Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, nejméně bude pršet na severu a severovýchodě

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

# 18.11.2022, 12:13

Myslím, že je dobré sledovat trendy abychom věděli jakým směrem se bude počasí vyvíjet. Je pravda, že to současné ochlazení modely týden zpátky neviděly, ale nedělejme z tohoto ochlazení více než je. Všeho všudy toto ochlazení do mé polohy přinese 2 dny silnějšího podprůměru (sobota a neděle) a od pondělí to bude už zase zpátky dá se říct v normálu pro dané datum. Ano na mnohem místech už padá nebo napadne nový sníh, ale jeho životnost na zemi nebude dlouhá a navíc zde máme srážek letos tolik, že o další "bláto" nestojím. Samozřejmě tam kde mají sucho jim sníh přeju, ale dočkají se především oblasti, které suchem netrpí.

22
# 19.11.2022, 07:17

A od pondělí máme po zimě až do nevidím :cool::!!:a začátek prosince nadprůměrné teplo....

388
# 19.11.2022, 08:07

Zachar
No, ono se to tam, na začátku prosince zase hádá se zimou, ale... teplý výstup se zase už po třetí opakuje... tak nějak bude..:cool: aktuálně tu mám tesně nad -4 (-3,8) .. vypadá to, že by mohlo i to slunko vylézt . už pokukovalo..:)

380
# 19.11.2022, 08:12

palma
Hlavně, ten výhled je celkově studenější, než byl včera a nesrovnatelně úplně jiný , než byl ještě před týdnem, kdy tam bylo jen nekonečné teplo..
Vždyť tohle vůbec není konec podzimu k zahození, naopak, je to slibné a je vidět, že když se sejde synoptika, půjde to, nehledě na stav PV...

388
# 19.11.2022, 08:24

swan1
Nevím, nevím, já tam teď vidím docela teplo, a PV je tam v kondici opravdu dobré, tudíž zůstávám pesimistou, ale optimistou v tom, že na Mikuláše by tam mohlo něco chladného být.. teda mluvím o své oblasti, ohledně toho tepla..včera jsem sem dal střednědobé předpovědi, ukazovali nadprůměr, dnes to ty predikce na kratší dobu potvrzují, třeba to bude v pondělí po aktualizacích trochu jinak..toť optimistická varianta..;-)

GSF
příštích deset dní (asi)
a zas posílí?
380
# 19.11.2022, 09:18

palma
Ladně jste přešel mojí poznámku o tom, že před týdnem se nám o současné situaci tak maximálně dle výhledů mohlo v noci zdát..
Na Kladně máte aktuálně sníh, T výrazně pod bodem mrazu, do příštího pátku tam máte mírně podnormálni teploty, kde se vám o tom před týdnem dle výhledů snilo..? :D
Co bude za 10 dní to si teď můžem hodit tak nanejvýš korunou..
Já netvrdím, že současné počasí vydrží do jara , ale tvrdím, že ohledně průběhu zimy bude záležet více na synoptice, než na PV..:cool:

169
# 19.11.2022, 09:38

Ecak tam má teď na konci výhledu severovýchodní proudění a k tomu sněžení takže to může za týden dopadnout fakt jakkoliv myslím, každý výstup se mění ale hodně převažuje těch chladnějších

388
# 19.11.2022, 09:40

swan1
No, psal jsem tam, že model ukazuje, že by se studená vlna měla zarazit u pohraničních hor, podle tehdejší situace, co črtaly modely, a ano, nezarazila se, polezlo to sem, to je pravda, takže místo původní predikce, tu mám o 4 stupně méně, to je fakt.

380
# 19.11.2022, 09:46

palma
4°C rozdílu v okolí bodu mrazu jsou alfou a omegou:)
Na velké části území bude dnes ledový den.., někde i zítra..
Na horách je taková zima, jako za posledních 10 let v listopadu byla jen jednou.., viz článek In-počasí..
Buďme realisté, tohle se v listopadu prostě v posledních letech moc neděje..
Jako první zimní navštívenka a to i v nižších polohách, během probíhajícího podzimu, je to podle mě více než pěkné...
Navzdory silnému PV..


53
# 19.11.2022, 10:16

Dovolím si připomínku: Každý výhledy posuzujeme neobjektivně na základě toho jak je aktuálně u nás.. V Mokrosukách je to nyní holt samý optimista, protože kolega budoucnost hodnotí na základě toho co vidí za oknem a na teploměru.. Tzv. růžové brýle.Třeba já to můžu vidět taky neobjektivně, mám tu za oknem zeleno a běžnou druhou půlku listopadu, první sněžení se vyskytovalo v posledních letech tady i v říjnu.. Takže třeba já zase nic vyjímečného nepozoruju... Spíš to vidím tak, že konečně spadla teplota pod nulu, letos hodně pozdě... uvažuji ve 2m. Nicméně zimu neodsuzuju... Ale co slyším tak ji všichni očekávají zase teplou (ono se to v současné době i lehce takto tipuje).. A i přes toto intermezzo skončí i listopad teplotně nadprůměrný...

