Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

# 03.02.2023, 21:03

Aura1
Letos už mě to netrápí. Za 14 dni, možná za 3 tydny se věřím již dostaneme na teploty kolem 10 nebo i víc stupňů.
Zima se poslední roky, dekády, zužuje na prosinec, leden....

# 03.02.2023, 21:16

Zase jedna věta z televize Nova...sněžit má celý víkend! A to nejen na horách!
Co na to říct...??

40
# 03.02.2023, 21:31

Filda002
Je vtipné, že se bude opakovat situace, kdy bude SV proudění, ale žádnou větší zimu to stejně nepřinese. Aby byla pořádná zima, musí se všechno nějak sejít dohromady, jinak pořád nebude nic většího jako třeba leden 2017. Poslední dobou je to fakt parodie. Kolem ČR se pořád motá jenom mírně studený vzduch, který stačí na stabilní zimu až cca od vyšších poloh.

Přijde mi zajímavější, kdyby měla být nad ČR více mrazivá vzduchová hmota v 850 hPa pod -15°C, protože to by byla záruka pořádné zimy. Pokud takové ochlazení nepřijde, tak vlastně slabota a nuda. :D

Chtělo by to pořádný arktický vzduch...
Mám limit -15°C v 850 hPa, do té doby to asi nebudu brát vážně, protože bude pořád jenom mírná zima. :D

40
# 03.02.2023, 22:02

Filda002
No březen duben bude typicky - přechodně velmi chladno, pocitově jako v zimě, více mrazíků, více slunce a vítr. Na horách střídavě regulérní zima, teploty kolem +20°C v nížinách jenom přechodně. Takže ono to bude trochu boj a spíše chladno než teplo, ale pořád lepší s častějším sluníčkem a jarní atmosférou než zima v nížinách bez sněhu a mrazu. Je třeba přečkat to chladnější období jara s teplotními skoky a nepříjemným studeným větrem. Bude to jako vždycky.

386
# 05.02.2023, 08:19

No, ve své podstatě už to teď to SW ukazuje.. Takže uvidíme k tomu cca 20.1. jestli to bude platit. Bylo by to prima, vzhledem k přechodu k jaru potom později, Pokud už se to nedá zpátky do kupy, mělo by to možná být bez jarních mrazíků..Jsem zvědav, kdy se objeví téma "jaké bude jaro" ?:D

Tohle už SW je
379
# 05.02.2023, 08:28

palma
K 20.1. by to bylo super, ale to už PV prošvihl;-)
No, ale k 20.2. by to mohlo přinést pak v březnu nějakou kalamitku a mrazík, a duben už by mohl být jarní..
A nebo to stlačí jetstream k jihu a budem tu mít brezen-duben nekonečný, chladný SZ..jako předloni, nebo kdy to bylo...

# 05.02.2023, 09:10

Tak tady jediné co připomíná zimu je fakt, že mrzne a příští dny bude po většinu dne mrznout. Jinak včera proměnlivá oblačnost a cca 3h slunečního svitu, dnes od rána taky jasno a příští týden by měl být celý krásně prosluněný s pozvolna rostoucími teplotami. Ty co mají fotovoltaiku tak čeká bohaté období. :slunce: :)

Ve výhledech je znatelný růst teplot a slunce sílí každým dnem. Já tak tedy pomalu mávám zimě nashledanou za rok. Nějaký rozpad vortexu po 20.2. mě nechává klidným. Dost pochybuji že by to ještě v březnu přineslo něco horšího než 2-3denni epizodu s pár cm sněhu.

Tal užívejte předjaří a počasí zdá se bude den ode dne lepší. Kdo chce zimu a sníh ať sinzajede na hory tam je ho kvanta a ještě dlouho bude. Tady dole prosím aby vyšly stávající výhledy. :slunce:

386
# 05.02.2023, 09:19

swan1
Jo, čísla.. to je moje..:D

273
# 05.02.2023, 09:38

JohnBattler
Slunce už začíná mít sílu a maxima vystoupají celý týden k -1 nebo dokonce 0, se zimou je ámen a nynější noční mrazy na tom nic nezmění, další 2 týdny potom budou rozhodně nadprůměrné a pak už bude prostě pozdě a jakýkoliv vpád studeného vzduchu bude přesně jak píšete pouze přechodnou záležitostí, já hlavně doufám, že bude konečně normální jaro se spoustou bouřek v dubnu a květnu jako kdysi, posledních 8 let to byl děs.

40
# 05.02.2023, 09:44

Souhlasím se zimou je amen. Ti co psali někdy v úvodu ledna, že už nic většího nebude, tak měli pravdu. Co vlastně bylo? Nějaká mírná epizoda od asi 20.1. TN kdy napadlo trochu sněhu, pak trochu inverze, trochu SV proudění a potom výraznější SZ proudění. Jediné, co bylo výrazné bylo právě to SZ proudění, ale u teplot naopak ty moc zimní nebyly. Letošní zimu vnímám jako velmi mírnou a únor ať si skončí jaký chce.

Já už zimu nechci ve smyslu pravé zimy. Teploty budou nižší a bude docházet k propadům studeného vzduchu v průběhu března a dubna, ale zima by mohla zůstat na horách. Už o to nestojím.

Jojo taky se těším zase na příští zimu a rovnou říkám, že bude s nejvyšší pravděpodobností zase teplá, možná přijde víc vichřic a víc sněhu na hory. V tomto ohledu byla letošní zima chudší.

Teď koukám na GFS a pěkně to překopal. Ze stabilní TV dává najednou rychle přechod k okrajovému SZ proudění kolem TV. Samozřejmě tohle by přineslo nějaký vítr a vyšší teploty oproti očekávání.

