Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Většinou bez deště a hlavně na severovýchodě i polojasno

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

387
# 13.02.2023, 21:05

Aidamko1
Náhodou tu máme zase moc hezké obrázky..:), já teď čekám na nové střednědobé právě od ECMWF.. ještě nevyšly, takže ty NAO a AO prognózy by měly též vyjít aktualizované po těch čtyřech dnech..skouknu to, pokývu hlavou, a budu o pár obrázků moudřejší.. fakt to je letos neodhadnutelné, navíc se už dostaneme do března, kdy už leckdy přichází finální rozpad tak jako tak.. ale je dobré, že se to rozpadne, zpomalí a, doufám, už nedá dopořádku, to bych bral všema deseti..
p.s. taky přidám obrázek..:D

vzhůru do března
387
# 13.02.2023, 21:46

Tak už ECMWF naběhl s novými daty.. takže NAO má být v plusu do konce měsíce, dál je to pak rozprostřeno pomalu přes celý diagram..;-), Vortex v mínusu do poloviny března, pak okolo nuly s pomalým lezením někam k +5m/s, což je prima, a teplotní odchylka tentokrát pro březen žádná, čili, pokud by byl v průměru s teplotama, tak je to taky positivní zpráva, nebylo by teplo, jak to tam bylo v minulé předpovědi,.. jak vidno, mění se to i na těch střednědobých predikcích..

vortex v minusu a pak do+5m/s
NAO v plusu do konce měsíce
teplota v březnu bez odchylky
496
# 13.02.2023, 22:23

Já bych zatím opravdu opatrně vyčkával, co se další dny a vlastně týdny bude dít. Tzn. nejspíš postupně sledovat dění v hladině 500 hPa, pak 850 hPa a jak celkově bude vypadat propojení vertikálně od SSW - jak silné nastane, zda bude kopírovat propojení dolů, či naopak letošní SSW se bude chovat jinak, kde, kdy ... Pomaličku přibývají tweety, kde střednědobé výhledy vidí "nějaké náznaky" spojené se SSW. Zatím někdy od 25.2. se pomalu rýsuje v hladině 500 hPa Grónsko-Skandinávská blokace či alespoň něco na tento způsob (zatím moooc daleko)

Dnešní zajímavé tweety:

https://twitter.com/SimonLeeWx/status/162523573554... i s komentářem

https://twitter.com/DrAHButler/status/162522888183... hezké srovnání SSW když bylo MJO slabé či naopak silnější (nutno zdůraznit, že se jedná o statisticky malý výběr, takže spíše informativně). Zároveň je otázkou, jaké MJO bude ... a pod komentářem č. 2 vřele doporučuji odkaz na aktuální povídání a detaily k MJO.

https://twitter.com/burgwx/status/1624782165195255...

Nechme se tedy překvapit a po očku sledujme modely, jaký konec února a hlavně březen nás bude čekat. Každopádně BLO+ a NAO- výrazně zvyšují pravděpodobnost na zimní projevy počasí (i v březnu). A to platí pro obě možné dominance - jednak by dominantní byla BLO+ či naopak NAO-.

PS. Aidamko, přeji brzké uzdravení

172
# 13.02.2023, 22:50

palma
andy206
Času je dost. Fotbalovou terminologií jsme někde u prvního výkopu, ale je fajn číst ty příspěvky jak to kdo vidí se zimou v březnu. Letos je ta šance na zimní březen dost reálná, takže zejména první polovina března by mohla překvapit. Vortex zatím vypadá ve střednědobém výhledu hezky, pokud se něco nepokazí, tak by už neměl být nikterak silný a neměl by se znovu vzchopit (pokud si ale nenajde cestu směr Arktida, kde by se při určité korelaci TÚ mohl usídlit).

Tak doufám, že tato fajn debata bude pokračovat a všem zúčastněným děkuji. :)

PS: díky za přání k uzdravení, no to nejhorší mám snad za sebou. ;)

110
# 14.02.2023, 08:28

Aidamko1
Začátek března podle ČHMÚ průměr, což může znamenat vlastně cokoliv, je to taková ta předpověď "na jistotu". U nás čekám tak těch 5 - 10 °C v maximech a občas lehčí mrazík nad ránem, zatím žádná divočina - ostatně za celých posledních 30 dní (od půlky ledna do teď) byla amplituda pod 20°C (přesně -9 - +9), prostě vcelku klidné počasí se utvořilo po tom divokém přelomu prosinec/leden.

ČHMU měsíční
387
# 14.02.2023, 09:10

ludvicek
No, navíc, jak je pěkně vidět z té predikce, tak se průměr teplot, oproti konci ledna, má na konci předpovědní doby (první dekáda března) už pohybovat skoro o pět stupňů výše (okolo +3) takže i to již poněkud omezuje minima teplot, holt už je dýl světlo a slunce..

274
# 14.02.2023, 10:02

V podstatě můžete přejmenovat tohle téma na jaká byla zima, protože teď už toho do konce února moc nevymyslí, březen je už jarní měsíc a jakýkoliv vpád se sněžením vystřídá slunce s oblevou, ale na nakydání aspoň 10 cm sněhu by to bylo ideální období.

Mrazík sotva v noci
3
# 14.02.2023, 10:28

Jak bude dále teď nikdo neumí předpovědět...Do konce února se rozpadne PV...V březnu na nás klidně může skončit šelma z východu ..a nebo může být klidně 20+.