33
# 19.11.2022, 10:40

predpoved ted sice ukazuje teplejsi variantu, ale teda zatim nevidim ze by se tam rysovalo nejaky vyraznejsi teplejsi proudeni od Z nebo JZ. Spis budeme dal na pomezi a klidne by mohla prevazit i ta zima. Vypada to porad docela nadejne

12
# 19.11.2022, 10:41

Mě by zajímalo, kam se poděl jablunkovskej. Celej podzim tady kňučel z tepla a když přijde zima, tak ani vidu ani slechu. Že by se od rána do večera mazlil se sněhem a úplně zapomněl na datlování na fóru?:cool:

380
# 19.11.2022, 10:43

kapr84
Co je to je za konstrukci? :D
Si ty moje příspěvky přečtěte pořádně ..Nikde netvrdím jaká bude zimní celá zima.
A přečtěte si i příspěvek in počasí..
Do objektivity máte hodně daleko.., zřejmě jste ovlivněn tou zelenou za vašimi okny..
Co kdybyste si ráčil všimnout, že sníh napadl na většině území, nejen v Mokrosukách :D, že na většině území máme ledový den, že za posledních 10 let se v listopadu dostaly teploty na horách takhle nízko, krom teď, jen jednou?
Jestli tu má na nose někdo nějaký divný brejle, tak já to určitě nejsem..:cool:

33
# 19.11.2022, 10:43

Dejvas O co ze stavi snehulaky nebo bobuje ;-)

53
# 19.11.2022, 10:47

Tady je nový ecmwf s teplotou ve 2 m do konce předpovídaného období a je tam vidět, že by postupně ranní teploty mohly klesnout zase pod 0.. Mráz přes den v dohledné době zcela určitě nikoliv.. nemusí to nic znamenat. No užívejte sníh kde máte :)

:D Však píšu, že to nemusím vidět objektivně... mrkněte kdy v které sezoně poprvé mrzlo... To, že s větší razancí je možná pravda, Praděd -12 °C...

Tak se omlouvám, u Vás podle grafu už 3... mír :)

380
# 19.11.2022, 10:53

kapr84
A tohle je podle vás ta objektivita?
Výhledy jsou z velké části křišťálová koule..
Může to nakonec dopadnout jak více do plusu tak více do mínusu.
Tolik se k nim neupínejte, často to nevychází, viz např tyto dny..
Dle střednědobých výhledů mělo být tyto dny o 4-5°C tepleji..
Píšete hlouposti o mých růžových brejlích:D, ale to jste hodně vedle, já žádné nenosím.

7
# 19.11.2022, 11:12

Tak je jasné, že tam kde napadlo a je zimně, tak toto ochlazení chválí až do nebes. Zde na JV, kde se ochlazení projevilo jen včerejším deštěm a nějakým ranním mrazíkem, to vidíme jinak. A i kdyby žádné výraznější oteplení v dalších dnech nepřišlo, jak tu někdo poznamenal, tak ono je asi jedno, jestli je 2°C nebo 15°C, v zimě to stejně znamená beze sněhu ( pokud tedy zrovna netaje ještě ten starý).

# 19.11.2022, 11:28

Dejvas
Jablunkovskej by chtěl víc. Už to psal pod článkem kde v USA napadlo metr a půl, že on by to chtěl. Je prostě marnej. Však ho někdo donutí aby se přestěhoval sem na SZ nebo na JM. To by si pak přál bydlet zpátky 24/7 z těch katastrof.
Tak alespoň je od něho klid. ;-)

VHK
Avatar
30
# 19.11.2022, 13:21

swan1
Ano i ja jsem tu pred cca tydnem psal ze zadnoi zimu do konce roku necekam a ejhle, venku bilo a celodenni mraz,takze s vami souhlasim a vase clanky tady se mi libi, sam jsem zvedavej jak to nakonec s tim pocasim dopadne... Rad bych uz zazil poradnou zimu se spoustou snehu..

380
# 19.11.2022, 16:22

VHK
Hele, díky..:)
Já myslím, že nikdo není prorokem a počasí už nejednou ukázalo, že je do značné míry lidmi stále obtížně předpověditelné..
Ta možnost, že ta TV nad Skandinávií udrží Atlantik v blokaci a kolem ní se k nám dostane chladný vzduch tam byla evidentní, jen možnost, ale byla.. Modely to dlouho vyděly jinak, nakonec se to stalo a tak máme holt první zimní navštívenku už po půlce listopadu , na velké části území i s nějakým sněhem..
Jaký bude další průběh zimy, nikdo teď neví..
Uvidíme, jak bude v příštích týdnech a měsících přát synoptika..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.