# 05.02.2023, 09:54

Yurri
Ano je pravda, že nyní nás čeká ještě pár dní, které budou ledové či skoro ledové s maximem +1. Ale přes den na slunci cca mezi 10-16h už bude pocitově příjemně což je pro mě ideální. Ale v druhé polovině příštího týdne je tam jasná tendence oteplování a pak už prostě bude druhá půlka února, kde je pro zimu v nižších polohách potřeba opravdu studená vzduchová hmota. Samozřejmě vyloučit se nedá nic a vycházím z aktuálních výhledů.

Tedy za mě ideální průběh bude aby byl únor sušší a ne příliš teplý s denními maximy okolo +5°C budu spokojen. Březen a duben už by to chtělo vlhčí a s pozvolna rostoucími teplotami. Bohužel vlhké jaro je u nás v posledních letech vzácností a většinou zimní měsíce přináší srážek více než ty první dva jarní což je pro přírodu naprosto špatně. :!!:

171
# 05.02.2023, 10:18

No s PV bude ámen, ale zatím pro Evropu dle všeho nebude mít moc velký vliv. Nižší vrstvy jsou slabé, takže i ve výhledu je v 500hPa vidět, že transformace studeného vzduchu je spíše plánovaná do Kanady a spojených států a v Evropě převažuje zonální teplé proudění. Mám zatím z toho dobrý pocit teplého jara, které by mohlo být podpořeno i teplejšími projevy neutrálního a postupně až kladného stupně ENSO (El Nino). Je to sice solidní tipsport, ale zatím tomu vše nasvědčuje. Rozpadlý vortex ani dle modelů nebude mít tendenci se vrátit nad Arktidu, takže další kolo už snad nebude.

40
# 05.02.2023, 10:22

Tohle je úctyhodné vzhledem k tomu, že na velké části území neleží sníh. Holt vyjasnění a utišení větru dělají hodně a asi to vyjde. Potom se stejně oteplí, takže průměrnou teplotu za únor to nijak zvlášť nesníží.

min. PO, ALADIN ČHMÚ
min. ÚT, ALADIN ČHMÚ
273
# 05.02.2023, 10:30

JohnBattler
Naše přání jsou úsměvná, za chvíli žádné jaro nebude, bude jenom sucho, viz nedostatek vlády v ornici na obrázku níže již koncem století, klidně 2 až 3 měsíce sucha, takže vlastně celé jaro, s touhle přípravou na letní sahel jsme víte kde, bez zimního sněhu jsme v pytli a podzemní vody tuplem.

386
# 05.02.2023, 11:27

Aidamko1
Jo, jo, připadá mi zatím, že se to tam nahoře bude motat okolo dvou středů, čímž by se ten posun k pólu nekonal, přidávám se k tipspotrtu, s předpokladem ještě jednoho malého studeného vpádu (někdy do jara:D, což už není moc daleko) a poklidným přechodem k jarním teplotám, doufám jen, že nevyjdou ty CFS blbiny na půl roku dopředu..:cool: Zrovna tak je ve hvězdách, kde se zastaví maximum současného slunečního cyklu a jak to bude po přechodu na el Nino.. ale to je vzdálená budoucnost..Opět už tu někdo věštil, jaká bude příští zima..:), no tak doufám, že na to hned nezaloží téma...

168
# 05.02.2023, 11:32

Mě přijde jako by se po rozpadu zase měl dávat dohromady ale to se mi asi je zdá

386
# 05.02.2023, 11:43

kuba
Je tam minusová hodnota větru a poměrně vysoká teplota. A nějaká rychlost proudění vzduchu je tam vždy, okolo středu..Dobré je se podívat teď, na Ventusky do 10hpa, jak to proudilo třeba 1.2.2023 a jak to má proudit k 20.2. 2023 a parádně tam uvidíte nejdřív západní mód a toho 20.2. 2023 už je východní..a pak si přepněte na teplotu v těch 10hpa a uvidíte, co udělá celková teplota vzduchu k tomu 1.2. a pak t tomu 20.2.. ono se to pak už v březnu všechno začíná ohřívat, takže vortex už nemá kde brát sílu, takže je docela fajn, jak to časově vychází..( z mého pohledu)

40
# 05.02.2023, 11:54

Já bych si s tím rozpadem nebyl tak jistý. Už to kolikrát vypadalo, ale je to jako u modelů, najednou změna a vypadá to dost jinak...

Ze stránky weather is cool:

Polar vortex status
The SPV is currently stronger than ERA5 average
but is forecasted to weaken compared to average (according to GEFS-mean)
2 of 31 members have stronger vortex than average at the last forecast step (2023-02-20 00:00:00)

The SSW probability in GEFS is: 61%

viz tučný řádek. Až tam bude na konci číslovka třeba 90%, 95% nebo 99%, tak to teprve budu brát vážně. Stále se jedná o relativně vzdálenou předpověď.

Indexy AO i NAO mají být pořád v plusu, v nižších i vyšších hladinách to pořád "frčí" u nás je to akorát odkloněné tlakovou výší, což je takový nezávislý faktor. Pravidelně se někde usazuje, přesouvá, vytváří, pokaždé trochu jinak. I přes oslabení víru to vypadá na přetrvávající silnější proudění v nižších hladinách, než je průměr.

weather is cool
weather is cool
40
# 05.02.2023, 12:10

swan1
Nějak tu červenou výstrahu před extrémními mrazy nevidím. Asi špatně koukám. :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.