22
# 14.02.2023, 10:38

Yurri
To co píšete je úplný nesmysl v březnu může klidně celý měsíc mrznout a držet souvislá sněhová pokrývka já ho jako jarní měsíc tedy rozhodně neberu a v naší lokalitě je poslední roky zima ještě i v dubnu takže tak......

# 14.02.2023, 11:19

Zachar
Možná tak na Vysočině nebo na horách, ale v nižších polohách a tam kde žije většina populace je to co jste napsal úplný nesmysl. Např. v Praze byl ledový den v březnu naposled v roce 2018 a předtím v roce 2013. Takže asi tak k tomu zimnímu měsíci březnu. Pro nás lidi z teplých oblastí prostě zima končí únorem.

169
# 14.02.2023, 12:28

Gfs tam teď má od 23.2. silné severozápadní a pak severní proudění s hodně srážkami a celodenními mrazy až do konce února, má to tam takhle od toho 23.2 opakovaně tak třeba to vyjde.

172
# 14.02.2023, 12:37

kuba
Uvidíme, takhle to i v 500hPa (potažmo i v 850hPa) vypadá docela reálně a hezky. Jedno z jader rozpadlého vortexu zdá se, že se bude pohybovat někde nad Skandinávií, což by mohlo přinést větší pravděpodobnost nějaké mrazivější epizody (=> víceméně podobně to bylo i v případě SSW v únoru 2018). Je ale fakt, že takovou souhru to tam tvoří v pár výstupech, takže ještě je nutné počkat minimálně do víkendu a korigovat se jednak dle Ecáku, ale taky i jak to vidí nejen hlavní běh, ale taky i kontrolní běh.

Zase když dorazí teď, nemusí strašit později.

110
# 14.02.2023, 12:48

Zachar
JohnBattler
To mě pánové zaujalo, tak jsem si udělal analýzu historie v mé lokalitě a vychází to od roku 2012 (tedy za posledních 10 let) v poměru 12:18 - ledové dny : dny s teplotou 20°C a více.
Tedy na 2 ledové dny v březnu připadají 3 s teplotou 20°C a více.
A jak píše JohnBattler, valná většina těch ledových dnů je ze dvou roků - 2013 a 2018.

77
# 14.02.2023, 13:58

Když sem zase četl že TN.CZ, PRIMA, (+ Honsová) a další bulvární články píšou že koncem února bude mrznout tak jsem se zase začal smát..ale jak tak koukám na modely - smích mě přešel..je vysoká pravděpodobnost že zima dá o sobě ještě vědět a to i v nížinnách..
no sem zvědavej..teď modely začly výrazně ochlazovat..
Dočkáme se ještě sněhu??.....

387
# 14.02.2023, 14:07

Aidamko1
Tak jak sleduju QBO, jak jsem říkal, že na konci února, začátku března by se to mělo přehodit do východního módu... tak už je to v "přechodu":D, takže další veličina nám vstupuje do "boje" s PV, mám dojem, že ten už to nerozchodí, samo, že se to bude ještě nějakou dobu mrcasit mezi západním a východním módem, ale je to zase další spolupracovník,,,

A začíná se nám přepínat QBO na východní.
77
# 14.02.2023, 14:14

palma
a co to znamená? zimu?

387
# 14.02.2023, 14:36

JUGOCV
Pouze to, že je jistější, že PV se nám už nevzpamatuje... zda bude zima záleží hlavně na postavení TÚ.. QBO ve východním režimu znamená, že působí na oslabení PV..

12
# 14.02.2023, 15:28

Já vám to říkal, nepodceňovat březen. Ještě je brzo a může být všelijak. ECMWF kreslí teplý mód (odborníci z ČHMI se s tím zatím shodujou), GFS coby známý pohádkář na konec února kreslí výraznou zimu. Ale jak píše Zachar, tak březen může přinést solidní zimu, třeba i 15 dní se sněhovou pokrývkou. Je pravda, že se to stává tak jednou za pět let, ale v paměti mám ten památný rok 2013. To si pamatuju dobře proto, že se nám narodil malý (15.3.) a ta sibérie, když jsem večer před tím vezl manželku do porodnice, tak nic moc. Nechumelilo zeshora dolů, ale zleva doprava. 25. března bylo ráno -15, odpoledne i přes sluníčko -5 a já jsem tenkrát lyžoval na senzačním prašanu tady u nás v Malenovicích. a pak přišly ty památné Velikonoce, kdy na konci března napadlo přes půl metru sněhu. Nechci se opakovat, už jsem to tu psal, ale abysme se nedivili a březen nám nedal víc, než letošní leden.
Btw., mizí nám tu v lednu napadnuvší sníh, dnešek hodnotím s přimhouřením oka ještě jako den s pokrývkou, zítra už ne. Takže doposud 47 sněžných dní, což není až tak špatné, vezmu-li v potaz, že teplotně je tahle zima určitě nadprůměrná, což říkám s jistotou, aniž bych měl nějaká data v ruce.

# 14.02.2023, 15:58

GFS kupodivu, ECMWF,,ICON, Meteoblu se se srážkami shodují v sobotu, nechci psát "uvidíme". věřím.

# 14.02.2023, 18:46

Neee, zimu už ne😀

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.