, optimista je ten, kdo nemá dostatek informacíí, koukněte třeba na Ventusky teď 20.11. je tam promrznuto od Uralu dozadu, a objektivně, zadejte si tam stejné datum před rokem, třeba a zjistíte, že to bylo ještě studenější.. asi tak, no a pak se tam podívejte, jak byla rozsáhlá sněhová pokrývka tehdy a jaká je dnes... a uvidíte co?:cool: Čili, proto jsem pesimista, něco se napíše a je to jinak.. Ale, trocha optimismu, jak jsem tu psal cca před třemidny, něco by mohlo klapnout okolo toho Mikuláše,, dál to nemá cenu moc sledovat tam už je to jen o trendech, ty sleduju ale z jiného důvodu, než aktuální počasí..

50
# 20.11.2022, 10:55

Aidamko: mrkni na gfs z 06h opravdu ti dává velkou šanci na sníh ;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.